Přejít na obsah

Fotopast

Brokové střelivo - parametry a testy

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvekod Josef Kuřitka » pon 05.11.2018, 4:16

Měl jsem kulobrok UB ve 12, krytí 78 procent. To bylo na papíru od flinty. Neměřil jsem, ale zkušební nástřel byl skvělý. Jak v krytí, tak i v tom, že seděl shluk broků na středu, na 35m šel Plastik cca 2-3 cm od záměrného bodu. Sklo s objektivem 50mm. Výběrová flinta UB. Naprosto mu vyhovovala SB Corona a 4mm. Na 50 kroku platily i v zimě. Z mých zkušeností:

-nešel bych do většího než 4mm i v zimě. Jeden 5mm-6mm i větší brok na 50m( vůbec 50mplus) nikdy nenahradí kuličku! Čímž nevyvracím příběhy z posledních lečí.
- hledal bych flintu (i náboj) ne úplně podle toho, jak moc kryje, ale jak sedí broky s mou konkrétní optikou a montáží - výškou. Spousta kulobroku se dělala jako denní pracovní flinty, případně naháňkové, a nikdo při konstrukci neuvažoval o 56 objektivu a montáži s podhledem. Je celkem jedno, když má flinta 60% nebo 70% nebo 55%, ale musíš střílet tam, kam míříš. Když menší krytí, tak limit bude 35m a hotovo. Takovéto má to 70% krytí, kule chodí na střed, ale s broky musíš mířit 45cm nad a 30 cm doprava je na hovno. Dospělou lišku v zimní srsti , která 6 nebo 8 kg, a životní k 10kg plus, je potřeba střílet na blat, ideálně na mířit na styk krku s hrudí- komorou. Když se stahovaly, tak vždycky platily broky na krku, hlavě a předku, než takové ty rány na střed těla ve stylu: " Už o mě věděla , tak jsem ji dal do puškohledu a zmáčkl jsem. Jsou to broky a ty musí tak chytit." Někdy to vyjde, ale obecně to nefunguje.
- je rozdíl letní slabé lišče v řídké srsti na strništi a zimní silná a vitální liška
- vždycky bude lepší účinek rány když o tobě nebude vědět.
- když nějaké vnadiště, tak 35 kroků od paty posedu max. Je to hrozně málo, vůbec kdy jseš na mezi a okolo je 20 ha jetelové strniště, ale tak to je . Přijde! Ty musíš mít jistotu a dopředu o ní vědět jako první. Navíc i na tu dálku má smysl střílet i 4mm na kunu.
- znova střílet na blat! Rány na ostro jedině na hlavu a na blízko! Nestřílej na ni zezadu když tak polo sedí, polo leží (mizerný daun) u návnady. Broky nevezmou páteř, ale vždycky jsou na zadku a je to problém.
- Pokud chceš střílet nějaké 36- 40g laborace ve 1050barech, tak pořádnou flintu, optiku a montáž. Jsou to skutečně jiné prdy, než s Hornetem nebo 223 Rem.
- 3,5mm léto, okolo 4mm zima ( 3,75, 3,9, 4,1), u broku 3,5 a 3,75 bych pak preferoval 36g,
- víc než rychlost bych preferoval krytí, víc platí 5 broku z náboje o rychlosti 380m než jeden z náboje o rychlosti 400m. Myšleno na stejné místo! Pokud budou mít stejné krytí, tak samozřejmě ten rychlejší s více broky.
- dostupnost. Je na prd, když ti kamoš, kterého vidíš jednou za pět let a bydlí 200km daleko, dá tři náboje na vyzkoušení. Ony sedí, ale je to exotika, která se do republiky doveze jednou za čas. Když si něco cizího vybereš, tak to nech do kulobroku, vem jich aspoň 50ks a máš pokoj. Je nahovno koupit super náboje, které chodí z kulobroku na lišky a pak je vybušit na tuctových kačenách.
- každá flinta je jiná, a každých 50 m je v historkách jiných. Někdo má úspěchy na 70 -50m a je to reálných 35m a někdo má minely 35m a hned to bylo 70m!
- broky jsou na blízko, pro střelbu za pohybu. Pokud to umíš, nesníš o tom, že manželky a milenky ( současní i budoucí) vybavíš kožichy z vlastoručně skolených lišek ( v cca 18 letech jsem to tak měl), tak lišky a kuny na čekaní střílej kulí. :D
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér

Příspěvekod Lotr » pon 05.11.2018, 8:11

Když pominu přínosnou diskuzi k běžnému broku 3 - 4,1 mm, tak opravdu hrubým brokem by si měl každý svou flintu vyzkoušet do papíru. Kdysi kolovala představa, že po hrubém broku padne všechno a ještě k tomu v hustém křoví. V sobotu jsem byl na honu u sousedů, bratr místního hospodáře střílel hrubým brokem 7,4 mm do hustého křoví na lišku, na nějakých mizerných 15 - 20 m. Liška vůbec nereagovala, naopak, snažila se ho krytá hustým křovím obejít a uprchnout z leče. Platila až druhá rána obyčejným 3,5 mm. Flinta Uherský Brod s pevným zahrdlením, r. 12.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, IŽ18M-M 12/76, ZP 50 16/70, Tokarev TT-33, ČZ 50, ČZ DUO 6,35, CZ 858 Tactical
Nikon D-3100
Lotr
Zkušený diskutér

Příspěvekod Kolda » pon 05.11.2018, 18:46

na kulobroky UB jsem slyšel chválu, co se týče krytí brokové hlavně (měly by mít i delší laufy) do 50m prý bez problému, ale asi to také bude kus od kusu.
určitě nebudu zkoušet brok větší jak 4mm - v patroně jich je málo a uspěšnost slabá, jak píše Lotr
J. Kuřitka - určitě pro úspěšný lov je nutné VŽDY střílet na široko
důvod proč jsem si pořídil jiný kulobrok je že ZH postřelovalo chodilo to na 7 hod - čili si uvědomit, když jde liška zleva doprava mířit nad mordu, a obráceně mířit na zadek, těch prodrbaných lišek, no už ani nechci pomyslet...
Blaser chodí kam zamířím - jen je rozdíl v krytí, včera jsem našel ještě karton, kde jsem zkoušel 3,5 fortuny a netrefil bych na 40m stodolu, ale fortuna 3mm - nádherné krytí (ale co si pamatuji, tak rottweil 3mm, 36g - tak nic moc) - tak proto toho chci vyzkoušet co nejvíce
určitě si nyní dám s vyhodnocení větší práci a dám
kolega střílí z kulobroku IŽ 94, 4 nebo 4,5, ale taky mu funguje jen něco-bližší info nemám

mimo OT
GECO TM 7x57R žádný zázrak, ze skušenosti, tak čená dosti odchází, to už bylo lepší klasik SPCE - kdy to bylo více "rozbité" ale více to barvilo a většinou to nebylo daleko od nástřelu. Nyní se asi více používá GECO Plus
6,5x57R -nyní mám naše SB -střeleno zatím 2 ks srnčí jedno na páteř - to bylo docela Ok, ale druhý kus na plecka, který jsem téměř celé vyhodil, rozbité, podlité, ale mám ještě krabičku NORMY (myslím střela nosler)- tak to musím vyzkoušet, lišku jsem ještě neulovil.
Partizána používá kolega v solo kulovnici a střela zřejmě tvrší, ulovil na cca 150m sekáče cca 90kg, rána na komoru a odešel 20m (střelu našel pod škárou s takovým menším hříbkem), pak střílel prase z kulobroku 7x57R GECO TM na 70m a málem by ho nenašli.

návod na Blasera nemám, je to koupeno na inzerát,
Kolda
Nový návštěvník

Příspěvekod Začátečník » pon 05.11.2018, 23:06

Děkuji za informace. Jestli máš uloveno, jaké je to Geco TM na srnčí?
Liška na blat je sice hezká a dokud je to přes den, není problém, ale kde je pohyb, chodí hodně večer nebo v noci. Takže v klasickém dalekohledu ještě člověk zjistí, že je to liška, ale pokud člověk nemá zrovna Yukona, přes puškohled už se obvykle tak moc nepozná, jak zrovna stojí. Takže pak rána, když je ve správné vzdálenosti a nestojí úplně na ostro. Tady je větší brok výhoda.
Brok přes 4 mm je lepší nepoužívat, protože s ním hodně flint nekryje, ale když se povede, není důvod se mu vyhýbat. Někdo třeba rád i jezevce a na ty je 4 mm asi minimum nebo spíš málo. I když Němci dokáží i tady zkusit o dost menší. Některá flinta nekryje 4 mm brokem, ale 4,5 mm nebo 5,1 mm je bez problémů. Plastik 32g má v tomhle směru můj obdiv. Patrona bez košíku, a vynikající. Třeba papírák se stejným brokem je mizérie.
Střílet velkým brokem na pár metrů před sebe je blbost. Stačí zamrzlo nebo kámen v zemi, aby hrozil odraz. Na lišku k noře stačí úplně 3,5 mm papírák.
Rottweil Speciál 36g mi fungoval s brokem 3,75 a 4 mm. Ty menší za moc nestojí. Saga High Speed 36g zase od 3,5 mm dolů.
Rottweil je rychlejší brok. Proto ten rozhoz. Až takhle velký rozdíl u tak malého broku je vzácnost.
Větší navážku s košíkem bývá větší problém rozchodit. Možná lépe zkusit 3,5 mm papírák nebo 3,5 mm Coronu. Ale nezdržoval bych se tím. Jde hlavně o 4 mm. Pokud na papíře nebylo skoro nic, zkusil bych ten samý patron s brokem o 0,5 mm větším.
Honění se za extrémním výkonem broku nemá cenu. Je prostě tak do 40 nebo maximálně 50 m. Pak už kulí. Jeho velká výhoda je, že je to obvykle bez dohledávky.
Bodem zásahu dokáže hodně pohnout navážka. Zvlášť 38 g chodilo opravdu podivně. NSI Super Cacia s 3,5 mm brokem bylo vždycky o překvapení. Ale to už je 1050 BAR.
Začátečník
Pravidelný diskutér

Příspěvekod Kolda » úte 06.11.2018, 19:06

Geco na srnci vyzkoušeno nemá, to jsem chodil s 8mičkou a SPCE.
na 40m potřebuji, aby to mělo co možná nejlepší krytí, právě z důvodu jak uvádíš, lov v noci v pohybu ne vždy ideálně na široko a také ne vždy odhadneš přesně vzdálenost.
často lovím na ujedi, zde znáš vzdálenost a je zde více času na lepší ránu. Lovu škodné věnuji 90% mysliveckého času, tak na to chci být i patřičně vybavéný a znát hlavně fluntu. Každá liška, která mi uteče mě neskutečně štve.
Určitě dám na tvé zkušenosti a na zkoušku do papíru zakoupím doporučené patrony.
Nějaké potrony už budu mít tento týden, tak jestli bude trochu času, tak je půjdu vyzkoušet.
Kolda
Nový návštěvník

Předchozí

Zpět na Brokové střelivo