Brokové střelivo - parametry a testy

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Reno »

Já tedy broky už dlouhá léta až na naprosté výjimky nelovím, ale u kolegů, co se "lovecké brokařině" věnují, jsem zachytil podobné problémy, tedy že vyzkoušejí krabičku něčeho jiného (např. od B&P) a když se jim ty náboje osvědčí a chtějí si jich pořídit více, už nejsou skladem a dodací termín neznámý. :? Ze sehnatelnějších nábojů si ale nezřídka docela chválí RWS náboje Rottweil 12/70 Special 36, prý svižná rána, solidní krytí a 36g broků. Cenově se pohybují někde mezi S&B Plastik a S&B Magnum / Minimagnum, takže žádná tragédie.
Pavel.x píše:...můj děda před xx lety také střelil 7 kachen jednou ranou... ...minulý rok také na večerním tahu jsem střelil na jednu ránu (16/70 náboj SAGA 3,5mm 30gr) 3 kachny ze 4...
No vida, takže žádná Guinessova kniha rekordů, ale tu a tam se to opravdu povede, tedy samozřejmě tam, kde to myslivci umí s brokovnicemi o něco lépe, než někteří z diskutérů výše ... :twisted: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Lotr »

Bohužel musím potvrdil, kolegy doporučované Rottweill Magnum jsou v mém okolí nesehnatelné, v sobotu si budu muset vystačit s Vlašimí. Příště musím být lépe připraven a informován :) Stejně jsem dopadl s loveckými NSI, které zmizely z našeho trhu a špatně se shánějí. Přitom je to výborný náboj, 32g broků, příjemný vývin rány, čisté hlavně.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Marpie »

Když jsem volal dovozci Remingtonů tak mi říkali že mají zbytek NSI 32g brok tuším 3,1 a 3,5 - jenže zase zbytek a prodejci z Ostravy od něj berou tak že by nebyl problém je koupit v Ostravě. Jenže je to jen zbytek, koupím zkusím a zase už nebudou. :? Mluvil jsem i s dovozcem B&P a ten mi říkal, že žádný prodejce z MS kraje od něj nebere :evil: . Možná že by byla šance v Corradu ale musím to tam ověřit.

Jinak i v STV (Detex) v Ostravě mají pouze Vlašim. Aspoň tam občas bývaly jiné (NSI, GB, Pergorago) a teď už ani tam.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od roman200 »

Je to peklo na trhu s brokovým střelivem, pokud nechceš S&B, máš problém. Ne že by nebyl problém i s vlašimským střelivem, ale přece jenom je to lepší.
Já si letos po testování udělal zásobu nábojů Fiocchi PL36 a to s brokem 2,7mm - hřivnáč, straka a 2,9mm - kachna, bažant. Na prvním tahu jsem s 2,9 vystřelil 4rány a měl tři kachny, takže není problém (choke 1/2). Povedlo se mi je sehnat za 5,8/ks a jediné co mi mrzí, že jsem jich nekoupil ještě víc. V mém Browningu B80 "chodí" báječně a kupodivu respektují i velikost zahrdlení, což nebývá samozřejmostí.
Mám jedinou výhodu, že používám právě takové nestandardní velikosti broků - 2,7; 2,9; 3,1; 3,3; a 3,9mm, musím přiznat, že s 3,5mm mám doma jen S&B červeno-černý.
U kamaráda mám zamluvenou ještě starou zásobu B&P F2 Classic s brokem 3,9mm, které mají ve většině brokovnic vysoké krytí. Ne, že bych je potřeboval (je to obrovský brok :lol: ), ale co kdyby je za těch 8,40/ks koupil někdo jinej že :wink: .
Ohledně nabídky brokového střeliva už jsem měl několikrát silnou krizi a byl rozhodnut pro přebíjení i když se to nevyplatí, ale postavit si náboj jen pro sebe a používat stále stejný a s parametry jaké mi vyhovují. Naštěstí jsem vždy někde objevil zapomenutou bednu s mou oblíbenou značkou :wink: , nevím kam bych další přebíjecí "serepetičky" dal.. Osobně spotřebuji 150 - 250 loveckých za sezonu a na jejich sehnání mám celý zbytek roku, takže to pořád nějak jde, ta bedna se vždy někde válí.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

S domácí produkcí by se dalo vystačit, ale oni ani nedělají všechno, co mají v nabídce. A když dělají, tak ne pro nás.
Místní myslivci nejsou na neobvyklé velikostí broků zvyklí a údajně je nechtějí. Proto moc nejsou a když jsou, zbývají na krámě. Naštěstí.
3,5 mm je považován za univerzální, ale mně se zdá dost nešikovný. Na menší zvíře už dost nekryje (typicky holub, vrána) a na větší (liška, jezevec) už je málo výkonný. To, co popisuje Lotr, je typické. Když liška prchá, střílí se na ní často zezadu, kde má hodně svalů a ještě skýtá malý cíl. 3,5 mm brok na větší vzdálenost dost neprostřeluje. Zvlášť mokrou srst. Na čekanou také lépe aspoň 3,7 mm. Dalekohledem člověk zjistí, že je to liška, ale horším puškohledem už je problém poznat, jestli je ideálně bokem. Když je to na blízko, není problém, ale chce to větší brok.
O Remingtonech vím. Zrovna tak by ještě asi měl NSI Super caccia s 3,5 mm. Ale na sever Moravy je to od nás hodně daleko.
Náš Minimagnum s 3,5 mm brokem mi nestřílel z žádné flinty. Výkon taky mizerný. Podle některých měření tady mají něco přes 330 ms. Určitě lepší vyzkoušet Golden Eagle. S 3,75 mm a 4 mm u Minimagnumu problém nebyl.
Vyhnul bych se kupování nábojů od stejné firmy, ve stejné barvě s různou délkou komory. Potisk moc nedrží a dát ošoupaný Golden Eagle omylem do ZP s tím, že to bude asi Mark III (bez potisku se dají rozeznat jen pomocí metru), není to pravé. Z tohohle důvodu doma nemám ani jeden magnum, přestože na ně mám flintu.
Lord není špatný. Velice pohodová rána. Ale nemá moc výkon. Lépe zkusit Red and Black. Nejlepší se mi zdá Fortuna s
3,5 mm brokem. S plným zahrdlením kryje moc pěkně. Stejně jako papírák. Corona je jen o málo levnější a rychlejší než Fortuna. Záleží určitě na flintě, ale ze 76 komory mi pořádně kryjí až náboje se 36 g broků. Slabší náplně většinou tvoří různé nepravidelné obrazce.
Za pozornost stojí Sagy Hispeed se 36 g. Sice jsou už kolem 9 Kč, ale mají poctivých 380 ms. Na hon na zajíce možná i RC 40 s brokem 3,9 mm. Mně kryjí podle zahrdlení a cena kolem 11 Kč. Podle výrobce tlak 800 bar, takže by to mělo vydržet i ZP, kdyby něco. Rottweil bude ještě dražší a má jen 36 g. Ale dobré jsou. To ano. Laciné jsou turecké YAS, ale nevím o nikom, kdo by je testoval.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Lotr »

Dobrou zkušenost mám s náboji Hull, konkrétně High Pheasant, jsou trochu rychlejší:

https://www.hullcartridge.co.uk/game/ca ... heasant-12
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Marcus.das »

Po těch už nějakou dobu pokukuju, ale kde je u nás (hlavně na Moravě) sehnat? V UK je mají na každém rohu, u nás jsme na ně nenarazil:(
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kubajs »

Zkus ARMS cz. Ti by to sem měli tahat s UK.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Marpie »

Když už je tady řeč o Pheasantech tak ty Golden Pheasanty od SB - to nejhorší co jsem kdy měl. Hlaveň zasraná, bažanti na ně moc neslyšeli - zlatá Corona a při výstřelu z hlavně lítalo plno cucků.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Nejspíš je budete shánět zbytečně. Snažil jsem se už před pár lety, ale údajně se sem vozí maximálně sportovní. Hull i Eley. Eley jsem zkoušel letos znovu, a nic.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Když byla příležitost, vyzkoušel jsem přes hradla brokové náboje. Vše zhruba z metru. Nebral jsem to nijak důkladně, spíš jen orientačně.
Snad nikdo ještě neotestoval naše náboje v ráži 16. Z brokové kozlice ZH měl Black Flash 377 ms a Vega 373 ms. Vždy jen jeden výstřel.
Zajímalo mě, jestli má vliv délka komory na rychlost broku. Vzal jsem 2 stejné IŽ 27. Jeden 12/70 a druhý 12/76. Střelivo Rottweil Special 36. Z 12/70 386 ms, z 12/76 388 ms. Zahrdlení hlavně u obou údajně 1/2. Vliv se zdá být nepodstatný, jestli vůbec nějaký.
Hradla zánovní Caldwell.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

Dobrý den,
vybírám brokové střelivo do kulobroku. Vyzkoušel jsem již několik patron (brok 3,5-4mm fortuny, corony, minimagnum, lordy, hull, RC) do papíru, ale na 40m mě úplně nepřesvědčili. Zakoupil jsme BP MB winter 3,9mm, bohužel po rozbalení jsem zjstil, že jsou zřejmě určeny pro flinty s vyšší takovou zkouškou- na patrně uvedeno max 1050BAR. Byl jsem docela překvapený, že jsou nějaké brokové patrony s olevěnými broky určeny (možná doporučeny) pro flinty s vyšši tlakovou zkouškou.
Nebo to lze bez obav používat např. v ZH.
řešili jste to někdy?
děkuji za Vaše rady a názory
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od roman200 »

Náboje se zvýšeným tlakem, bych určitě v ZH nepoužíval, viz zde http://www.loveckeforum.info/viewtopic.php?f=7&t=6262.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

BP Winter vystřílej z Baikala, jestli ho máš. Nemělo by se, ale bude to bez problémů. U BP se dobře hledají tlaky na stránkách. Zkusil bych 34g. Tam bývají ještě normální.
Italové mají na vysokotlaké náboje s relativně malou navážkou nějakou úchylku nebo co. BP, RC i NSi jsou na tom skoro stejně. A to skvělé značení. Než to rozbalíš a najdeš nějak označené náboje, najdou se na krabičce CIP M i CIP S a člověk si může vybrat. Navíc se krabičky co pár let mění. Prostě bordel, který se u našich a německých patron nevyskytuje.
Chtělo by to trochu rozvést, co na tom krytí nesedí. Jestli rovnoměrnost nebo jestli to třeba dělá kruh kolem středu.
Jestli nekryje 3.5 mm Fortuna, zkusil bych Saga High Speed nebo Rottweil Special. Obojí 36g. Oboje má normální tlaky, ale solidní rychlost. Ve 4 mm mi nikdy dobře nefungovaly High Speed ani Fortuna. Jen High Speed kryl rovnoměrně, ale nikterak hustě. Jestli nechodí 4 mm Minimagnum, zkus 3,75 mm. Jeden z těchto dvou fungoval skoro vždycky s velice solidním výsledkem.
Ze ZH bych zkusil ještě SB Plastik, 4,5 nebo 5,1 mm. Na kunu to sice není, ale na náboj bez košíku kryje překvapivě dobře. Taky 4 mm Mark III stojí za pokus. Pokud máš možnost, zkus Winchester 40g nebo Rottweil Semimagnum 4 mm. Mají normální tlaky a je velká šance, že budou fungovat. Nejsou levné, ale za rok se jich obvykle tolik nevystřílí, tak se to dá vydržet.
Nikam nevede NSi Percorso Cacia a Super Cacia. Oboje má vysoké tlaky. Speed zase s 3.9 mm brokem mizerně kryl snad ze všech flint, co jsem kdy zkusil. To už radši Classica.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od roman200 »

Já bych se přikláněl ke střelivu B&P F2 Classic s brokem 3,9mm (34g), mnou měřená rychlost 407m/s a ze všech zbraní velmi vysoké krytí.
Letos jsem krabičku obětoval na kachním honu na Strakonicku a to na velmi vysoké kachny. Za krásného slunečného dne bylo jasně vidět, jak kachny značí zásah a jak je tento "obrovský" brok o vysokém krytí i na tu dálku účinný. Vzdálenost střelby jsem odhadl kolem 45-50m. Z mého "automatu" kryje na 80%, viz níže.

http://www.loveckeforum.info/viewtopic. ... 8&start=60
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Odpovědět