Brokové střelivo - parametry a testy

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
preparator
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 24.12.2009, 9:41

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od preparator »

Dělal jsem podobný test svého kulobroku Czub 584 mod.4 akorát ne do kruhu ale do A4 na ležato tady jsou pro představu výsledky na 40 m.
SB extra 4mm-14 broků
SB fortuna 3,5mm-23 broků
SB mini Magnum 4mm-19 broků
SB mini Magnum 3,5mm-27 broků
Pak mám na léto kulobrok Hanák Brno 500 tam jsem zkoušel zatím jen jednu ránu na A4 na ležato na 35 m Fortunu 3,5 -33 broků.
V praxi používám v obou Fortunu 3,5 s liškami do 40 m ten náboj nemá nejmenší problém u kun je ta 3,5 kolem těch 40 metrů spolehlivější než 4.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Když může přijít i kuna, je to jasné. Pokud nemá člověk troják, nedá se dělat nic jiného, než zvolit kompromis a doufat, že liška nebude daleko. Nebo když je, zkusit to kulí, když je to k tomu.
Naše Minimagnumy jsou v pořádku. Jsou sice pomalé, ale nic hrozného na střelbu. Proto stojí určitě za pokus. Velké zahrdlení ssebou nese víc nevýhod než výhod. Nezbývá než zkoušet a zkoušet. V nejhorším ho prodáš. Ale s tím bych počkal. Tolik jsi toho zase nevyzkoušel. Když vím, na co flintu chci, je nejlepší jí vzít při koupi na střelnici a vyzkoušet. Jednak na soustřel hlavní a pak i na krytí. Do kulobroku je optimální polovina.
Už jsem psal, že flinta je poplatná době svého vzniku. Podle mě by bylo optimální zkoušet 32g bez košíku, ale těch už asi moc nenajdeš. Mark III a tím to asi končí. Pak zkusit Coronu 3,5 mm. Má sice košík, ale za pokus stojí. Když nějaký patron skoro vůbec nekryje jedním brokem, skoro určitě bude nějak krýt brokem o 0,5 mm větším nebo menším. Zkus Sagy Export 32 g. Taky můžeš zkusit přebíjet.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

preparator: výsledky pěkné, lovit na 40m kunu bych aktuálně nemohl, zatím to je tak na lišku a to ještě ne na 100%.
začatečník: tak to jsi mě trochu zaskočil, žil jsem v domnění, že s plným zahrdlení to bude super krytí. No evidentně jsme se spletl. Kolega ze sdružení mám kulobrok IŽ a říkal, že do plného zahrdlení brok max 4mm minimagnumi 12/76 - ten mu funguje dobře na 50m bez problémů, na brok 4,5mm musel již dát čok 3/4.
patrony bez koše jsem myslel, že by mohli fungovat, ale LORD ani papírák nic moc, MARK III mám doma i jsem ho měl nachystaný na test, ale nakonec jsem dal 2 rany remingtonem. Má doma po dědovi black stary 3,5mm tak mohu pro zajímavost vyzkoušet.
Ale těch možností (patron) již moc není, samozřejmě jsem nezkoušel všechny průměry broků od jednotlivých patron, ale že by najednou např: MARK III měl najednou super krytí, tomu již moc nevěřím. SAGY také zkusím. A co VEGY?? fungují?
no že bych flintu prodával to snad nee, a přebíjet no do toho bych se asi nepouštěl.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Šumavák »

Ověření si spolehlivosti krytí konkrétního brokového náboje z konkrétní zbraně by mělo být pro každého zodpovědného myslivce samozřejmostí. Škoda jen, že se v tuzemsku mimo obvyklých krabiček po 25 ks neprodávají i nějaká menší testovací balení. Já osobně krytí zkoušel u všech brokových a kombinovaných zbraní, co jsem kdy měl (vše v ráži 12, s komorami o délce 70, 76 a 89 mm). Moje zkušenosti se shodují s tím, co už tady na fóru napsalo více lidí, tedy že každé pušce "chutná" něco jiného. U zbraní s výměnným zahrdlením bylo najít dobře použitelné náboje lehčí, zejména díky možnosti experimentovat ohledně nejlepší kombinace velikosti zahrdlení a velikosti broků. U zbraní s pevným zahrdlením ale puška náboji naproti jít nemůže, musí se prostě najít ten, co jí sedí. V mém případě se mi u zbraní s pevným zahrdlením a 70 mm komorami jako celoročně použitelný univerzální náboj osvědčil zejména Rottweil Special 36, velikost broků 3,7 mm. Nejvíc frustrující zbraní pro mě v testech byl kulobrok ZH 305 (broková ráže 12/70, kulová 5,6x52R). Ta zbraň měla velmi dobrý soustřel hlavní a samotná "Savážka" střílela jednou dírou. Ale z brokových nábojů mi u ní dobře nekryl žádný z těch, se kterými jsem v jiných zbraních dosahoval velmi dobrých či přímo výborných výsledků. Nakonec mu nejlépe seděly S&B papíráky Red and Black.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

O tom, že je velké zahrdlení nevhodné na větší brok, jsem sem psal hned, jak jsem to zjistil a doufal jsem, že to někomu ušetří práci. Nevadí. Už se stalo a je třeba se k tomu postavit.
U tohohle kulobroku je těžko cokoliv předpokládat. Pravděpodobně za neobvyklé chování může ten druhý kroužek v zahrdlení. I když podle Šumavákovy zkušenosti to vypadá, že stát se to může i u normálního laufu. V každém případě tam na něco bude. Možná by mohl zlepšovat právě krytí velkým brokem, kterým se v té době třeba mohlo lovit prase. To je v Rakousku údajně možné dosud. Aspoň na naháňce. Stejně tak mohla k takové konstrukci vést jen snaha o lepší krytí 3,5 mm brokem. Ale je to jen odhad.
Menší krabička by výrazně ušetřila peněženku. Nábojů se obvykle něco spotřebuje. Proto jsem psal, že bych ti něco do začátku věnoval. Malá balení nejsou, nedá se nic dělat. Papíráky se dají sehnat po 10. Jsou dostupné, proto stojí za pokus.
Staré patrony bych nechal. Je třeba zkusit něco, co je k sehnání. Já už doporučuji všechno, co mi kdy nefungovalo. Tedy 4,5 mm papírák, Sagy a tak dále. Tuhý košík míval NSI Classica.
Z IŽ 94 jsem zkoušel i 4,5 mm brok z plného zahrdlení a Plastik není špatný. Mám připravené i BUCK SHOT s 36g broků, ale zatím nebyl čas. Obecně ale s plným zahrdlením už 4mm nechce fungovat. Právě proto to chce zkusit 4,5mm, protože když nefunguje 4 mm, je šance s větším nebo menším brokem. Teorie k brokům je málo. Můžu napsat svoje zkušenosti, ale testu se vyhnout nejde.
Přebít brokový náboj zvládne zdatnější šimpanz. Není důvod se tomu vyhýbat, ale zrovna tak není důvod se do toho pouštět kvůli ceně. Kvůli flintě je to jiná.
Vegu 34g s brokem 3,7 mm mám, ale moc mi nefunguje. Tobě by mohla.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

kolega krytí broků zkoušel již nějaký rok nazpět, jen jsme chtěl napsat jeho zkušenosti.
ještě jednou díky za nabídku patronů, holt nějakou chvíli budu mít doma pěknou zásobu patronů, ale nebojím se, že by mi tam nějak dlouho ležely.
ještě k tomu druhému kroužku v laufu, když jsem ten kulobrok koupil, stavil jsme se u známého (potřeboval jsem mu vrátit měrky na kulový lauf v 6,5 = zda to není vystřílené atd..), který je nástrojář a puškařině se tak trochu věnuje a koukl do laufu a hned říkal jo mám to dva kroužky to je dobrý, já jsme si toho ani nevšiml. čili to asi nebude nic neobvyklého.
NSI jsme zatím nesehnal, 4,5 papírák mám, MARK 3,5 mám, coronu 3,5mm mám, ještě zkusím sehnat VEGU - ty jsou bez koše.
tak zkusím a uvidím
preparator
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 24.12.2009, 9:41

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od preparator »

Díval jsem se do laufu 584 jsou tam taky dva kroužky podle mě jsou tam kvůli postupnému zahrdleni hlavně což by mělo být ve finále přínosné pro krytí.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Toma »

Vega košík má ,12,16,i 20.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

Ano omlouvám se. Vega je s košem
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Zkoušel jsem skoro zánovní ZH 304. Jako jedno z mála střílelo dobře 3,5 mm brokem. Asi větší zahrdlení. S ohledem na Koldovi problémy se to zrovna docela hodí.
Soustřel hlavní asi 5 cm na necelých 40m. Prostě skoro ideál. 3,5 mm Saga High Speed 36g fungoval solidně. Náš 4 mm Minimagnum také. Rovnoměrné krytí, ale uprostřed toho bylo spíše méně. Na 40m na lišku ovšem v pohodě. 4 mm Saga High Speed mizérie. Jako ostatně skoro všechny 4mm broky s košíkem. Zkoušel jsem NSI Classica, Speed, Saga Export 32g, Fortuna (šla dost dolů), Winchester Minimagnum 40g. Skoro vždycky broky jen po kraji. Vzal jsem Saga High Speed s brokem 3,7 mm a výsledek se dostavil. Hodně dobré a rovnoměrné. Solidní i Vega 34g 12/70 s brokem 3,7 mm. Dobře chodila i Corona 4 mm. Rottweil Semimagnum 40g a Special 36 oba s 3,7 mm mizerie.
Vzhledem k většímu zahrdlení jsem zkusil i náboje bez košíku. Red and Black 4 mm 12/70 dělal díru uprostřed, ale 12/65 s tím samým brokem hustě pokryl střed, přestože na zbytku terče toho moc nebylo. Lord 4mm solidní, ale o něco pod středem. Mark III 4 mm řidší, ale taky dobré a rovnoměrné.
Brokové náboje dělají dvojice, skupiny nebo jak to nazvat. Zatím mi třeba většinou fungovalo, že když flinta kryje papírákem 4 mm 12/70, funguje i náš Minimagnum 4mm.
3,5 mm brokům jsem se moc nevěnoval. Snažil jsem se rozchodit hlavně 3,7 a 4 mm, protože to bývá větší problém. I u ZH se dá uspět s nábojem bez košíku, pokud k tomu je flinta. Při větším zahrdlení je dokonce o něco větší šance než u náboje s košíkem. Ale nic neplatí bez vyjímky.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Toma »

Soustřel 5cm ,ale čím?
Lovec zabíjí jednou ranou.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Geco TM SP normální továrna a jednotná Treffer 28g. Ta jednotná chodí asi o trochu výš než naše, ale to Geco taky. Takže normální 32g Brenek na tom bude s naší SPCE nejspíš podobně. Ale nezkoušel jsem.
Jinak jsem ještě zapomněl, že jsem zkoušel i 34 g Fiocchi s brokem 3,9 mm a taky díra uprostřed, ale třeba 32g Winchester Ranger 12/67 s tím samým brokem vcelku dobrý. Rottweil Speciál 36 se 4 mm brokem použitelný a zrovna tak i s 3,5 mm. Oba tak nějak kryly, ale ne hustě.
Ten Winchester stojí za pozornost. Ještě se mi nestalo, že by z nějakého kulobroku nefungoval. Lépe nebo hůře, ale vždy použitelný. Samozřejmě úměrně tomu, že má jen 32g.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

Zdravím Vás,
pěkné porovnání brokových patron, Ty SAGY určitě ještě vyzkouším. Dále jsem zkoušel Red a Black 4,5mm - nepoužitelné a 3,5mm obstojné, MARK 3,5 - slušné krytí. Mám ještě zakoupeno MARK 4mm, Plastik 3,5mm, zkusím ještě sehnat SAGY, VEGY, a Remington v 3,7mm (v 3,5mm to chodí slušně)
Když to zhodnotím, tak spíše "fungují" patrony s nižší navážkou - ale pořád to není ono.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

a ještě foto nástřelky s patronou SAGA 3,7mm by nebylo??
moc by mě to zajímalo, jak Vám to krylo
díky
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Omlouvám se za pozdní reakci. Zachytil jsem i v soukromých zprávách, ale nějak přes týden nebyl čas. Fotky nedělám a terče neskladuji. Nemá to moc cenu. Brokovnice je každá jiná. Proto napíši, že patrona kryla nebo nekryla a dál se musí každý rozhodnout, jestli mu stojí za vyzkoušení. Zrovna ta 3,7 mm Saga je docela problematická, protože je to snad první flinta, ze které chodila. Zrovna tak 3,7 mm Vega 34g. Zkoušel jsem je minimálně ze 3 brokovnic a 2 dalších kulobroků, ale tyhle dvě patrony rozumně fungovaly jen právě z toho posledního ZH. Zkusil jsem je hlavně kvůli většímu zahrdlení, protože by ti to mohlo pomoci. Jinak už je ani nebudu znovu kupovat. Dostřílím zbytek a vím, že je obecně lepší třeba 4 mm Corona.
Co ZH? Už jsi ho zkusil? Zima už pomalu končí. Jak se dařilo na liškách?
Odpovědět