Brokové střelivo - parametry a testy

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pete64
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: pon 05.12.2011, 14:38

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od pete64 »

beskydak píše:2 Pete64 - je zvláštní nastřílet takový rozdíl. Pokud jsi je střílel v pořadí jak jsou psány, tak se obávám, že Ti po těch Sagách "kleknul" puškohled. Zkoušel jsi po tom testu kontrolní kulovou ránu nebo brokovou jednotnou. Nevím zdali ZH 304 je kulobrok nebo brokovnice :?: :oops:
Když jsem teoreticky řešil vliv zpětného rázu zbraně na puškohled, broková mi vyšla jako podstaně větší záhul pro puškohled než standardní kulové ráže používané v ČR :shock:
No, a jeden výstřel není moc objektivní :D
Zdravím, testík nebyl myšlen jako něco komplexního, spíš jsem si chtěl vyzkoušet nové náboje, co jsem plánoval na lišky, ty Italy jsem celkem náhodně vybral do svého kulobroku podle nabídky v Brně u Tuzy. Nastřeloval jsem posunutý náhradní puškohled Zeiss 4M na klapce (nožky daleko od sebe), po nastřelení a v průběhu kontroly tří různých kulových nábojů jsem tam mezi ně s mezerami na vychladnutí a výměnu terčů zařazoval ty broky. Pořadí SB Corona 4,Fort 4, RC Milenium (vysokotlaké), Win. SB 3,9, Saga 3,75, Cor.3,5, Fort 4. Puškohled neodešel, kule střílí dobře, viděl bych to na vliv stržení zpětným rázem vlivem spodní hlavně a možná, pokud si dobře vzpomínám, rychlejší náboje mohou víc deformovat broky a jejich shluk je nepravidelný.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od beskydak »

Tak to je záhada. Tak mizerný výsledek těch RC a Winchester je divný. Jsem zvědavý jak s nima časem dopadnu já. Na testy mám připravené jak ty Winchester Super speed, tak ty RC Milenium.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od roman200 »

Náhodou jsem nalezl test rychlosti mnoha druhů brokového střeliva. Drtivá většina se u nás nedá koupit, ale jsou tam i u nás dostupné náboje. Pro zevrubnou informaci je to myslím dobré.
http://forums.pigeonwatch.co.uk/forums/ ... -06022016/
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od pufr »

PěknýI Teď už je mi jasný, proč mi ty kachny právě s těmi Fiocchi Steel (na které došlo jen z nouze na konci honu) tak pěkně padaly, pomalu "líp" než s olovem :)

Dobrá je v následné diskuzi ta poznámka, že ne vždycky se Johnymu podařilo sehnat jen jednu krabičku daných nábojů, někdy musel vzít 250 ks :D
Pufr
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od roman200 »

Já osobně když se podívám na ten seznam co Johny změřil, tak jsem velmi, velmi smutný. Žijí v jiném světě, nám je hej, my takové starosti nemáme :roll: . Mám obrovský problém sehnat B&P F2 s brokem č. 5 (2,9mm), asi koupim Rottweil Special 36 s 3 mm brokem, ty jsou výborné. Jen nevím proč výrobce udává 380m/s a moje i Johnyho měření dává téměř 410m/s, ale nezlobím se :wink: .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od dalas »

Myslím, že se ty rychlosti dosti přeceňují. Pomineme-li že pokles rychlosti se vzdáleností je vyšší u vyšších úsťovek, je změna předsazení u náboje s V0 380m/s oproti náboji 410m/s při rychlosti cíle 20m/s ve vzdálenosti 30m "pouhých" 11cm. (ve skutečnosti bude ještě nižší). Tohle nebude u běžného střelce rozhodující. Daleko větší chyba je způsobena odhadem rychlosti a vzdálenosti při stejném střelivu. K tomu se přidá chyba chování zbraně při výstřelu při změně střeliva pokud zbraň není pevně přilícena. To je osobní test z asfalťáků. Při laxním držení jsem měl problém trefit. Pokud jsem ale flintu pevně zatáhl do ramene, tak jsem trefoval beze změny záměrného bodu. Někteří mí kolegové tahají po honech doslova sbírky nábojů, ale trefují celkem spolehlivě. Pokud jim něco nesedí, tak je to spíše změna krytí v dané zbrani než změna rychlosti.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Petr1970 »

nejvíc dělá hlava.. takže když si n ěkdo vezme náboje "o 30m rychlejší" tak mu najednou pár padne a začne přísahat..
ale vůbec třeba neví proč a co bylo změna...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od roman200 »

Tak se mi napsaný příspěvek smazal, takže jen krátce...
Vůbec nejde o předsazování, to se dá snadno nacvičit. Já od loňské sezony používám na lov pernaté velikosti bažant-kachna výhradně rychlejší laborace (400+) s velikostí broku 2,7-3,1 mm. Je až s podivem, jak je brok o této velikosti účinný.
Trochu jsem se inspiroval u angličanů, kteří doporučují na uvedenou pernatou střelivo, které na 36m zasáhne kruh o průměru 76cm minimálně 100 zásahy. U náboje s brokem 3,5mm, či 4mm, se vám to podaří jen těžko. Broků kolem 3mm je v náboji přes 200 (dle laborace) a mohu si tedy dovolit i mnohem nižší zahdlení, čímž se zvyšuje pravděpodobnost zásahu při chybě v zamíření.U zajíce-lišky je plocha cíle mnohem větší a je tedy možné použít větší brok, který nemá tak vysoké pokrytí cíle.
Je velice poučné si vzít brokovnici na střelnici a celé dopoledne si hrát s různým střelivem a zahrdlením.
Náš začínající člen se na prvním kachním honu vytasil s S&B Plastic a brokem 4,5mm, prý na "dálky" :D , po počátečním trápení jsem mu půjčil můj "mák" (B&P F2 Classic 3,1mm) a ze třech ran měl 2 kachny. Bohatě by postačil i 2,7mm a válec, nestřílelo se dál než na 30m.
Všeobecně se u nás velikost broků a zahrdlení přeceňuje, tolik moje zkušenost, ale myslím, že jsem OT.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od precechtel »

ano, potvrzuji, že nejlepší výkony na kachny jsem míval s vlašimskými Red Star 12/70 s brokem 2,75mm, dávno tomu, totéž na bažanty v bažantnici. Dnes ve dvacítce většinou BaschieriPellagri SuperMagnum nebo zmíněné F2. F.
politice a politikům zmar
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Tomas 43 »

RE Dalas - Velmi dobře napsáno. Osobně se asfalťákům věnuju 12 let Kouzlo úspěchu spočívá hlavně v rychlém a kvalitním vyhodnocení cíle a odpovídající rovnoměrné úhlové rychlosti pohybu hlavně včetně správného předsazení. Ráže,velikost broku, nebo velikost zahrdlení nemá zásadní vliv na to, jestli cíl, tj. zvěř nebo hliněného holuba zasáhneme.
Osobně jsem byl svědkem toho, jak dotyčný na americkém trapu nevědomky odstřílel 20 holubů se zahrdlením cylinder - skeet s jednou chybou. V okamžiku kdy zjistil, že má ,,špatné"" zahrdlení, tak ze zbývajících 5 holubů netrefil ani jednoho. Čímpak to asi bylo ? Samozřejmě nervozitou a následnou ztrátou koncentrace. Co tím chci říci je to, že vliv zahrdlení, počtu broků, jejich velikosti a rychlosti se často přeceňují. Kdo nezvládne to, co jsem napsal hned na začátku a nemá flintu jako svoji prodlouženou ruku, nikdy dobře střílet nebude.
Sauer 202 Clasic 8x57 JS, SAKO 75 9,3x62,
Remington 700 VLS 308 W, Remington 700 BDL
7 mm Rem. Mag, Remington 700 BDL 300 RUM, Mannlicher Luxus 6,5 x 55 SE, CZ 527 222.REM,
Marlin 1895 XLR 45-70 GOV, Krieghoff Hubertus 6,5x65 RRWS,Carl Gustaff 1917
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od dalas »

Na kachny je 3-3,5 mm brok ideál. Ano, "makem" je větší pravděpodobnost zásahu kachny, ale je taky větší % poflákanejch kachen bez ohledu na úsťovku. U nás tenhle trend razí hlavně poplatkoví lovci z Rakouska. Rychlý B&P s brokem 2,4 mm. Z kachen se hulí, ale odlétají. Mnohdy střelci ani neví, že zasáhli, ale zkušenějšímu to neujde. Jinak chlapi, jestli vám to padá s vaším nábojem dobře, nezbývá než popřát Lovu Zdar! Letos lovím se Sagou 12x70 brok 3,5 mm a padá to dobře i z velkých výšek.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zažil jsem a viděl, jak padají kachny po broku 2,75 mm. Tento brok se používal na přání uživatele honitby ,kde ulovené kachny šly do výkupu. Kachna defakto zhasne na zásah velkým počtem broků - na náraz,na šok a v těle nemá brok.
Nevěřil jsem povídačkám, ale je to tak a funguje to. Osobně u nás na Vysočině používám 4 mm, kachna má 2-3 broky podle výšky a zásahu ,bývá prostřelená a slyší na ně i na výšky. Lovu
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od roman200 »

Kachny brokem 2,75 nestřílím, ale bažanta ano a broky bez problému vnikají do těla a někdy i prostřelí. Dovolím si říct (jen má zkušenost), že po 2,75-2,9-3-3,1mm se zvěř ve vzduchu lépe "láme" než po 3,5-4mm. Broky 2,5-2,4mm jsou jen na straky a na asfalt, jinak je nepoužívám. I když jsem zrovna letos pozoroval borce, který s tímto brokem, velice přesvědčivě kachny lovil, faktem je, že střílel do 30m. Ale jak bylo řečeno, ten člověk si se svou zbraní velice rozuměl.
Musím zkusit průraznost "rychlého broku" o průměru 3mm a pomalého 3,5mm, pak poreferuji, vzdálenost bude 35m.Výsledek napíši do jiného vlákna, kde se velikost broků pro lov zvěře řeší. Zde je vlákno o nábojích pro lov lišek :wink: .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Začátečník »

Střílet malým brokem. Nevím, nevím. Nejsou ty kachny potom dost nadívané? Mně osobně vadí i 3,5 mm, když je to z blízka a je jich povícero. Menší se hledají ještě hůř.
Nemáte někdo ze ZH vyzkoušený nějaký náboj bez košíku, který by tak nějak rovnoměrně kryl se 4 mm brokem?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od pufr »

Osobně to mám nějak jako Roman, vyšší rychlost při zachování dalších uživatelských vlastností brokového náboje cítím jako výhodu - možná právě u těch lišek - a tam skutečně nejde o předsazení. Tím rozhodně nepopírám, co tu bylo řečeno o vlivu psychiky střelce na úspěšnost brokové střelby, spíš to potvrzuji :)
Pufr
Odpovědět