Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Zdenek41 »

Je zajímavé, že mix broků mi zlepšovalo krytí u mého starého ZP mělo by to být spíše naopak. Měl jsem tam totiž udělané tvrdochromy a ty si s broky moc nerozuměly. Na 120 metrech jsem sbíral už šupiny. Když jsem přebíjel byla to lahůdka na hřivnáče, ale i kachny taky jsem nikdy nevážil. Měl jsem mosaznou naběračku s posuvným dnem 20, 16, 12. Nikdy jsem problém neměl. Ten výrobce byl i dobrý praktik.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od cr001 »

Zdenek - směs broků může zlepšit krytí - když je při průchodu broků zahrdlením víc místa a nedochází k tak velkému klínování (což asi dělalo ty šupiny)
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od precechtel »

tedy v 80. letech jsem přebíjel cca 4 roky ráži 16, do vyčerpání zásob. Pravda zůstalo mi něco prachu a ževelotek, ale nemám broky a zátky. Měl jsem dobré výsledky, rozumy jsem čerpal od praktika, co přebíjel celý myslivecký život, ten rozlišoval i letní a zimní navážku prachu, prach jsem vždy vážil... Ten starý praktik mi mimo jiné doporučoval ke snížení krytí u plně zahrdlené flinty broky míchat tím způsobem,že dolů do nábojnice nasypat vrstvu hrubšího broku, nahoru doplnit menším. Rozdíl mezi velikostí broků musí být minimálně 1/2 mm, tj třeba do bažantnice dolů brok 3,5 a doplnit 3mm, funguje to. F. Dnes se přebíjení nevyplatí, pokud mám všechny komponenty kupovat a při tom min. počtu vystřelených brokových nábojů za sezonu to nemá smysl, leda ze záliby nebo při zhotovení vlastních jednotných střel. F..
politice a politikům zmar
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Začátečník »

Možná by nebylo od věci, kdyby pufr založil téma o přebíjení broků a napsal nějaký úvod. Takovou trochu teorie na úvod. Dneska už každý přebíjí jen náhodou nebo ze zvědavosti a staré vychytávky zmizí časem spolu s těmi, kdo je ještě znají. Z nás tady je věku, kdy ještě přebíjení mělo praktický význam, asi už jen Zdeněk41.
Možná máte jiné zkušenosti, ale co jsem tak ze 3 až 5 flint vyzkoušel, drobný brok vyžaduje vyšší rychlost, aby dobře kryl. Jinak kryje v jakýchsi paprscích, které se sbíhají ve středu. Možná to souvisí s i mačkáním košíku. Dříve se přebíjelo jen s filcovým špuntem. Zvlášť z většího zahrdlení kryje takový náboj obvykle rovnoměrněji. Dnes je takových patron výrazná menšina. Klasický papírák mi s brokem 3 a 3,5 mm nikdy dobře nekryl. Se 4 mm je to naopak ze starého Baikala IŽ 27 jedna z nejlepších patron. Možná to pro krabičku z další várky už nebude platit. Musím ověřit. Test rychlostí ve vedlejším vlákně ukázal, že se šidí na prachu. Dělá to na mě dojem, že se sype pomalu jedna navážka do všech patron tak, aby se dala použít jakákoliv váha broků a flinta to vydržela. Proto Golden Fasan 408 ms a Lord 330 ms. Doma si člověk udělá patronu poctivou a drobnější brok lépe účinkuje. Možná proto ty dobré výsledky na vrány.
Dobré patrony s 3,1 mm brokem jsou Percorso caccia. Z polovičního zahrdlení kryjí velice rovnoměrně. Rychlé jsou víc než dost. Mám jen vzorek, proto netuším, jestli se u nás momentálně dají sehnat.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Jakou velikost broků na drobnou zvěř?

Příspěvek od Marpie »

Já se teď o víkendu rozhodl vzít na hon na kachny lankasterku 16/65. V minulosti jsem ji na kachnách ještě nikdy neměl, brával jsem ji na hony kde jsem věděl že výřad bude 0-5 zajíců či bažantů tj. téměř nulová šance na výstřel. Bylo to v místě kde se zpravidla kachny zvednou odletí a je klid takže padne pár ran. Našel jsem ještě pár starých SB Junior 3,5mm a 3mm což je 67.5 mm a jinak jsem měl Red and Black 3,5 mm 65mm s uzavírkou zakroužením, které do ní před pár lety koupil táta. S Juniory jsem byl v době kdy jsem začínal a měl jsem IŽ v r. 16 spokojen s Black Star taky a po nich když už nebyly a dostřílel jsem zásobu s Vegami ne. V ZH 16/16 byly vegy o něco lepší než v IŽ ale postupně jsem ty 16ky kromě Lancasterky prodal, protože většinou nic jiného než Vegy nebylo. Kachny letos létaly ukázkově, vracely se a zase odlétaly (několika střelcům došly náboje). První čtyři kachny mi padly po ráně(Junior 2x 3mm a 2x 3,5mm). Pak jsem jednu oběma ranami chybil (3mm a 3,5mm Junior) jednu zase na první ránu (Junior 3mm) pak už jsem začal dávat RaB a kachny už moc nepadaly, navíc mi začala flinta vystřelovat oba laufy najednou. Takže za mne mají v ráži 16 Juniory opět po letech palec nahoru. Lancasterku plánuji nechat zrenovovat, jednak bude potřeba opravit dvoustřely co začala dělat a chtěl bych taky nechat vyměnit hlavně. Ty původní už jsou hodně vypadané. Jednotnou bych si z ní vystřelit netroufl. Bude to asi majlant ale znehodnotit ji nechci nechat. Je po dědovi a mám k ní vztah.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Odpovědět