Ráže 10

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
jiprok
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 15.7.2011, 10:20

Re: Ráže 10

Příspěvek od jiprok »

Zdravím. SaB je dělala. Jak 10 tak i 8.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Ráže 10

Příspěvek od tornádo »

Michal S píše:Nekde v knížce sem taky četl o brokovnici ráže 8 a nebo 4 která se pevně přidělá k loďce a střílí se s tim na kačeny do hejna.
znám,tzv. "puntgun" ale to už je v podstatě dělo o průměru lešeňové trubky.10,8,4 se dá ještě udržet v ruce,proto není potřeba nic uvazovat ke člunu.
Georg.H: ptal sem se snad všude a zatím jediná šance je VMcustom.Mmj. strýček google ti toho ukáže hodně ale ne to,co potřebuju a ani sem nečetl,že by někdo tuto ráži používal natož vlastnil.
SB dělala náboje v této ráži ale už je to několik desítek let zpátky.Napíšu jim,třeba bude možné udělat menší sérii
gewarosse
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 04.1.2007, 22:53
Bydliště: Praha

Re: Ráže 10

Příspěvek od gewarosse »

Kolik těch nábojů potřebuješ?

Pro SB je menší série tak 100tis ks.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Ráže 10

Příspěvek od tornádo »

zatím žádný,zjišťuji možnosti :D pokud by pro SB byla minimální hranice menší než 100t ks,možná bych do této ráže šel.
Dobré na obcházení nor,krmelců,hlavně teď v průběhu kaňkování na lov lišek.
I ten dovoz by se dal překousnout,za předpokladu následného přebíjení.
Naposledy upravil(a) tornádo dne stř 14.3.2012, 19:41, celkem upraveno 1 x.
gewarosse
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 04.1.2007, 22:53
Bydliště: Praha

Re: Ráže 10

Příspěvek od gewarosse »

S SB už mám v tohle dost negativní zkušenost, a to se jednalo jenom o úpravu jejich stávajícího náboje a odběry v řádu desetitisíců.

U téhle ráže bych doporučil zaměřit se spíž na možnosti domácího přebíjení.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Ráže 10

Příspěvek od fesoj »

V "Magazínu pro myslivce a rybáře" z r.1991 je na toto téma pěkný, bohužel dost dlouhý článek od Ing. Faktora. Píše se tam o kachnicích, bekasínkách a rybničnicích, což jsou vesměs zbraně velkého kalibru určené pro lov vodního ptactva. Nejmenší ráže byla desítka, jednohlavňovka minimálně 6 kg těžká,hlaveň 120 až 150 cm, největší "brokové kanóny" měly kalibr až 50 mm, délka hlavně až 2,9 m, hmotnost brokové náplně přesahovala 1 kg. Tyto zbraně byly ovšem lafetované na člunech a připomínaly svou konstrukcí spíš polní děla.
Normální brokovou dvojku lankasterku r. 10 jsem viděl pouze v nějakém americkém westernu, in natura jsem se s ní dosud nesetkal.
Kritériem pravdy je praxe.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Ráže 10

Příspěvek od precechtel »

lankasterku v r.10 jsem držel loni u puškaře v ruce. syn měl o ni velký zájem, ale majitel chtěl dost peněz. Jednalo se o lancasterku s damaškovými hlavněmi, hlavně čisté, nádherná práce, jen trochu volnější na čepu, bylo to z dědictví v držení jedné rodiny cca od r. 1905, k tomu originál sada k přebíjení a asi 200 ks papírových nábojnic a 100 ks mosazných, takže se s tím dalo i vyřádit střelbou v případě koupě. Údajně původní majitel flintu používal ke střelbě na vysokou jednotnou střelou a jezdil s ní na husy na Slovensko. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Ráže 10

Příspěvek od tonny »

Viděl jsem tak před pěti lety u kamaráda v obchodě člověka, co se sháněl po brokových nábojích 10 a měl na to Remingtona s odsuvným závěrem, vypadalo to jako hodně velká kulovnice. Zkoušel u nás kde co a neúspěšně.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Ráže 10

Příspěvek od tornádo »

a co mosazné nábojnice? zhotovené např. soustružením,a dále pokračovat v domácím přebíjení..neoplatilo by se to víc?
toto video mě docela zaujalo :D http://www.youtube.com/watch?v=IhqcId8ZnCQ
gegnius
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: úte 24.4.2012, 10:39
Bydliště: MORAVA

Re: Ráže 10

Příspěvek od gegnius »

narazil jsem na toto téma,pro mňa jak stvořené.Potřebuju jednušku na takové ty nedělní procházky a přišel sem k názoru,že brokovnice v této ráži je dobré řešení.Kulovnici ani kulobrok tahat nechcu neboť sa do lovu spárkaté nezapojuju,z důvodu,který sem nastínil v tématu o rozdělování zvěřiny.
Ovšem,zajímá mne váš názor na tuto zbraň,hlavně vzhledem k ráži abych nemusel poslouchat řeči od kolegů,že používám houfnici :D .co se týká společných honů a naháňěk.Kolegové jsou různí,od závistivců přes konzervativní tipy až k těm,kterým je úplně jedno kdo jakou zbraň používá.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Ráže 10

Příspěvek od Toma »

Zvěř je pořád stejná,je jí čím dál méňe,stačily 20,16,12 a teď se vymýšlí 12/76 ,12/89 a ještě10.
Lovec zabíjí jednou ranou.
gegnius
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: úte 24.4.2012, 10:39
Bydliště: MORAVA

Re: Ráže 10

Příspěvek od gegnius »

ráže 10 má mnohem hlubší kořeny než 12x89,ta byla vymyšlena hlavně pro použití ocel. broků.
Právě proto,že zvěře je čím dál méň,tým by měl byt lov efektivnější. :D
Odpovědět