Brokové náboje na lov lišek

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Veselý Pavel
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 24.9.2007, 7:12
Bydliště: Bělice
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Veselý Pavel »

TomF píše:Že jsem dnes založil podobné téma a nevšiml si tohoto, tak se taky přidám. Kule je sice kule, ale na zimní kožešinu jsem ji nechtěl použít. Střílel jsem na stojící lišku 5,1 broky na 40 m. Žádná zbrklá rána, pěkně promyšlená a klidná. Netrefil jsem jí. Tak jsem hned druhý den šel zkoušet krytí flinty. Je to Iž 58, každá hlaveň jiné zahrdlení (netuším jaké). První byly plastové 3,5ky SaB. Po lišce bych s tím nestřílel, jak nedostane plnou, tak pár broků jí určitě nic moc neudělá a na tu vzdálenost to není ono, levá hlaveň na tom byla lépe, ale i tak. Jedině výkonější náboj, ale tu v loveckých potřebách mají na výběr 3 druhy patron...na druhý pokus jsem použil Fiocchi 6,2 mm. Opakuji terč 30x20 cm na 40 metrů - z první hlavně 2 zásahy a z druhé 6, po opakování první 3 zásahy a druhá opět 6. Už jsem nechtěl dál plácat patrony, ale zjistil jsem, že příště raději zmáčknu zadní spoušť. Tak si to také zkuste na terč, jak radí ostatní. Osobně bych použil brok 4-4,5 mm s co největší gramáží, kolega z mého příspěvku radil mini magnum 42g a 4mm brok, ale sehnat to bude asi problém. Nebo alespoň u nás ve dvou prodejnách stejná situace: "do brokovnice máme trapky, 3,5, ocelové 3,5tky a S-bally. Ostatní na objednávku". Na to se čeká měsíc a zaplatíte za to jednou tolik. To je neuvěřitelný přístup, když se člověk podívá na stránky SaB, tak dělají všechny možné druhy patron. Jedině zajet osobně do vlašimské prodejny...
Na těch tvých 40 metrů stačí i ta 3,5mm corona a je lepší než nějaká 5,10nebo nedej bože6,2mm. Na lišku je potřeba střílet na plocho jinak je to hrozně malej cíl ještě k tomu obalenej silnejma svalama. Ten tvuj terč 30x20cm nemá žádnou vypovídající hodnotu,ty potřebuješ trefit obdélník naležato 10x40cm alespoň čtyřmi broky. Tak to zkus znovu a příště tam dej raději 3,5mm coronu a na 40m ta liška nikam nepujde. LOVU ZDAR liškám ZMAR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Lotr »

Říkám to pořád a každému, že si musí svou pušku a patrony vyzkoušet. Jako když házíš hrách na zeď. Jestli je jim líto času nebo patron, nevim?! :roll: Já jsem měl s loveckou Bajkalkou s broky 5,1 na zahrdlení III ty nejlepší zkušenosti, lišky padaly na 40 m v běhu bez problémů. Díky dostupnosti komor 76 mm se dnes hodně rozšiřuje lov magnumy a minimagnumy, kamarád loví minimagnumem s broky 4mm a je velmi spokojený, má ruskou jednušku starší verzi s komorou 70 mm, navíc je vášnivým lovcem lišek a kun.

Na sousedním fóru M-L.cz se objevilo video se zajímavou jednotnou střelou do brokovnice, v podstatě jednotná střela podpořená 5-ti hrubými broky. Je to v jednom košíčku, nejdříve jednotná střela se žebrováním, za ním naskládaných 5 broků. Bohužel Michal-admin to urychleně smazal, nevím proč, a tak jsem nestačil zjistit výrobce ani typ. Nemáte o tom prosím někdo povědomí? Ten náboj mě z technického hlediska dost zajímá, rád bych to video shlédl ještě jednou.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od kounek »

Lotr píše: Na sousedním fóru M-L.cz se objevilo video se zajímavou jednotnou střelou do brokovnice, v podstatě jednotná střela podpořená 5-ti hrubými broky. Je to v jednom košíčku, nejdříve jednotná střela se žebrováním, za ním naskládaných 5 broků. Bohužel Michal-admin to urychleně smazal, nevím proč, a tak jsem nestačil zjistit výrobce ani typ. Nemáte o tom prosím někdo povědomí? Ten náboj mě z technického hlediska dost zajímá, rád bych to video shlédl ještě jednou.
Možná to není přímo ono, ale je to něco na ten styl:

http://www.youtube.com/watch?v=sg44jDOL8jo
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od hofi »

Mám kulobrok ZH 5,6x50R MAG/12X70 a na lišky do 50m SaB mini magnum 4mm a dál je tam ta kulička :)
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Nik.308 »

Plně souhlasím s Pavlem Veselým. V kulobroku s 16/65 jsem měl nej úspěchy s SaB (nevím už jestli to byly corony nebo vegy) 3,75mm, lišky daunovali. V novém kulobroku 12/70 střílím chválené minimagnumy 4mm a jsou ještě lepší. Naopak moje zkušenost s broky většími než 4mm je špatná. Ale jak říká Lotr, nejlepší je si vše v klidu vyzkoušet. Lišky lovím brokama přes puškohled a nepamatuji potřebu dosledu, kdežto po kuli ano.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Lotr »

4 kounek: ano je to velmi podobné, ale na tom videu co sháním to bylo obráceně, nejdřív jednotná střela a za ní ty hrubé broky, vše v jednom košíčku.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od kounek »

Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od kojot »

Odkazy zajímavé, ale do našich končin ne příliš vhodné. Lišky jsem lovil na rady starších matadorů brokem 5.1 mm. Vysloveně na nic. Střelil jsem na lišku cca 40 kroků, broky před a za stopní drahou a liška v tahu bez kapičky barvy, po pár stech metrech skolela dál, tudíž byla asi zdravá. Pak jsem dostal od kámoše BP Mythos magnum 3.9 mm. Do špatně ergonomicky řešeného kulobroku Brno 802 zcela nevhodné, ideální však pro vyznavače EMO. Nejlepší krytí měla obyčejná Fortuna ve 4 mm. Dalo se s ní střílet v klidu do 50 m. Následně ji suplovalo 11,2 SPCE,. Posléze jsem to dal pryč a všechno střílím kulí, protože místo kožichů preferuju funkční oblečení.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Lotr »

No a o tom to celé je. V dané konkrétní zbrani vyzkoušet náboj, který nejlépe funguje a potom ho používat. U některých zbraní to lze řešit výměnou zahrdlení, u těch starších nezbývá než experimentovat. Střelit na lišku nábojem náhodně vyhrabaným v kapse a pak nadávat, že to nefunguje mírně řečeno zavání amatérismem.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Lotr »

4 kounek: Ten Super kill 6+1 to je ono, to jsem hledal, děkuju
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od fesoj »

Jak jsem již napsal jednou, za 43 let bych lišky, ulovené brokovnicí, spočítal na prstech jedné ruky - ale stahoval jsem jich desítky a plně souhlasím s názorem, že střelba brokem naostro zepředu je riziko. Pěkných pár mnou ulovených lišek mělo broky ve svalovině předních i zadních běhů a dokonce i vystřelené zuby. Zejména má-li liška v okamžiku výstřelu skloněnou hlavu a tím pádem chráněný krk i hruď, je smrtelný zásah dost řídkou náhodou, obzvlášť při střelbě ze země. Je pravdou, že svou 1. lišku, na kterou se nezapomíná, jsem ulovil v rozporu s tímto svým tvrzením právě ranou naostro broky 3,5 mm - ale měla zvednutou hlavu a "chytla" plný zásah na hruď a krk. A i tak jsem mohl mluvit o štěstí, že to tak dopadlo.
Kritériem pravdy je praxe.
jindrich764
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: ned 10.7.2011, 9:18

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od jindrich764 »

Jak to tu ma napsane "fejson", kriteriem pravdy je praxe! Venujte se liskam, strilejte treba na 100m SG. Nakonec zjistite, ze je lepsi pockat, napiskat si ji, vysedet u nory a strelit do 50m triapulkou ci max ctyrkou. Pokud neuvazujete nad kozesinou tak je lepsi kulicka, ta dosehne dle vasich schopnosti temer kamkoliv. Uz jsem tu psal co sedi me flinte na lisky nejlepe. Pokud zvolim 3,5 a 4, tak davam 3,5 na prvni ranu a 4 na druhou.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od tornádo »

netušíte někdo který z výrobců dělá průhledné náboje ? potýkám se s problémem,že se časem při nošení nábojů po kapsách,při nabíjení a vybíjení ošoupou údaje a nevím o jakou velikost broků zrovna jde.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od beskydak »

To by mohla být kontraproduktivní cesta. Zrovna ty průhledné (třeba SaB 12/70 ve větších brocích - 4,5 a výše) mohou mít mizerné krytí. Lepší je najít náboje s nejlepším krytím pro zbraň a pak si nějak pomoct. Osobně si u nábojů uzavřeným zakroužením uzavírky napíšu velikost broků na tuto uzavírku (na plastovou uzavírku jedině fix, na papírové se rozpíjí, proto klasicka propiska). Při uzavření hvězdicovým uzávěrem, to vepsat nejde, proto na jednotlivé cípy čmárnu fixem velikost ve stylu třeba u 3,75 tři čárky podélné, jedná příčná a tečka. U čtverky čtyři čárky podélné. Je to jednoduché a splést se nejde. Lesu, lovu
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od fesoj »

A v celé této diskuzi chybí zmínka o jednom důležitém faktu : Při střelbě na zvěř, ať brokem či kulí, jde především o vyvolání šokového efektu, vedoucího k co nejrychlejšímu usmrcení. Co je mi platné, že liška dostane 2 či 3 broky do plic, když mi po tomto zásahu odejde bez barvení a zhasne bůh ví kde ? A při brokové střelbě platí, že čím víc broků zasáhne cíl, tím větší šokový účinek a zároveň platí i to, že při stejném zásahu zvěře v pohybu je šokový účinek nesrovnatelně větší. Při střelbě na v klidu stojící lišku, zejména v zimě, musíme brát v úvahu také penetraci - asi těžko zůstane v ohni, když broky zbrzděné zimní hustou vlnou proniknou sotva pod kůži. Jak již bylo několikrát napsáno, každé flintě /z hlediska krytí/ "chutná" něco jiného, ale když už zkusmo zjistím, jakou velikost broku bych měl použít, musím při této zkušební střelbě dbát taky na to, aby měly broky v cíli dostatečnou průraznost - každý výrobce se liší. Kdo hledá, ten najde - a tak tomu, kdo rád loví v zimě lišky brokem, lze jen doporučit, aby s vyzkoušel nejdřív různé laborace, našel si tu svou a té se držel. Pak bude lišek, které mu po ráně odejdou, nesrovnatelně méně.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět