Štětiny se solí

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Štětiny se solí

Příspěvek od fesoj »

Naši pradědové při střetech s pytláky, třeba neozbrojenými, ale i nemyslivci - různí hlídači - používali při obraně majetku náboje s touto hromadnou střelou. Bylo to, jak jsem četl, dostatečně účinné a přitom dostatečně humánní - nehrozilo usmrcení ani těžké zranění pachatele a odpadly diskuze o přiměřenosti či nepřiměřenosti obrany. Navíc pytlák či zloděj mohl počítat s tím, že kdyby vytáhl třeba nůž nebo střelnou zbraň, může být druhá hlaveň nabitá sekaným olovem. S chutí bych si pár takových patron do své dvanáctky vyrobil, ale neznám "recept". Poradí mi někdo, třeba formou SZ ?
Možná, že tímto příspěvkem riskuji napomenutí či ban, ale zákon přece domácí výrobu střeliva připouští a štětiny s solí snad do kategorie zakázaného střeliva nepatří ? :P .
Kritériem pravdy je praxe.
gegnius
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: úte 24.4.2012, 10:39
Bydliště: MORAVA

Re: Štětiny se solí

Příspěvek od gegnius »

dyť na tom nic néni 8) zkoušel sem něco podobného.Překalibrovaná broková hilzna osazená zápalků,nasypáné 2 gramy černého prachu (Vesuvit),plsťěná zátka, doplněné mixem soli a mletého pepřa,krytka vyseknutá z pivního tácku a hezky zakrouženo.
Ještě mám jeden ve skříni.Nejlepší efekty to dělá za soumraku dým,rana,mohutný záblesk...

Toma: právě proto sa používá černý prach,hoří i ve stlačeném stavu a nepotřebuje se do ničeho opřít při zahoření/výbuchu
Naposledy upravil(a) gegnius dne sob 05.5.2012, 21:55, celkem upraveno 1 x.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Štětiny se solí

Příspěvek od Toma »

Něco podobného sem zkoušel,ale s gumovýma válečkama asi 6mm v průměru.Vždycky to zápalka vytlačila do vývrtu,ale nikdy nechytl prach.
Lovec zabíjí jednou ranou.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Štětiny se solí

Příspěvek od TomF »

A proč to neudělat z obyčejné papírové patrony s co nejmenší náplní? Třeba 24g. Otevřít, broky vysypat a naplnit třeba tou nahrubo nadrcenou solí do krmelce. Ikdyž v tom vidím reálné využití, třeba na ty pytláky, (kteří jsou čím dál drzejší a u nás dokonce chodí s podomácku udělanými zbraněmi, jenže jděte mu říct ať s váma počká na policajty) tak bych se v dnešní době bál po něm střelit. Člověk ho trefí do oka a nakonec mu bude do smrti platit bolestné. Nedejbože se splést a místo těch se solí nabít olovem...Jo není to jako za války, kdy se za pytláctví stavělo ke zdi...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Štětiny se solí

Příspěvek od fesoj »

Pokud vím, za války se nestavělo ke zdi za pytláctví, ale za ilegální držení zbraně. A i staří vášniví pytláci v té době většinou řádně zakonzervované zbraně pečlivě uložili či přímo zakopali a přešli na okařinu. Dvacítka nebožtíka pantáty tuhle dobu přežila právě tímhle způsobem.
Kritériem pravdy je praxe.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Štětiny se solí

Příspěvek od TomF »

Já to přesně nevím, nechci se hádat, ale vím, že za to byly tvrdé postihy.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Štětiny se solí

Příspěvek od Petr1970 »

viděl jsem kdysi po dědovi co si vyráběl náboje (ještě někde jsou ve skříni nějaký strojky typu "kroužidlo" i svazek štětin jako do klobouku Horsta fuchse..

mělo to být patrona s kapslíkem, trochu prachu, pak špuntík z filcu a na tom svazek šětin stáhnutý režnou nití, štětiny zastřižené do válečku - nit se prý v hlavni odřela ...

1) nikdy sem to neviděl
2) je to víc než 20 let tak doufám že mi srna nerozkope dveře za nedovolený ozbrojování, já to ani neviděl, jen sem to slyšel....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
jardapitule
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 27.4.2020, 22:43

Re: Štětiny se solí

Příspěvek od jardapitule »

Dobrý den,
pokud by se pan petr1970 chtěl "zbavit" věcí typu zakružovadlo :-) nechť se mi ozve, znám starého pána ( bez mailu ) co takové sbírá ...
Děkuji za něj předem
JP
Odpovědět