Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže 16

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od Lotr »

Já zapomněl, že si potrpíš na švédskou kvalitu :D ale v té době to bylo zvykem, vyznačovat na baskule hlavně, které nejsou určeny pro střelbu kulí, takže by tam určitě něco vyraženo bylo. Mám ZP 47 po dědovi, 16/16 a střílel jsem z toho veškerou dostupnou munici, doposud bez jediné závady a někdy až s překvapujícím výsledkem.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od beskydak »

Nechce se mi to hledat, ale pokud se nepletu Sauvestriny jsou 1050 barovky. Ty bych do tak staré flinty a ještě s takovým čokováním rozhodně necpal. Šel bych cestou klasiky, tedy originálu Breneku. Lesu, lovu
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od František Fořt »

Ok, díky. Já mám zkušenosti s .12, kde byl hoooodně velký rozdíl, když šel slug s cylindru - chodilo to na 50 m opravdu dobře, ale když to šlo přes 3/4 choke a více, tak byl rozptyl horor. Prostě se to už hodně zdeformovalo.

U .16 to bude nejspíše podobné - vyzkouším. Jen si ještě říkám, jestli ten slug SB 16/67 nebude taková chlustačka :D
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od Georg.H »

Františku: neboj nebude do 50 m je to gut
i když origo Brenek je lepší
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od Lotr »

Františku neboj nebude, mám Special slugem r. 16 střelená tuplem dvě prasata, cca 40 kg. Jedno s probitou tváří na místě v ohni, druhé po zásahu na játra 50m od nástřelu. Vzdálenost cca 40m, prasata byla v pohybu a věděla o nás.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
knoby
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: pon 30.3.2009, 19:53
Bydliště: Rakovnicko

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od knoby »

Moje brokové zbraně byly a jsou z 90% vždy 16. Zdědil jsem dvě nádherné lankasterky po dědovi a pradědovi a od té doby se to se mnou táhne. Problém s podkaliberní jednotnou jsem řešil mockrát. Dobré řešení bylo přebít dvacítkový slug do šetnáctkové patrony. (Přebíjení jsem zdědil se zbraněmi). Pokud se do šestnáctkové papírové ,,hilzny" nacpe plastový košík (kontajner), pasuje do něj dvacítkový slug. Střílelo to do 30m dobře. Potom jsem ale objevil jednotné ,,podkaliberní" do šestnáctky. Něco ve stylu S-ball plastik. Toto střelivo je přesné, účinné a není problém ho střílet i z plného zahrdlení. Je sice dražší - 75 Kč/ks, ale na těch doslova pár ran ročně to nevadí.. Viz odkaz.
http://cidpraha.inshop.cz/strelivo/jedn ... ?ItemIdx=5
Obrázek
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od nimrodl »

a mosaz nebo olovo,co je lepší podle tebe?
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
jindrich764
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: ned 10.7.2011, 9:18

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od jindrich764 »

Znate nekdo FOB GOLD 32G C16? Melo by so to delat s broky No. 2 az 8. S tou navazkou by to nemuselo byt spatne, rychlost se mi nepodarilo zjistit.
fori
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od fori »

Táta, myslivost dělá přes 30let, má od začátku ZP v 16 a asi 20 let UB ve 12 (to má výměnné hlavně ke kulobroku). Co já si pamatuju, tak 12-ku měl na honě jednou, možná dvakrát, jinak střílí výhradně 16-kou. Na střelnici mu to nikdy nešlo přímo katastrofa, ale na zvěř má úspěšnost nadprůměrnou. Já dělám myslivost 13 let a začínal jsem s jeho UB. Pak jsem koupil vlastní IŽku 12 se kterou jsem se docela dobře zžil. Loni jsem dostal od dědy (v 75 už dál neprodlužoval zbroják) taky ZPčko. Nechal jsem si na něm udělat nový brynýr, zrestaurovat pažbu, párkrát jsem ji vzal na hon a v tu chvíli se stalo mojí srdcovkou. Výborně mi sedne, na nošení je lehoučké a střelba z toho je velmi příjemná. I kdybych se z nějakého důvodu musel zbraní zbavit, ZP z domu nepůjde.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od Zdenek41 »

Rodinné šperky jsou rodinné šperky.I ta moje z domu nikdy nepůjde.Já lovím jedině 16 co se zvěře týče tak to jde na asfaltáky to neni.Pokud si jdu zabouchat tak si 12 půjčím.Přece jenom kbelík broku je lepší :wink:
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od Jirka C. »

Zdeňku, konkrétně u trapu nebo skeetu je jedno, jestli střílíš 16 nebo 12, pokud se tedy nebudeme bavit o ceně (kde 16 dražší), ale množství broků. Buď jsou 24g nebo 28g. Každej rok máme střelby a vždycky se tam najde někdo, kdo tam začne křičet, že on je lepší, protože to narozdíl od ostatních nastřílel šestnáctkou a tam je míň broků. Přitom on třeba střílí RC 28g a ti dvanáctkáři SB 24g.

Jinak já chodím s šestnáctkou všude - i na tu střelnici. Nerad střídám flinty. Pořád si myslím, že pokud je člověk sžitej s jednou flintou, je to lepší. Samozřejmě je to ale tím, že na ten trap si jdu zmáčknout max. 2x-3x za rok. Kdybych chodil každej víkend, tak do tý dvanáctky půjdu samozřejmě taky.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od Zdenek41 »

Ale to já vím,že kybl broků je na gramáž nastejno :wink: Ale letí to tak z hlavně.Při LK do 20 m a u mého ZP až někdy na 35 m.To krytí je ten kbelík :P Zahrdlení u 12 sport je určite lepší. :wink:
fori
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od fori »

Oni staří myslivci věděli čím a proč střílí. S 16-kou je to stejné jako se 7x57 a 7x57R. Myslím, že v obojím je velký potenciál. Jen tržní ekonomika a prestiž (mít to co je IN) určila měco jiného.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od Vojta »

Od svých začátků střílím taky šestnáctkou. Mé první rány byly ze ZP a z Kozlice Merkel. Pak přišla má první - kozlice UB, druhá ZP a nyní IŽ 27 E. Jsem na tuto ráži navyklý a sedí mi. Nejradši mám podzimní hony na zajíce a když je sníh, to je teprve paráda. Používám SB Black Flash 4,0 mm. Taky jsem byl nalomený vyměnit ji za dvanáctku, ale nakonec jsem si to rozmyslel a jak píše Zdeněk, na ty dva tři závody si tu dvanáctku půjčím ( i když asi nepociťuju rozdíl :lol: ).
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Sweet sixteen aneb další život středoevropské klasiky - ráže

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Myslím si, že v dobách éry drobné zvěře byla ráže 16 a 20 nejvíce rozšířenou, vyráběnou a používanou. Lehké flinty,vyráběné v krytí a v délkách laufů jako lesačky a do pole. Potom naše universalní klasika ZP, která zažila vrchol a hony 70.let a dnes už se dědí v rodinách. Drobná zvěř ubývá a dnes téměř není a broková střelba dostala trochu jiný směr - sportovní a z lovu je to především o kachnách a něco málo o naháňkách a o používání jednotných střel. Zde vede ráže 12 a v typu zbraní - kozlice.
Návrat k ráži 20 a zvednutí brokové náplně na magnum přibližujicí se výkonu ke klasické 12 umožňuje výrobcům zbraní dělat elegantní štíhlé baskule a přitom ve výkonných rážích.
Odpovědět