patrony magnum

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: patrony magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

kojot píše:Magnum do "16" gauge jsem ještě neviděl. Už jen s ohledem na délku komory uvedené ráže. Naprostá většina zbraní je stavěna jako medium (mimo produkce zbraní z USSR), tudíž není náboj magnum asi příliš žádoucí. Pak je tu neopodstatněná klesající obliba této povedené ráže, na niž reaguje snížená poptávka a takřka stagnující inovace. Pevně věřím, že zase přijde jednou do módy. Stejně jako 8x57JS, nebo 9,3x62.
Na druhé straně nevidím důvod hledat výkon, kde prostě není. Letos na střelnici hospodář měl pořád řeči, že ti co mají ráže 16 a 20, měli by mít k výsledku připsány + 3 terče. Neustále se odkazoval na skutečnost, že šestnáctkáři jsou znevýhodněni oproti dvanáctkářům. Tak jsem sebral od každé ráže jeden skeeťák a šel je střeleckým analfabetům ukázat. V každé ráži (jen pro zajímavost) je navážka 24g. při velikosti broku 2 mm. Trapy jsou na tom s navážkou rovněž stejně. Bavíme se však o běžně užívaném základním střelivu.
To je sice pravda, ale z vlastni zkusenosti musim rict, ze brokovy shluk z 12/70 se chova jinak nez z 20/76 a to pri stejne navazce a hrdleni hlavni. Pro me samotneho to byl celkem prekvapive velky rozdil.

A take to, ze muzu zarucit, ze minimagnumy Fiocchi se chovaji vyrazne jinak nez standardni patrona - rychlejsi, lepsi kryti, vetsi ucinny dostrel. Par kachen a husi by to blahe pameti potvrdilo, kdyby nebyly uz dlouho sezrany :))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: patrony magnum

Příspěvek od kojot »

Osobně tvrdím, že velký díl nese délka hlavně, provedení zahrdlení a jeho velikost. Pak tvar kontejneru a možná i typ uzavření náboje. V každém shluku jsou broky pomalejší a rychlejší, tzn. že nedopadají na cíl všechny v jednom okamžiku. Samozřejmě nehodlám učit starýho orla lítat. :lol:
Debata byla o magnumech od SB. Fiocchi, Rottweil a pod., to je jiná liga.
Původně jsem vycházel z toho, že s SB minimag. jsem musel předsazovat více, protože jak jsem na ně přešel, nebyl jsem schopnej se za boha trefit. To Clever Mirage, nebo Rottweil Jagd byly zase až moc rychlé. :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: patrony magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Jasne. Navic jsem celkem presvedceny, ze raz hlavne. Stejne mnozstvi broku vytvori jiny shluk a jinak se chova z uzke hlavne 20 nez ze siroke 12.

Me docela sedi ty Fiocchci minimag. Tedy bazanty v bazantnici bych s tim asi nestrilel, pokud maji byt jeste k jidlu :))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: patrony magnum

Příspěvek od dalas »

Budeme-li předpokládat rychlost Fortuny 380m/s a minimagnum o 30 méně (schválně extrém), vzdálenost cíle 30m, kolmá rychlost cíle 10m/s, tak se změní předsazení o necelých 7cm.
Problém vidím spíše ve vývinu rány, jiný zpětný ráz a tím i zdvih zbraně. Zkus to do plachty papíru a vyhodnoť střední zásah. Tam bude vliv rychlosti eliminován.
Jestli to máš v krvi s Fortunama, není divu, že s minimagnumama to chodí jinak. To je taky důvod, proč nestřídat patrony zejména u zbraní s vysokým krytím.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
fanda2
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: pát 25.7.2014, 13:26

Re: patrony magnum

Příspěvek od fanda2 »

Střílej te klasickejma patronama a zaměřte se víc na tréning.
Odpovědět