Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět

Byl S-Ball plastic lepší jak Pb střely (např. Brenneke) ? Prosím níže se vyjádřete v čem a proč.

Ano
34
31%
Ne
74
69%
 
Celkem hlasů: 108
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od Mosin »

jelikož opět pozoruji v diskuzi zmiňování tohoto náboje, který se již nevyrábí, ale neustále je opjěvován, chtěl bych k tomu také něco málo podiskutovat.
1. Dle mého názoru tento náboj nebyl až tak přesný, jako staré dobré Pb střely. Je faktem,že se tyto střely vyhla?ovaly jako velice průbojné, měly však jedno velké ALE. Muselo se oddělit jádro od nosného plastu. Pokud se tak nestal, bývalo celkem pravidlem, že zůstávali pod ?károu. Poud se jim však povedlo vsléknout, tak prostřelili až moc. Jestli se npletu, tak to byl také jeden z faktů, proč se přestaly vyrábět. Prý prostřelili i neprůstřelnou vestu.

2. Dle mého názoru byly docela nebezpečné. Je to naprosto jednoduché. Střela byla docela lehká a velmi náchylná na odraz. Vhodným důkazem byl výstřel na zdiskovaném poli, což je docela měkký terén, a střela po něm skákala jak placatý kameň po vodě, přes celé pole, dokud neskončila v lese.

3. Jejich velmi opěvovaná vhodnost do čokovaných laufů asi nebude tak skvělá. Já jsem si to dříve taky myslel. 5íkal jsem si, mám čokovaný lauf vyběhne prase, hodím S-Ball a v poho. jenže. Jednou jsem se po nich ptal v obchodě a byl jsem nemile vyveden z omylu. Prodvač říká. Pane dejte si pozor. Ano jsou na toto dobré, ale uvědomte si, že v zimě mrzne a plast na tento chlad celkem hodně reaguje a tedy tvrdne. Kde?to olovo o mnoho méně. Tento fakt však nemám potvrzený, ale je to velice pravděpodobné, protože pokud mi je známo, tak se takto plasty chovají.

Chtěl bych se vás tedy zeptat, zda-li někdo nevíte, z jakého plastu tyto platiky byly dělány, abych se mohl mrknout do tabulk a napsal o tom více.

Tak co vy na to?
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Já mám ještě doma asi 30 plastiků po ta?kovi. Zatím jsem s tím střílel asi 3x a z toho mám 2 prasátka.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Příspěvek od mrazík »

1. Myslím, že to takhle porovnat až nejde, mám doma ještě jednu krabičku a za dobu co snimi střílím, se mi ani jednou nestalo, že by se neoddělil plast od toho olova. V průměru jich vystřelím zhruba 10 na naháňkách. Loni na naháňku mi dal kamarád na odzkoušení klasiku Pb a po ulovení selete na 30m v leči účinnek stejný jako plast.
2. Stalo se mi jednou když mrzlo jako svi..., že v leči která je ze starýho bukovýho porostu kolega střelil po lončákovi a špatně předsadil, S-Ball se odrazil od kmene a cestoval směrem na představené střelce, naštěstí nedoletěl. Podobnou příhodu mi vyprávěl kamarád z Mělníka. Je pravda, že o něčem podobném jsem u Pb neslyšel.
3.Chodím do lečí se starou lesačkou choky 1/2 a 3/4 a i při velkém mrazu jsem nezaznamenal problém.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Ono u těch čoků se dnes spíše jedná o výměnné čoky. protože z pevných se dá brenek střílet snad i z plného, i když to je už asi riziko.

Jinak je pava?uji za docela nebezpečné v leči, protože se můžou odrážet a pka již neplatí pravidlo, že ta brokovnice je bezpečenější jak kulovnice ...
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Příspěvek od mrazík »

Z plnýho zahrdlení při normálním breneku to už je sebevražda nebo neznalost. Co se týče odrazu S-Ball myslím, že na tom bude podobně jako kule, občas se to holt stane a případů je dosti. Jinak v leči je to občas nebezpečný i když jseš jen jako honec :lol: a ani nemusí chlapy střílet.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

No, já nevím. S-Ball plastik byla dost otřesná patrona, co se týče přesnosti a měl, ehm, dost nevyrovnané účinky. Viděl jsem, jak zůstal těsně pod kyrysem většího kňoura. Jednou jsem si jich koupil krabičku, když jsem to zkoušel z kulobroku, nebyl jsem schopen na 50m trefit A4 bílého papíru. Kajícně jsem se vrátil k Brenekke - a bez problémů... :wink:
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

Já vlastním dvojku Bajkala a musím říct,že S-Bally mi z ní lítaly jedna radost a A4 jsem trefil (tedy ne pokaždý) i na 80 M. No a Slugy nebo jak říká kamarád Brekeke mi lítají stejně. Vona ta rusanda má laufy dlouhý jak Kentucky Rifle tak to má asi dobrej vliv na tyhle jednotný střely. :P
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jedině Brenneke!!!
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Snímek střely S-bal plastic. Vyndal jsem ho ze selete střeleného na 30m. Komorová rána. Střela zasáhla žebro za plecí, prostřelila jeden lalok plic, srdce a zůstala v druhém laloku.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Já jsem mněl také ještě několik S-Balů a při střelbě z mého kulobroku přes optiku, jsem na 40 metrů byl schopen trefit krabičku od cigaret-rozdíl mezi kulí a S-Balem byl při střelbě na 50 metrů pouhé 2 cm!!!což je u kulobroku výsostně dobrý výsledek.takže u mně s přesností bez problému.Jen ty odrazy, to byl problém, myslím že u nynějších jednotných střel to není tak markantní.nejlepší zkušenosti mám s Breneky-selier už je nevyrábí(což je škoda), takže mám slugy a není to ono.Musím koupit asi něco od Rottweilu.
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

S-Ball plastik

Příspěvek od Pavel.x »

Přidám také zkušenosti se střelou S-Ball Plastik. Na jedné naháňce před asi 10 lety vystřelil kolega na lončáka tak 50kg Sbalem na 10-15 metrů a prase pokračovalo jako chybené do lesa kde ho ulovil další střelec kulovnicí. Při stahování deky našel vstřel od Sbalu přesně na komoře a celá střela byla ve zvěřine před žebrem které vůbec neprorazila. Možná to byla slabší prachová náplň nebo chyba jednotlivého náboje protože potom jsme zkoušeli průraznost a Sbalem jsme prostřelili smrkový trámek o ?ířce 15cm. Jinak od té doby používám breneky nebo teď Slugy a tam je průraznost vynikající a přesnost také.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Plastik

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Bylo zajímavé, že S-Bally byly někdy hodně špatně ulo?eny-zakrouženy do nábojnic. Některé při zatřepání doslova klapaly, jak se pohybovaly v nábojnici. Osobně si myslím, tam musela býtz vůlě, kterou mohla proniknout vlhkost,protože někdy jen tak p?oukly. Kdysi jako honec jsem byl na háňce, kde střelci vyběhla tlupa černé. Vystřeli první a hned zatuploval. Měl Bajkala dvanáctku. Výstřely se mu zdály slablé, nic netrefil, ale slyšel, že se strání valí další kusy. Přebil a jednoho lončáka vypáli v okamžiku, když přebíhal cestu. puška se mu rozthla - hlavňová trubka byla rozčepýřená jak pampeliška. Nedošlo ke zranění. Při prohlídce jsme našli na zemi cca 10m od střelce jeden S-Ball z té první dvojky -ve směru prvních výstřelu. Druhý jsme nenašli a střele si vzpoměl, že po jednom z první serie výstřelů slyšel jenom "p?uknutí a okolo zámku bylo hodně slabě modrého kouře". S-Ball patrně zůstal v hlavni. Druhý výstřel pak hlaveň roztrhl. vždyckayjsem je su?il, ale stejně jsem jim už pak nevěřil. Plastové slugy SaB nejsou špatné, ale daleko příjemnější zpětný ráz a rána je orig. Rottweilů.
vhool

Příspěvek od vhool »

...jo jo,uz muj deda mi rikal ze mam foukat do laufu kdyz prebijim brokovnici :wink: ....
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Tak se to konečně po měsíci rozjelo 8)

No já jsem osobně taky viděl několik plastiků. které zůstaly v laufu, ale naštěstí si toho vždy střelecv?im. Pravdou je, že já mám o sebe strach a při přebíjení automaticky kontroluji, jestli vidím v laufu světýlko.

Jak jsem již psal odrazu schopnost je u těchto střel dosti katastrofální a velmi nebezpečné. již pomocí časopisů jsem četl pár případů, kdy došlo k neš»astným nehodám, postřelení ba dokonce i usmrcení myslivce, a to jen díky tomu, že se plastik odrazil úplně nesmyslu plným směrem.

I přes toto vše všude sly?ím takové ty stesky: Staré dobré plastiky, proč pak jen je ru?ili, ty olověné jsou na nic. Je to hloupost, stejně tak jejich vyšší vhodnost pro Použití v plných hrdleních! vždy» ty olověné brenneke střely jsou stavěné tak, aby v pohodě skoro prolítly hlavní a pokud je větší rdlení, tak myjí deformační výstupky, kterými se zároveň dociluje jejich rotace. No a navíc jsou duté, tedy docela velmi plastické. Z toho důvodu bych se nebál je užívat v zavřenějších flintách, obzvlá?tě, když dříve bylo užíváno plastiků. Jiný problém je u výměnných čoků, které toto u?ití také vydrží, ale jsou více mechanicky namáhány a téměř zbytečně dochází postupnému "ničení" jednak čoků a jejich uzamykacích mechanizmů (závit, dosedací plochy atd.), no a také k většímu nemáhání zámků atd. atd.

No t už je trošku o něčem jiném, ale přece jen to s sebou úzce souvisí.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

Plastik mne nikdy moc neoslovoval, uznávám, že mnohdy byl přesný, jakmile to bylo jen trochu možné, začal jsem nakupovat renomované značky. Taky mám osobní zkušenost, že mi SB Plastik "p?ouknul" a utekl mi lončák. Osvítil mne v tu chvíli asi duch svatý, počkal jsem asi 5 vteřin, zdali to nějako znovu a později nebouchne a potom otevřel dvojku / Lověna Praha - bylo by jí škoda a mých pazourů pro mně taky / a v levé hlavni tma. Doma jsem potom měl zatracenou práci, než se mi ze zahrdlení podařilo vyrazit střelu zpět k nábojové komoře. Tehdy jsem usoudil, že asi v náboji nebyl prach. Dnes každý rok před Vánocemi likviduji staré zásoby plastiků tím, že sestřeluji jmelí pro rodinu / tím opět potvrzuji jejich přesnost/. f.
politice a politikům zmar
Odpovědět