Buck Shot - posty

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Buck Shot - posty

Příspěvek od dalas »

Pokračování z vlákna "agresivita stoupá"
Kolega asi 8 let zpět vyfasoval od jeho staršího kolegy krabičku Buck Shot 8,4mm s dovětkem, že jsou na nic. Vyrazil s partyjí na husy na jižní Moravu a po předešlých zkušenostech si tyto koule vzal. Husí dost, dobře létaly ale broky se od nich jen odrážely. Jediný kdo ulovil byl kolega s bilancí 3 husy. Ulovené kusy byly prostřeleny. Nikdo tomu nechtěl věřit a to se dodatečně dočetl, že takovéto posty se do Bajkala ládovat nesmí. :D (v magnumu je jich 15). Náhoda? Možná.
Bwana: na 10-15 kroků je to v podstatě pořád ještě kule.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Agresivita stoupá...

Příspěvek od Karel61 »

Tim píše:... To označení lihovkou by asi bylo super, to mi nenapadlo :idea: Akorát já bych musel nějak pokreslit ten plast, protože v té sumce jsou ty náboje naležato...
Lihovka na plastu drží mizerně. Vzal jsem náboje do Centropenu, a nejtrvanlivějšího popisu jsme dosáhli s fixem pro zahrádkáře na popis stromků. Saboty 20/76 teď značím černým kroužkem kolem dokola. Akorát se ten zahrádkářský fix dělá pouze v černé barvě.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Tim »

A ulovil husu, na kterou mířil a nebo vždy spadla některá okolo? :mrgreen: Je fakt, že ten rozptyl aspoň s tím mým Pieperem není ideální. O průbojnosti bych ale nediskutoval, ta tam bude...

Karel61: To nevadí, černá je ideální. Já mám šestnáctku a do té jsem snad černou patronu ještě neměl a na všech ostatních bude vidět :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Zdenek41 »

Do té doby než se ti dostane do ruky Black star.Já je používám dost.Jinak mám dělaný červený no spíš oranžový breneke.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od fesoj »

Zákon sice povoluje lovit husy pouze hromadnou střelou, ale... Kamarád /nemyslivec/ má velice zajímavou flintičku. Semiauto malorážku na 15 ran se zásobníkem v pažbě, výrobce FN Belgie, ráže - a to je na ní to nejlepší - 22 Short. Když bychom přimhouřili oči nad porušením zákona, myslím, že na táhnoucí husy, ale i kormorány, by to mohlo mít platnost. A co se týče bezpečnosti, padající kulička Short asi nebude mít víc energie, než padající "brůček" 8,6 mm. Ovšem z mé strany se jedná pouze o teoretickou úvahu, v praxi jsem to nevyzkoušel a ani neviděl, ale vím, že kluci z brněnské lesárny v 70. letech byli docela úspěšní s běžnou semiauto malorážkou 22LR na 8 ran naší výroby. A jako zajímavou kuriozitu uvádím, že v SSSR se kdysi používal samopal Špagin v malorážkovém provedení k "průmyslovému odstřelu vodní pernatá zvěře", jak píše Brimer-Orlovski ve své knize Lovy, zvěř a příroda.
Kritériem pravdy je praxe.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Posmiros »

Já si ve svém začátku na doporučení koupil krabičku SB Plastik 7,6 pár jsem jich vystřelil do papíru a jinak je vůbec nevyužívám, leží mi doma a ani je sebou nenosím, dle mého to nemá žádné využití :roll:

Jediný, kde by se to dalo asi použít je na černou v tlaku a nebo na obranu, nicméně je to zakázaný :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Lotr »

Přesto je na naháňkách, hlavně v tlaku používá spousta lidí a vůbec se tím netají. :roll: Nicméně při správném zahrdlení jsou velmi účinné, než se rozbalí, jsou jako jednotná střela a o pár metrů víc jsou velmi účinné, hlavně na mladou zvěř, většinou na místě v ohni.
Jo a taky jsou bezvadné na vyrážení zámků, ale to sem asi nepatří :)
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Leon »

12/76 8,4mm na 25 kroku s 3/4 zahrdlením bylo 12-13 broku ve čtverci 50x50cm a když jsme zkoušeli 12/70 ZH nevím zahrdlení ani typ tak tam nebyl ani jeden hold se to musí v každé flintě vyzkoušet ze starý ruský dvojky trefil kamarád 15l kýbl tak dvěma třema brokama na dvacet kroků
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od fesoj »

Dost drsný humor by byl ukázat náboj s těmito broky nějakému ochranáři z vlčích hlídek a nakrmit mu uši, že to jsou speciální náboje určené pro lov vlka a rysa. Leckdo by to spolkl i s navijákem a pak bychom s někde mohli dočíst, že "očitý svědek přistihl myslivce při lovu velkých šelem" :lol: A myslím si, že podobná myslivecká latina má "na svědomí" 90 % těch " upytlačených" šumavských rysů.
Kritériem pravdy je praxe.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Především je potřeba si uvědomit,že to jsou náboje "na lidi" určené pro bezpečnostní složky . V některých zemích světa (v USA, Rusku aj.) se s tímto střelivem legálně loví spárkatá zvěř,šelmy,krocani i černá. Každá známá munička tyto posty dělá a nabízí je na trhu. Ty patrony a laborace jsou stále vylepšovány, broky dávány do košíčků,prosypávány menšími nebo spec.výplní (viz Remingtony) aby se stále vylepšovalo pravidelnosti krytí . V Rusku je dokonce párově svazují pro zesílení ranivosti.
Každá brokovnice s pevným zahrdlením kreje s tímto velkým brokem různě a pokud je někdo chce používat, musí si krytí své flinty vyzkoušet a vyzkoušet si i různé velikosti broků. Někdy je 7,6 nebo 8,1 mm nepoužitelný a solidně chodí 9,1 nebo 8,6 a obráceně. Já jsem kdysi ze zvědavosti všechny posty vyzkoušel a tak vím, jak mi s tím flinta střílí. Např. jsem žasnul, jak obyčejné ZH301 s 3/4 zahrdlením perfektně a rovnoměrně krylo brokem 9,1 mm (LG) na 30 kroků (12/70), za to brok 8,1 (SG) byl nepoužitelný . Každá rána jiná a velké mezery mezi broky. Už několikrát jsem z kulobroku střelil lišku nábojem Rottweil expres 6,22 mm. S oblibou to nabijím na lišku a na štontech kde vím, že můžu střílet max na 15 kroků a kde se s klasickou košíkovou 4 kou těžko chytnu. Jelikož si občas přebijím, vyzkoušel jsem do své dvacítky udělat patronu našich dědů, kde jsem do 70 mm holubářky dal broky 7,6 a prosypal je brokem 3 mm. Tento náboj měl parádní krytí a účinek na škodnou na hranici 50 m ale jenom z levé hlavně. Povedlo se mi s tím střelit pár lišek i toulavé škodné, kdy jsem s brokovnicí v ruce už vzdával šoulání...
Kromě nutnosti vyzkoušení krytí u zbraně je zapotřebí i vyzkoušet různé typy a laborace střeliva a dokonce i výrobce. Snad nejhorší náboj s velkým brokem je zmiňovaný SB Plastik s lab.32 g. Taková střední třída je klasická 70mm holubářka a mezi ty lepší bych dal Federal a americkou výrobu. Amíci mají tohle střelivo vychytané. U nás je lovecké použití těchto broků minimální
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Lotr »

No nejsou to docela tak úplně náboje na lidi, otrocky přeloženo Buck shot je střela na srnce a jak známo, dřív se srnčí lovilo běžně brokovnicí a doma dělanými náboji "se sekaným olovem". Paseku to dělalo na zvěři i lidech, na koho se to začalo používat dřív, se můžem jen dohadovat.
Různé verze Buck shotů z gumy, plastu a pod. ráda využívá Vězeňská služba ČR, jako nesmrtící munici, na vyrážení zámků a pod.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Jiří K. »

Nevím jak ostatní, ale stačí se podívat na některá videa s ČR či fotky. Co na nich je vidět? Vůdce psů vybavené směsicí kratkých kulovnic, různých profesionálně či amatérskýc vyrobených "lupar" a ty tesáky či lovecké oštěpy mají jen tak z tradice.
Velmi nešťastné se mi tak jeví, že přímo zákon o myslivosti řeší s jakou zbraní(střelivem) a co můžu lovit. Ono řešit toto vyhláškou by bylo asi rozumnější a pružněji by se dalo reagovat na měnící se požadavky. Proč nemůžu na čekané lovit černou zvěř s brokovnice s drážkovanou hlavní, jejich přesnost s kvalitním střelivem je lepší než u Iž 18 MN. Proč nemohu použít k dostřelení poraněné zvěře krátkou zbraň.
K střelivu Buck Shot do 20 m nemá divočák zasažený na hlavu či komoru šanci, alespoň podle toho co jsem při dosledech viděl.
Sám jsem toto střelivo k lovu nikdy nepoužil. Tedy mimo 5,1 a lišky. Osobně si na dosled černé zvěře beru pistoli, připravenou ji mám i když v noci přicházím k ulovenému kusu. Ono i postřelené sele Vás v na rozbahněném poli dokáže pěkně potrápit. To, že postupuji v rozporu se zákonem o myslivosti jsem si vědom. Není to určitě v rozporu s trestním zákoníkem a paragrafem o nutné obraně.
Jinak američaní mají na podobné situace krásné rčení:
" Radějí být souzen dvanácti než nesen šesti".
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> o učinnosti velkých broků nemám pochybnosti. Zvíře o něco větší než srnec, na cca 20m prostřelí skrz. To vím dobře. Problém je s tím krytím na větší vzdálenosti.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od dalas »

S tím krytím, nemá smysl tahat s sebou jakýkoliv brokový střelivo, který z dané zbraně nemá do potřebné vzdálenosti potřebné krytí. Já jen psal, že ty hrubý broky někteří tahají kvůli liškám. Mají to odzkoušeno do jaké vzdálenosti dává krytí rozumnou šanci na úspěšný zásah. Taky už to potvrdili kolegové výše, že v některé flintě je s daným nábojem krytí hodně daleko a v jiné je to k ničemu už ve 20m. Důležité ale je, že limitující je krytí a ne ranivost. Dle mne je horší variantou zásah 5 broky, které se nedostanou do letální oblasti a zůstanou "pod kůží" jak jeden zásah, který projde. Samozřejmě postřelení zvěře je možné u obou variant.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od fesoj »

Jiří K. - rozhodně se nepovažuji za znalce, co se týče naháněk na černou zvěř a toho, jací psi a zbraně se tam používají. Ale velice si vážím Rustaffa a na základě jeho zkušeností jako psovoda tvrdím - na rozdíl od Tebe - že psovodi s chvatovými psy určitě nenosí oštěp jen tak pro parádu, jeho použití v leči má své opodstatnění a bylo by potřeba jeho používání urychleně legalizovat. Jsou situace, ve kterých je výhodnější než jakákoli střelná zbraň, jejíž použití v leči je z bezpečnostních důvodů problematické a prvořadým úkolem psovodů a honců, respektive všech, kdo se v leči pohybují, nesmí být lov, ale snaha přinutit zvěř k opuštění leče. Na to lovecká střelná zbraň, ať už je nabitá čímkoliv, v zásadě není potřebná - vždyť honci ji také nemají ! A v krajním případě při útoku postřelené zvěře by ten oštěp měl stačit, koneckonců nebude-li se v leči střílet, těch zraněných kusů by tam mělo být k nule se blížící minimum.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět