přebíjení brokových nábojů

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: přebíjení

Příspěvek od Pavel.x »

Steyer píše:- dám několik sku?ebních výstřelů na A2 na 25-40m a dám sem fotky a společně zhodnotíme, jak to lítá. Berte to tak, že to dělám jen pro zábavu a sám jsem zvědavý, co jsem to vlastně vyrobil. Myslím, že Vy ostatní jste začínali tak nějak stejně, než :D Hlavně, že je sranda, ale při přebití max. 100 patron za rok pro vlastní spotřebu to bude stále v pozici hobby. Díky za Va?e příspěvky. Čau.
Zdravím, jak dopadla zkouška vlastních nábojů? budou nějaké fotky docela by mě zajímalo
PEKI
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 06.7.2009, 13:24

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od PEKI »

Zdravím mám dotaz ohledně přebíjení brokového náboje ( dělání slugu ). Základ celkem chápu otevřu patronu vysipu broky dám slug ( o stejné váze jako broky pokud možno ) a uzavřu např. zakroužením. Ale jak je to z prachovou navážkou? U např. 12 je to asi jedno broky navážka 28g a slug také 28g, ale u 36 (.410) o kterou mi jde je u broku navážka 12,4g a slugu jen 5,3g. Tak mě zajímá zda je možno nechat původní prachovou navážku a zaměnit broky za slug nebo se musi i upravit prachová navážka.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od tornádo »

Ahojte,chtěl bych se zeptat zda je možné použít k přebíjení brokového náboje už jednou vystřelené košíky?
Ten košík má hlavní úlohu aby se broky neotíraly o vývrt hlavně.Zajímá mne jaký vliv by to mělo na účinost střelby.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od precechtel »

Přebíjel jsem kdysi také brokové náboje - asi čtyři roky v 80. tých letech a něco málo o tom vím. Co se týká košíčků, naučil jsem přebíjení jednoho kamaráda, je to takový spořivý týpek a tak chodil po střelnici a sbíral vystřelené umělohmotné košíčky a úspěšně jimi střílel. Je jasné, že tím odboural problém kolem plstěných zátek - jsou drahé, nejsou k sehnání, musí se vysekávat. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od tornádo »

Používáte někdo přebíjené brokové náboje na lov?
Naposledy upravil(a) tornádo dne sob 21.1.2012, 20:21, celkem upraveno 1 x.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od zispo »

Tak jsem se vrátil k tomu co dělaly naši otcové a dědové. Teda přebíjím si pouze náboje r20. Jelikož přebíjet r12 s nevyplatí. Přebíjím jen náboje pro lov. Začátky bili úsměvné, ale teď naprostá spokojenost, jedna navážka a trénig dělá své. jen škoda že komponenty pro přebíjení se tenčí. Plstěné zátky jsem musel dokoupit u SB. Prach používám Lovex.Poprosím pokud někdo nakupujete komponenty někde jinde dejte sem odkaz děkuji. Nově jsem získal formu na staré idealky tak jich pár vyzkouším.
strelec2
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: ned 17.1.2010, 21:13

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od strelec2 »

ZISPO skus u Andela v Prahe stránku ma aj na internete.A odkial maš broky? Myslím 3-4 mm.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od zispo »

Jsem z jížní moravy, broky jsem koupil v Brně u tuze, ale tam nic jinýho na přebíjení nemají.
RUMPEL
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 17.11.2010, 9:24

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od RUMPEL »

Rád by som sa aj ja podelil o svoje poznatky názory a skúsenosti. Ja osobne počas svojho doterajšieho polovania možem povedať že som z tých poľovníkov,ktorí si vyrábajú náboje pre vlastnú potrebu.Mám na mysli teda len brokové náboje ,ved vlastne už od ranného veku kedy ma začalo baviť polovníctvo ,som stále pozorne sledoval svojho starého otca ktorí ma pre takúto výrobu zaučil ako to len vedel zo svojích skúseností a zručností. Ved dnes je to len koníček ,no niekedy to bolo nutnosťou bez ktorej by sa žiaden Lovec,Poľovník,Pytliak nezaobyšiel. Dodnes sú v našom združení poľovníci ktorí za svoju aj viac ako 20 ročnú prax by nikdy v živote nedali dopustiť na svoju brokovú zbran, aj ked vlastnia nejakú tú guľovnicu ktorá je skoro počas celého roka zamknutá v skrinke a poľujú brokovnicami.Mnohý z nás by určite povedali že to nieje dobré a súčastná legislatíva nepovoľuje odstrel raticovej zveri brokovou zbranou no títo naší starý Poľovníci takto poľujú celý život a práve náboje si robia samy a stále zo slovami Zver potrebuje šancu...Pri spoločných polovačkách častokát len gúlime očami ako sa len dá strielať brokovnicou na tak velké vzdialenosti a s takou presnosťou . Ja osobne som zdedil dosť veľa komponentov na výrobu brokového streliva.Zápalky,nábojnice 70,65,plstené zátky( fojtáž ) ,pušný prach,broky rozneho druhu a roznej velkosti. Velmi často používaným brokom v naších lokalitách je používanie tzv. Pologúľ alebo presnejšie Medvedích brokov. Jedná sa o 2 gule umiestnené v brokovom náboji kde jedna je vačsia od druhej.Možno by ste mi sami neverili ale dá sa takýmto patronom trafiť aj na 120 metrov.Striela sa tu nielen Breneke ako jednotná strela ale aj jenotná guľa ktorej veľkosť závisí od danej ráže. Starý poľovníci tu vlastnia formy v ktorých si samy odlejú broky: 6 mm 7,6 mm ( behúnky ) , 8,4 mm , 9,2 mm ,Pologuľe do 16 : 15mm a 13,5 mm. Pologule do 12 : 16,5 mm a 15 mm.Ja používam pušný prach Lovex a moja spokojnosť je s ním je v celku dobrá. Všimol som si že starý polovníci dodnes používajú aj miešaný čierny prach spolu z Lovexom.Ja niesom poľovník ktorý používa v značnej miere len brokovú zbran. pre mna je výroba náboja ozaj koníčkom a relaxom. ale ked mám porovnať kolko námahy by stálo nanovo pozhánať komponenty , tak neviem či cenovo a časovo by sa to ozaj oplatilo. Včera som rozprával z jedným Kmeťom ,ktorí používa veľmi starodávnu metodu spájania brokov pri odlievaní tenkým drotikom.Vraví že líška sa dá 7,6 mm brokom trafiť na veľkú vzdialenosť. V najbližšej dobe mi to má vysvetliť tak vám to hned napíšem. Už vopred sa ospravedlnujem diskutérom ktorím som mojím príspevkom nezaujal alebo napísal to čo už dávno vedeli.Ale je veľmi ťažko to ukázať alebo vysvetliť v písmenkách podla mna to musí človek len vydieť a skúšať skúšať a prísť na to :) Lovu Zdar.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od fesoj »

Dnes je to ovšem koníček, bez kterého se lovec a myslivec obejde - a pytlák zůstane pytlákem... Nemám samozřejmě na mysli přebíjení brokových nábojů jako takových, ale domácí výrobu střeliva s broky takových velikostí, že k normálnímu použití dle zákona se nehodí a jejich použití na jakoukoliv spárkatou zvěř nic jiného než pytláctví není. Jenže stále platí, že mladí dělají blbosti po starých a říkají tomu tradice - a dokonce se s tím hrdě chlubí zde na fóru.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od kojot »

fesoj píše:" Mladí dělají blbosti po starých a říkají tomu tradice."
Tuhle větu Fesoji, prosím zakonzervovat na věky a používat ji výhradně jako neomšelý bonmot. :lol: :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Pažbař
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: ned 18.11.2012, 13:08

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Pažbař »

Dobrý den.

Zajímavé téma. Poměrně dlouho a obšírně jsem se tím zabýval a radil se o tom se zkušenými kolegy. Pravda je taková, že přebíjení vyjde dráž, než nový náboj. Zejména pak u sportovních nábojů 24 a 28 gr. U větších ráží už to vychází lépe. Někdo tady popsal velmi podrobně postup při přebíjení, takže o tom psát nechci. Co mě ale zajímá, je to, jak velká je navážka prachu. Ono to odměřování tou odměrkou asi vyhoví, ale - nějak cítíme, že to není ono. Zejména u navážky prachu. Nedávno jsem dostal knihu - "ILUSTROVANÝ SPORTOVNÍ SLOVNÍK PŘÍRUČNÍ" - autoři Karel Tauš a Oldřich Skopal. Vyšlo v roce 1944, v nakladatelství Průboj v Brně. Je to abecední seznam hesel a výrazů, majících nějaký vztah ke sportu.

Pod heslem NÁPLŇ, je uvedeno, cituji: určité množství prachu v nábojnici, jehož je právě (podle druhu ráže) zapotřebí, aby balistické účinky střely byly co nejlepší. Poměr náplně k olovu (brokům) je asi 1:6, t.j. šestkrát tolik olova co prachu, ale může býti buď zvýšen na poměr 1:7 nebo snížen na 1:5, při použití prachu černého. Při použití prachu bezdýmného, bývá poměr 1:13 až 1:15. To podle ráže.
Tak tohle je nejucelenější návod, s jakým jsem se setkal.

Z výše uvedeného vyplývá, že to chce jednu věc - dodržet přesné poměry. K tomu je potřeby přesná váha. Já jsem to řešil tak, že jsem si koupil za 400,- Kč digitální mikrováhu. Pomocí této váhy si odměříte s velikou přesností jak navážku broků, tak i prachovou náplň.

Jestliže použiju bezdýmný prach, tak při přebíjení nábojů 24 gr to vypadá takto. Na 24 gr broků, příjde 1/13 až 1/15 prachu. Vyberu si střed, tedy 1/14. Takže 24 : 14 = 1,7142857, zaokrouhleně 1,7.
Do prázdné patrony (s vyměněnou zápalkou) vsypu prachovou náplň o hmotnosti 1,7 gr. Utěsním buďto košíkem nebo filcovou ucpávkou a vložím 24 gr broků. U 24 gr náboje se jedná o sportovní náboj, takže pro batrerii je to brok o průměru 2,4 mm, pro skeet 2 mm. Totéž platí i pro 28 gramový náboj. Potom kroužek a zakroužit nebo složit hvězdičku.

Ale za úplně nejlepší považuji jinou metodu, někdo ji tady už myslím zmínil. Vezmu nevystřelený továrně vyrobený náboj a opatrně ho otevřu. I přesto, že je na něm deklarovaná gramáž, si brokovou náplň na elektronické váze převážím. Totéž udělám i s prachovou náplní. Tím je naplněn předpoklad, že nemůže dojít k přelaborování prachu nebo jeho nedostatečné náplni. Prostě jenom otrocky dodržím naměřené hodnoty.
Bude zajímavé porovnat, jestli se naměřené hodnoty z tovární patrony budou nebo nebudou lišit od výpočtu.

Jestli bych se měl rozhodnout který způsob zvolím, pak je nasnadě, že ten druhý, tedy použití hodnot naměřených rozebráním továrního náboje. Už jen z toho důvodu, že dnešní bezdýmné prachy asi budou mít jiné vlastnosti, než prachy používané před 60 - 70 roky.

Zajímavým, ale spíše na efekt, se jeví laborace černým prachem. Bude to krásně kouřit a to bude celý efekt.
Pažbař
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: ned 18.11.2012, 13:08

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Pažbař »

Ještě k tomu, co jsem výše napsal. Nedalo mi to a rozebral jsem brokový náboj SB skeet 28.

Zde jsou naměřené hodnoty: broků bylo 27,8 gramu a měly průměr 1,9 mm. Prachu bylo 1,8 gramu. To odpovídá výše uvedeným poměrům mezi navážkou broků a náplní prachu.

Poměr je 27,8 : 1,8 = 15,444444. Až zas tak na "lékárnické vážky" se to brát nemusí, takže skutečně, na 28 gramů broků, by mělo být 1,8 gramu bezdýmného prachu.
To by mělo uměřeně platit i pro ostatní gramáže, ale nebude na škodu si to ověřit.

Jen pro úplnost, vážil jsem to na DIGITÁLNÍ KAPESNÍ VÁZE Platinium, model EHA 25, o max váživosti 500 gr. Váhu je možno přepínat na gramy, grainy, unce a trojské unce. Minimální váživost je 0,1 g / 0,1 dwt / 0,05 oz / 0,005 ozt. Váha je výborná, vejde se do náprsní kapsy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Zajímavý příspěvek.
Nabízí se otázka, kde bereš ten prach shodný s náplní Tebou delaborovaného náboje?

Prachů pro brokové náboje jsou desítky nebo spíš stovky druhů - obdobně jako u dalších druhů nábojů. Rychlostí hoření i dalšími vlastnostmi se pochopitelně navzájem liší.

Většina manuálů výrobců prachu nebo jiných komponent nábojů uvádí data i pro brokové náboje. U nás je tahle záliba v současnosti celkem málo rozšířená a tak je někdy problém sehnat třeba jen "brokové" zápalky :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od dalas »

Mě u toho, co uvádí Pažbař zaráží ještě ta přímá úměra. (Čím těžší broky, tím více prachu.) Je pravdou, že tenhle nesmysl je hodně vžitý u kolegů, kteří se vnitřní balistikou nikdy nezabývali. Ten poměr se dá aplikovat, ale musí být určen horní limit. Směrem nahoru od něj to může být nebezpečné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět