přebíjení brokových nábojů

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Začátečník »

2 Pufr. Diabolek od Lymana mám ještě několik kusů. Do jakého náboje je strkáš? Mně to nějak nechtělo z ničeho chodit ani solidně. Natož dokonale.
Máš takových zajímavostí a necháváš si to pro sebe. Nechceš někde udělat přednášku? Nebo aspoň pro vědění chtivé konferenci po Skypu? Docela bych se přimlouval.
Kdysi se vyráběly zaléváním cca 2 cm koulí do vosku kartáče. Bylo to zalité kolem dřevěného stvolu (pravděpodobně aby se nedeformovala střela nabijákem) a po zalití se obalovalo látkou. Jak to krylo, netuším.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Ty Lyman slugs ala Diabolo mám jen pro ráži 12 (kleště nevlastním) a použil jsem je do různých typů nábojů, včetně S&B "červených tygrů" 12/76 - vždy s plastovým kontejnerem bez vnitřních žeber - použití jen jednoduchým vysypáním broků. Zkoušel jsem vždy jen z Rem. 870, hlaveň 600 mm s lištou a "velkou - brokovou" muškou - bez hledí, se zahrdlením 1/4 a to na vzdálenost cca 30 m. A z té až "rusky" jednoduché americké jednohlaňovky jsem nikdy nezaznamenal významnou odchylku od záměrného bodu - prostě chodilo to zatím vždy "rovně" - ale i vzhledem ke způsobu zamíření zbraně - odchylku do 5 cm bych určitě nepovažoval za významnou :)
Zrovna oblasti brokové střelby se moc nevěnuju, takže s pořádáním školení ani workshopů moc nepočítám, naopak si rád přečtu Vaše příspěvky - poctivých "dělníků" na poli exaktního - nebo vždy alespoň kvazi exaktního - zkoušení a použití brokových zbraní a nábojů. Ale - "díky za pochvalu Náčelníku" :)
(BTW ke spojení zinkových či olověných koulí "kartáčů" se používala spíš Síra - s voskem by v letních vedrech asi mohl být problém)

Jinak mne před chvilkou "klepla do nosu" sběratelská stránka "Weird slug" na webu Cartridgecollectors a tam je těch střel s otvorem s "turbínkou povícero s připojeným popisem: "In Europe, this kind of slug is generally called “Ideal”. Spiral ribs in the hole should add rotation to the slug when fired from smooth barrel. (Not my pictures.)"
ba781fd0d637c52ad1a96af4d9af9d28cccf298f_1_690x586.jpg
ba781fd0d637c52ad1a96af4d9af9d28cccf298f_1_690x586.jpg (169.45 KiB) Zobrazeno 6667 x
https://forum.cartridgecollectors.org/t ... ug/24037/6
Pufr
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

jj na ten web sem taky narazil
zajímavá směsice, kdo ví jak to chodí/lo
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

Jiří K. píše:Forma na střely Ideal je třídílná. Do "těla" formy se vkládá trn s žebry. Žádný nálitek se neodstřihuje, lije se na přímo. Pak se to leda srovná na hrubém pilníku. Konstrukce je poplatná době vzniku. Jak formy tak i střely. Ještě pro zajímavost při letu slyšitelně hvízdá.
Jíří ty máš takové kleště? :shock: :roll: :wink:
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Začátečník »

2 Pufr. Děkuji za info ohledně Lymana. Jsi na tom zhruba jako já. Na takovou úroveň jsem se dostal taky. Ono to pro lovecké účely docela postačuje. Ale přeci jenom. Lepší by bylo, kdyby takhle chodil na na 50 m. Ideál kdysi lil kolega půjčenými kleštěmi. Ale jen do 16. Je to už hodně let a kleště dávno nemá. Snad by se mohl najít nějaký povolný soustružník, který by se toho chopil. Velice rád bych tu střelu otestoval. Mám i plně hrdlenou brokovnici a něco bych do ní rád. Nakonec asi časem vyhraje 24g Lee.
Ten kartáč bylo námořní provedení. Ještě k tomu tuším švédské. Takže vysoké teploty nejspíš nehrály takovou roli.
Myslel jsem, že téma broků ani nečteš a proto jsi nikdy nepomohl radou či rovnicí. Teorie moc nepomáhá, protože vlastně skoro žádná není. Ani se se mnou nikdo nehádá, aby přidal jiný pohled na věc nebo jinou zkušenost. Nezbývá nic jiného než testovat. Návrh a příprava experimentu v tomhle případě naštěstí nejsou problém ani pro laika. Jen doufám, že Kolda aspoň nějak uspěje.
Mimochodem. Taky by sis mohl opatřit aspoň to ZH. Určitě by našlo uplatnění. Moc lidí 7x57R nepřebíjí a bylo by víc zkušeností. Broky by tě určitě taky zaujaly. Je to možná i větší umění než kule.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Kolegové, tě litých "diabol" se trochu bojím. Už jsem to u pár lidí viděl, ale bál bych se to nabít do brokovnice s pevným zahrdlením. Do skeetovek a různých pump možná.
Borec co si to též odlévá, tak z SB košíčků odstraňuje ta vnitřní žebra, která té střele vadí, pomocí upraveného starého výstružníku. Ten nástroj jsem mu rychtoval já, tak vím. (Nabroušen na daný průměr s upravené břity).
Mimochodem měl jsem udělanou formu na střely Ideal pro r.16 a ta byla čtyřdílná + teflonové pouzdro, které ty ostatní díly středilo a drželo v ose. Byla zhotovena z ocelové kulatiny cca průměru 50 mm. Spodní část měla trn s drážkováním, středová část s tvarem těla střely byla půlená a vrchní část v podstatě byl pouze kotouč s mimoosovou licí dírou cca průměru 4 mm.
Na celou tuto složenou sestavu se nasunulo pouzdro, které jí drželo. Po nalití olova se to nahoře u vtoku zařízlo, vysunulo z pouzdra, v rukavicích (jelikož forma byla po ix kouskách teplá) se s ní kleplo o podložku, tím to celé odlehlo a klasicky se rozebrala. Střela se v pohodě z toho drážkovaného trnu sáhla. První 2-3 kusy byly horší než se forma ohřála, ale potom to šlo. V kožených rukavicích a v klidu to byla prima zábava práce.
P.S. Náboje s podobnou střelou - s turbinkou ,jsem koupil od f. SAGA (12/70 - hnědá plastová nábojnice, střela má 6 šroubovitých žeber)
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

Honzo máš ještě tu formu?

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jiří K. »

To Georg. H: Nebyly to kleště, ale forma. Někde doma by měla být, bohužel ji za zlaté prase nemohu najít. Tak jako zbytek odlitých střel. Jednu mám ve sbírce a to je tak všechno. Vypadá podobně jak ta co tady dával pufr. No ještě budu pátrat, snad to někde vyplave. Bohužel je to činnost, kterou dělám čím dál tím častěji. :D :D :D
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

@ Jiří. K. Ok doufám že ji najdeš [emoji6]

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jiří K. »

Taky doufám. Pokud se podaří, chceš to vyzkoušet? :wink:

Jinak odkaz pro ruštináře:
http://kaliningradfishing.ru/rog/pr-06- ... -0084.html
Osobně mně dost láká vyzkoušet tu střelu žakan.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jiří K. »

Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

konečně si počtu :lol: :lol:

to víš že bych to prubnul
koukám že si z Ovy to tam mám 20 min po dálnici :D
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jiří K. »

Tak se budu snažit. Pokud bych věděl o nějaké ižce tak bych to prubnul, ale ze staré sauerky na to nemám odvahu.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

IŽku mám 58M tak je z čeho prubovat :lol:
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Dohledal jsem fotku té mojí formy. Zkusím jí vložit.
Přílohy
IMG_20181126_170716.jpg
IMG_20181126_170716.jpg (53.84 KiB) Zobrazeno 6109 x
Odpovědět