přebíjení brokových nábojů

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

2 Strelec2 Vypadá to, že to bys po nás chtěl asi moc - abychom ti přitakali, že můžeš ze zbraně bez zkoušky bezdýmným prachem, která je jen opravdu místy napadená korozí střílet redukované laborace, které "citlivě" odvodíš. Nikdo z nás tu zbraň neviděl, tak se prosím nediv.
Jinak samozřejmě - obecně - pokud snížíš prachovou náplň, při stejné hmotnosti broků, bude nižší i pracovní tlak spalných plynů. Ale pozor, ne všechny druhy prachu na snížení reagují stejně. Pokud snižuješ doporučenou náplň o více než cca 30% může se stát, že si (při stejně pevné uzavírce náboje) naopak vyrobíš tlakovou špičku. Chce to spíš hledat v manuálech - bývají tam i laborace s Pmax na úrovni 5.000 Psi - 35 MPa a to už je opravdu málo. Ale ... manuály jsou většinou pro ráže 12 a 20 (http://www.explosia.cz/streliviny/downl ... ing_CZ.pdf broky jsou na konci; http://www.accuratepowder.com/wp-conten ... SSG2.1.pdf data pro u nás dostupné Solo 1000 jsou na konci) a jsou v nich uvedeny konkrétní typy zátek, nábojnic a jejich uzavírky, které ovlivňují průběh hoření.
Pak je další možnost - nabíjet černý prach - stejně bys tu pušku musel i tak pečlivě čistit - pozor i černý prach má svá pravidla - náplň musí být mírně komprimovaná atd. atd. - pořádně pročíst! Nebo se někdy mluví o použití "ušlechtilejší" náhrady - Pyrodexu - při krátké "Google" rešerši jsem ale konkrétní data nenalezl, ale na dotazy typu "Pyrodex shotshell reloading" a pod. ti vyskočí spousta odkazů v diskuzích s různými zkušenostmi.

Poslední a možná stejně důležitá otázka je, jak budeš spokojený s "uživatelskými" vlastnostmi při použití památeční zbraně s náboji se zlomkovým výkonem, když vystřelíš, uvidíš zásah a zvěř ani po dohledávání nenalezneš. To se pak nabízí možnost naplnit nábojnice černým prachem tak ze 3/4, docpat novinama, uzavřít, o silvestrovské noci vystřelit, na Nový rok zbraň pečlivě horkou vodou vyčistit a následně olejem nakonzervovat a počkat na další Silvestr :)
Pufr
strelec2
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: ned 17.1.2010, 21:13

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od strelec2 »

Už som sledoval aj strelecké forum o černom prachu a rozmyslel som asi takto.Zoberem original černoprache náboje vystrelím do kartonu z každej hlavni zistím krytí a ked bude slabé tak sa nato vykašlem.A až by bolo v pohode skusim zavolať do DAVE GUNS či nahodou nemaju take original s černým prachom.
Ono je to taka nostalgie so starou lancasterkou na drobnu zver.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Během let jsem po starých chlapech podědil celé to nádobíčko - zakružovačky,zátky, kapsle,prach, broky a prostě všechno. Používám klasický prach Lovex a broky i lunty sháním různě po lověnách nebo přímo v podnikové prodejně SB,ale i u starých myslivců. Dřív to měl doma téměř každý a hodně strýců to ještě doma pohledá nebo alespoň něco. Už několikrát se mi stalo, že v malé zapadlé lověně jsem sehnal krabici luntů nebo zápalek ževlotek i broků a za staré nákupní ceny, prostě jiné ceny než v SB. Dnes v podnikové prodejně SB dáte za lunt přes korunu (podle ráže) a za zápalku W209 - 1,50Kč, 1/2 prachu 890 Kč......
K vlastnímu nabijení : pokud dodržíte klasický technol.postup nabijení, nebudete zkoušet výrobu nějakého pofiderního magnumu, ale budete přebijet klasické 65 mm nebo 67,5 nábojnice, tak jako mírka prachu postačí delaborovaná prázdná nábojnice konkrétní ráže, které utrhnete papírový plášť až ke kování. Získáte ten spodní prachový toulec, na který si porychtujete z drátu držátko a pokud s tím budete z plechovky nabírat prach (Lovex) a pořád stejně - mírně pod okraj, bude to střílet jako fík...Když to fungovalo před léty strýcům. funguje to mě, tak věřím ,že bude i vám.
Podle mě nemá cenu nabijet sportovní náboje a dělat to ve velkém, ve snaze něco ušetřit. Nevyplatí se to pro r.12 nebo 16, kde seženete jakékoliv střelivo. Nabijím si r.20 a dělal jsem i 24 a 28. (u ráže 24 a 28 je problém s lunty ),zakružovačku 28 mám a 24 měl majitel zbraně. Výhodou je, že si v konkrétní ráži můžete nabít hrubší brok, který běžně na pultech nekoupíte nebo z recese jednotnou střelu.
Nabijím si extra náboje 12/65 se 4 mm brokem a plastovým křížem, s křížem který SB nabijí do nábojů do bažantnic na krátké střílení. Je to supr náboj při norování pro střelbu "na krátko" kde má na 10 metrů krytí jako standart na 35 m. Když máte lišku v kanále,pustíte tam psa a čekáte...znáte to.
Nabijení je supr zábava a nemá cenu se na to dívat z nějakého ekonomického hlediska. Lovu
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od tornádo »

já bych se chtěl pustit do přebíjení slugů ale mám jeden zásadní problém.Nemohu nikde sehnat matrici na uzavření náboje do hvězdy a moje zakružovačka nebere plast,pouze papír.
Bylo mě doporučeno abych si pořídil lis Lee load all II. ale nechci kupovat tento vehement pouze na uzavření,když jsem schopen si vše ostatní udělat doma.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od zispo »

Co vím kolega si nechal utočit hlavu na soustruhu s upínání do vrtačky. Zavírá to takto a fungujemuto velice dobře. Já dokážu zavřít plastoví náboj na staré mašince.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Tornádo - myslím si, že není šťastné řešení přebijet Slugy do plastových patron a zavírat je do hvězdice. Obyčejnou starou zakružovačkou plastovou patronu s krytkou zakroužím parádně.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od tornádo »

Chci dělat 12x70 ne nějaké nepodařené,krátké zmetky s hrbatým okrajem.Protože zakružovat nábojnici,která byla předtím uzavřena do hvězdy je dobrý hnus a někdy se to nepodaří vůbec.Když odřežeš cca 8mm,tak bude náboj zase krátký a slug nebude létat přesně.Už to mám vyzkoušené u r. 16x70
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Tak používej plastové nábojnice,které byly na krytku - např. od SP PLASTIK ,od Slugů nebo od BUCK SHOT. Nebo se nechají v SB prodejně sehnat úplně nové 70 mm bez potisku.Je fakt, že zavřít a zakroužit již vystřelenou a přebitou plastovou nábojnici do hvězdy jde špatně. V r.16 jde např.SB JUNIOR nebo FVORIT v r. 20 zakroužit pěkně.
Ještě můj malý poznatek u přebijení. Staré oranžové papíráky s papírovým prachovým toulečkem měly lepší vývin rány a lepší spalování prachu než např. Red black nebo Black stary s plastovým toulečkem, samozřejmě při stejné navážce a laboraci.
Dnes i SB Vlašim dělá solo nábojnici se spec.délkou prachového toulce pro konkrétní laboraci. Např. Posty a Magnumy,u kterých se používá jiný prach,mají toulce nižší. Přebijet tyto nábojnice pro klasiku jde docela špatně, protože navážka normálního prachu jde až nad ten nízký toulec. Zátkou to utemuješ, že prach nešustí a není to dobré.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Kratší toulec postů či magnumů není vynucen druhem prachu ale objemem potřebným pro uložení velkých broků (při stejné hmotnosti "zaberou více místa" než ty drobné) či magnum náplně (zvolené konfiguraci náboje pak samozřejmě musí druh a množství prachu odpovídat max. tlakem a výkonem - rychlostí hromadné střely). Na vývin rány mají výrazný vliv i dlaší faktory (tuhost zátky, pevnost uzavírky ...) ale velikost počátečního spalovacího prostoru je samozřejmě velmi podstatná.
Ani ta naposledy zmíněná komprimovaná prachová náplň nemusí být vždy špatná - záleží skutečně na celé sestavě.
Pufr
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Karel61 »

Štve mě ráže 20/76. Používám jednotnou Sauvestre a broky. Problém je v tom, že nábojnice jsou žluté, pokud se to párkrát nabije a vybije, tak nápisy vyblednou a pak abych si bral pokaždé brýle, abych identifikoval, co nabíjím. U ráže 16/70 jsem byl zvyklý, že různé broky jsem koupil od různých výrobců (na lišku červené GB, na bažanta modré SB, jednotnou černou nebo průsvitnou) a podle barvy jsem okamžitě viděl, co mám v ruce. Dá se to řešit přebíjením? Existují jiné nábojnice 20/76 než ty po...né žluté? :evil:
PS: Případně má někdo nápad, jak to nějak dodatečně označit?
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Lotr »

Pokud neuzavíráš do hvězdy, tak nápisem na zátku.
Jinak mám ve sbírce starý německý náboj s jednotnou střelou a ten má nad kováním takový kroužek, podle kterého střelec podle hmatu poznal, že se jedná o náboj s jednotnou střelou. Takže na tělo náboje přilepit proužek něčeho, třeba nějaké pásky a podle toho rozlišovat. Jeden proužek - liška, dva proužky bažant, tři proužky - prase. Např. :idea:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Leon »

stačí fixa na CD to se nesmaže
CZ 550 american 308win.
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Pavel.x »

Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Karel61 »

Leon píše:stačí fixa na CD to se nesmaže
Zkoušel jsem na Fiocchi tam se to maže krásně. Na Sauvestru to ale jakž takž drží. Dělám teď kroužky kolem dokola. Aspoň něco. Díky moc. :D Díky i Pavel.x
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jirka83 »

Rád bych trochu oživil toto téma. Čím dál tím víc koketuju s myšlenkou přebíjet si také vlastní brokové náboje. Koukal jsem, že střelný prach by nemusel být problém, ucpávky a košíčky také ne, lis je také dostupný a jediné, co nevím jsou zápalky, ale snad také budou někde k sehnání. Zásadní problém mám s tím, že laborační tabulky pro ráži 20 jsou dost strohé a to jsem se koukal jen na lovex, k Winchesteru (který je také k mání v naší kotlině) jsem pro jistotu už nenašel vůbec nic. Tady jsem se dočetl, že někdo se snažil odvodit prachovou navážku lineárné od brokové, ale to mi přijde dost nebezpečné. Rád bych se zeptal někoho, kdo s tím má zkušenosti, jak navážky počítá, případně určuje. U té 20 bych chtěl konkrétně dávat 28 - 30g broků, podle toho, jak se to vejde.

Díky za každou radu,

Jirka
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Odpovědět