přebíjení brokových nábojů

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od precechtel »

no přebíjel jsem v osmdesátých letech čtyři roky, ale především ráži 16 a trochu ráži 12. Ve dvacítce jsem tehdy nic neměl. Staří pánové používali jen odměrky na prach a broky, já jsem prach vždycky vážil a odměrku jen na broky. Nutno správně a dobře zakružovat přebitou nábojnici a s tím je trochu problém, papíráků je již málo a přebiješ je asi max pětkrát, já jsem zakružoval i některé plastové v délce 65. Co je do hvězdice, s tím asi nic nenaděláš. Je pravdou, že pokud si přebíječ vede jakýsi deník s laboracemi, časem se dopracuje k tomu, co vyhovuje jemu a případně flintě, lze také zkusit trochu ovlivnit krytí u zbraně a kdysi když se v létě chodilo na koroptve, tak si někteří myslivci přebíjeli tzv. letní náboje s nižší navážkou prachu.. kvůli zpětnému rázu. Dnes už je to jen zábava, protože pokud nemám něco z komponent výhodně, přebíjený náboj je dražší než kupovaný. Ale jsou fajnšmekři, kteří ještě mají po dědovi formy a odlévají si i jednotné střely, většinou typu "jackan". Něco z komponent mi zůstalo, rád se toho zbavím, pokud máš zájem napiš do SZ. Jinak někteří kolegové i v dnešní době ze záliby přebíjí a např. filcové zátky nahrazují starým podlahovým "jekorem", další vynálezce chodil na brokovou střelnici a sbíral již jednou vystřelené plastové zátky do své ráže 20 atd. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od fesoj »

Franto, a nezkoušel jsi náboj uzavřený do hvězdice zakápnout voskem ? mám takový dojem, ře nebožtík pantáta to tak dělal.
Kritériem pravdy je praxe.
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od munition »

Fesoj: Ve sbírce mám několik nábojů, přebitých v meziválečném období, které jsou zakápnuty voskem. Nicméně jsou to ve všech případech náboje uzavřené uzavírkou. Se zavoskovaným nábojem, uzavřeným do hvězdy, jsem se ještě nesetkal.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od precechtel »

Pepo, hvězdici jsem nikdy nezkoušel. Ale laboroval jsem s tím, že jsem do včelího vosku zalil do plastového náboje Junior v r. 16 dvě sférické střely ráže .45 / 11,44 mm /, ale je tam problém je vystředit, aby to šlo přesně, pokud se to podaří, dobrá vychytávka na lov prasat..., úspěšně vyzkoušeno. Vzhledem pokračujícímu času už na takové laborace a jejich zkoušení nezbývá čas. No a šestnáctku už taky nemám a chodím s lehoučkou dvacítkou vhodnou pro seniory a v té mi famózně chodí originál brekeke tak co bych zkoušel dál. F. PS. Pepo su rád, že eště žijem....
politice a politikům zmar
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jiří K. »

Jen pro zajímavost. Přebíjení brokových nábojů ( gladkyj stvol) po russki:
https://www.youtube.com/watch?v=4khoMs84BM0&t=1296s
Poacher123
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: sob 20.8.2016, 9:57

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Poacher123 »

Rád bych zkusil přebít pár slugů, mám 28 g slugy od Lee. Je to podkaliberní střela, takže předpokládám, že dávat jen do košíčku. Pokud vezmu třeba skeetové GBéčka - navážka broků 28 g, vysypu broky, zamáčknu slug tak předpokládám, že mohu bez problémů střílet. Ale raději se ptám. Díky za postřehy a rady!
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zkoušel jsem dělat zátky i z korkových špuntů od vína. Lochajznou přerazit korek na potřebný průměr, vykrátit na výšku a zátka byla hotová. Bylo potřeba na prach i nahoru pod broky dávat kartonový kotouček, aby se broky při ráně nezatlačily do čela zátky. U těch kobercovek bacha, aby materiál byl nehořlavý, abys v létě někam nestřelil a nebyl problém.
Originál lunty se běžně koupí ve Vlašimi v podnikové prodejně, tuším 1 Kč /kus. Já jsem je několikrát koupil na inzerát.
Věřím, že by ti je z Vlašimi poslali poštou jelikož to není náboj. Přebijecímu hobby zdar. J.S.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od fesoj »

Dávno, dávno již tomu - ale dělaly se prý i takové vyfikundace, že se jakýkoliv brokový náboj s filcovou zátkou nařízl ostrým nožem v prostoru zátky kolem dokola, při výstřelu se vlastně "přetrhl" a jeho přední polovina včetně půlky nábojnice pak fungovala jako jednotná střela. Ovšem toto vím jen z doslechu, v praxi jsem se s tím nikdy nesetkal a nevím, zda nejde jen o mysliveckou latinu a zda by nehrozilo roztržení hlavně, i když papír je dost stlačitelný.
A pro Honzu Slavětínského - to se ovšem musí umět ! Jeden můj kamarád chtěl vyhovět zákonu a pro čestnou salvu na hřbitově si vyrobil slepé náboje s korkovými špunty. Měl pěknou ruskou dvojku dvanáctku. Hned při první ráně se roztrhl lauf a zbyly mu oči pro pláč.
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Několikrát jsem to naříznutí nábojnice použil k ustřelení koule jmelí (Remington 870), kdy tahle "jednotná střela" v pohodě na 20 m přerazí i velmi silnou větev ale na zemi i při chybené ráně najdeš jen plášť nábojnice a zátku nebo kontejner (uzavírka se při výstřelu obvykle taky "trochu" uvolní a nehrozí, že někomu spadne slug na hlavu). Okoukal jsem tenhle "trik" kdysi u chlapců z Rudé hvězdy, kteří si střelbou do země před stanovištěm kolegy krátili dlouhou chvíli (hrozná vzpomínka :twisted: ). Tehdy ještě papírové skeetové náboje stačilo pořádně "otočit" mezi špičáky v ústech a přední část nábojnice i s kontejnerem a uzavírkou se utrhla a vylétla "v celku". Jejich závodní Beretty - pokud vím - toto přihlouplé "činění" nijak nepoškodilo :shock:
Pufr
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Lotr »

Dělávalo se to, znám to z vyprávění mého dědy, buď se doma z továrních nábojů vysypaly broky, které se nahradily doma odlitou olověnou kulí alá Brenneke, nebo se papírové náboje lehce nařízly nožem, jak psáno pode mnou. Případně se broky v náboji zalévaly včelím voskem, za účelem zvýšení ranivosti a údajně držely déle pohromadě a doletěly dál, prý se to dělalo, když se chodilo na husy a nebyly "dalekonosné" náboje
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Ano, ruská předrevoluční literatura hovoří o kolomazi a vazelíně , které sníží vzájemné interakce broků a výrazně zlepší rozptyl. Při dlouhém skladování ale mohou flegmatizovat prach, takže pro tyhle případy vymysleli "gospodini" Petrohradského dělostřeleckého učiliště prosypání broků suchým škrobem - nakonec je to obdoba dnešního jemného polystyrenového granulátu, který pro stejný účel používají v USA :?

Před prolití voskem je potřeba broky nahřát, jinak vosk ztuhne už nahoře a "nepenetruje" celou jejich náplň (obdoba opět - "Kaviar" D_Dupleks - nakonec i ten polyetylén ze zátek PETlahví by se dal doma na vařiči celkem snadno roztavit :D :) Vlastík Libra to při domácím vynalézání jednotných střel kdysi dělal běžně :) )
Obrázek
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Sibiřští lovci dokonce hrubé broky svazovali , něco jako korále např.po 2 kusech nebo jednotlivě k jednomu středovému ,jako trs. Spíš to nebyl brok ,ale takové rybářské olůvko. Hlavně to prodloužilo účinný dostřel a broky zřejmě párovaly. To je tak ,když lovec má jen jednu flintu a loví s ní vše. Nutí ho to vymýšlet ledacos.
P.S.Líbí se mi Double slug od Turků (Yawascalar) , testoval jsem si to, supr rozptyl a průbojnost.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Lotr »

Nejen "Sibirici", ale na Slovensku byl svého času oblíbený náboj "3x dokola" tedy tři hrubé broky svázané drátkem, určené na lov hrubé, těžké zvěře, také měly nahradit jednotnou střelu. Muselo to ve zvěře působit strašný masakr, ale na to se holt tenkrát nehledělo.
Double Slug jsem taky zkoušel, dobrý nástroj na otvírání zamčených dveří :lol:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od dalas »

"voskáče" jsem vyrobil a testoval (do papíru) z IŽ 94. Rozptyl taky "super", ale neakceptovatelný.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

U nás se těm drátem svázaným brokům ríkalo "běhounky", což někdo používá jako termín pro velké broky obecně.

Nahlédl jsem do legislativy a první zakázal používání běhounků na spárkatou (ve výčtu ale ještě tehdy chybí srnčí) Dr. Hácha v nařízení protektorátní vlády č. 205/1939 Sb.
(prostě od určitého data se začlo jezdit vpravo a přestala se vysoká střílet brokama, voliči silných osobností museli zažívat orgasmické stavy - omluva za OT :oops: :shock: )
Pufr
Odpovědět