přebíjení brokových nábojů

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Pažbař
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: ned 18.11.2012, 13:08

Re: přebíjení brokových nábojů - pro pufra a dalase.

Příspěvek od Pažbař »

Pro pufra a dalase - já jsem to možná napsal nepříliš jednoznačně. A totiž, že já osobně bych nepřebíjel. Je to dražší a výsledek zdaleka nemusí splnit očekávání. Rozhodně ne při střelbě na trap nebo skeet.

Pak je tu okázka použitého druhu prachu a jak píše dalas, přímé úměry. Jenom jsem doslova opsal heslo "Náplň" z Ilustrovaného sportovního slovníku. Zároveň jsem v textu uvedl, že to bylo vydáno v červnu 1944. Také jsem psal, že tehdy a dnes používané prach se asi budou lišit. Zkrátka chci říci, že to co jsem napsal, není žádné dogma.

Na druhou stranu, ten poměr skutečně odpovídá náplni prachu v nových nábojích, ověřil jsem si to i u jiných ráží a gramáží. A to bez ohledu na to, jaký je použit prach. Navíc, i v té citaci je uvedeno, že je tam jistý rozptyl. Např. u černého prachu je "střední" hodnota 1:6, ale může být i 1:5 nebo 1:7.

U prachu bezdýmného je to 1:13 až 1:15. A jak autoři uvádí, je to podle ráže. Každý v přebíjení zkušený střelec (to není můj případ) potvrdí, že je to otázka dlouhého experimentování, než se kápne na to, jak je to nejlepší. Ale pozor, nejlepší pro toho konkrétního jedince.

Ostatně i u kupovaných nábojů jsou výrazné rozdíly. Já střílím pouze trap, nejsem myslivec. Dříve jsem používal SB 24 g - Trap. Pak jsem objevil anglickou munici INTERCOMP High Velocity Load HV - 24 g. Tyto náboje jsou proti SB které jsem používal tak rychlé, že jsem se musel "znovu učit střílet". Prostě jsou o tolik rychlejší, že návyky na předsazení ze SB najednou nebyly k ničemu. A co je nejzajímavější, cenově to vychází prakticky na stejno. A žádný selhač.

Proto si myslím, že i celá problematika přebíjení se zde trochu přeceňuje. Zkrátka - kdo chce přebíjet ať přebíjí. Jsem přesvědčen, že v první polovině dvacátého století, kdy se střílelo hlavně na honech a sportovně daleko míň než dnes, to nehrálo až takovou roli. Pokud si totiž budu přebíjet, nemám jistotu, že bude jedna patrona jako druhá, zatímco u tovární munice ano! Takže když se naši dědové a pradědové na honu netrefili, tak to nepřikládali nevyrovnané munici, ale "loveckému štěstí". Ono totiž těch faktorů které ovlivní kvalitu náboje, je mnoho. Jednak prachová náplň, respektive její přesná hmotnost. Dále přesná hmotnost brokové navážky. Toto se nedá dodržet, jestliže tyto komponenty pouze odměřujeme odměrkou. Pak je tu další faktor a to je "utažení toho, co je v náboji. Jak dobře se u přebíjené munice utáhne zátka, jak pevně se utáhnou broky a jak dobře se to zakrouží nebo zahvězdičkuje. Takže já bych z toho zas takovou vědu nedělal.

Ještě k tomu poměrovému číslu prach/broky. Chce si to vyzkoušet a používat to, co mi nejlépe vyhovuje. A myslím, že do gramáže 36, bych si s tím nedělal hlavu.

Tolik jen na vysvětlenou, snad se na mě pánové pufr a dalas nebudou hněvat.

A ještě na okraj, mimo téma přebíjení - informace kterou jsem použil/citoval z té příručky je zajímavá i tím, jak i v roce 1944, kdy zuřila II. světová válka a Němci byli biti jako žito na všech frontách a spojenci byli ve Francii, se tady vesele myslivcovalo a pořádaly se i střelecké soutěže...
Pažbař
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: ned 18.11.2012, 13:08

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Pažbař »

Ještě malý dodatek. Znovu jsem si pročetl svůj příspěvek, kde píšu o tom poměru. V pátém odstavci od shora jsem napsal:

Ale za úplně nejlepší považuji jinou metodu, někdo ji tady už myslím zmínil. Vezmu nevystřelený továrně vyrobený náboj a opatrně ho otevřu. I přesto, že je na něm deklarovaná gramáž, si brokovou náplň na elektronické váze převážím. Totéž udělám i s prachovou náplní. Tím je naplněn předpoklad, že nemůže dojít k přelaborování prachu nebo jeho nedostatečné náplni. Prostě jenom otrocky dodržím naměřené hodnoty.

Pokud chci přebíjet jakýkoliv náboj, ať 24 g nebo i třeba Brennek, vždy bych se držel této metody. Rozebral bych jeden takový náboj, zvážil prachovou náplň, ale pozor, i ten Brennek. Vyrábějí se totiž v různých gramážích. Jsem přesvědčen, že je to dostatečně bezpečný způsob, jak se vyhnout maléru.

A ještě něco, co pokládám za důležité. Vůbec bych se nestyděl a zašel bych si na radu do odborného závodu - k puškaři a beze studu bych se na to zeptal. Když mě odmítnou nevadí, zkusím to jinde. Nakonec někde uspěju. Nezapomeňte! Špatně přebitý náboj může způsobit rotržení hlavně/hlavní nebo destrukci baskule a tím vážné nebo dokonce smrtelné zranění. A to nejen střelce samotného, ale i osob, které náhodou stojí v blízkosti. Zde bych rád citoval zlatou a po léta osvědčenou zásadu, používanou v letectví. O to víc zlatou, že v letectví se za její porušení platí cenou nejvyšší - lidským životem. Tato zásada zní - lepší živej posera, nežli mrtvej hrdina.
Pažbař
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: ned 18.11.2012, 13:08

Re: slug za broky

Příspěvek od Pažbař »

PEKI píše:Zdravím mám dotaz ohledně přebíjení brokového náboje ( dělání slugu ). Základ celkem chápu otevřu patronu vysipu broky dám slug ( o stejné váze jako broky pokud možno ) a uzavřu např. zakrou?ením. Ale jak je to z prachovou navá?kou? Např. u 12 je to asi jedno broky prachová navá?ka 28g a slug také 28g, ale u .410 o kterou mi jde je u broku prachová navá?ka 12,4g a u slugu jen 5,3g. Tak mě zajímá zda je možno nechat původní navá?ku a zaměnit broky za slug nebo se musi i upravit prachová navá?ka.
Zdravím. Já bych postupoval tak, že bych rozebral opatrně tovární náboj, zde Slug a zvážil bych kolik je v něm prachu a kolik váží Slug. Při přebíjení bych otrocky dodržel tyhle poměry.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od zispo »

Další otázka je co je to prach??? To je velice důležité setkávám s lovci co stále přebíji starej prach po otcích. Ten je pro přebíjení slugu pomalej a střelec bude muset jinak předsadit jak z továrním nábojem. Tento problém je však řešitelný,zkouškou jiného brokového prachu a střelnicí kde je běžící terč.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od dalas »

to Pažbař: není nic jednoduššího, než kouknout do laboračních tabulek třeba Explosie. Namátkou jsem vybral sestavu, kde pro 24 g náplň vychází prach 1:16,5 při tlaku 710 bar, ale pro 36g vychází pomněr 1:28,8 a tlak je na maximu CIP tj 740 bar! Podle poučky bych dal pod 36 g olova 2,4 g prachu místo 1,25. Můžeme jen hádat, co to udělá. Je fakt, že tlaky pro kulové náboje jsou někde jinde, ale i hlavně jsou někde jinde. Určitě bych přebíjení broků nepodceňoval. Jediná výhoda je, že neřešíš kmity hlavně. To s těmi letci sedí i na přebíječe.
Dědci jednak měli jeden prach a k němu odměrku zpravidla stavitelnou podle váhy broků. Vše bylo s dostatečnou rezervou na blbost.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Pažbař
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: ned 18.11.2012, 13:08

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Pažbař »

to dalas -
děkuji a jsem rád, že jsme se v principu shodli. Mám na mysli to, co píšeš o dědcích a rezervě pro blbost.

Dále kmity hlavně. Ty ale byly vždycky. Problém bych spíše viděl v tom, jak stará je zbraň pro kterou se chystám přebíjet. Jak i z téhle diskuze vyplynulo, je to především ráže 20. Protože na 12 se to opravdu nevyplatí a je otázka, jestli se to vyplatí na tu 20. Těch brokovnic ráže 20 jsem mezi myslivci viděl dost, ale novou jenom jednu! Vždy to byly flinty po tátovi který to měl po svém tátovi, zkrátka mluvíme tady většinou o starých flintách. Tam přistupuje další faktor a to je, že staré flinty nemají tvrdochrom v hlavních, takže ty bývají kolikrát jako měsíční krajina. A taky už dnes nikdo neví, kolik taková flintička vystřelila Brenneků a Slugů. Všichni co pamatujeme jak to bylo za komančů víme, že v takovém sdružení bylo velmi málo kulovnic. Takže co šlo, střílelo se Brennekem nebo Slugem. Což zase (a tady souhlasím s dalasem) souvisí s kmity hlavně/hlavní.

Já sám jednu takovou belgičanku ráže 20 vlastním, prodal mi ji kamarád, který pro věk končil a bylo mu líto nechat ji zničit. Má samozřejmě pevné čoky, na obou hlavních 0,5. Ten kamarád co mi to prodal mi vyprávěl, že flinta je v rodině už od jeho dědy. No a ten co mi to prodal, tak tomu je letos 80 let a už nechce zbroják prodlužovat. Takže ta flinta je cca 90 roků stará. Stále je ve velmi dobré kondici. Od původního majitele vím, že se z ní střílelo Brennekema i Slugama. Já bych to neudělal, už kvůli tomu čokování. Koupil jsem ji proto, že se mi moc líbila a na střlenici ji vezmu tak jedenkrát za rok a vystřílím pár nábojů, aby jí nebylo smutno.

Píšu o tom tak obšírně proto, že patřím ke kategorii lidí, kteří jsou hluboce přesvědčeni, že je opravdu lepší živej posera, nežli mrtvej hrdina. Asi je to i tím, že už 40 roků létám. Dějiny letectví jsou doslova lemovány těmi, co si mysleli, že se fyzikální zákony dají obejít. Ó ta podoba s naším tématem, že? Chci tím zkrátka říct, že to téma přebíjení je sice zajímavé, ale rozhodně (alespoň pro ne mě) důležité. Jsem přesvědčen, že když si někdo pořídí zbraň, tak by měl mít i tolik soudnosti, že by si měl uvědomit, že to ssebou nese vyšší náklady. Dost lidí přestalo střílet proto, že si sice výhodně koupili zbraň, ale pak s překvapením zjistili, že jedno odpoledne na střelnici je včetně cesty, poplatku a munici vyjde klidně na 500 až 1000 Kč. Zkrátka se mi nějak nepotkává to, že si koupím flintu a pak se budu snažit ušetřit na patronách? Dříve se přebíjelo proto, že to bylo dostupnější a asi i levnější. Dnes platí, že tovární náboje jsou zcela jednoznačně bezpečnější, v důsledku levnější a hlavně, jeden jako druhý. Je to ale můj názor a netroufnul bych si ho nikomu vnucovat.

Před lety jsem udělal s přebíjenou municí nedobrou zkušenost. Je to tedy trochu z jiného soudku, ale ne zas tolik. Vlastnil jsem tehdy revolver Astra, cal. 38. Krásná zbraň, na terčovku chodila perfektně. Jen mi připadalo, že ty náboje jsou (viz text výše) dost drahé. Kamarád mi přenechal přebíjené, vycházely na 1,50 Kč za kus. Úžasná cena! No a najednou jsem s údivem zjistil, že se mé výsledky prudce zhoršily. První položka (vždy po 5 ranách) - perfektní. Druhá jakž takž a třetí - taky jsem i minul terč. Po poradě se zkušeným puškařem, mým kamarádem který rozebral a prozkoumal několik těchto nábojů, se mi dostalo jednoduchého vysvětlení. Prachová náplň se kus od kusu lišila a ani hmotnost olověných ogiválů nebyla stejná. Navíc, moderní zbraně, konstruované na bezdýmný prach, mají ostřejší stoupání vývrtu (projektil se více roztočí) než zbraně černopraché. A jestliže se z takové zbraně střílí olověnými projektily, tak se vlivem tlaku plynů, vyšší rychlosti projektilu a kvality použitého olova, rychle zanáší vývrt hlavně. Tím docházelo k tomu postupnému zhoršování při střelbě. Jak prosté. Ověřil jsem si to na jeho radu tak, že jsem si vzal sebou čištění a po každé pětirané položce jsem perfektně vyčistil hlaveň. S nástřelem jsem byl velice spokojen, ale uznejte sami, má takové střílení smysl?

Takže, ušetřil jsem sice na nábojích (cca 2,50 za kus) ale vlastně to byly vyhozené peníze. Protože kdybych ty náboje na ten terč střílel z praku, tak jsem měl možná lepší nástřel. A to je myslím si, obecně platné.
Naposledy upravil(a) Pažbař dne pon 26.11.2012, 22:07, celkem upraveno 1 x.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od dalas »

Jen pár malých poznámek. Ty kmity u brokovnice fakt neřeš. Ten brokovej svazek kmitá naprosto bezvýznamně a už z podstaty sřeliva to nemá význam. Taky tlaky u brokovnic (pominu magnum) jsou kolem 700 barů, kdežto u kule kolem 4000 barů. U kulových nábojů jde zpravidla o dosažení max. přesnosti a tam se to kmitání řešit musí. Přesnost přebíjených nábojů je přímo úměrná pečlivosti. Dá se vyrobit střelivo, který nemá na fabriku, ale i střelivo, na který nemá žádná fabrika.
K těm .38 Spec. ikdyž je to tady OT. Každej, kdo střílí závodně olovo nečistí, a pokud vyčistí, pak je potřeba hlaveň zasrat na provozní stav. Znají hlavně ti, co střílí s .22 LR. Je to taky o mazání střel.
Vrátím se ale k brokům. Mít starou dvacítečku, tak si udělám černoprachý náboje. Nic se tím nedá pokakat a má to svý kouzlo. Jen to čistění po střelbě je ohromnej opruz. :twisted:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Pažbař
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: ned 18.11.2012, 13:08

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Pažbař »

to dalas
No já o tom tedy taky přemýšlím. Myslím teď ten černoprach. Protože já s tou flintičkou moc střílet nechci, je mi to líto. Prostě jsem si jen tak, udělal radost. Takže pucovat ty laufy, to by mi ani tak nevadilo. Jeden kamarád to má podobně, má po dědovi starou dvacítku, ale pochoutka - ještě lancasterku. No a ten to čistí tak, že má z plastové vodovodní truky o průměru cca 6 cm udělanej takovej přípravek. Prostě plastová trubka na délku laufů a dole to má dno. Dá tam po střílení ty laufy a zalije to vodou se saponátem, aby ty laufy byly celý utopený. Nechá to tam nějako dobu a pak to vyrajbuje měděným kartáčkem. Vypláchne, vodu vyleje a dá tam zas ty laufy. Pak na to naleje pertrolej. Zas až po vrch. Nechá to tam do druhého dne, pak to pročistí a otře. Ten petrolej se dá i několikrát použít a ono se ho tam ani moc nenaleje, protože ty laufy tam jdou akorát tak jako suvně. Ty hlavně dobře vypadají, ten petrolej jim svědčí.

Ještě poznámku k té přebíjené kuli. To co píšeš o ráži 22 a o olovu, mi jenom potvrzuje to, co si myslím. Zbraně cal. 22 mají vývrt o stoupání, které není tak ostré. Já jsem totiž k tomu revolveru zapoměl dodat, že jsem to pak zkoušel s kupovanými náboji (plášťové střely) a to bylo něco jiného. Jedna rána jako druhá. Tam co jsem to zkoušel měli takový přípravek, že sis tam upnul zbraň a tím se vyloučila lidská chyba. A opravdu, rozptyl - nula nula nic.

Stejně tak věřím co píšeš, že se dá udělat přebíjený náboj lepší než tovární. Mluvíme samozřejmě o kuli. Ale je jasné, že se to neudělá "na koleně". Musí to dělat zkušený a dobře vybavený člověk, abych tak řekl, v laboratorních podmínkách. Ne, že tam mrskne něco prachu a pak tam šoupne nějakou kuli odlitou ze starých, olověných vodovodních trubek. V tom jsme jasně ve shodě.

Myslím ale, že je opravdu lepší, moc do toho nezabředat.

Odkud jsi, já z Prahy, nestálo by to za pokec?
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od nimrodl »

u přebíjení je potřeba si ujasnit priority.Pokud chce někdo kropit levně a moc tak neřeší desetitisínu grainu.Druhá skupina zas vyžaduje co nejlepší přesnost/soustřel,kvalitu a střelivo je pro ně jen jakási třešínka na dortu,pro dosažení střeleckého orgasmu :lol: a proto jsou schopni i půlit zrna prachu žiletkou.

"Navíc, moderní zbraně, konstruované na bezdýmný prach, mají ostřejší stoupání vývrtu (projektil se více roztočí) než zbraně černopraché. A jestliže se z takové zbraně střílí olověnými projektily, tak se vlivem tlaku plynů, vyšší rychlosti projektilu a kvality použitého olova, rychle zanáší vývrt hlavně"

dovolil bych si upřesnit. Moderní zbraně mají větší rychlosti díky bezdymáku a proto je rychlejší stoupání.Právě černopraché zbraně mají stoupání drážek s trochou nadsázky jako závit na šroubu aby se více roztočila protože je pomalejší.
Třeba u dobře známé 45-70G existuje několik tipů nabojů,které mají rozdílné rychlosti.Protože jiné stoupání mají staré černopraché šarpsky a jiné moderní kulovnice (HR,Marlin...) a né každý chce nutně střílet černým prachem.
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
strelec2
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: ned 17.1.2010, 21:13

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od strelec2 »

Mam otázku.Možem použiť do starej lankasterky na černopraché naboje ,naboje s nitro prachom? Keby som ich vyrobil povedzme s menšou navážkou prachu?
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

můžeš do auta na benál nalít naftu a jezdit? :roll:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od michalos »

Georg.H píše:můžeš do auta na benál nalít naftu a jezdit? :roll:
Ano, za předpokladu zahřátého motoru, ale jen pár centimetrů :D sorry za OT. Jinak bych to taky neriskoval a ládoval do toho jen to, na co je to stavěné, kór u starší zbraně je větší výskyt katastrofálního konce. Lovu
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od precechtel »

4strelec2 - nutno zvážit, v jakém technickém stavu lankasterka je, tj. zajít za puškařem, ať posoudí, jaké má flinta vůle, jaký má materiál baskule a materiál hlavní a zdali by flinta snesla tormentaci na bezdýmný prach. V minulosti byla řada lankasterek původně zkoušených na černý prach, tormentována v padesátých letech bezdýmným prachem. Některé to zvládly a majitelé je mají dodnes, některé to nezvládly a jsou ve šrotu nebo na zdi. Bez tormentace bych z takové flinty náboje na bezdýmný prach nestřílel. Nutno tedy zvážit, pokud je zbraň pěkná, zdali má cenu riskovat její znehodnocení případnou nepovedenou tormentací. F.
politice a politikům zmar
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od precechtel »

abych nebyl OT, když nitka je o přebíjení, tak samozřejmě, pokud flinta přežije tormentaci, mohu ji krmit přebíjenými náboji s menší navážkou prachové náplně, tam by se muselo vyzkoušet, co ještě flintě sedí z hlediska průraznosti a krytí. S diskuze se staršími myslivci si pamatuji např. to, že v tehdy nejrozšířenější ráži 16 pantáti laborovali pro letní střílení na koroptve 1,5 gramu /víš v košili tě to tak nekope do ramene, když na koroptve dáš desítky ran/ a na zimu na zaječí hony dávali navážku 1,7 gramu prachu. Přebíjel jsem kdysi /kolem r. 1985 /cca 4 roky do 16ky a byla to pěkná zábava, prach jsem vážil, broky odměřoval, ale dnes se to nevyplatí. F
politice a politikům zmar
strelec2
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: ned 17.1.2010, 21:13

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od strelec2 »

Precechtel vidím že o volačom hovoríš.Toto všetko mam už prejdené.Ale uvažuje o povedzme S a B čer.čierny 28gram olovo kde nitro je 1,7gram dať len1,2-1,3gram.Jeho povodna rýchlosť 380 by sa určite znížila ale nevím čo tlaky.Mam z nemecka original černoprachý náboj /plastový zakružený/ 25gram prachu tam je 4,7gram.Takže toto by ma zaujímalo to porovnanie v tých tlakoch aby sa zbran nepošdila a ja neprišel o zdravý.Inak flinta je v zamkoch pevná,hlane z vnútra čiste sem tam nejake male vypadané fláčky.A zvonku tak isto sem tam.Zamok Greener.
Odpovědět