přebíjení brokových nábojů

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
cimrman
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21.8.2007, 9:57
Bydliště: horní Posázaví

přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od cimrman »

může mi někdo prosím poradit s přebíjením brokových nábojů?Mám doma zásoby starých komponentů pro přebíjení r.16, zakru?ovačku,měrku na prach(?punty,krytky,broky,zápalky a prach),nechci to nechat válet doma a také nechci zvěři ubli?ovat nevýkoným střelivem.Zajímaly by mě taky ty čísla na měrce je tam 45,40...to je na prach,nebo na broky? Mám používat papírové nábojnice,nebo plastové?Prostě vše kolem.Moc díky!
M98 7x57+Meopta 7x50,I?43 16/16,Cz75,Zetor 25A
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To - Cimr, přebíjel jsem asi 4 roky, vím o tom dosti, jak bude chvilka, tak napí?i. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To Přecechtěl Napiš.Taky mě to zajímá.Mám všechno náboje sem taky dělal.Nějak jsem nad navá?kou prachu nepřemýšlel.Pak mi někdo řekl,že je to měrka na černej prach je na ní napsáno 20,16,12.Sypal jsen to na 16 a dál neře?il.Dneska už mám strach.
Tukan
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: ned 12.8.2007, 20:03

Příspěvek od Tukan »

taky bych měl zájem o pár informací, dne?ní ceny jsou dost vysoký...............a co dělat za dlouhých zimních večerů :D
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Příspěvek od Hans88Vagus »

pár informací by neškodilo..
někde jsem slyšel že přebijený náboj prijde asi na 2kč/ks
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

Hans88Vagus píše:pár informací by neškodilo..
někde jsem slyšel že přebijený náboj prijde asi na 2kč/ks
Nevyznám se v tom,ale někde jsem zaslechl že se to v dne?ni době nevyplatí přebíjet z duvodu velké ceny olověných brokú...ale jesli někdo má jine zkušenosti rad názor změním :)

Vzpomínam si že když jsem byl mladší,tak mě starší myslivci vyprávěli jak se u nich dříve přebíjelo...každý z rodiny dělal něco,jeden odměřoval,druhý vá?il...takova malá tovarnička...mohla to být pěkná podivaná...a pak se ode?lo na hon a po navratu se začinalo znova :D

Jinak teda souhlasim se Zdenkem41,že ceny jsou obrovské,nedávno proběhlo zdra?ení a když jsem šel kupovat patrony a byli o korunu dra??í tak mě malem odvezli.. :evil:
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Příspěvek od Toma »

Hans88Vagus píše:pár informací by neškodilo..
někde jsem slyšel že přebijený náboj prijde asi na 2kč/ks
Taky jsem o tom před časem přemýšlel,a vyšlo mě že náboj vyjde levněj o 10 hal.Chlapi kteří přebíjeli říkali že nový náboj z fabriky je lepší.U přebíjeného není tak dokonalé uta?ení zakru?ováním,Použitá nábojnice nemá již potřebnou tuhost pro uzavření a prach špatně zahoří.
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Příspěvek od Hans88Vagus »

Stejně bych to chtel zkusit.
Co vsechno na prebijeni potrebujiž...Myslim nastroje a ostatni vercajk
achab
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: úte 22.1.2008, 10:20

Příspěvek od achab »

měl bych malý dotaz.mám 2 druhy plstěných ucpávek.Jedna je 12mm a má okraje na kterých je nalepený voskovaný papír.Druha má 15mm a má okraje z tmavého tvrdého papíru asi dehtovaný.Zajímalo by mě jaký je mezi nima rozdíl (ne ve vzhledu) popřípadě k čemu se které zátky hodí?
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

LEE

Příspěvek od o.r.k.o. »

Zdravím chtěl bych přebíjet brokové střelvo hlavně na lovecké učely.Vím že se to dnes moc nevyplatí ale chtěl bych to také dělat tak trochu jako koníček. Jednalo by se o ráže 12/70 popřípadě 16/65 myslim že tak kolem 200ks ročně a chtěl bych si koupit lis lee Load-All II.CHtěl bych se zeptat jestli s ním nemáte někdo nějaké zkušenosti doporučení a podobně.Zajímalo by mě jak se nastavuje na tomto přístroji navá?ka prachu.Děkuji za všechny rady a připomínky. :wink:
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Přebíjení 16 - ky

Příspěvek od Steyer »

http://album.volny.cz/steyer69/view.php ... page=0#img

protože kromě Eda se tu nikdo k ničemu moc nemá, podělím se s vámi o mé zkušenosti s "amatérským" (Ed je profík - já ne) přebíjením ráže 16.
Jak je vidět na obrázku podědil jsem prastarý vercajk našich dědů a s vědomím, že když to šlo jim, tak mě to musí jít také.
Za cca 1,5 hod jsem v poklidu přebil všechny mnou nalezené dutinky SellBell BLACK and RED, co jsem doma našel - celkem 23ks. Nic moc, ale na začátek dobrý a jak jsem se u této činorodé činnosti nádherně uklidnil, to si ani nedovedete představit :D
Vercajk je - vyrážečka kapslí, stará zakru?ovačka, kolík na pěchování, měrka mosazná na broky, jakási Al l?ička a skleněný trychtýřek, který ale není na fotce.
KOmponenty - vystřelené nábojnice, prach Lovex 500g, zápalky 500ks.
Dále bylo třeba sehnat filcové podložky a kartonové kroužky na zavření.
protože se mi filc. podložky ani kartonky nepovedlo nikde rychle sehnat - udělal jsem si je. V ?elezářství jsem si chtěl koupit výsečník prům. 17mm - to je přesně rozměr těch podložek a ucpávek, jenže měli jen prům 16 nebo 18mm, 17 nikoliv a e?tě za ně chtěli 250,- Kč. takže jsem si koupil klíč na svíčky prům. 17 za šest pětek, flexou odřízl šestihran, nabrousil ostří na brusce a výsečník 17mm je jak víno. Klíč je z pořádného ocel. trubky, tak doufám že něco vydrží. Kartonové podložky vysekávám po 2 až 4 vrstvách - urychlí to práci. Teď filc - jde sehnat v Řempu, Kutil, Hostr a jinde, ale je drahej jako bejk. Kilo stojí cca 500,-Kč a jediná jeho "výhoda" je, že je z přírodního materiálu, ale má bílou barvu, černej mi řekli, že jedině objednat cca 2m2 - takže ranec - zavrhnul jsem. Další celkem dost Použitelnej filc mají ve stavebninách (černej) na filcáky (pozn. zednické hladítko na ?tuk). Ten se mi celkem líbil, ale je to také dra??í a má to tlou??ku cca 1cm, což už jde dost špatně vysekávat. Nakonec zapracoval zdravý rozum a ucpávky jsem v poklidu vysekal ze starého koberce, který měl strukruru podobnou filcu (Jekor, Kovral, nevim) ale ucpávky jak víno.
A teď přebíjení. Nejdřív staré kapsle ven a nové dovnitř - zvládne každý. Potom jsem vzal jeden origo náboj stejné ráže, opatrně ho otevřel a vysypal broky, vyndal ucpávku a papír. podložku a opatrně vysypal i prach. Při tom jsem zjistil, že ta Al. l?ička je měrka na prach, protože dvě po okraj zarovnané l?ičky = přesně prachová náplň v těchhle patronách (voni to naši dědové taky nevá?ily a střílelo to). ?up s prachem přes trychtýřek do patrony, pak jsem tam ?oupnul palírové kolečko, lehce udusal a ?oupnul jsem tam 3ks mých kobercovek, protože maj tl. tak 4mm a přesně to sedělo. Předtím jsem si ještě na origo patrone ??ouchátkem změřil hloubku zasunutí filcu a na ??ouchátku si udělal chytrou rysku. Podle tý jsem vždy koberce po patrony smáčknul a za to přidal ještě jeden papírová krou?ek. Mosazná měrka se ukázala jako přesná měrka na broky (delal jsem 3,5mm) ale u jiných je to jedno - furt stejný objem. Naplnil jsem jí po okraj a ?up s nima do patrony. Broky musí být tak 5mm pod okraj patrony. Pak už jen papírový krou?ek - víčko, lehce potřít hranu atrony (papír) voskem a ?up s tim do zakručovačky, kterou jsem měl přidělanou na stole svisle, aby v ní patrona stála a broky se nesypaly. A točit a točit a točit. Patronu je dobré občas trochu pootočit o třetinu, aby zakrou?ení bylo rovnoměrné, bez boulí. No a výsledek je patrona jak z fabriky, jsem moc spokojený.
Profík bude asi kroutit hlavou a má na to samozřejmě právo, ale já si vyhraju a mě to baví. ještě jsem tu neuvedl, že jsem také zdědil pár kg broků, takže je zatím nesháním. Zejtra si jdu poprvé vystřelit moje kobercovky.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
pribazdenda
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 28.10.2007, 18:42
Bydliště: MORAVA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pribazdenda »

No podle sku?eností s lovexem ti to nebude dobře spalovat je tam s tím velký problém špatné hoření zapalování hodně nespáleného prachu v hlavni myslím si že nebudeš spokojenej.My co si stím hrajem používáme S020 nebo ACC 2
ZH-101 12/12,CZ550 American 9,3x62,Trijicon 3-9x40 AccuPoint
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Příspěvek od Toma »

Já si myslím že nebudou dělat dobrotu ty kobercové zátky.Materiálově Možná dobré,ale to že jsou ze tří kusů se mě nelíbí.Aby se při výstřelu ve vývrtu nepřevraceli.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

přebíjení

Příspěvek od Steyer »

S prachem žádné zkušenosti nemám, ale Lovex, co jsem kupoval, vypadá prakticky stejně, jako ten co je origo v nábojích, ale třeba to pouhým okem není poznat. až spotřebuju tuhle pixlu, tak zkusím něco jiného. Ohledně těch ucpávek - dám několik sku?ebních výstřelů na A2 na 25-40m a dám sem fotky a společně zhodnotíme, jak to lítá. Berte to tak, že to dělám jen pro zábavu a sám jsem zvědavý, co jsem to vlastně vyrobil. Myslím, že Vy ostatní jste začínali tak nějak stejně, než :D Hlavně, že je sranda, ale při přebití max. 100 patron za rok pro vlastní spotřebu to bude stále v pozici hobby. Díky za Va?e příspěvky. Čau.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
PEKI
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 06.7.2009, 13:24

slug za broky

Příspěvek od PEKI »

Zdravím mám dotaz ohledně přebíjení brokového náboje ( dělání slugu ). Základ celkem chápu otevřu patronu vysipu broky dám slug ( o stejné váze jako broky pokud možno ) a uzavřu např. zakrou?ením. Ale jak je to z prachovou navá?kou? Např. u 12 je to asi jedno broky prachová navá?ka 28g a slug také 28g, ale u .410 o kterou mi jde je u broku prachová navá?ka 12,4g a u slugu jen 5,3g. Tak mě zajímá zda je možno nechat původní navá?ku a zaměnit broky za slug nebo se musi i upravit prachová navá?ka.
Odpovědět