Oblasti pro chov zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Oblasti pro chov zvěře

Příspěvek od Alda »

Ahoj panove, nase sdruzeni bylo drive v oblasti chodu danci zvere - v centru oblasti je velka souvisla plocha lesa, kde hospodarily Lesy, po krajich komplexu pak myslivecka sdruzeni. Po vsech tech zmenach byla centralni oblast rozdelena na male honitby 500 - 1.000 ha s vysokymi najmy. Vekova struktura zvere se samozrejme zacala menit a starsi danci postupne mizeli. Od te doby, kdy sdruzeni, ktera nemaji normovane stavy danci zvere, strileji holou a spicaky bez omezeni, doslo k dalsimu zhorseni - at jiz poklesu poctu, nebo temer chybejici populaci danku II. a III. VT... Znam napriklad pripad, kdy za jednu sezonu meli 2 strelci (schvalne nepisu myslivci) na svem konte 14 spicaku. Podobne situace zazivaji bohuzel i jine druhy zvere (hodne zajimave tema je ted na myslivosti.cz: http://www.myslivost.cz/RadimeSi/detail ... 1&rok=2007 nebo na http://www.myslivost.cz/Diskuze/TemaDet ... ID_Tema=49 )

V prosincove Myslivosti mne zaujal clanek o danci oblasti kolem Trhovych Svin, kde se jednotliva sdruzeni dohodla a ustanovila oblast pro chov danci zvere. Ma nekdo z vas osobni prakticke zkusenosti s podobnymi aktivitami zakladani oblasti chovu zvere (at jiz danci ci jine)? Diky moc predem za vase zkusenosti, nazory a doporuceni. Bohuzel mam v posledni dobe pocit, ze se nam nase krasna ceska myslivost ztraci v nedohlednu....
Naposledy upravil(a) Karel61 dne stř 23.8.2017, 11:09, celkem upraveno 1 x.
Důvod: diakritika nadpisu
Hynek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 171
Registrován: stř 29.11.2006, 12:48
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hynek »

Dle mého názoru může za dne?ní stav vysoké v jeseníkách především politika lesů ČR (která není co se týče veškeré zvěře trvale udržitelná) a to nesmyslnou výší nájmů a hlavně rozdělením honiteb ne velikosti, které jsou pro chov vysoké zcela nevhodné.
Zároveň myslím, že bude hůř...
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Ahoj Aldo.
Ohledně oblasti chovu dančí zvěře mám čerstvé informace. Sice jsem ji nezakládal, ale od léta jsme členy v nové oblasti chovu dančí zvěře. V devadesátých letech tu fungovala a teď se tu opět obnovila. Má cca 10 000ha a z toho asi 3 00ha lesa. Je v ní asi 9 HS. Při schůzce mysl.hospodářů jsme se domluvili na systému odlovu. Budou 2 kategorie honiteb - v honitbách kde je víc lesa a dančí se tam hlavně zdr?uje se bude lovit vše včetně daňků a honitby přidružené, kde je lesa méně, se budou lovit jen daněly a dančata. Tyto honitby tvoří jakési nárazníkové pásmo. Byl ustanoven hospodář pro dančí oblast, který je odpovědný za celkový odlov. přičemž si každá honitba bude normálně hlásit odlov na Měú a pak i tomuto hospodáři. Dle domluvy s Městským úřadem se v honitbách sousedících s dančí oblastí nebude povolovat odlov mladé zvěře do 2 let věku. Dále bylo na ustanovující schůzi domluveno, že každé jaro se sejdeme a domluvíme se kolik asi nasčítáme zvěře. Aby to odpovídalo realitě, protože se stávalo, že jedna polní honitba ze sousedství lesního komplexu hlásila, že nasčítala 8-12 ks. Dělali to jen proto, aby si pak mohli zažádat o odstřel mladé zvěře. Naštěstí lidé na odboru životního prostředí dančímu fandí a nepovolovali tento odstřel nikomu.
Samozřejmě, že před rokem jsme dančí pásli skoro celý podzim a zimu před kazatelnami a letos, když jsme měli konečně povolený odlov tak nic. Dančí jsme tam měli, ale nechodilo před posedy. :cry: :cry:
Asi tu?ilo co by ho čekalo. :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

Diky, Fery, za odpoved!
Mate nejake stanovy? Jak se k vasi iniciative stavel MeU? Jak velke jsou najmy, hlavne v tech lesnich honitbach? Jak probihalo jednani s okrajovymi honitbami, kde dle dohody nelovi danky?
U nas je prave problem, ze to jsou hoditby "srdce" oblasti, ale ktere jsou pronajaty LCR a najem je hodne vysokej.... Alda
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Stanovy snad nejsou nebo je ještě nemám. Jak jsem psal MěU chovu dančí fandí, kdyby ne tak ji než byla oblast nechal vystřílet jako u vás. Při ustanovující schůzi byli přítomni pracovníci odboru životního prostředí prohlásili, že tento chov podrží a mají zájem o jeho udržení na okrese. Také vyšli vstříc tím, jak jsem už psal, že v honitbách přímo sousedících nebudou povolovat odlov. Dříve stříleli jen ti, kteří měli dančí normované ? 4 honitby. Jaké jsou nájmy ti neřeknu. Nevyzvídal jsem. Platí se snad 10Kč za ha lesa a okolo 1-3 Kč za pole. Není to tak horentní jako jsem koukal, když jsem byl pozvaný v Kru?ných horách. My jsme jedna z těch okrajových honiteb a bereme to tak, že jsme rádi za oblast a budeme si moc střelit na dančí, když už ho krmíme. Je domluvené, že kdyby se vyskytla odstřelová I.v.t. tak se zavolá hospodáři oblasti a on podle celkového odlovu povolí nebo zamítne lov.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Akce "Oblast"

Příspěvek od Alda »

tak jsem o vikendu nastartoval akci "oblast"... napul uspesne, napul moc ne (coz se u LCR dalo cekat)
okres, resp. MeU se stavi k moji aktivite vstricne, takze dle paragrafu 3 zakona musi nase HS zaslat na kraj zadnost o uznani teto oblasti...
v patek mame schuzi vyboru, kde vse projedname. v sobotu pak zaseda nase HS, kde tento pozadavek predneseme. finalne pak schvalime nasledne dalsi vikend, kdy mame vyrocku.
taky jsem ziskal podklady o strukture lovu danci zvere za posledni leta, takze tim navazu na moji diplomkou, ve ktery jsem psal o nasi tehdejsi oblasti. doufam, ze to poslouzi jako padny argument pro oblast.
predbezne mam prislibeno projednani a moznou podporu i v ramci myslivecke komise pri nasem OMSu. plus se pokusim pro napad ziskat jeste honitby, ktere maji NKS, ale ktere nejsou v najmu LCR.
uvidime, jak se nasledne k oficialni zadosti postavi LCR (i s ohledem na soucasnou situaci ve vedeni).
budu dal informovat, jak se nase situace vyviji... :idea:
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

tak jsem pokrocil v jednani o danci oblasti dale...
3 HS jiz navrh schvalily (i kdyz jedno dela "pupinky", ale snad se podepisou), s jednim MS jeste jednam a jedno mi dneska oznamilo (tedy jeho hospodar), ze to nema cenu, ze mluvili se svymi sousedy a ze do toho nejdou...
dale se pod zadost podepisou myslivecka komise OMS, reditel odboru ZP, prof. Hromas a kontaktoval jsem i Kostecku, ale zatim se mi neozval...
pristi vikend jedu jeste k p. Tripesovi vymenit zkusenosti. ten daval dohromady oblast pro chov danci zvere u trhovych svin (za par let oblasti tam jiz maji medailove danky) - tam se ale jedna o obcanske sdruzeni. mozna jste cetli jeho clanky v Myslivosti, kde popisoval jeho zkusenosti.
jinak o vikendu jsem byl na CHPT a cloveku je k breku, kdyz vidi ten zbytek, co z danciho zbylo. nejstarsi danek mel asi 6 let, takze danci se ani III. VT nedoziji. pokud mi to trochu vyjde, dam sem nejaky fotky z vystavy.
pocitam, ze tento tyden napisu navrh na oblast (konecne jsem uz po vecerech prepsal detailni data o lovu 1985-2006 - jen je zajimave, ze nikoho, kdo o moji akci vi, nenapadlo se mne alespon zeptat, jestli nepotrebuju s necim pomoct :roll: ), pristi tyden to proberu s odborem ZP a snad do 3 nedel zadost odejde.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Alda píše: tam se ale jedna o obcanske sdruzeni. mozna jste cetli jeho clanky v Myslivosti, kde popisoval jeho zkusenosti.
jinak o vikendu jsem byl na CHPT a cloveku je k breku, kdyz vidi ten zbytek, co z danciho zbylo. nejstarsi danek mel asi 6 let, takze danci se ani III. VT nedoziji. pokud mi to trochu vyjde, dam sem nejaky fotky z vystavy.
pocitam, ze tento tyden napisu navrh na oblast (konecne jsem uz po vecerech prepsal detailni data o lovu 1985-2006 - jen je zajimave, ze nikoho, kdo o moji akci vi, nenapadlo se mne alespon zeptat, jestli nepotrebuju s necim pomoct :roll: ), pristi tyden to proberu s odborem ZP a snad do 3 nedel zadost odejde.
To je klasika, udělej, když chceš mi se pak přidáme k hotovému. Ale, když to nebude nám to nevadí
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

tak abych napravil, ze jsem dlouho neinformoval o nasi akci, zde je aktualni stav, co se tyce nasi oblasti:

? nakonec jsem sehnal podpisy 4 HS (vcetne nas), ktery budou zadat na kraji. jedni, co mi to slibili, tak nakonec couvli, ze pry to nema smysl...

? dodatecna podpora a podepsani (i kdyz bez legislativni vahy) bude i ze strany myslivecke komise naseho OMSu a MeU, vedeni CMMJ a prof. Hromase

? zadost jsem jeste nedokoncil, zapojil jsem do toho vice LCR, ktery se ze zacatku k tomu stavely dost negativne - poslal jsem jim pripravenou zadost vc. jemen, kdo ji podpori, a najednou je to lepsi :wink: koncem cervence mame schuzku LCR, MeU, byvaly hlavni inzenyr LZ (co mel na starost myslivost) - budu se snazit, aby se pak v zadosti vsechny strany nasly - hlavne LCR, protoze bez nich by cela oblast nemela smysl (maji/pronajaly centralni honitby oblasti)

jde to strasne pomalu (casu je malo), ale mam ted radost z te zmeny nazoru LCR. i kdyz je to mozna dilci uspech, snad to povede k uspechu... pak to poslu jeste rovnou GR LCR k jeho komentari (ale to uz s tim bude nase LS happy :D ) jo, a v SO jedu za p. Tripesem pro jejich zkusenosti - v jejich oblasti jiz po par letech lovi medailove danky
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

tak nase oblast chovu zatim spi... i kdyz jsou jak uspechy, tak i neuspechy.

podarilo se mi dat dohromady jednani MeU - reditel odboru ZP a vedouci oddeleni pro myslivost, vedouci LS LCR, kde je vetsina potencionalnich honiteb oblasti, a byvaleho hlavniho inzenyra tehdejsiho LZ, znalce nasi oblasti a danci zvere.

i kdyz se na zacatku zdalo, ze dospejeme ke zdarnemu konci, realita byla nakonec jina - LCR se obava jit proti najemcum, aby si je neznesvarila, pokud by jim omezila lov trofejove zvere. a z tohoto pohledu se jim pak jevi oblast jako bezpredmetna. obecne nevidi duvod pro vytvoreni oblasti. najemci techto honiteb se jiz neformalne ozvali s tim, ze jsou zasadne proti oblasti...

jinak uspechem alespon je, ze doslo k omezeni lovu trofejove zvere do 2 let veku tam, kde nejsou NKS. je to sice dilci uspech, ale alespon toto prvni vitezstvi nas muze hrat... a jiz se ozyvaji honitby, kde neni NKS danci zvere, kdo ze vymyslel takto blbe rozhodnuti, ze pry co ted budou lovit.

do statistik oblasti jsem doplnil data za rok 2007, takze mame radu od roku 1985. vyhodnoceni chovu za toto obdobi ted posilam na MeU, prof. hromase, p. kostecku, p. vodnanskeho a OMS s zadosti o jejich vyjadreni. i kdyz toto nebude mit pravni vahu, budou to alespon argumenty pro nasledne jednani s GR LCR... tak uvidime :wink:
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Odpovědět