Etika lovu na vnadišti

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Tim »

No, já se přiznám, že se mi nepříčí lovit vysokou při měsíčku, pokud jde dobře obeznat... Ale zpět k vnadišti. Samozřejmě bych raději lovil černou jen tak bez vnadění, jenže na pastviny chodí výjimečně a v revíru máme v lese velice málo míst, kam dosvítí měsíček a nebo je tam aspoň trochu rozhled - a potkat zrovna tam prase? To je pravděpodobnost téměř nulová... Proto vnadím a když vnadím rozumně, funguje to. Nehledě na to, že taková čekaná bývá hezká, obzvláště na sněhu, protože se je pořád na co koukat :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od BwanaHunter »

hart> tak já nejsem žádný super zastánce krmelišť, nicméně jistě, pokud ten tlak je enormní, loví se jen na krmelištích a to tak, že tam pořád někdo sedí, tak zvěř logicky změní chování, začne se těm místům vyhýbat, nebo se chová jako na trní, vyběhne, popadne kus žrádla a mizí. Popravdě jsem takhle pozoroval jen kunu, když chodila krást rohlíky půl večera :D , ale slýchám to od kolegů a vždy mě trochu udivuje, kam až to může zajít. Ale to je zase o tom způsobu, je třeba buď nechat komoru, a tam se chodit případně fakt jen dívat, a nebo ta místa dostatečně střídat a když se někde vystřelí, nechat zvěři dost času, aby tam opakovaně zažila klid a ty situace, kdy se jí něco přihodí, jí připadly spíš jako náhoda. Pak se dá spatřit hodně zajímavých a poučných věcí, a právě na tom žrádle, kde je každé zvíře větší či menší sobec a o něco mu jde.
Samozřejmě to nebudu dělat u plodiny, nebo porostu, kde řeším škody a chci jim zabránit. Prostě s rozumem. Jo, to že dost lidí neumí nic jiného, než sedět u hromady s nočákem, to nás asi štve všechny stejně.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od zvire »

Přesně jak popisuje Bwana! Když je plán lovu na 50 kusech a kmenový stav je slovy čtyři kusy, hlavní zdroj peněz na nájem za honitbu je ze zvěřiny z výkupu a nechcete platit statisícové škody, moc šancí jak lovit a uspokojit pronajimatele než na vnadišti vám nezbývá!
Taky by se mi líbila ta klasická myslivost od 60-90tých let minulého století, kdy to byla především péče o zvěř a lov byl jen okrajovou částí a taky odměnou dobrému hospodáři v podobě pěkné a kvalitní trofeje!!! Myslivci bývali kamarády, nikdo si nějak moc nezáviděl a navzájem si ochotně pomáhali!!!

Jeden modelový příklad jaká je dnes myslivost: Mám zájem dělat myslivost a nedostanu se do žádného "obyč" MS nebo HS! Můžu tedy do soukromé honitby a za každoroční povolenku zaplatím cca 70tisíc s tím, že dostanu na starost určitý úsek kde si můžu zbudovat mysl. zařízení (posed), shánět si sám krmení, a odkupovat veškerou zvěřinu! Lovit můžu vše dle plánu lovu, JEN V TOMTO ÚSEKU !!!
To je panečku koníček, to s tím raději praštím! :lol:
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od BwanaHunter »

Zvire> nedelejme si iluze o tom, jak "driv´ bylo vse v azuru. Tenhle nesvar s useky se ledaskde praktikoval uz v casech minulych. Ja byl vzdy proti. Usek muze davat smysl z hlediska pece o zver, kazdy vi o co se ma starat, podrobne pozna lokalni podminky atd.,ale z hlediska lovu a braneni clenum v pristupu do cele honitby je nesmyslny. Nicmene honiteb, kde za prispevek k najmu radi vezmou cloveka mezi sebe je dnes vic, takze si lze vybrat takovou, kde podminky vyhovuji.
Jinak to ze nekomu platim za povolenku penize, nebo ze jako najemce platim vysoky najem, me jeste neopravnuje chovat se jako prase. Pokud si nekdo mysli, ze kdyz on zaplatil tak si muze delat co chce, nebo ze nutne musi dostat ty penize zpatky, tak at se na to radsi vykasle. Tim nemyslim tebe, mluvim obecne.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od palkopal »

Ano, 60-90 léta. Pro někoho dnes nostalgie, pro někoho doba normalizace. Někdo pěstoval kamarádství při bezplatném užívání cizích pozemků, někomu naopak flinty sebrali. Děkuji Bohu, že jsem se dočkal změny a doufám, že návratu se nedožiju já, ani moje děti.
Tož tak.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Leon »

asi tak nějak je to jako s vojnou to taky všichni mají jenom super zážitky :lol: :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon> člověče, ty máš dar vždycky krátkou glosou trefit podstatu... :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Zdenek41 »

No to jo...,ale co chcou mladý zažít dneska... :lol: Tak nějak nás to připravilo na život a dodnes vím co se dá jako člověk přežít.
Možná tak až Travní dvůr :wink:
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od mikycz »

Patřím k mladší gneraci nicmnéně z myslivecké rodiny, nepamatuju si, že by měl táta vnadiště, ale černá zvěř v honitbě taky prakticky nebyla.
Dneska kdy protinají honitbu (polní) křížem krážem asfaltky a je to v ní jak na václavaku tak jelení zvěř která sem chodila z lesa je prakticky fuč a černá tu žije noční život.
Vnadí se tu na hromadách a zejména v zimě, je fakt že kolikrát je to fakt humus a bere to i srnčí což je pro něj asi problém.
Okukal jsem čtvece z trámků 50x50 a dávám tam půl kyblíku kukuřice a sem tam nějkaou nějamku, pokud je hlad funguje to srnčí se k tomu nedostane.
Vnadiště by mělo být vnadištěm a lovit by se asi mělo podle zákona, nočáky jsem měl v ruce a nevím jaké nejvyšší genererace ale já v něm poznám druh zvěře, ale srnce bych v něm asi nepřečetl a šmolu od laně no nevím. (třeba to už ty nejlepší mají lepší)
Rád bych lovil černou za dne, ale za 4 roky jsem ji potkal jen jednou, když u sousedu sekly a to asi taky nebude v souladu...

Vojna by většině dnešních teenagerů velice prospěla po všech stránkách.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od mikycz »

palkopal: ono je to dneska stejně, když nemáš prachy (což v podstatě znamnená nemáš půdu) tak si v myslivosti jestli se to tak ještě dá nazvat ani neškrtneš (i na náklady je to dražší než golf), co na tom jestli k ní máš nebo nemáš vztah. Takže pro normálního člověka jsi na tom stejně. Ba možná hůř protože lidi si strašně závidí a nedodržují už vůbec žádná pravidla.
PS. Někdy dokonce máš půdu a zrovna říjiště (10ha) a stejně Ti to je prd platný, nedostaneš povolenku ani na škodnou.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Buttler »

Naprosto souhlasím s kabátem.
Jinak podle mě jde myslivost do riadnej (...), spíš je už v ní minimálně napůl. Vše se smrsklo povětšinou na boj o přežití (ekonomické). Etika je pomalu vzácné slovo. Lov hlava nehlava, hromady nehromady.
Zajímavé, že když jdu do lesa, nemám problém potkat černou zvěř. Je to jen o pohodlnosti myslivců samotných. Jdu sednout, to by bylo, abych něco neulovil - to je heslo dne.
Pro samá prasata, která myslivci cíleně namnožili, není čas na škodnou.
Osobně mám 80% černé zvěře uloveno na čekané na loukách a v lesích bez vnadišť, na šoulačkách v lesích, na nočních čekaných. Na vnadišti minimum.
Kdo není schopen strávit deštivý podzimní listopadový den v lese, zimní zasněženou noc venku prošoulat, nemůže hovořit o myslivosti.
Lov na vnadišti je rybaření s puškou, nic víc.

Použití vulgarismu je porušením pravidel fóra. Odstraněno: Karel61.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od fesoj »

Časy se mění a lidé s nimi. Když jsem byl mladší, nejvíc černé jsem ulovil při nočních šoulačkách, za srnčím a vysokou jsem šoulal ve dne a čekával jsem hlavně na lišky za zimních nocí. Nějaké vnadiště, s výjimkou liščí ujedě, jsem neznal a neuznával. A byly nejen úspěchy, ale i překrásné zážitky, kterým se lov na vnadišti nikdy nemůže vyrovnat. Dnes mi přbyly roky i kila, stal se ze mne lovec posedovo - kazatelnový a na černou nejčastěji čekávám-právě u vnadiště. Jsem si vědom, že je to z nouze ctnost, ale bohužel vzhledem k věku a zdravotnímu stavu to jinak nejde. Nejdu-li však cíleně za nějakou předem obeznanou zvěří, snažím se aspoň - hlavně při ranní čekané - sednout si tam, kde budu mít větší přehled, potěším se pohledem na východ slunce a pozorováním přírody - vždyť nechodím ven jen proto, abych něco ulovil za každou cenu. Ale pro mladého a zejména zdravého myslivce pokládám šoulačku za nejkrásnější, i když nejnáročnější, způsob individuálního lovu.
A Buttlere, nerouhej se :!: Já bych neřekl, že myslivost jde do piči či tam už z větší části je - nejsem gay a v piči jsem se vždy cítil velice spokojeně, nevím, proč bych měl na to všeobecně oblíbené relaxační centrum nadávat. :D Kéž by bylo člověku všude tak dobře jako tam :!: :!: :!:
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od BwanaHunter »

Buttler> To jsou pořád takové nářky, kam ta myslivost spěje. Já samozřejmě vidím, že vše není v pořádku, ale myslivost spěje jen tam, kam jí my myslivci sami vedeme. Mám pocit, že je zdejším folklórem to, že stárnoucí generace nadává na nové pořádky, a také to, že za vše negativní vždy můžou "oni". Ale tady žádní oni nejsou, jen my. Dále je trendem nostalgicky vzpomínat na "staré zlaté časy". A jaké to byly? Za první republiky existovala myslivost panská, selská a profesionální. To bylo vše. Nájmy za původní panské revíry se pohybovaly kolem třetiny až poloviny průměrné roční mzdy, což bylo méně než dnes, ale odstřely byly zhruba na pětině dnešních čísel, pokud jde o spárkatou (Osadský revír, Stanislav Lolek, rok 1933 - náklad Kč 7.033,-, odstřel 1 jelen, 4 srnci, 1923 pro srovnání - náklad 4.400,- odstřel 1 jelen, 4 srnci, 2 divočáci). Přesto na tuhle dobu mnozí nostalgicky vzpomínají jako na zlatý věk myslivosti.
Pak se přehnala válka a přišli soudruzi, vše znárodnili a flinty rozdali na požádání. Dnes jsou rychlou cestou k "papírům" peníze, tenkrát byla rudá knížka. Rozdíl je menší, než by se mohlo zdát. Tenkrát nám pili krev přitroublí strejdové v modrákách a rádiovkách, dnes snobové v drahých hadrech předhánějící se kdo má dražší kvér. Ovšem jednotící prvek je společný - znalosti o zvěři a myslivosti jsou redukovány na to, že zvěř má 2 kýty, eventulně ještě na to, že "čím větší parohy, tím lepčí". A někde mezi tím se stále vyskytovali a vyskytují slušní myslivci, kteří něco vědí a chtějí vědět a nějak se chovají, a kdo ctil etiku a choval se slušně a zodpovědně dříve, chová se tak i dnes a naopak. Takže, myslivost spěje a bude spět tam, kam jí my sami necháme dojít.
Jiná věc samozřejmě je, jakou konkrétní podobu ta myslivost bude mít. Vysoké nájmy jsou realitou a výsledkem ekonomické situace a zájmu o revíry, chápu že řadu věcí to nezjednodušuje. Myslivost zadarmo zřejmě skončila. To ale nutně neznamená konec myslivosti jako takové, ostatně krom doby za soudruhů ani taková nikdy nebyla. Tlak na snižování stavů zvěře je další faktor, který s tím zřejmě zahýbe, ale to že se svět a podmínky mění, to není nový vynález posledních let.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Malagant
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: ned 21.9.2014, 15:18

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Malagant »

Dobrý den,
je to tady celkem čitelné téma, ale není vše tak černobílé jak si to spousta lidí vykládá. Zatuchlé vnadiště (hnus) souhlasím, tak jak je dobrý nebo špatný hospodář...někdo krmí kvalitním krmiven někdo bordelem. Já lovím jak v polní honitbě a také v lesní...nepatřím k poplatkovým lovcům, jen mám to štěstí, že díky své práci znám spoustu lidí co provozují myslivost. V naší polní honitbě jsme nuceni sedět u plodin ráno i večer (běžně máme 40ha kukuřičné pole oseté až po les) tím pádem jsou škody na plodinách obrovské...potom příjde soudní znalec, potažmo příkaz k úhradě škod v obrovských částkách a starejte se. Bylo by krásné přijet v 16:00 hodin odpoledne na pole....pošoulat kolem kukuřice a popřípadě ulovit sele nebo lončáka...eliminovat stavy této krásné zvěře...proč ne. Jenže je to nemožné....přijedu z práce, jedu do honitby cca v 18:00...ve 20:15 už není možné přes neormální optiku zodpovědně lovit (černou zvěř slyším na několika místech jak láme) ale nezbude mi nic než se vrátit domů. Když už plodiny nejsou, není ani černá zvěř (tak ani žádné hromady nepotřebujeme). To že je dnes jiná doba, tak to je pravda...jelikož se i jinak hospodaří a potažmo se změnilo i chování zvěře...zvěř dnes už nemusí vytahovat z plodiny skoro přes celý rok díky lánům neskutečných rozměrů a my nemáme umožněno ani eliminovat přemnožení černé zvěře a ani zjistit jejich skutečné stavy. Kdo dnes nemá minimálně baterku, neuloví u kukuřice požadované množství této zvěře a škody rostou..."myslivče plať! ty jseš ten kdo neloví...starej se! kup si noční vidění! je to tvůj problem"... toto běžně posloucháme u nás i v okolních honitbách. Nejsme právnici...nechceme s myslivostí přestat...snažíme se a stejně jsou škody rok od roku větší. No a potom se opravdu některým MS nedivím, že jsou nuceni lovit na vnadištích a upřímně mohu říci, že už jsem slyšel mnoho starých poctivých myslivcu jak říkají čert nám tady byl ty prasata dlužen (před několika lety jsme tady neměli nic) atd....no prostě jak již jsem psal, není vče černobíle. Proto někdy kritika v danné lokalitě namusí být na místě.
Přeji všem mnoho krásných loveckých zážitků.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Zbrojovák »

Já to vemu bez obálek čistě z praktického hlediska:
Černé přibývá, všude a trvale - na tom se shodneme všichni. Škody narůstají a někde už se začíná tvrdě platit. Existuje reálné riziko nákazy AMP. Ano lov u vnadišť je "rybaření s puškou", lov jako takový to degradovalo na to, že (nemluvím teď úplně o sobě, to já jsem ještě vnadištní nýmand) - |Sedím v někde v teplé budce, je zakrmeno z automatu, spím, pípne elktronický hlásič zvěře, vemu termák či NV, skouknu to, vyberu, střelím přes termák na hlavu, přijedu autem, odvezu. Ti kdo lovili do nedávna černou šouláním ve dne s kulovnicí (nebo dříve i brokovnicí) si řeknou- toto není lov, ale kdyby jejich lovy mohli hodnotit lovci z časů Bivojů, kdy se šlo na kňoura s kančím oštěpem nebo tesákem a psy do neprostupných lesů- taky by se jen ušklíbli...
Je třeba se na to kouknout i z druhé strany - jaké výhody má takový moderní lov na vnadišti s použitím moderních technologíí, krom pohodlí pro střelce. Předně efektivita (nad tuto řadím už jen odchyt- ale to není lov jako takový vůbec), pak bezpečný výběr kusu který chci lovit, čistota zásahu kdy se zvěř vůbec netrápí a nic neví, maximální využití zvěřiny- kus je ihned ošetřen a není rozbitý. Čili za mě ano - teď to dám do absurdního protipólu: lepší než postřílet mladou plnou bachyni nebo nějakého nevyzrálého sekáče při půlměsíci v polích se slabou optikou.
O jiné zvěři než černé a liškách bych ani nepsal, lovit vysokou či srnčí na jablkách za tmy, ano děje se to někde, dá se podobně vybrat průběr a čistě střelit- ovšem je to nutné? Je jí opravdu tolik a dělá takové škody a je noční zvěří? Možná někde ano, u nás ne a dá se sní setkat za rána a večer, někdy i přes den- čili u nás k tomu nemáme důvod sahat. Navíc, je to tak nějak přece královská zvěř. Tak to vnímám já.
Abych to uzavřel- i já jsem na vnadišti střílel průběrné holé srnčí a nemyslím že to bylo špatně, v daný rok nakydalo už v říjnu spousta sněhu, kusy se stáhli automaticky na vnadiště pro černou, byli tam ve dne a pořád, podle stop jsem obeznal slabá srnčata a srny, čili jsem se tam vypravil a něco odlovil. Ten rok nebyl splněn plán lovu ani z poloviny a připadalo mi to mnohem lepší, než v takové slotě prohánět srnčí tlupy po lese, to bych nadělal víc škody než užitku. Čili záleží taky na momentálních okolnostech. Myslivost je od slova myslit, zvěř přelstít, být v lovu maximálně efektivní -o to usilovaly generace myslivců před námi. Čili moderní technologie a vnadiště ano - ale nezneužívat, v tom by to mělo být.
A já kdybych měl být ten letošák a mohl si vybrat - tak bych chtěl být střelený tak, abych o tom ani nevěděl a ne trhán psy na naháňce střelený na měkko... čili kde je etika a co je myslivost?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět