Zemědělské hospodaření versus volně žijící zvěř

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Zemědělské hospodaření versus volně žijící zvěř

Příspěvek od kojot »

On sám několik seminářů a několikadenních kurzů pořádal, díky fondům EU to bylo dokonce zdarma. Měl i tři zajímavé články na toto téma v Myslivosti, nicméně myslím že v letech 2009 - 2010. Stačí prolistovat :wink: .
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Zemědělské hospodaření versus volně žijící zvěř

Příspěvek od Onďa »

Taky se dá od Ing. Marady pořídit kniha Zvyšování přírodní hodnoty polních honiteb. Vydala to Grada.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zemědělské hospodaření versus volně žijící zvěř

Příspěvek od Lotr »

jj, je to tak, "pan" kolega kojot má pravdu, Dr. Ing. Marada pořádá i veřejné přednášky na Vysoké škole zemědělské v Praze, bylo to velmi poučné, víc takových jako je p. Marada.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zemědělské hospodaření versus volně žijící zvěř

Příspěvek od Perník »

Měl jsem možnost jednu z přednášek na ČZU navštívit, pročetl jsem jeho mnohé články a výše zmiňovanou knihu mám rovněž doma. Problém vidím ve vlastnictví pozemků. Rád bych realizoval některá agroenviromentální opatření i unás, ale problém je získat na ně plochy. Osobně nejsem vlastníkem a získat plochy alespoň pronájmem je velice složité. Veškerá orná půda je pronajata hlavně místní akciovce a smlouvy jsou dlouhodobé. Když už by se podařilo něco získat je problém se k daným pozemkům uvnitř bloků dostat. Snažím se alespoň hledat nevyužívané plochy, kde by se dala realizovat několikalétá políčka, ale i zde narážím na neochotu. Nyní máme jako MS pronajato cca 6ha políček, což je v pohledu na honitbu s asi 1650ha velice málo. Akciovka pustí pouze plochy, které se špatně obdělávají ať z důvodu svažitosti nebo rozměru (problém s použitím širokozáběrové mechanizace). Tyto plochy jsou ale většinou v okolí remízků, lesíků apod. Pro to co bychom potřebovali by bylo třeba získat plochy uvnitř bloků, což je samozřejmě nereálné. Vedení a.s. nechce o biopásech a podobných věcech ani slyšet a to je to člověk který zastává pozici předsedy MS. Bohužel stále převládá pohled z pozice první.
Ralizovat biopás je pro ně i za současné výše dotace finančně nevýhodné, protože když za ony 4 roky osejí min 2x nějakou lukrativní plodinu (řepka, řepa, pšenice) a bude dobrý výnos, ve výsledku je to vždy více z 1ha než dává dotace. (tak mi to bylo zdůvodněno) Dalším problémem je že říkají, že nechtějí černé vytvářet podmínky, marně se snažím oponovat, že podmínky tímto chci vytvářet hlavně pro drobnou a už vůbec si nedovolím říct, že podmínky pro černou vytváří právě oni mnohahektarovými lány....
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: Zemědělské hospodaření versus volně žijící zvěř

Příspěvek od ridgeback »

Máme v honitbě (východní čechy) velký lán pole rozdělený vodotečí a v poli množství skruží. Struha je dlouhá asi 1,5km. Je na ní cca 5 starých stromů. Skruže jsou holé úplně. Na poli vegetuje srnčí a pár zajíců. Napadlo mě ke skružím něco vysázet. Aby v létě měla zvěř trochu stínu a tak. Břehy struhy jednou za čas vyžínaj stroje a setnou i malé stromky. Tam nepřežije nic.
Co k těm skružím??? Přežije to chemii ??
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zemědělské hospodaření versus volně žijící zvěř

Příspěvek od Perník »

těžko a navíc vše je otázka vlastníka pozemku a jeho souhlasu. Souhlas uživatele pozemku s trvalou výsadbou rozhodně nestačí!
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Zemědělské hospodaření versus volně žijící zvěř

Příspěvek od kojot »

Je to tak trochu diverze, ale napíchej tam pruty vrby. Ty samy zakoření a uvidíš, jak rychle to poroste. Rychleji, než japonský topol. Vrba v tomto provedení krom práce nic nestojí, zvěři však poskytne stín a pro ptactvo hřad.
Mám na rybníku jednoho "dobráka", po kterém ty pruty musím pořád likvidovat, protože mi to sází do cest, hráze, zkrátka všude. :shock:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Jarda 357
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: pon 07.3.2016, 22:53

Re: Zemědělské hospodaření versus volně žijící zvěř

Příspěvek od Jarda 357 »

Mám docela zajímavej postřeh. Lezu na Facebook na stránky nejrůznějších koníčkářů, nadšenců ale i pošuků (no, na ty je to medium vlastně stavěný:-) a divný je, že na stránkách myslivců a celkove myslivosti se poslední dobou silně řeší a prezentuje procházení luk etc. před sekáním, spousta fotek z toho, nějaký videa, líčení kde, jak, zkušenosti...naopak na stránkách "ochránců přírody" je to pořád to stejný...
....20,5 miliard korun mohou získat malé, střední i velké české firmy na projekty úspor energie z fondů Evropské unie do roku 2020....Chcete si zboží z Benefičního obchodu prohlédnout v reálném prostředí a vyzkoušet? Navštivte náš stánek na některém z festivalů....Výzva evropských ekologických organizací odeslaná ministru zemědělství Marianu Jurečkovi zabrala....320 000 korun získá v přepočtu polská obec z každého megawattu větrné elektrárny, která se nachází v jejím katastru....
Je impozantní, jak jsou myšlenkama zcela jinde, teda chápu to, jejich příznivec dřepí většinu času u počítače, do lesa vleze jednou za rok na houby etc. a nějakýho pohybu, nedej bože něco dělat se bojí jak čert kříže, ale i tak mne to docela trklo.
A tim, že by nepublikovali výsledky, kdyby se zapojili, tim to rozhodně nebude, vždyť s každou fotkou čehosi mázlýho ve tmě z fotopasti hned oběhnou s výkřiky jak vrátili něco (rys, vlk, medvěd, bobr, bombardovací komár atd) do přírody všechny redakce a ještě to plesknou 100x na net.
Odpovědět