Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
hakl
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: úte 04.10.2011, 12:55

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od hakl » pát 09.2.2018, 14:46

Z mého pohledu mysl. hospodáře zjišťuji, že v některých honitbách asi neplatí žádný nájem, asi neplatí žádné škody zemědělcům a asi neplatí ani škody v lesích. U nás nepovažuji černou zvěř za přemnoženou, nemáme žádné kukuřice, vesměs louky a pastviny a bohužel (bohudík) jen jedno velké pole. Na tom se střídá ozimá pšenice, řepka, hrách a jarní ječmen. Dá se říci, že každý rok pole dostane 3x (bohužel) dávku glyfosátu (před setím, před sklizní, po sklizni podmítka, přes zimu holo). Srnčí do těchto polí, mimo mléčnou zralost nejde, jenom divočáci. Bez § 36 a vyjímek § 39 a § 45 ZOM si však nedovedu jejich lov představit. Náš OSSM nám jí poprvé udělil cca. před 12 lety, a již je několikrát prodloužena. Na jedné straně lovíme individálním způsobem v honitbě černou zvěř pouze ve třech (pravidelné vnadění stojí peníze za benzín, za u nás drahou kukuřici, spoustu času to zabere a ještě toho času na jeden ulovený kus) tak mohu odpovědně říci, že lovíme myslivecky mladou zvěř. Snad tu nemusím rozepisovat zoologii černé zvěře a známý fakt o tom, že pokud ulovíme nejstarší vodící bachyni, tak se hiearchie tlupy rozpadne a do chrutí jdou všechny lončačky a všechna selata-bachyňky. Pokud jsme si tyto bachyně sami "vybili", tak ve spolupráci se zemědělci jsme si v honitbách založili kvantitativní prasečáky. Nové tlupy hledají dostupnější zdroje potravy a většinou opustí domovský okrsek staré bachyně, který třeba není na potravu atraktivní. Kdo loví, tak ví, že po ulovení kusu na vnadišti nebo na žírném poli, tedy tam kde není černá přemnožena, trvá i měsíc, než se rudl vrátí. Na druhou stranu, když na čerstvě zaseté pole vyjde lončák nebo i starší kus, tak během jedné hodiny dokáže z pole udělat doslova oraniště s hlubokými dírami. V tom případě bez pardonu. Také při naháňce každého poučuji, že na základě těchto vyjímek a dnes již i na základě mimořádného veterinárního opatření, lovíme veškerou černou zvěř. Samotné kusy nezkoumat a lovit, pouze v případě průchodu rudlu je myslivecké "nezabít" první největší kus. Přesto i u nás se stalo, že hosté "zablokováni" zavedeným režimem svého spolku odkudsi z vnitrozemí, nestříleli na několik divočáků velikosti lončáka, zdáli se jim moc velcí. Z posledních odborných článků lze vyčíst, že přirozenou cestou, po provedených veterinárních opatřeních, se AMP za rok až tak moc rychle nerozšiřuje, ale nikdo neví, kam si ho my lidé svou blbostí zaneseme sami. Mé pocity jsou rozporuplné, kdy vím, že jediná cesta, jak zabránit šíření AMP je opravdu snížení stavů černé zvěře na minimum, na druhé straně návrh na zabíjení velkých bachyní se mi zdá jako velice kontraproduktivní. To je můj, možná pro někoho moc ochranářský názor, ale když mám z fotopasti obeznáno, že mi na vnadiště chodí bachyně se selaty, tak raději ulovím dvě selata najednou a dalším chytím třeba do klece. Tento boj s AMP se mi jeví mnohem efektivnější než vybíjení velkých teritoriárních bachyní.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 604
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od crif » pát 09.2.2018, 20:48

Bych nějak neviděl problém. Nemáš atraktivní pole, máš atraktivní les. Alespoň to můžeš takto udělat po svém. Čili vypořádání se s černou zvěří. Nemusíš v podstatě komplikovaně lovit mladé kusy a až "někdy" ten zbytek. Udělej to napřímo-vše najednou. Pořádné odchytové......
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 639
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Josef Kuřitka » sob 10.2.2018, 20:56

Pořád existují bajky o teritoriálních bachyních, které ovlivňují chrutí bachyněk atd.. Prostě u černé je to jak u lidí. Pokud budeš mít doma dominantní manželku (teritoriální) a dvě dcery , tak dostanou první menstruaci ve věku 12-14 let a může být teritoriální jak chce. No a před 100lety zpět, kdy nebylo tolik jídla, doma teplo, hodně tvrdé práce, to bylo třeba až v 18 letech. Stejně je to u prasat, kde je plno žrádla ( kuku + žaludy a bukvice + přikrmování na vnadištích +současné mírné zimy), tak pohlavní dospělost nastoupí podstatně dříve, než třeba v tajze. Ať to chce teritoriální bachyně nebo ne. To samé je s kňourky. Je nikdo neuhlídá, tak jak nikdo neuhlídal nás. 150kg kňour se vyříjí, za dva měsíce toho má dost, spadne na váze a nebude dále půl roku něco odbíjet. Prostě by pošel. Takže prasečí omladina se může bavit. Navíc každý druh se za optimální podmínek snaží expandovat( zvyšovat počet a rozšiřovat území) a prasata z tohoto pohledu mají ideální krajinu. Navíc jednou z forem obrany před predátory , strategií přežití, je zvýšená reprodukce, takže je běžným odlovem mláďat podporujeme. Žrádla je dost, prostoru relativně taky a když se selátka ztrácí, tak s chutí do reprodukce.
Neexistuje tzv. myslivecká věda, je to jen obyčejná zootechnika.
pufr
Moderátor
Příspěvky: 1969
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od pufr » ned 11.2.2018, 15:07

hakl píše:Z posledních odborných článků lze vyčíst, že přirozenou cestou, po provedených veterinárních opatřeních, se AMP za rok až tak moc rychle nerozšiřuje, ale nikdo neví, kam si ho my lidé svou blbostí zaneseme sami.
Odborné články mají vždy tak půl roku až rok zpoždění, neb publikují minimálně syntézu vývoje za nějaké období, exaktně zpracovaná data poskytující info o trendech, vývoji, řešení situace atd.
O aktuálním vývoji nás informuje i "obyčejné" zpravodajství, např.:
https://www.agrarheute.com/tier/schwein ... lle-536254

Když ze zpráv vidím, že v Polsku po cca 6 měsících zdánlivé stagnace překonal AMP (ASF, ASP) řeky Bug, Visla, oblast Mazurských jezer, je v okolí Varšavy a od půlky prosince 2017 přibyly v "nových", západněji a jižněji položených ohniscích výskytu AMP stovky nových případů ...
Obdobně kolem Rumunsko-Ukrajinsko-Maďarských hranic ...
Výskyt u Zlína je nepříjemná epizoda, celkový vývoj, kdy se AMP valí do střední i západní Evropy již déle než 10 let rychlostí cca 1km/den zatím žádný nový, "optimistický" trend neukazuje :(
Pufr
Uživatelský avatar
xHonza
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 362
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Praha a les

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od xHonza » ned 11.2.2018, 23:38

Je smutne sledovat co se po evrope s AMP deje, lec ceska realita je ze s klasickou ceskou zaprdenosti, prichazi lidi v nekterych honitbach o povolenku s vymyslenymi duvody kdy realita je ze vlaste strili moc prasat...
Politická korektnost - zmatená filozofie předstírající, že hovno lze zvednout za čistý konec.

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 645
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Tomfi » úte 13.2.2018, 4:17

Chlapi, vždyť černé ubývá rapidním způsobem a pořád se nám všici snaží vnutit, že je přemnožená a další, že redukcí zastavíme AMP. Pokud mor přijde v plné parádě nic ho nezastaví, ale samozřejmě chtíč vyhubit tu zvěř je velký. Pak si někteří za rok zajdou na srnca a bude. Takže směle do toho, aby člověk měl více času na rodinu a další aktivity a nemusel chodit do lesa. Však týden v květnu a týden v srpnu stačí. ti šťastnější ještě napodzim na vysokou. :lol:
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
pufr
Moderátor
Příspěvky: 1969
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od pufr » úte 13.2.2018, 10:54

Na Křivoklátě zatím "živé mražáky" fungujou. Zrovna minulý týden jeden celkem mladý kolega (míněno cca 45 let :) ) při sobotní kávě před výdejem krmení rozvíjel svou strategii lovu, že jde čekat až když na fotopasti vídí, že po tři dny za sebou přijde tlupa černé na vnadiště do sedmi hodin večer, pak v optimálním případě střelí sele kolem 30 kg (které náleží střelci) a v osm už je zas v teple u bedny :) úplně mu to stačí tak 3x, 4x za zimu zopakovat - víc by mu to doma stejně nejedli :) , se stavem černé je spokojen :) :D
Tomfi píše: Ale samozřejmě chtíč vyhubit černou zvěř je velký.
Jsem přesvědčený o opaku, tedy že dobře 90% myslivců chce černou zvěř zachovat. Rozdíl bude, že ti "osvícenější" už poznali, že nekritická podpora teorie pozitivního vlivu vysokého podílu staré zvěře v populaci černé na snížení přírůstku v našich podmínkách v současnosti nefunguje, tedy že v posledních cca 10 letech nefunguje téměř vůbec. Neb stavy i odlov s určitými výkyvy stále rostou a to ta uvedená "osvícenější" část myslivců začala chápat jako riziko - obecně, ve vztahu k AMP jako velké riziko.
Nikdo pokud vím neříká, že by se měly zralé bachyně lovit přednostně, ale jejich NEKRITICKÁ ochrana v řadě oblastí chovu černé jako celku v tuto chvíli škodí - v dnešní realitě přispívá významně k dalšímu nárůstu stavů černé. Každý rok na strništích potkám více tlup se starou bachyní a cca desítkou dospívajících kusů, kde je selaty pod tlupou "podestláno." To není 20 ani 30 selat, to prostě vodí každá z těch bachyněk v té velké tlupě s velkou zralou bachyní ... :?
Ale chápu, že vzpomínka na ten "osobní" živý mrazáček či dvacet a více kusů černé na výřadu je velká motivace k "mysliveckému" přístupu k černé :)

Bohužel máš pravdu v tom, že situace, kdy naši nečetní následovníci budou o černé zvěři poslouchat od nás staříků stejné historky, jako my posloucháme o divokých králících, ta reálně hrozí. S vysokou pravděpodobností ale nebude způsobená nadměrným či nesprávným lovem. :? (v Rusku uvádějí endemická ohniska AMP i cca 10 let po "prvním" výskytu :( )

V nicku Tomfi čtu "českomoravské pomezí, 575 m.n.m." - kolik se tam na té Vysočině lovilo černé v letech 1980 - 90??? :?
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 217
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Jiskra » úte 13.2.2018, 13:20

Nebudu zde uvádět moudra,neb se v tomto problému rozhodně necítím být moudrý. Ale co platí je,že prase větší jak 80 kg je na většině území ČR uctíváno jako posvátná kráva v Indii. Běda ti panáčku, ulovit něco většího,staršího. A říkám to už od začátku pořád dokola,můžou za to funkcionáři jednotlivých spolků. Jako obyčejný člen,nebo povolenkář se můžu v duchu akorát smát. Vše ostatní jsou kecy :D . Tak to prostě ve většině případů funguje. A troufám si odhadnout,že to tak bude dál.
Bez ohledu na mor.
Uživatelský avatar
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 645
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Tomfi » stř 14.2.2018, 7:55

pufr píše:Na Křivoklátě zatím "živé mražáky" fungujou. Zrovna minulý týden jeden celkem mladý kolega (míněno cca 45 let :) )při sobotní kávě před výdejem krmení rozvíjel svou strategii lovu, že jde čekat až když na fotopasti vídí, že po tři dny za sebou přijde tlupa černé na vnadiště do sedmi hodin večer, pak v optimálním případě střelí sele kolem 30 kg (které náleží střelci) a v osm už je zas v teple u bedny :) úplně mu to stačí tak 3x, 4x za zimu zopakovat - víc by mu to doma stejně nejedli :) , se stavem černé je spokojen :) :D
Tomfi píše: Ale samozřejmě chtíč vyhubit černou zvěř je velký.
Jsem přesvědčený o opaku, tedy že dobře 90% myslivců chce černou zvěř zachovat. Rozdíl bude, že ti "osvícenější" už poznali, že nekritická podpora teorie pozitivního vlivu vysokého podílu staré zvěře v populaci černé na snížení přírůstku v našich podmínkách v současnosti nefunguje, tedy že v posledních cca 10 letech nefunguje téměř vůbec. Neb stavy i odlov s určitými výkyvy stále rostou a to ta uvedená "osvícenější" část myslivců začala chápat jako riziko - obecně, ve vztahu k AMP jako velké riziko.
Nikdo pokud vím neříká, že by se měly zralé bachyně lovit přednostně, "naholo", ale jejich NEKRITICKÁ ochrana v řadě oblastí chovu černé jako celku v tuto chvíli škodí - v dnešní realitě přispívá významně k dalšímu nárůstu stavů černé. Každý rok na strništích potkám více tlup se starou bachyní a cca desítkou dospívajících kusů, kde je selaty pod tlupou "podestláno." To není 20 ani 30 selat, to prostě vodí každá z těch bachyněk v té velké tlupě s velkou zralou bachyní ... :?
Ale chápu, že vzpomínka na ten "osobní" živý mrazáček či dvacet a více kusů černé na výřadu je velká motivace k "mysliveckému" přístupu k černé :)

Bohužel máš pravdu v tom, že situace, kdy naši nečetní následovníci budou o černé zvěři poslouchat od nás staříků stejné historky, jako my posloucháme o divokých králících, ta reálně hrozí. S vysokou pravděpodobností ale nebude způsobená nadměrným či nesprávným lovem. :? (v Rusku uvádějí endemická ohniska AMP i cca 10 let po "prvním" výskytu :( )

V nicku Tomfi čtu "českomoravské pomezí, 575 m.n.m." - kolik se tam na té Vysočině lovilo černé v letech 1980 - 90??? :?
Pufře, vysvětli mi, proč tedy na různých naháňkách atd leží právě ty kusy +80/100kg, a ne ty selata, která teď chodí samotná podle stop ve sněhu. ne my ve jménu AMP místo radikálního snížení stavů mladé zvěře a dospívající zvěře s prostředky, které nám dává stát dává děláme to, že po letech lovíme ty dospělé kusy. Rozpadající se tlupy vedené silnými bachyněmi, protože ty už padly, ale v té tlupě zůstaly ty tetky kolem 50-70kg a selata, která nyní začnou plnit svoji úlohu reprodukční, tak migrační ideální, co potřebujeme, rozpoutat vyšší migraci a uvolnit chrutí v tlupě.

Je to špatně, každý lov společný zvlášt v této době by měl být o tom nechat projít právě tu vedoucí bachyni(silnou), ne vodící, ale vedoucí a vše za ní se snažit odlovit, ale tragédie počtu ran na ks a většinou ten co se trefí je ten největší.
U lovu kňourů se podívej, jaké teď se objevují.

Co se týče odlovu prasat nepamatuju léta 80-2000, ale podle poznatků starších prasata byla v revíru trvaleji, ale po menších rudlech. Odlov byl zhruba stejný. Je pravda, že letos narostl o 50%(40ks). Taky je to v revíru poznat. Nejsou vidět stopy a pokud tak o selat. Větší kus nevidno, nebo zřídky

Jen pro info u nás 80-100kg je dospělá silná bachna, samozřejmě nabídka potravní není taková a nejsou zde prasata kolem 130-150kg v bachyních.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
pufr
Moderátor
Příspěvky: 1969
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od pufr » stř 14.2.2018, 8:45

To nejspíš chodíme na různé naháňky, neb já jsem loni vždy viděl na výřadu naprostou převahu selat (z toho i na konci roku velká část pod 20 kg - to je další zajímavá věc - to velmi malé množství přeživších "jarních" selat - mnoho let za sebou, za současného stavu bych se nedivil ani "jarnímu" kanibalizmu - ale nikdo z "odborníků" ani nás neodborníků nic takového neuvádí a neviděl jsem to :? ).

Je ale pravidlem, že pokud na výřadu leží byť jediná bachyně (nebo i laň), vždy se najde hned několik komentátorů se slovy: "Padla matka, nositelka rodu ..." a to i tam, kde mysl. hospodář je korektní a oznámí lovenou zvěř podle současně platných vet. opatření ...
(taky ale ty "naháňky" popravdě tak úplně nevyhledávám, čili jsem za sezónu na cca 3 - 4 :? )

Pokud se podíváš na loňské první pololetí - před AMP a "opatřeními" těch nářků na nízké stavy černé v příspěvcích i z nížin najdeš hojně.
Takže nebýt té celkové roční "produkce" 150 až 200 tisíc ulovených kusů černé v období posledních cca 5 let, vůbec nic by na nějaké zvýšené stavy černé neukazovalo, že :D
(snad vyjma "několika rozčilenách zemědělců" a několika autonehod s černou téměř každé ráno v rádiu :) ).
Pufr
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 540
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od kabát » stř 14.2.2018, 21:58

Myslím, že vybíjení kvalitní dospělé populace u žádné zvěře nevedlo k pozitivním výsledkům. Vždycky pouze k degeneraci.
VOK - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 9,3 x 74 R - 20 - 12
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1589
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák » stř 14.2.2018, 23:11

No teď už ale nejde o chov jako takový, kdy nechám v revíru to starší kvalitní, jde o to maximálně někde snížit stavy, aby ten přenos amp nebyl tak rychlý a nekontrolovatelný, hlavně snížením populace černé, tam kde ji je fakt hodně, sníží to hlavní riziko - přenos amp na chovy prasat domácích - tam totiž hrozí největší fin.škody pro stát - tedy nás poplatníky.

ono už to stojí dost nyní - spočtěte si kolik to od 6/2017 už stát stálo, svs vyštřování na amp, zástřelné, kafilérky, odstřelovači, vrtulník s tv atd. atd. - a to je jen začátek

proto tam kde je prokazatelné přezvěření černou - tam by měl být nařízený státem odchyt, a pod pokutou smě uživatel honitby (mastnou) kontrolovaný, ale stát by měl taky zajistit zároveň motivaci - nějaké to zástřelné, odběr a strategii zpracování zvěřiny pak tak, aby z ní společnost měla taky užitek, ne že se bude pálit - možná by se mělo začít přemýšlet hlavou, vyčlenit na řešení speciální mezirezortní tým, který se bude zbývat jen tímto

nejde o to jak dlouho budem ještě lovit a kde ty stavy skončí, ve finále jde jen o to kolik nás to bude všechny stát a zda to uměle stategií zemědělství narostlé přírodní bohatství stihneme vytěžit a zužitkovat ještě dřív než se amp zkazí a nebude už k žrádlu, ale do kafilérky, která samo taky není levná - nevím na co se ještě čeká, to že to sem plíživě a neodvratně jde - je jasné, otázka je jen za jak dlouho a kolik toho stihneme

pokud ale má být výkupní cena 10kč za kg už dnes! , nevím komu se vyplatí jet třeba s 30kg seletem do výkupu (já lovím selata osobně od cca 10kg vyvržené u nás, kdy ztrácí znaky markazína - nebo tedy do této sezony jsem lovil - to je další aspekt, málokdo na markazína zmáčkne že)
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pufr
Moderátor
Příspěvky: 1969
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od pufr » pát 16.2.2018, 11:39

kabát píše:Myslím, že vybíjení kvalitní dospělé populace u žádné zvěře nevedlo k pozitivním výsledkům. Vždycky pouze k degeneraci.
Za současné situace s černou zvěří, po loňské "vysvětlovací kampani" ČMMJ, dalších spolků, vysokých škol, předčasně zešedivělých výzkumníků, necelých dvouset milionů korun rozpuštěných z větší poloviny mezi lovce a spolky na podporu lovu + zbytku utraceného na "akci Zlín" a mnoha milionů zástřelného pro revírníky z účtu LČR, za tohoto stavu mi podobná prohlášení přijdou jako černý humor :?

A to pomíjím tu "technickou" připomínku, kde se probůh ta vybíjená kvanta dospělé zvěře berou, když až dosud byla její katastrofální absence jednou ze základních příčin stálého nárůstu populace černé zvěře :?
Pufr
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 540
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od kabát » pát 16.2.2018, 18:12

To co jsem napsal doplním jen tím, že bez ohledu na to, kolik kusů je potřeba odlovit, ty nejsilnější a v dobré kondici vždycky nechám jako poslední. Pokud budu mít před sebou mladé, staré nebo slabé, dám jim přednost v lovu. Vy si to dělejte podle svého přesvědčení.
VOK - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 9,3 x 74 R - 20 - 12
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1861
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od figi » pát 16.2.2018, 20:22

kabát - jasně, pokud přijde kulhavý a zdravý kus, mám jasno - první ten kulhavý a druhou ranou ten zdravý.
pufr - je to zbytečné, neproberou se.
stačí trochu reality z jiného soudku - vysoká zvěř. Odstřel se v honitbě nad 1 000 ha už roky drží něco nad sto kusů. Ale zvěře přibývá, ne málo, a rozumný myslivec by reagoval. Jenže si asi všichni hrají na to, že si toho nikdo nevšimne. Najednou po letech blesk z čistého nebe - držitel honitby trvá na okamžitém navýšení plánu lovu na dvojnásobek. Padají slova genocida, nic nám tu nezůstane, jak může být někdo takový hajzl a podobně. Samozřejmě musí následovat odstřel hlava nehlava. A nikdo z dotyčných (a jsou mezi nimi i poměrně chytří a pragmatičtí lidé) není ochoten připustit, že pokud by začali situaci řešit sami a dříve, nemuselo nastat takové bezhlavé vraždění.
vůbec jako uživatelé honiteb nemáme představu o skutečných stavech spárkaté
Odpovědět