LOVECKÉ FÓRUM / MYSLIVOST • Zobrazit téma - Liška - hájit nebo nehájit?

Přejít na obsah

Fotopast

Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvekod roman200 » pon 07.5.2018, 7:14

To máš samozřejmě pravdu, tam kde se loví intenzivně černá, lovci si ránu na lišku či kunu odepřou : "Nebudu si přeci plašit prasata." To jsem slyšel už nesčetněkrát, pokud si ti lidé za povolenku platí, dá se to snad i pochopit. Ale to je právě ten problém soukromé honitby, v mnoha věcech je lepší, když o všem rozhoduje jeden člověk, ale spolková činnost má také své.
U nás a v okolí prašivina není, to je pravě překvapující, u sousedů chtěli dát nalezený úhyn lišky na vyšetření, ale na veterinární správě jim bylo řečeno, že pokud ta liška nikoho nekousla, musí si vyšetření kompletně zaplatit. A když nevíte na co přesně jí chcete vyšetřit, je to dost nákladné.
Uvidíme po žních, kolik liščat bude na stništích :wink: ...
Jak jsem zmínil, doporučuji sklopce, nevěřil jsem, že se do něj nechá liška nalákat, ale je to tak. Nehledě na další úlovky, kuny, norky, nutrie :D .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
2x300WM;308W;22-250Rem.;12/70;20/70;45ACP;.38Spl;22WMR
roman200
Pravidelný diskutér

Příspěvekod fesoj » pon 07.5.2018, 7:37

Savazka - nepochopil jsem, jak je možné na půlce revíru ulovit 50 lišek a přitom o druhé půlce nemít přehled ? Já osobně lišky nelovím od března do června, ale u nás drobná zvěř prakticky není. A tam, kde je a je nutno tlumit lišky celoročně, bych se taky přimlouval za to, nestřílet je v době odchovu mladých na potkání, pokud ovšem nedokážeme bezpečně poznat lišku od lišáka jako Figi - ale ruku na srdce, kdo z nás to umí ? V jarních měsících jedině norování ! Pseudoochráncům zvířat se můj názor asi líbit nebude, ale v zásadě je jedno, jestli to lišče v červenci střelíme nebo jestli ho v dubnu či květnu praštíme lopatou, případně necháme zadávit psem. V každém případě i ta škodná má právo na rychlou smrt a ne na chcípání hladem při marném čekání na mámu. Budu se asi opakovat, ale musím citovat klasiku - Babičku Boženy Němcové : "Když je něco člověku k užitku nebo ke škodě a zabít se musí, no tak s Pánem Bohem zabte to, JEN NE MUČIT." A že snímky z norování nebudeme dávat na internet, to by měl pochopit snad každý. Jen dudek si sere do vlastního hnízda.
Kritériem pravdy je praxe.
fesoj
Zkušený diskutér

Příspěvekod fesoj » pon 07.5.2018, 8:19

A něco pro Romana : U nás /okres Trutnov/ státní vet. správa dokonce proplácí za lišky zástřelné 380 Kč, ovšem jen za omezený počet a chtějí den přes odevzdáním zavolat, asi nebudou proplácet několik lišek ze stejné honitby, chtějí pokrýt celý okres a finance jsou omezené.
Kritériem pravdy je praxe.
fesoj
Zkušený diskutér

Příspěvekod roman200 » pon 07.5.2018, 10:10

to Fesoj:
Nějak jsem nepochopil co tím chceš říct, výplata zástřelného za ulovenou lišku, přece nemá nic společného s vyšetřením kadáveru lišky.
Sousedi ji chtěli vyšetřit z důvodu zjištění příčiny úhynu a to právě z důvodu značného snížení stavů. A bylo jim řečeno, že pokud liška nikoho nekousla, tak si celé vyšetření musí zaplatit. A protože není známá příčina úhynu, je celkové vyšetření rozsáhlé a vůbec ne levné.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
2x300WM;308W;22-250Rem.;12/70;20/70;45ACP;.38Spl;22WMR
roman200
Pravidelný diskutér

Příspěvekod fordik » úte 08.5.2018, 18:56

Začít myslivecký rok s dluhem, jak píše Dalas, to by asi někteří nerozdejchali, motivace slušná.
roman200: lovci si ránu na lišku či kunu odepřou : "Nebudu si přeci plašit prasata." To jsem slyšel už nesčetněkrát.

Já taky a podle toho a podle systému rozdělení černé, by to zástřelné mělo vypadat, aby ta motivace k něčemu byla.
U nás máme sele do 30kg střelce a cena ve výkupu 20 Kč/kg. Takže buď prase sežeru nebo bych mohl dostat max 600 Kč. A protože když se počítají peníze, jsou ze všech zdatní matematici, viděl bych výši zástřelného na 300 Kč za lišku a aspoň stovku za kunu. Spolek to nepoloží a pokud to pomůže, proč ne.
fordik
fordik
Častý návštěvník

Příspěvekod savazka » stř 09.5.2018, 15:43

Fesoj: Stejně jako v mnoha sdruženích i u nás se částečně dodržují lovecké/přikrmovací úseky. Cca na polovině revíru jsem s kolegama domluvený a mám tam prakticky úplnou volnost pohybu bez toho, abychom se na čekané/šoulačce potloukli či si to navzájem zradili. Ve druhé půlce by mohl být problém jednak kvůli lidem, druhak, protože drobnou zvěř v tom malém počtu lovců škodné stíháme hlídat sotva na těch 500-700ha (a opravdu tam té škodné je pomálu) a za třetí je na té druhé polovině většinou les a v lese nahánět škodnou není dvakrát efektivní. Lepší je si počkat až vytáhne z lesů směr úživnější části honitby. Na výpomoc příležitostných lovců se moc nedá spolehnout. Jen vrtí hlavou, jak je možné střelit 10-15 lišek za rok a vidět lišku minimálně na každé druhé šoulačce, když oni jí vidí sotva 2x do roka. A to chodí někteří mnohem častěji než já:) Hlavně se mi z dlouhodobého hlediska více vyplatilo to, co jsem psal nahoře - než lovit lišky namátkou po celém revíru, je lepší se zaměřit na jednu lokalitu = tam kde je nejvíce drobné a poctivě tlumit tam. Tímto způsobem se mi povedlo dostat počet lišek v lokalitě a blízkém okolí opravdu na nulu. V kombinaci s ostatní mysliveckou péčí vidím výrazný nárůst drobné. Kde byl tři roky na zpět jeden zajíc na jedno pole dnes není problém vidět 4-6 zajochů spokojeně hopkajících v družném kruhu. Jak by to vypadalo na honu, nemám tušení, drobnou zatím nelovíme a ještě nějakou chvíli lovit nebudeme. Vždy co měsíc/dva zas přijde liška nová z okolních lesů, opět odlovím atd. S potěšením jsem konstatoval, že od prvního sněhu v komoře honitby nebyla jediná liščí stopa, až v prosinci se objevil kaňkující pár, který jsem presto ulovil. A až do února bylo kolem bažantích zásypů liškuprosto. Teď už se samozřejmě do prázdného teritoria natahují lišky nové a jsme zpět u oblíbené jarní problematiky - když už lovit lišku, tak ve které noře má liščata.
UB 16x70 / 5,6x52r
Belgie 16/70
ZKM 456
savazka
Pravidelný diskutér

Předchozí

Zpět na v ČR