Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od buba »

Organizujete někde naháňky v kukuřici? Bezpečnost, legislativa, organizace, psi, zbraně, zkušenosti, atd...? Tohle téma jsem nikde neobjevil. Pokud jsem špatně hledal, omlouvám se a prosím o smazání. Díky!
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od kasari »

Za sebe říkám naháňky v kukuřici ne...
Většinou v horku, efektivita nízká, nebo žádná, nebezpečí zranění psů i lidí od ostré kukuřice atd...
Ulkomaalainen...
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od majodus »

Polovacka v kukurici ma svoje caro .treba vsak dodrziavat zakladne pravidlo maximalna lanstiak .strelba len dopredu na hlavu a samozrejme cisty splnovy mesiac
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od Petr1970 »

podle mě je to "sebevražda"....

musíš mít prosekaný široký pruhy.. dost psů.. dobrý palebný úhly.. za světla..
kukuřici obvykle do svahů nedávaj, protože by to vyplavilo.. na rovinách si stoupnout s kulovnicema kolem?.. uvnitř nevidíš na metr..

za ideálních podmínek asi úspěch zaručen, ale....
(nebavíme se zakázaným způsobu lovu kdy ti honce a psa dělá sekačka..)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od Reno »

Podobné akce jsem se jednou zúčastnil a ačkoliv hromadné lovy vyloženě nemusím, tak na tuto nestandardní jsem se nechal zlákat a ve finále jsem ji z hlediska organizace a průběhu vnímal jako opravdu vydařenou. Jednalo se o kukuřičné pole, kde se dlouhodobě zdržovala černá ve větším počtu a vyloženě jej devastovala. Měla tam vše, co potřebovala k životu a cítila se tam bezpečně. Dřívější pokus (u kterého jsem nebyl) vyhnat ji pomocí psů dopadl nevalně, neboť takové prostředí pro psy nezřídka představuje smrtelné nebezpečí a černé se ven z kukuřice, kde na ni čekali střelci, vůbec nechtělo. A srdnatých honců, kteří by do té kukuřice vlezli, se také tak nějak nedostávalo v potřebném množství. A tak nastoupila varianta "B". Z hlediska legislativy byla tato akce organizována jako standardní společný lov, nestandardní bylo její praktické pojetí. Okraje pole byly obsekány, aby poskytovaly přehlednou plochu. Dotyčný hospodář pozval partu vybraných, jemu známých vysoce disciplinovaných střelců - dobrovolníků z několika různých sdružení. Psi se tentokrát nevypouštěli, aby nedošli k újmě jak ze strany černé, tak případně i střelců. Pouze jich bylo pár připraveno "v záloze" pro případné dosledy. Střelci, všichni povinně v oranžových reflexních vestách, udělali rojnici a hodně pomalu vyrazili vpřed. My v kukuřici měli brokovnice nabité jednotnými střelami, na obou koncích rojnice, již venku z kukuřice, postupovali osvědčení výborní střelci s kulovnicemi. Jo a vlastně ještě v lese na druhém konci pole, než odkud vycházela rojnice, čekali v bezpečném úkrytu za terénní vlnou další střelci. Primárně jsme měli střílet lončáky a selata, velké kusy nechat pokud možno odejít (tedy když se je podaří rozeznat a neohrozí to bezpečnost zúčastněných). Ohledně střelců postupujících v rojnici - ti s kulovnicemi pochopitelně nesměli střílet do kukuřice a my uvnitř zase nesměli střílet do stran, pouze v úzké výseči před sebe a případně i za sebe s tím, že pokud budeme potřeboval změnit směr střelby, musíme nejprve zvednout hlavně kolmo nahoru, následně se otočit a pak teprve znovu zalícit. No, střelba na těch pár metrů byl docela adrenalin, má dvojka si zahrála na kulový dvoják lovců nebezpečné zvěře... 8) Zastříleli jsme si skoro všichni a výřad byl slušný. Ke cti mých bezprostředních sousedů v rojnici mohu dodat, že se i v případě, kdy černá prorážela skrz nás, nenechali strhnout loveckou vášní, neustále si hlídali pozici moji i střelců z jejich druhé strany a stanovená bezpečnostní pravidla striktně dodržovali. A že to není úplně jednoduché v situacích, kdy složíte kus před vámi, otočíte se za dalším, který proběhl mezi vámi a sousedem dozadu a vtom slyšíte za zády směrem k vám funět další... :D Osobně se domnívám, že pro podobné akce je opravdu tím nejdůležitějším bezpečnostním prvkem disciplinovanost zúčastněných střelců. Jak už zde někteří poznamenali, podstatným faktorem je i poloha dotyčného kukuřičného pole v krajině, ideálně zajišťující možnost bezpečné střelby i pro kulovnice. Zkoušet něco takového např. někde v rovině by znamenalo mnohá omezení a tím i výrazně nižší efektivitu, což by ve finále (kalkulace rizika + náročnost versus výslednost) podle mého názoru nemělo smysl...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od dalas »

V podstatě ty důležité bezpečnostní zásady popsal Reno. Jen pár praktických poznámek. Pokud nejsou sousedé v tlaku téměř na dohled, černou ven nedostanete. Zpravidla velmi efektivně projde mezi nimi a můžete hoblovat do zblbnutí. Z tohoto titulu nemá cenu lovit ve velkých lánech. Co se týká použití psů, tak malá plemena, kterými se černá necítí tak ohrožena, aby na ně zaútočila. Pomohou černou lokalizovat, případně rudl rozrazí. Pak je větší šance, že se je podaří vyhnat na více střelců. To ale až po protlačení bez psů.
My to praktikujeme tak, že si stoupneme za sklizně ve spádových směrech dle zákona. To jen pro jistotu, aby se pak neprotlačovala prázdná kukuřice. Pak to velmi záleží na zemědělcích. Pokud je na řezačce trochu vstřícný člověk, rozseče lán před koncem na pásy. Někdy dokonce dokáže říct, v kterém pásku je černá stažena. Jakmile technika odjede, je třeba jednat rychle, neb je to zpravidla již k večeru a není dost času. Pak vše probíhá podobně, jak popsal Reno. Kulovnice, kulobroky venku, brokovnice do tlaku a striktně dodržovat směr střelby. Je dobré nestavět chlapy přímo do čela pásku. Jednak je černá zaregistruje dříve, než vyjde a je tu větší nebezpečí odražené střely z tlaku. Proto jsou střelci soustředěni více do rohů. V tomto případě také bez psů v tlaku.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od Lotr »

Takových akcí jsem se zúčastnil bezpočet, u nás v polních honitbách, kukuřicí oplývajících, šlo o běžnou věc. Z mnoha důvodů, které už dnes nelze uvést, šlo o poměrně efektivní způsob lovu černé a výřady šly do desítek kusů. Dnes se mnohé změnilo a efektivita těchto lovů klesá. Sem tam se sice ještě něco organizuje jako úlitba zemědělským bohům, ovšem musí se klást přísné požadavky na zúčastněné, protože zejména u těch starších je hodně zakořeněno z dob, kdy nejlepším honcem byla sekačka. Přesto se taková akce zorganizovat dá. Základem je zemědělec, který je ochoten pochopit, že pro to musí taky něco udělat, nejlépe rozdělit lány kukuřic úseky aspoň na dvě lišty kombajnu a nasít tam obilovinu, nejlépe pšenici. Jenže takových je málo, osobně znám jen jednoho. Pak musí pochopit, že by měl lán aspoň prosekat tak, aby se do průseků mohli postavit osvědčení střelci. Pak je potřeba sehnat dostatek lidí do tlaku, protože procházet kukuřici v rozestupech po 5-ti metrech nemá smysl, černá je už natolik inteligentní, že se nechá přejít. Sousedi to řeší tak, že slíbí sud piva místním dobrovolným hasičům, u nás obvoláme osvědčené "kancobijce", protože zvát si na takovou akci neprověřené lidi je čirá sebevražda. Střelci v tlaku povinně brokovnice s jednotnou střelou, střílet jen před sebe, popř. za sebe, pokud je vidět, kulové zbraně a zejména automaty v tlaku zakázat, leda pro střelce na okrajích. Po okraji s řadou jde závodčí, který tlaku hlásí vzdálenosti, popř. výskyt zvěře. Hodně záleží na položení lánu, u nás ve zvlněné krajině je to docela výhoda, protože se dá vystřelit do protisvahu. Další důležitá věc, aby okrajoví "štontoví" střelci stáli hned u kukuřic, a nikoliv několik metrů od ní, jak jsem již několikrát zaznamenal. Tlak blížící se k okraji zastaví střelbu a štontoví střelci nemohou vystřelit do porostu, ale jen na zvěř, která je vytlačena ven. Psi nejsou v podstatě potřeba, jinak pouze malá plemena, statistiky psů (o kterých se nemluví), kteří se nevrátili z tlaku, mluví jasnou řečí.
Dobrým řešením je znát únikové spády zvěře, tyto zastoupit a čekat, efektivita je překvapující, je to bezpečné a zcela v souladu se zákonem. Případně, když lán není dosečen, tak jít na čekanou, černá zpravidla takový lán opouští, nejčastěji mladá zvěř a pokud je posečeno, je osvědčené jít na ranní čekanou, černá se obvykle chce vrátit, než zjistí, že nemá kam.
Paradoxně s tím vším byla snaha vyjmout lov u kukuřic ze zakázaných způsobů lovu, tak jak je to třeba v Německu. České přísloví, že nejlepším honcem je sekačka, platí po celé Evropě.
Bohužel tohle všechno není v souč. době nic platné, až na několik málo výjimek, protože výměry lánů rostou, chybí ochota zemědělců pro to aspoň něco málo udělat a sehnat opravdu prověřené lovce do tlaku i na štont bývá problém. S výměrami souvisí i problém umístění lánů, lány od silnice k silnici nejsou výjimkou, spíš pravidlem, u silnice se nedá střílet, i na obyčejných okreskách je dnes silný provoz, nemluvě o riziku srážky vozidla se zvěří, vím o akci, kde se během lovu neulovilo nic, ale když bachyně odváděla ze zavětřené kukuřice mladé, asi hodinku po skončení lovu, tak skončila pod koly projíždějícího auta. Další věc je dnešní tržní ekonomika, kukuřice se prodává nastojato, subdodavatelské firmy nějaký lov nezajímá, jejich úkolem je za 24h posekat a jet k dalšímu zákazníkovi, tam můžete leda poslouchat nářky místního agronoma, že z lánu běhají prasata a nikde nejsou žádní myslivci.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od Reno »

dalas píše:...Pokud nejsou sousedé v tlaku téměř na dohled, černou ven nedostanete. Zpravidla velmi efektivně projde mezi nimi...
Souhlas. My tehdy v tlaku postupovali vyloženě na dohled od sebe a případů, kdy se černá pokoušela projít přesně mezi střelci, případně některé kusy zůstaly ležet a v klidu vyčkávaly, až přes ně rojnice přejde, bylo víc než dost. Pokud bychom šli více od sebe, určitě by jich nemálo uniklo.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od dalas »

Není výjimkou, že honci a lovci v tlaku prošli 1,5 km lán 8x a vůbec nic. Černá tam prokazatelně byla. Černá je velice chytrá a učenlivá. Jak se jí jednou povede, že ji tlak přejde, praktikuje to velice zkušeně. Nejvíce člověk poklesne na mysli, když jsme jednou honili cca 1km dlouhý lán. Využili jsme množství lidí po kachním honu a zkusili to "drcnout". Když už jsem to šel po čtvrté a prasata úspěšně procházela, měl jsem toho dost. Nicméně jsme se přesvědčili, že tam není nijak významně silný kus a vzali dovnitř i nějaké psy. Až na pošesté se podařilo díky psům vyhnat bokem bachyňku se 4 selaty ale bez rány. Nakonec šlo asi 20 ks rohem. Kolega byl tak překvapen, že za nimi sice poslal 2 slugy, ale bez výsledku. Tady se projevila absence kule, kdy sousedé pro vzdálenost už nestříleli. Jediný výsledek byl, že náš nejstarší člen, seďa na stoličce neb měl potíže s nohama, skolil brenekem na cca 50m selátko zvící menšího zajíce. A to byly rozestupy 6-7m. Prostě někdy Diana nechce. :(
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od roman200 »

Vše záleží na organizaci a odpovědnosti účastníků. Byl jsem na mnoha akcích tohoto typu, vždy jen v jedné honitbě. Tam byl průběh vždy hladký a nevzpomínám si na nějaký problém.
Jednou jsem se nechal zlákat na podobnou akci v jiné honitbě, na této akci bohužel chyběl myslivecké hospodář, který je velmi zodpovědný a své práci rozumí. Průběh této akce se dá jen stěží popsat..., nejenže stále probíhala sklizeň kukuřice, ale pole bylo dost blízko vesnice a frekventované silnice. Po první leči se zapomněl můj soused přemístit a tak jsem všem oznámil, že se pro něj vrátím. Moje oznámení se minulo účinkem a když jsem se s pánem vracel na druhou leč, tak ta již začala a bylo stříleno v našem směru. Naštěstí se nám nic nestalo, po chvilce po silnici projížděl autobus a opět palba v jeho směru. To už jsem nevydržel a po zavolání "vedoucímu honu", jsem tuto akci spěšně opustil. Při tom z kukuřice ještě vyběhl kus - naštěstí srnec a rohový střelec neváhal a táhl přes mě s přilícenou zbraní, být to prase, tak nevím jak by to dopadlo. Už jsem se ani nezmohl na to, mu jít dát pár facek, už mě tam nikdy neuvidí.
Za mě, prosekaná kukuřice je dobrá příležitost, ale vše záleží na lidech. Já už nechodím, jen při vzpomínce mi jezdí mráz po zádech.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od fradus »

Jen taková malá vsuvka k lovu prasat u kukuřice. Netýká se přímo naháněk, ale lovu na hraně pole a lesa při probíhající sklizni. Zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů zakazuje v § 45 odst. 1 písm. r) „lovit zvěř na honebních pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň zemědělských plodin, a na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků.“ Pozemek je jasně definován katastrálním úřadem svým číslem a svojí hranicí. To, že jsou dnes jednotlivé pozemky slučovány do půdních bloků a tyto bloky mají neskutečnou rozlohu, není směrodatné. Tudíž pokud je lán tvořen tzv. řemenovkami, které jsou široké cca. 20 m, tak sklizeň probíhá na 1 pozemku, druhý pozemek vedle je široký dalších 20 m a ve vzdálenosti 200 m od druhého pozemku mohu lovit. Z toho plyne, že na hraně lesa, která je vzdálena 240 m od probíhající sklizně mohu lovit a neporušuji zákon. Chápu, že zákonodárce to myslel jinak, ovšem od toho je dobře placen, aby zákon napsal precizně. Závěr je takový, že pokud si zjistím, jak jsou rozloženy pozemky v půdním bloku, zjistím si hranice, tak pak mohu beze strachu z porušení zákona lovit i při probíhající sklizni. Při obsazení takovýchto velkých lánů více střelci jde o poměrně dobrou metodu, jak snížit stavy černé zvěře a ještě v relativním klidu vybírat zvěř vhodnou k odstřelu a zašetřit kusy, které si to zaslouží.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Naháňky v kukuřici - lov černé zvěře

Příspěvek od crif »

Z dvouleté zkušenosti mohu jedině doporučit odchytové zařízení.
Tam vyloženě vybereš, tam vyloženě zašetříš, upravíš pohlaví.
Odpovědět