Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od msoukup »

Dalas - "Když upozorním na par. 36, tak jsem tu za neználka zákona, přitom výklad tohoto praragrafu může být jednou z příčin stavu přemnožení."
To máš samozřejmě pravdu, ten účelový výklad par. 36/5, tak jak byl dlouhá leta prezentován různými "ochranáři a množiteli" je jedna z příčin, kdy řada MH a členů MS si to buď z neznalosti (ani jim nestálo za to si to přečíst) nebo záměrně si to vykládala jako nemožnost lovit samičí zvěř starší než 24 měsíců. Mimochodem, výraz lončačka naše legislativa vůbec nezná, ačkoliv se v praxi běžně používá. Nenajdeš ho ani v publikaci "Myslivecká mluva (Kovařík,Rakušan). Asi jediný, kdo vzdáleně tento výraz použil, byl Doc.Wolf v publikaci "Rukověť chovu a lovu černé zvěře" ve vztahu k samičímu pohlaví. Ale na druhou stranu, ono se hlavně samičí zvěř lovit nechtělo v rámci dogmatu "bachyně je svatá kráva protože nám selátka dává". To je ta pravá příčina. No a z toho účelového výkladu 36/5 se časem stalo dogma, úzus atd. Když jsem kdysi před lety začal psát o tom, že je potřeba lovit samičí zvěř, tak jsem se zpravidla dočkal různě intenzivní ostrakizace ve stylu lidové myslivosti (bouchal, jen lovec, plní mrazák apod.). Ale ono se to netýká jen černé zvěře. Úplně stejná situace je u všech druhů zvěře spárkaté, absolutní neochota lovit, naopak silný sklon zašetřovat samičí zvěř. To je podle mě jeden z obrovských hříchů myslivosti včetně biologických, zootechnických a dalších dopadů, nejen za pár posledních let. M
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Že Vás to ještě pořád překvapuje. Je všeobecným jevem a zvykem v České republice problémy řešit, až když nastanou, viz AMP. Nikdo nečiní preventivní opatření, i když se dlouhodobě vědělo, že je AMP za rohem, nikdo nepřipravuje krizová opatření a plány. O legislativě nemluvě, viz. zastaralá vyhláška o normovaných stavech černé, viz. zakázaná zařízení na principu noktovizorů, státem nařízené umístění pachových ohradníků na soukromé pozemky, atd. atd. atd. Legislativa je nepružná oproti překotnému technickému vývoji atd. To jsme tady už mnohokráte probrali a nikdo proti tomu nemá námitek.

dalas: kde v té 39 vidíš zdolávání nákaz? Zbytek tohoto paragrafu, který jsi neuvedl, mluví o škodách, o jejich snižování prostřednictvím snižování stavu zvěře, která škody působí, nikoliv o zdolávání nákazy. SVS i SSM spadají pod MZe. MZe prostřednictvím kompetentního orgánu - SVS nařídilo zdolat nákazu.

Tím s tímto tématem končím. Kdo to nechce pochopit, ten to stejně nepochopí. souhlas
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od msoukup »

Ale no tak pánové :-), není přece účelem této diskuze trhat si vzájemně občanky :-). To, co napsal Dalas o par. 39 je realita. Přece tu nechcete tvrdit, že škody černou zvěří (nejen) neexistovaly, neexistují a možná:-) nebudou existovat :-), takže aplikace par. 39 jistě byla v posledních x letech zcela na místě. Navíc existuje Vyhl. 491/2002, podle které v honitbách nesplňujících podmínky pro normovaný stav některého druhu zvěře tam ten druh nemá co dělat.
Lotr - můžu se zeptat, jestli z vlastní praktické zkušenosti víš o případu, kdy SSM skutečně sáhla po par. 39 a pokusila se ho aplikovat? Teda jestli mi odpovíš :-). Dík.
PS - samozřejmě řešit něco retrospektivně ve vztahu k AMP je poněkud zbytečné, prostě momentálně je situace taková, jaká je.
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Já tu přeci nikomu netrhám občanku, já se jen pokouším vysvětlit nevysvětlitelné :D
Jistěže vím, na loňské poradě SSM a SSL ORP v Ústeckém kraji o tom proběhl rychlý dotaz a cca 80% kolegů tento § běžně používá, včetně mě. Za sebe mohu prohlásit, že 95% honiteb v ORP Žatec má povoleno lovit dospělou černou zvěř dle § 39 a § 45 zák. o myslivosti. Lze si to snadno ověřit u některého z 22-ti "mých" mysl. hospodářů, případně u kolegů na KUUK, případně dotazem dle zákona 106.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Vážně poslední pokus o vysvětlení na názorném, lehce nadneseném příkladu. Dalas se na mě nebude zlobit, že si ho beru za příklad :wink: Až dnes večer půjde zapít výsledek naší dnešní debaty, přivede se do mírně podnapilého stavu a lahví od slivovice rozbije okno místního úřednického kryptomnožitele, přijedou ho sebrat. Státní nebo městská policie. Jemu to bude jedno, stejně skončí někde na stanici v cele s pouty na rukách. Nakonec ať ho sebral ten nebo ten, skončí v rukou státní policie, kde se dozví obvinění z trestných činů opilství, výtržnictví a poškozování cizí věci. Zatím co městská policie ho bude zatýkat podle svého zákona o obecní policii, tak státní policie ho bude zatýkat podle svého zákona o policii české republiky.(podle toho, která hlídka tam přijede dřív) Jak již uvedeno, dalasovi to bude v té chvíli jedno. No a s AMP je to stejné. Řadovému myslivci je celkem jedno, zda snižuje stavy černé podle § 39 zákona o myslivosti, nebo zdolává nákazu dle vyhlášeného MVO s oporou zákona o veterinární péči, pořád legálně střílí na černou dospělou zvěř. Případný prohřešek proti vyhlášenému MVO nakonec skončí v řízení u SVS ČR, podobně jako trestný čin skončí v řízení u Policie ČR, neb městská policie nemá oprávnění řešit tr. činy, které ze zákona předává státní policii. SSM stejně tak předá případný oznámení prohřešek proti MVO SVS ČR, neb není oprávněna tyto prohřešky řešit a usnesením je dle věcné příslušnosti postoupí SVS ČR.

Doufám, že je to dostatečný příklad. Pokud ne, klidně ho smažte.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od msoukup »

Dík :-)! Ani já nechci trhat občanky :-), zajímá mě to čistě z odborného hlediska. Jsem prasečkář :-), jiná zvěř mě moc nezajímá. Jsem zastánce lovu bachyní :-), nejsem kryptomnožitel :-). V otázce MVO se neshodnem :-). Musím říct, že mě Tebou uvedená čísla docela překvapují, dělal jsem MH/MS a zástupce uživatele honitby v x, v kontaktu se SSM jsem byl často(běžně), ale nikdy jsem se s aplikací par. 39 nesetkal. Možná zrovna v případě Ústeckého kraje je to trochu specifické, viz mediálně známé případy černé zvěře na sídlišti apod. Můžu se zeptat jak to probíhá v praxi? SSM nařídí uživateli podle par. 39 snížení stavu zvěře na min. stav nebo zruší chov druhu zvěře. Jak to odpovídá běžné standartní situaci,kdy ve většině honiteb není černá zvěř normována (viz 491/2002), tedy nelze za a) nařídit úpravu stavu zvěře na minimální stavy (protože nejsou pro daný druh stanoveny) nebo za b) zruší chov druhu zvěře, který škody působí (chov druhu není možný, protože podle Vyhl. 491/2002 ho v honitbě není možno chovat). Logicky mi tedy vychází, že jediná možnost aplikace par. 39 jsou: Vyžaduje-li zájem vlastníka, popřípadě nájemce honebních pozemků nebo zájem zemědělské nebo lesní výroby, ochrany přírody anebo zájem mysliveckého hospodaření, aby počet některého druhu zvěře byl snížen, orgán státní správy myslivosti povolí, popřípadě uloží uživateli honitby příslušnou úpravu stavu zvěře. Jak je to definováno v praxi? Vágním ustanovením, že uživatel má snížit stavy černé zvěře? Konkrétním pokynem, že se mají stavy zredukovat na 0? Jak se to kontroluje? Má to nějaké stanovené podmínky? Třeba lovte kňoury? Pro mě je třeba možnost v rámci MVO lovit dospělou samčí zvěř tím nejhorším, co mohlo být povoleno, jen se tím zadělává na mnohem větší průser, rozhodně bych to nijak pozitivně nehodnotil. M
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od dalas »

Sakra, už zase musím porušit slib. Lotr, to by jsme měli někde zapít. S tím souhlasím :D
Já tu přeci nikomu netrhám občanku, já se jen pokouším vysvětlit nevysvětlitelné
No a když už jsem vyvolán. "zájem zemědělské výroby" V tomto je přece nepřenesení AMP na domácí chovy. "Zájem ochrany přírody" je neučinit ohnisko AMP z celé ČR. Tenhle paragraf tu přece není jen o normálních životních projevech zvěře. Veterinární správa tu hraje roli odborného arbitra, který říká, zda je to nebezpečné nebo není. Některá opatření může nařídit přímo exekutivní složce, ale některá musí řešit zprostředkovaně.
msoukup> Ten výklad, že mohu lovit jen do 24 měsíců je taky na nic. Mě na tom hlavně vadí, že toto ustanovení, které se dá zcela bez problémů napsat jednoznačně, tak, že osoba, která vůbec nic neví o myslivost a chovu zvěře musí mít po přečtení jasno. Místo toho se to napíše tak, aby i osoby řekněme znalé problematiky dedukovali, co tím chtěl básník říci. Kdo má problém a chce ty stavy zredukovat tak ten paragraf využije. Tam není o čem polemizovat. Jenže, jak už jsem naznačil, jsou tu zájmy ekonomické a duchovní, kdy tento paragraf (při dodržování) působí kontraproduktivně. Tedy nefunguje to, čím jej v odkazu zdůvodňoval pan JUDr. Čechura. (když nemůžu lovit kňoury, o to více budu lovit bachyně). Toho jsme svědky a buď se u kňourů pytlačí, nebo to vede k ještě vyšším stavům. Mít trvalé vysoké odlovy a současně mít možnost radikální redukce samic nejde dohromady. Nereagování na situaci těmito množitely je jen projevem hazardního hráče. Ti také ve vidině zisku jsou ochotni riskovat vše.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Dalas: béřu Tě za slovo, osobo :) už jsem se tu dostatečně proflákl, kontakt na mě snadno najdeš na netu :wink:

msoukup: V praxi lze užití § 39 uložit nebo povolit, zákon nevylučuje oboje. Ukládá se zpravidla, když se ozve nějaký zemědělský subjekt s tím, že už tam škody má, povoluje se zpravidla když to vyžaduje zájem nájemce honebních pozemků s tím, že o škodách ví a hodlá jim předcházet. V celém Ústeckém kraji mají normované stavy asi 3 honitby, jinak nikdo. Provede se řádné místní šetření, ověří se skutečný pobyt černé v revíru, nájemce zpravidla doloží, že mu skutečně vznikají škody a pak se za určitých podmínek uloží nebo povolí snížit stavy na minimum. Do podmínek se zpravidla dává přednostní odlov mláďat a samic, dodržování doby lovu, uvádění úlovku do Mysl-8 atd. U mě je to stanoveno na dobu určitou s tím, že se poté opatření vyhodnotí a nájemce, potažmo uživatel honitby poté provede další opatření, která z toho vyplynou. Kňouři tam zpravidla výslovně uvedeni nejsou, neb jak známo nositelem genofondu je matka, ale je povoleno je lovit. Zatím s tím není problém, tahle rozhodnutí prošla i bez problémů kontrolou Krajského úřadu a jsou v platnosti. Týká se zejména zvěře černé a zvěře sičí, která se nám sem mohutně tlačí z plzeňska.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od xHonza »

Tak jsem se zase jednou zasmál, kdyz nemci chteji redukovat o 70%, my cesi budeme o 90%. Aneb pustte ceskeho ministra zemedelstvi na vejlet do Reichu a uslysite veci:

https://www.novinky.cz/ekonomika/461042 ... ocent.html
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od regis24 »

msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od msoukup »

Lotr - no takhle jak to z praxe jako profík SSM popisuješ to zní hezky, ale mě třeba není vůbec jasné, na základě čeho a jak chceš jako orgán SSM stanovovat v případě černé zvěře jakési minimální stavy nebo rozhodovat o tom, co se má nebo nemá lovit. Protože v souladu s 491/2002 tam s vyjímkou těch cca 3 honiteb černá zvěř nemá co dělat a Tobě jako SSM nezbývá nic jiného než nařídit totální likvidaci stavů, tedy dosažení stavu 0, tedy vystřílet všechno (nejlepší pojistka proti škodám je pojistka na flintě), viz "orgán státní správy myslivosti povolí, popřípadě uloží uživateli honitby příslušnou úpravu stavu zvěře." Jako SSM nemáš šanci obcházet rozhodnutí o uznání honitby a normovaných stavů (teda teoreticky), a s černou zvěří se tam s ničím nevejdeš, protože ty honitby nedají dohromady 1000 ha souvislých lesa, takže ani nemají tu možnost požádat o normování, ergo kladívko Tobě jako profi SSM nezbývá v tomhle případě nic jiného, než nařídit totální vystřílení a dosažení stavu 0, protože ta zvěř tam prostě nemá co dělat (teoreticky). To byl zcela jistě i úmysl zákonodarců k tomu, aby byl zaveden par. 39. Proč do toho šťourám? Protože jsi tady asi jediný, kdo má pohled profíka na uplatňování těchto legislativních opatření z pohledu státní správy a realizace a sktečného dopadu těchto opatření v myslivecké praxi. A s ohledem na současnou situaci a zde tolik diskutované vyhlášené MVO. Protože můj subjektivní názor je, že dlouhou dobu se neuplatňovalo, to co se uplatňovat mohlo a mělo. Samozřejmě jsme všichni realisté a víme jak to je v praxi, což je to, k čemuž se chci tímto oslím můstkem dostat. Je jistě hezké, že předseda ČMMJ apeluje na myslivce, je jistě hezké, že je vytčený nějaký cíl (10ks černé/ 1000ha), ale otázka je, zda je tento cíl dosažitelný současnými používanými prostředky a zda má nějaký význam. Logicky, mělo smysl usilovat o depopulaci v omezeném regionu (červená zóna). Udělalo se pro to hodně, až na drobné vyjímky, asi co se dalo. Je otázka, jestli se to zatím dá hodnotit jako úspěch nebo ne, nicméně priorita byla jasně daná, provést depopulaci včervené zóně A mě by zajímalo, jaké jsou Tvé praktické zkušenosti s aplikací par. 39 a jaké to má praktické dopady v běžné myslivecké praxi, tedy jestli to vede k dosažení cílového stavu nebo ne, s ohledem na možnou praktickou aplikaci MVO. MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od mikycz »

Tak prý je potvrzené AMP v Rychtářově na Vyškovsku. Byl to prý úhyn, není to fáma a je to čerstvý...tak jsem zvedavej co zítra bude na stránkách SVS.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

palkopal píše:
Zbrojovák píše:Ad1
naprostý nesmysl že si myslivci nechali namnožit černou - mluvím o "myslivcích" - navíc donedávna se dospělá černá prostě nesměla lovit pokud spolek neměl normované kmenové stavy a tedy plán lovu a chovu
Než něco napíšeš, přečti si zákon - z dospělé jsi nemohl lovit pouze kňoury, ale i tento zákaz bylo možné prolomit. Stačilo vzít papír a tužku a sesmolit pár vět.
plky...

Co zmůže jeden pidičlen ve sdružení páprdů co jen čekaj z 50ti procent na podíl zvěřiny, o myslivosti ví hovno a na schůzích hlasují kam vítr tam plášť :wink: takže kecy v kleci někoho, kdo je asi na míle vzdálen od reality běžné lidové myslivosti v 95% typu "sdružení" anebo si asi zrovna přistál z měsíce
Bachyně byla na výjimku - to nikdo samozřejmě nikdy nežádal, kňour šel žádat až v posledních letech, a to pokud vím tak max. 1kus ročně - prakticky pokud nezažádal a nerozhodl hospodář - neměl kdo žádat
tolik z mé 25leté praxe
neoficielně e bachyně střelila jen nechtěně a tajně uklidila směr lončák, kňour stejně tak, ale trochu méně tajně
howk, to co se tu píše jsou jen pindy
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od crif »

Zbrojovák> co jsi napsal, tak na tom je kus pravdy a holt někde realita.
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od johanes1 »

plky...

Co zmůže jeden pidičlen ve sdružení páprdů co jen čekaj z 50ti procent na podíl zvěřiny, o myslivosti ví hovno a na schůzích hlasují kam vítr tam plášť :wink: takže kecy v kleci někoho, kdo je asi na míle vzdálen od reality běžné lidové myslivosti v 95% typu "sdružení" anebo si asi zrovna přistál z měsíce
Bachyně byla na výjimku - to nikdo samozřejmě nikdy nežádal, kňour šel žádat až v posledních letech, a to pokud vím tak max. 1kus ročně - prakticky pokud nezažádal a nerozhodl hospodář - neměl kdo žádat
tolik z mé 25leté praxe
neoficielně e bachyně střelila jen nechtěně a tajně uklidila směr lončák, kňour stejně tak, ale trochu méně tajně
howk, to co se tu píše jsou jen pindy
Jakýpak "plky" a "pindy" :) Vždyť to píši o pár stránek dříve... Nechali jste si namnožit černou a teď nevíte co s ní! A byli jste to především vy v "myslivecko - myslitelských" spolcích. Přesně jak to Zbrojováku popisuješ ve svém příspěvku. Tak bych docela rád slyšel, jak jste to pojali "ponovu". Jaká opatření spolkový "myslivci" přijali, jak se je daří dodržovat, jaký výsledek přinesla (např. ve zvýšeném odlovu). Zatím jsem se doslechl, že přes veškerá veterinární opatření se na naháňkách zásedně dbá, aby byla lovena jen mladá zvěř!!!

Neber to Zbrojováku prosím osobně. Podle příspěvků na fóru si tě velice vážím. Naštěstí mám tu kliku, že nemusím snášet prostředí MS (místní sekta) :wink:
Odpovědět