Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od fesoj »

Zbrojováku, máš naprostou pravdu - ovšem bohužel je pravdivá i ta poslední věta Tvého příspěvku. Nevěřím, že by si někdo dnes - pár měsíců před volbami - dovolil vyhlásit nějaká direktivní pravidla, vedoucí k účinnému snižování stavů, protože by zákonitě musela následovat represivní opatření za jejich neplnění. A s tou redukcí to taky nebude nijak jednoduché. Půjdu na čekání, přijde mi rudl černé, jeden kus /maximálně 2/ se mi podaří ulovit - ale víc asi sotva a je to sakra rozdíl, je-li v tom rudlu 10 ks nebo 40. Když přihlédneme k tomu, že v každém spolku je pár nadšenců, kteří se jsou schopni intenzivně lovit a zbytek na to kašle, tak to nějaký velký úbytek černé, zvláště tam, kde jí je opravdu přespříliš, nepřinese. Snad by mohl pomoci Tebou navrhovaný odchyt - ale to by musel být zájem a když se nechce, je to horší, než když se nemůže.
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

jistě, není tak snadné organizačně naráz odchytit 10-15-20ks co já vím, odstřílet v kleci, vyvrhnout naložit a odvoz do výkupu, odebrat vzorky, vypsat papíry, plomby atd. atd.
teď odhlížím od toho že toto už není pochopitelně lov... ale je to jediná možnost "místní" redukce populacea je to mnohem jistě účinnější metoda než naháňky nebo odstřel z tlupy - tak se pochytá tlupa celá a žadný její člen to "nerozkecá"
- tam kde se dá ještě rozumně hospodařit běžným odstřelem je odchyt zbytečná brutalita i když dal by se tak upravit zase relativně snadno a nárazově poměr pohlaví a věková struktura v dané oblasti
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od figi »

Černá zkazila naši myslivost, morálka myslivců je hluboko pod přijatelným minimem.
A nebo že by samotní myslivci byli takový dobytek sami od sebe ?

Po uvolnění - povolení dalších zakázaných způsobů lovu se to rozjelo, divím se, že se ještě nepsalo o žádné průseru při dosíkání.

Co mi ale vadí nejvíc, je odstřel bachyň od malých selat, zajímalo by mne, jak se s tím střelci sami srovnávají ( ale nejspíš je jim to jedno, bachyně se ale loví až od října !!!) a druhá sviňárna je odchyt černé - ne že by byl sám o sobě špatný, ale chodit kontrolovat klece po čtyřech a více dnech, a pak z nich tahat mrtvoly....

Jo, myslivci jsou dobytek sami od sebe.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od rimar77 »

Figi s tim sklopcem co popisujes to je jako realita?
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Karel61 »

Já v lovu při sklizni nějaký velký bezpečnostní problém nevidím. Řekl bych, že nenese větší riziko, než naháňka v lese, kde je vizuální přehled podstatně horší. Proto k nehodám nedošlo. Navíc lovu při sklizni se neúčastní lovečtí hosté, tj. právě ti, se kterými obvykle bývají při naháňkách problémy.

Klece s odchycenou černou se přece nemusí kontrolovat osobně, když už klece rozmístím, tak tam strčím fotopast s GSM, kterou už dnes mají i "sociálně slabší" myslivci. Ty čtyři dny v kleci vychází z praktické zkušenosti nebo je to jen ve stádiu "obavy"? Přiznám se, že si to neumím představit, a to jsem jako trubač měl možnost poznat mnohá sdružení. Nedokážu si to představit ani u toho "nejméně kompetentního" hospodáře, kterého osobně znám.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od crif »

Asi tak. Já mám u každého odchytu foto s gsm. Černá je tam v řádu jen několika hodin, většinou tak do čtyř hodin. Pokud se do toho zatoulá srnčí, což se mi stalo za celou dobu používání dvakrát, tak kdo je nejblíže řeší to.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od msoukup »

Kombinace "božského komplexu" a "principu předběžné opatrnosti" asi dělá svoje. Kolega v navazující honitbě používá odchytové zařízení několik let, donutila ho k tomu původně situace v chatové osadě, kde se lovit nedá. Nakrmí v lapáku, zajistí padačky a krmí, dokud tam černá nechodí pravidelně. Pak se odjistí padačky a druhý den ráno se jde najisto. Ono to jinak totiž ani nefunguje, pokud se má chytit celý rudl. Žádný GSM apod. není potřeba. Jinak lapací zařízení v sobě skrývá jednu neuvěřitelnou výhodu, pokud by snad někdo chtěl opravdu s černou hospodařit, a to selekci selat podle pohlaví, samičí se eliminuje, zbytek se s bachnou pustí.
Tvrdit, že se vodící bachna střílí od října je nesmysl. Tyhle rádoby hraběcí rady nadělají hodně škody, stejně tak jako dřívější názory na procentuální složení lovené zvěře podle věku, takový to že se má ulovit 70% selat atd. :-):-). Bachna se má ulovit až potom, co se jí odstřílí selata, pokud to nejde, tak když jsou selata samostatná a pak je třeba zajistit jejich důsledné ulovení. V praxi to bohužel často bývá tak, že když už se střelí vodící bachna, tak Franta má zrovna noční turnus, Karel jede na dovolenou, Mirkovi marodí manželka, Pepík má chřipku atd. Výsledkem jsou pak vodící bachničky o hmotnosti 30-35 kg a počty vyšší než předtím. Lovit bachnu je ošemetná věc a nějak zodpovědně se to dá dělat jen v revírech, kde je černá stálá zvěř. V revírech, kde černá jen přechází, je to kontraproduktivní. Stejně tak jako škoda, kterou nadělají polaři lovem lončáků a sekáčů. MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od figi »

Ulovit bachyni po odstřelu všech selat je utopie. Selata ve věku 6 měsíců a více už bez bachyně přežijí bez následků, ale je nutné lovit bachyni z tlupy s více bachyněmi, selata s nimi zůstanou. Jen není dobré ulovit vedoucí bachyni.

To s tou kontrolou klecí po čtyřech a více dnech je bohužel holá realita, je to jako se vším - módní a dotovaná vlna odchytu, provozují to i lidé bez elementárních znalostí a bez morálky.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od crif »

Jedno odchytové je s kontrolou úplně v pohodě. Mít jich devět na třech tisících ha........pěkná turistika každý den. Asi tak.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

každý se rozplývá nad utrpením černé... jistě, ale já zas z praxe znám případy kdy lišky doslova vymetali z lapáku, jen kostry...
Přitom každý nad liškou mávne rukou, hlavně od pominutí těch dob kdy se za kožešinu z lišky velmi slušně platilo, to pak někdo prskal, že to lovíš v létě? a pošetřeme si je trochu - stejně jako dnes s černou...
jakmile zvěř ztratí konkrétní cenu, chováme se k ní jak ke kusu hadru
viz ne-dosled černé apod. tam kde je jí habakuk, stejně tak liška, ha, "zkusím"... jak zkusím?

Je to vše o přístupu konkrétních jedinců - máme nějaké zákony na ochranu zvěře proti týrání ne??? nějaký zákon o myslivosti atd. když už ne vlastní morálku...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

http://www.svscr.cz/wp-content/files/AM ... veriny.pdf

nové nařízení, rušící zároveň ta předešlá
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Petr1970 »

to není o zákonech...
prostě někdo se ke zvířeti chová jak k "živé věci", někdo jako k "věci"..

to je věc morálky, výchovy, hlavy atd....

já z vesnice kde sem vyrůstal celý život v drobném zvířectvu... mám prostě zažité-naučené některé věci, ale týrání zvířat tam nepatří (rány naslepo, na dálku.. ějaký trávení atd atd..)
(na druhou stranu nemám problém zabít zvíře - protože jídlo, maso atd..) ale čistě, rychle, "humánně"...

to je věc každýho.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Karel61 »

Dále, prosím, v tomto vláknu pouze na téma AMP.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

Novým nařízením se ruší povinnost odevzdávat do asanačních podniků vývrhy.
https://www.svscr.cz/africky-mor-prasat ... informace/
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od niva »

Zdravím páni kolegové,
zajímalo by mě, co bylo příčinou smrti u těch 80 neprokázaných nalezených kusů, když 97 bylo pozitivních. Chápu, že nezanedbatelnou část mají srážky s motorovými vozidly, je možné, že některý kadavér byl ve stavu, kdy už toho moc prokázat nešlo, část mohou být nenalezené postřelené kusy z dřívější doby, ale pořád mi přijde, že cca polovina počtu nálezů má jinou konkrétní příčinu.
Nechce se mi o ní spekulovat. Lze najít někde věrohodné vysvětlení příčiny smrti u na AMP neprokázaných kusů?
niva
Odpovědět