Myslivci a veřejnost

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Radka Ščigelová
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 27.7.2018, 17:25

Myslivci a veřejnost

Příspěvek od Radka Ščigelová » pát 27.7.2018, 17:36

Dobrý den,
nejsem myslivec ale setkávám se s nimi relativně často. S přáteli jsme založili neziskovou organizaci se kterou pořádáme fotografické akce zaměřené převážně na zvířata, která se vyskytují ve střední Evropě (lišky, jezevci, vlci, kuny, mnoho druhů ptáků a jiné), abychom s mini mohli posléze seznamovat děti a to především ze znevýhodněných sociálních oblastí a v dětských domovech. Zvířata nejsou divoká. Spolupracujeme s několika prověřenými chovateli, kteří s sebou vždy mají doklady náležící k chovu daného zvířete. Všechno jsou to zvířata zvyklá na lidi (kdy se vám poštěstí pohladit si živého vlka nebo jezevce :) ) a vždy se drží v blízkosti svého majitele. Nikdo s nás nemá zájem na tom dělat problémy, takže když hledáme vhodnou lokalitu na uspořádání focení, vždy si vyřizujeme u mysliveckých spolků a hospodářů povolení. A to i přestože na oficiální akce stačí pouze povolení majitele pozemku. A v tomto bodě se setkáváme pouze s 2 druhy reakcí.
Buď to lidi zaujme a ještě se nás ptají, jestli se můžou přijít podívat - což nás jen těší, protože se většinou od těchto myslivců dozvíme spoustu zajímavých informací. Nebo jsou na nás hned vyloženě sprostí a vykřikují, že jim do revíru naše zvířata akorát natáhnou vzteklinu (ano, opravdu u lišek pokaždé zmíní vzteklinu) a jiné nemoci.
Také se nám už stalo, že i přes to, že jsme měli akci od hospodáře povolenou a nahlášenou, přišel nás tam vyřvat člověk od myslivecké stráže. I přes to, že s sebou neměl průkaz, začal nám tam vyhrožovat střelnou zbraní (10 lidem, mezi nimiž naprosto klidně pobíhaly 2 ochočené lišky).
Takže je to těžké. Mnoho myslivců jsou lidé na svém místě, kteří mají velký přehled, zkušenosti a opravdu se o své revíry starají a vzdělávají laickou veřejnost. Bohužel daleko větší stopu vždy zanechají ti, kteří vám budou bezdůvodně nadávat a vyhrožovat.
Ráda bych znala stanovisko Vaší komunity a za reakce budu vděčná.
pufr
Moderátor
Příspěvky: 2112
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Myslivci a veřejnost

Příspěvek od pufr » ned 29.7.2018, 17:51

No vítej u nás na fóru Radko! Nepamatuji se, že bych se někdy neshodl s ochráncem přírody, či jiným "přírodním" aktivistou, který chtěl v mém regionu něco "obecně pro lidi i přírodu pozitivního" podniknout, uspořádat (taky jich není načerty mnoho - dnes spíš každý uzavřeně soukromničí pro sebe :? )
Doba je složitá a každá zájmová skupina nutně sdružuje lidi různého založení, různých osudů ale i různých hmotných i nehmotných zájmů. Paušalizovat a hodnotit celé skupiny nelze - to je jen nešvar sociálních sítí a dalších diskuzí na netu, ve kterých se bohužel výrazněji uplatňují ti "svárlivější" z nás. Anonymita virtuálního prostoru jim nahrává

Nevím, jestli se lidé venčící doma chované šelmy ve volné přírodě dají z obecného pohledu považovat za "veřejnost" - viz název vlákna (pomíjím ty velké šelmy dnes diskutované v televizi), spíš bych je považoval taky za zájmovou skupinu.
Ve vztahu této zájmové skupiny k myslivcům bude rizikové nejenom zmíněné venčení šelem, ale asi i ty občasné případy nelegální introdukce šelem - viz poslední monitoring osamělého rysa na Blanensku, který se nebojí aut ani lidí apod.

Pokud bych provozoval takovou zálibu, asi bych se snažil nejezdit úplně do neznáma, ale mít několik míst, kde místní lidi - vlastníky i myslivce znám a oni znají mne - vědí, že rozhodně nedělám žádnou neplechu a svou bohulibou zálibou nikoho nepoškozuji, naopak jsem otevřený jejich zájmu a mohu je svým způsobem obohatit :) - to je jen stručný názor, bez hodnocení legislativních aspektů domácího chovu divokých šelem apod.
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 2851
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivci a veřejnost - odstřel holubů

Příspěvek od dalas » pon 28.1.2019, 11:49

Myslivci stříleli holuby v centru Českého Brodu, lidé protestovali

Protest obyvatel komplikoval v neděli odpoledne odstřel holubů v centru Českého Brodu. Přivolaná policie zjistila, že jeden z účastníků je pod vlivem alkoholu. Navíc přijala dvě trestní oznámení. Odstřel holubů zajistila radnice, protože jsou přemnožení a někdo je začal trávit.

Myslivci lovili holuby v centru Českého Brodu
zdroj: Aktu.cz https://www.novinky.cz/krimi/495715-mys ... ovali.html
Dnes 11:15 - Český Brod
ok, Novinky
„Lov prováděla dvě myslivecká sdružení. Jsou tady dvě skupiny lidí, přičemž od jedné z nich máme podporu. Holubů je tady opravdu hodně, odstřel jsme původně dělat nechtěli, ale během prosince se začali na náměstí objevovat ve větším množství mrtví holubi. Šetřila to veterinární správa i policie a zjistilo se, že tam došlo zřejmě k otravě. Pravděpodobně někdo začal ty holuby trávit, ale bohužel to nepostihlo jen holuby, nýbrž i další zvířata. Proto jsme k odstřelu přistoupili,“ řekl Novinkám místostarosta Českého Brodu Tomáš Klinecký.
Místostarosta uvedl, že v minulosti chtěli početnost populace holubů snižovat také odchytem do specializovaných klecí. Na to však podle něj holubi téměř nereagují. Spekulovali rovněž o nasazení dravců, ale počet holubů je tak veliký, že by to podle Klineckého příliš nepomohlo.
Kvůli odstřelu na náměstí zasahovala také policie. „Policie provedla kontrolu u účastníků akce a zjistila, že jeden z mužů měl pozitivní dechovou zkoušku. Výše promile je nyní předmětem vyšetřování. Policisté se navíc zabývají dvěma trestními oznámeními, která v této souvislosti přijali. Zjišťují, zda byl spáchán nějaký trestný čin,“ řekla Novinkám mluvčí policie Martina Fejfarová.
Podle místostarosty muž, který měl pozitivní dechovou zkoušku, nebyl střelec, ale pouze vypomáhal ostatním myslivcům.
Radnice podle místostarosty odstřel naplánovala na nedělní odpoledne, kdy je v centru města nejmenší provoz. Odstřel však vzbudil negativní emoce u několika občanů, kteří na místě protestovali. „Veterinářka tady kouká a ani se neobtěžuje ukončit trápení toho zvířete. Jsou tady zranění holubi a vy nekonáte svoji povinnost. Tak na co tady jste? Jste dobře placená, že jo,“ rozčílila se jedna z místních obyvatelek.
Klinecký uvedl, že veterinářka na místě opravdu byla přítomna. „Na začátku akce jsme poučili střelce, aby se lovem holubi netrápili. Paní zřejmě našla jednoho z holubů, který byl postřelený,“ konstatoval místostarosta.
Přesné počty zastřelených holubů radnice zatím nezná, ale v minulých letech jich bylo v řádu stovek. „Holubi se sem stahují z okolí, možná až z Prahy, protože na polích jsou zbytky plodin, kterými se živí,“ vysvětlil Klinecký. Za odstřel radnice minulý rok zaplatila kolem 70 tisíc korun.
Radnice o lovu holubů informovala občany na svých webových stránkách i v místě konání. Lov bude pokračovat také v únoru a březnu. Podle oznámení lovci vyrazili do oblasti v okolí kostela, radnice, okolí školních budov a sokolovny nebo areálu nemocnice. Na akci dohlíželi strážníci městské policie.
„Žádáme občany, aby se v dané dny nevystavovali nebezpečí a nevstupovali do prostorů, kde bude odlov probíhat. Pokud by došlo k pádu uloveného holuba k někomu na jeho vlastní pozemek, žádáme o předání jeho těla organizátorům nebo lovcům,“ uvedla radnice.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2772
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivci a veřejnost

Příspěvek od Leon » pon 28.1.2019, 19:47

Na primě je video z akce a to je mazec hlavně jak tam ječí na toho sběrače holubů že z něj cítí alkohol a nahání policajty aby mu dali fouknout :lol: Jinak já bych jim beze zbraně nedýchnu ani náhodou
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Myslivci a veřejnost

Příspěvek od roman200 » úte 29.1.2019, 8:50

Osobně dost dobře nechápu spolky, které se k tomuto propůjčí. Při vydávání povolení k lovu na nehonebních pozemcích, musí mít žadatel souhlas toho, kdo bude lov provádět. V dnešní době zachraňbrouků a podobných zachránců všeho, je víc než jasné, že k něčemu podobnému dojde. Radnice by měla obejit všechny ty co tam tak řvou a jsou jasně proti regulaci holubů, vyžádat osobní data a hlavně čísla účtů, aby věděla, kam poslat faktury za případné škody, které holuby udělají.
Problém je v tom, že všichni ti zachránci holubů, budou řvát jen do té doby, než budou muset sáhnout do svého. Pak budou pro změnu řvát na zastupitele, co si to dovoluji, doba je prostě taková. Všichni ví vše nejlépe, jen když je to nic nestojí.
Spolky jsou k tomuto nejspíše dotlačeny od města skrze pronajímání honiteb, město bude mít silné slovo v HS. Jinak opravdu nevidím jediný důvod, proč pořádat takovou komedii.
My chodíme "krováky" tlumit každý rok, ale v areálu zemědělského podniku a tam nikdo nesmí.Kolem bydlí vetšinou zaměstnanci a ti pro to mají pochopení.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
2x300WM;308W;22-250Rem.;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1913
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivci a veřejnost

Příspěvek od Lotr » stř 30.1.2019, 14:02

Ono je to napsáno v § 41 zákona o myslivosti. Provedením lovu orgán státní správy myslivosti pověří uživatele honitby, v jejímž obvodu jsou nehonební pozemky...........kde honitba není, pověří se osoby. Dnes se už honitby do ničeho natlačit nedají, i kdyby tam město mělo 100% pozemků. Je to spíš o dohodě mezi lidmi, a tady ta dohoda zjevně je, když za nimi stojí místostarosta, místní orgán SSM, Městská policie a další. Že se tam jakési dvě ženštiny potřebují před kamerami potřebují zviditelnit a podávají tr. oznámení, je věc druhá.
Pamatuju doby, když jsem jako kluk chodil s dědou, tátou, strejdou a chlapama se sdružení po městě a celkem volně se bouchalo po holubech a město ještě dávalo za každého uloveného holuba po patroně. Dozírala na to tehdejší VB a někdo z okresního úřadu. Jenže tenkrát nebyly pseudochránci, FCB, TV Prima a další vymoženosti dnešní moderní doby.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, IŽ18M-M 12/76, ZP 50 16/70, ČZ DUO 6,35, CZ 858 Tactical
Nikon D-3100
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2146
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivci a veřejnost

Příspěvek od fesoj » pát 01.2.2019, 10:55

V 70. letech v centru Prahy byl prováděn odstřel holubů výhradně malorážkou, povoleny byly pouze náboje Flobert. Zájemce o tento odstřel /nelze to nazvat lovem, loví se zvěř/ musel mít zvláštní povolení vydané NVP /Národním výborem hlavního města Prahy/ a předem uzavřenou zvláštní pojistku proti škodám ze zákonné odpovědnosti, protože povinné pojištění myslivců se na toto nevztahovalo - nešlo o výkon práva myslivosti. Střelba byla povolena pouze v časných ranních hodinách. Několikrát jsem byl coby službu konající příslušník VB požádán o asistenci, neboť babky krmičky holoubků uměly řvát jak paviáni. Docházelo i k úsměvným situacím - těžce postřelený holub proletěl zasklenými balkónovými dveřmi, vyběhl obyvatel bytu v pyžamu - a střelec hned volal, ať to spolu sepíší, že pojišťovna škodu proplatí. V jiném případě šla panička s obézním kokrem na procházku a holub sestřelený z chrámu sv. Mikuláše sebou žuchl těsně vedle toho pseudoloveckého psa, který z toho měl málem smrt.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět