Přejít na obsah

Myslivci a veřejnost

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)

Myslivci a veřejnost

Příspěvekod Radka Ščigelová » pát 27.7.2018, 17:36

Dobrý den,
nejsem myslivec ale setkávám se s nimi relativně často. S přáteli jsme založili neziskovou organizaci se kterou pořádáme fotografické akce zaměřené převážně na zvířata, která se vyskytují ve střední Evropě (lišky, jezevci, vlci, kuny, mnoho druhů ptáků a jiné), abychom s mini mohli posléze seznamovat děti a to především ze znevýhodněných sociálních oblastí a v dětských domovech. Zvířata nejsou divoká. Spolupracujeme s několika prověřenými chovateli, kteří s sebou vždy mají doklady náležící k chovu daného zvířete. Všechno jsou to zvířata zvyklá na lidi (kdy se vám poštěstí pohladit si živého vlka nebo jezevce :) ) a vždy se drží v blízkosti svého majitele. Nikdo s nás nemá zájem na tom dělat problémy, takže když hledáme vhodnou lokalitu na uspořádání focení, vždy si vyřizujeme u mysliveckých spolků a hospodářů povolení. A to i přestože na oficiální akce stačí pouze povolení majitele pozemku. A v tomto bodě se setkáváme pouze s 2 druhy reakcí.
Buď to lidi zaujme a ještě se nás ptají, jestli se můžou přijít podívat - což nás jen těší, protože se většinou od těchto myslivců dozvíme spoustu zajímavých informací. Nebo jsou na nás hned vyloženě sprostí a vykřikují, že jim do revíru naše zvířata akorát natáhnou vzteklinu (ano, opravdu u lišek pokaždé zmíní vzteklinu) a jiné nemoci.
Také se nám už stalo, že i přes to, že jsme měli akci od hospodáře povolenou a nahlášenou, přišel nás tam vyřvat člověk od myslivecké stráže. I přes to, že s sebou neměl průkaz, začal nám tam vyhrožovat střelnou zbraní (10 lidem, mezi nimiž naprosto klidně pobíhaly 2 ochočené lišky).
Takže je to těžké. Mnoho myslivců jsou lidé na svém místě, kteří mají velký přehled, zkušenosti a opravdu se o své revíry starají a vzdělávají laickou veřejnost. Bohužel daleko větší stopu vždy zanechají ti, kteří vám budou bezdůvodně nadávat a vyhrožovat.
Ráda bych znala stanovisko Vaší komunity a za reakce budu vděčná.
Radka Ščigelová
Nový návštěvník
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 27.7.2018, 17:25

Re: Myslivci a veřejnost

Příspěvekod pufr » ned 29.7.2018, 17:51

No vítej u nás na fóru Radko! Nepamatuji se, že bych se někdy neshodl s ochráncem přírody, či jiným "přírodním" aktivistou, který chtěl v mém regionu něco "obecně pro lidi i přírodu pozitivního" podniknout, uspořádat (taky jich není načerty mnoho - dnes spíš každý uzavřeně soukromničí pro sebe :? )
Doba je složitá a každá zájmová skupina nutně sdružuje lidi různého založení, různých osudů ale i různých hmotných i nehmotných zájmů. Paušalizovat a hodnotit celé skupiny nelze - to je jen nešvar sociálních sítí a dalších diskuzí na netu, ve kterých se bohužel výrazněji uplatňují ti "svárlivější" z nás. Anonymita virtuálního prostoru jim nahrává

Nevím, jestli se lidé venčící doma chované šelmy ve volné přírodě dají z obecného pohledu považovat za "veřejnost" - viz název vlákna (pomíjím ty velké šelmy dnes diskutované v televizi), spíš bych je považoval taky za zájmovou skupinu.
Ve vztahu této zájmové skupiny k myslivcům bude rizikové nejenom zmíněné venčení šelem, ale asi i ty občasné případy nelegální introdukce šelem - viz poslední monitoring osamělého rysa na Blanensku, který se nebojí aut ani lidí apod.

Pokud bych provozoval takovou zálibu, asi bych se snažil nejezdit úplně do neznáma, ale mít několik míst, kde místní lidi - vlastníky i myslivce znám a oni znají mne - vědí, že rozhodně nedělám žádnou neplechu a svou bohulibou zálibou nikoho nepoškozuji, naopak jsem otevřený jejich zájmu a mohu je svým způsobem obohatit :) - to je jen stručný názor, bez hodnocení legislativních aspektů domácího chovu divokých šelem apod.
Pufr
pufr
Moderátor
 
Příspěvky: 1909
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy


Zpět na v ČR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvníkInformace

Tým • Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina