Krmení černé versus veterinární nařízení

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Krmení černé versus veterinární nařízení

Příspěvek od msoukup »

Kamile, přesně tak, dlouholetá osobní zkušenost, když se chce prase do něčeho takovýho dostat, tak to prostě rozbije. Kromě trezoru neznáj zařízení, které odolá :-). Dávám na vnadiště cca 0,5 l kukuřice pod kameny, betonové dlaždice apod., protože kuku je drahá a kupuju ji za běžnou cenu a sojky a hřivnáče krmit nehodlám. Ale třeba muflon s tím taky nemá problém, beran si klekne a toulcema odsune i poměrně težkou betonovou dlaždici 60 x 60 cm.
Pufr - no tak jo :-). Nic jsem neopustil, údaje které jsem uvedl jsou platné. Ty navíc poměřuješ údaje z doby, kdy bylo zemědělství a skladba osevních plodin úplně jiné a vliv žaludů a bukvic byl úplně jinde. Navíc nepamatuju za posledních 15 - 20 let nedostatek žaludů. Z čehož mi vychází, že ta kapka v moři nebo otisk molekuly v oceánu, kterou představuje to, co někde myslivečkové vysypou, nemá nějaký významný vliv a když tohle minimum odstraníš, tak se nic nezmění.
MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Krmení černé versus veterinární nařízení

Příspěvek od dalas »

Lotr, ty latě u zásypů tam nejsou kvůli prasatům, ale kvůli srnčí. A není to proto, aby neubývalo, ale do zásypů dáváme přednostně pšeničné zadky a plevy. Když to srnčí vezme ve větší míře, má z toho dietní problémy. Že něco po krajích pobere je jasný, tomu nezabráníš, to by musel být zásyp v ohradě. Rozhodně ty latě tam nejsou kvůli prasatům, ty si s běžnou zábranou poradí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Krmení černé versus veterinární nařízení

Příspěvek od Lotr »

Dalas vím, chápu, že to někdo používá. V rámci objektivnosti této diskuze musím říct, že mám vypozorováno, že pokud jsou taková zabraňující zařízení (jedno jestli kvůli černé nebo srnčí) v početní menšině, tak jsou prasata natolik chytrá, že je celkem úspěšně ignorují a jdou za potravou tam, kde jim v tom nic nebrání. Potom mají takové zábrany svůj účel a smysl.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Krmení černé versus veterinární nařízení

Příspěvek od Onďa »

Mně to funguje, a to je tu prasat dost (lovíme hodně desítek kusů ročně). Krmítko mám postavený tak, že nožky mají širokej rozvor a je šikmo zasunutý mezi stromy, zásyp taky odolává už několikátou sezonu. Uznávám ale, že klidně můžou existovat lokální rozdíly v závislosti na zvycích prasat, úživností atd. V našich listnatých lesích mají asi potravy tolik, že se jim nechce párat se s latěma na mým zásypu :D
Ad vnadění. I mně se zdá, že se to celkově kultivuje. Hodně lidí kupuje kuku za plnou cenu (včetně mě), a proč někam sypat pytel, když stačí petka. Mimochodem, u nás je skvělej regulátor hromad těsné sousedství velkého města - u lidí to prostě dneska neprojde, dost rychle by z toho někdo dělal problémy. Dokonce i před MVO se tady nic takovýho nedělalo.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Krmení černé versus veterinární nařízení

Příspěvek od Onďa »

Byli jste rychlejší :wink:
A jo, dělám to jedinej, takže to možná bude tak, jak říká lotr :D :D :D
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Krmení černé versus veterinární nařízení

Příspěvek od dalas »

Mě se to stalo pouze jednou a to letos, kdy mi prasata vlezla do zásypu a komplet jej vyluxovala. A ještě si před zásypem zřídili bahenní lázně. :evil: Byla to ale jednorázová akce černé. Jinak se mi to jeví stejně jako Tobě, že se neobtěžují něco překonávat, protože jen kousek dál mají volně jiný pamlsek. Je ale fakt, že poslední dobou nejsou nijak kruté podmínky pro zvěř, která se k něčemu vždy dostane. Možná kdyby se navalilo 0,5m sněhu, tak to bude čuníky motivovat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Krmení černé versus veterinární nařízení

Příspěvek od pufr »

Lotr píše:ještě jsem neviděl zařízení, které by zabránilo černé vzít si potravy dle libosti.
Jde to, ale musíš to zařízení dostatečně dimenzovat a nejlépe stavět přímo na místě - s dostatkem kulatiny potřebných dimenzí (ale pro běžný krmelec vystačíš s délkami do 2 m :) :D a taková příležitost se občas naskytne ).
Před cca 15 lety jsem takový krmelec postavil, základním stavebním materiálem zařízení o celkových rozměrech cca 2 x 1,5 x 1,5 metru s pultovou střechou byly kuláče o průměru cca 30 cm, čtyři svislé nohy byly z kulatiny cca 40 cm v průměru. Pokud vím, krmelec funguje dodnes.

Jinak na Křivoklátsku s těmi stovkami hektarů letos až bláznivě plodících dubin (a bučin), jsem letos ještě neměl vybrané koryto, ale ani zásyp, který jindy čistí černá vcelku spolehlivě. V plných bachůrcích selat už asi dva měsíce vždy perfektní, bělavě světlý granulát s vyrovnanou granulometrií cca 2 - 3 mm - rozkousaná jádra žaludů. Správci živých mražáků úpějí: "Černá zvěř není, všechno se vystřílelo, nebude tu vůbec nic ... ." A když vidím, že v každé hlubší rýze v dubině je stále asi 10 cm žaludů, asi budou bohužel ta výše probíraná problematická vnadiště černou zvěří netknutá až někdy třeba do dubna. Vypadá to, že v této sezoně je díky přírodě alespoň u nás i to etické hledisko vyřešené :)
Pufr
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Krmení černé versus veterinární nařízení

Příspěvek od kabát »

Připomenuli jste mi ještě jeden zajímavý poznatek. Jelikož jsem trochu vybíravý v tom co jím, poměrně často se dostanu k vyvrhování bachyňky lončačky. A poměrně často jsem překvapen, že taková dobře zasádlená lončačka nemá v děloze zárodky selat, popřípadě pokud ulovím bachyňku prostě protože se tak rozhodnu, téměř vždy se jedná o bachyňku, která selata nikdy neměla. Takže si o takových kusech myslím, že jsou prostě tlusté a kancům se nelíbí. Vtip :-) No prostě nejsou.... březí?
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Jája Pražák
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 26.11.2018, 22:33

Re: Krmení černé versus veterinární nařízení

Příspěvek od Jája Pražák »

Ha, sorry to mi vůbec nedošlo!
Záměr byl fakt úplně jiný.
"Bonzovat" anonymně lze snáz - stačí poslat foto z mobilu jak psal Pufr.
Smazáno
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Krmení černé versus veterinární nařízení

Příspěvek od Lotr »

"Jde to, ale musíš to zařízení dostatečně dimenzovat a nejlépe stavět přímo na místě "

Pufr jsem z kraje chmele a piva :D starých chmelových sloupů se u nás najde dost a dost, to není problém. Taky mám jeden takový bytelný, kdy jsem na výstavě v Rakousku okoukal vzor a pak s dostatkem materiálu a záchvěvu megalomanie :D postavil vskutku bytelný krmelec a už se mi 2x stalo, že jsem ho našel převrácený. Proto moje zkušenost o pomíjivosti životnosti krmných zařízení a síle ryje černé.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět