Lov lišek u nor

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Leon »

no mě to baví na rovinách a na vábničku sedět někde u díry nebo u hromady mě nebaví :wink:
CZ 550 american 308win.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od crif »

Každý si jistě najde to své. Podstata věci je dostat co nejvíce škodné z revíru. Osobně také raději lovím někde zašitý za pomoci vábničky. Je to i taková zkouška sebe sama.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Jirka C. »

Leon:

Ok, já taky rád vábničku. Střídám jich několik. Od myškovačky přes lasičku až po vřeštidlo.
A při kaňkování dělám jak lišku, tak lišáka. Tam reaguju na podnět.

Každej z námi uváděnejch způsobů má svý "ale":
1. čekáš, až liška vyleze z nory
2. čekáš na rovinách o 100, 200, 300, 500, 1000 metrů dál (já tady fakt ten rozdíl nevidím, protože ta liška vo tobě pořád neví a ty jí tou násadou stejně mázneš)
3. nalákáš jí na potravu
4. nalákáš jí na zvuk kořisti
5. nalákáš jí na zvuk opačnýho pohlaví

U hromad nelovím a nikdy jsem nelovil. Neni to žádná falešná morálka. Prostě mě tenhle způsob neláká a nebaví.

A i když tenhle způsob neprovozuju, tak ani nejdu do tohodle vlákna, protože mě za prvý nezajímá a za druhý nemám potřebu tazatelům tohoto tématu vysvětlovat, že jsou v podstatě srabi, protože lověj v době nouze u kupy žrádla.

Za prvý by jim to nic nedalo a za druhý by mě moderátoři klepli přes prsty :D
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

Máme tu konečně sníh. Před kankováním zkusím u nor čekat navečír. Zkoušel jsem to zatím u jedné, ale nic. Kdoví, jestli byla vůbec aktualně obsazená. :lol: Holt člověk si to nechce moc plašit a chodit až ke vsukům. :wink:Ted jsem ale narazil na jednu lišku co bydlí ve starých norách s jezevcema, tak uvidime jestli se mi ukaže. :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od fesoj »

Nevím, čím to je, ale je fakt, že lišky používají stejné spády po mnoho generací a kudy ty spády vedou, musí člověk vypozorovat. Samozřejmě mluvím o otevřeném terénu. Svoji roli zde hrají vodoteče, meze, terénní zlomy. A na základě dlouhodobého pozorování to chce určit místo, kde postavit kazatelnu či posed. Mně se například stalo, že lišky po myškování na poli téměř pravidelně využívaly lesní cestu, po které přicházely až nad vesnici a do ní - samozřejmě, moje stavení je první na ráně a za toho čtvrt století, co tam bydlím, se občas stane, že zapomenu zavřít drůbež a kmotřička mi tam udělá revizi... Tak jsem s kamarádem postavil posed na hraně lesa, kousek od místa, kde ta lesní cesta vyúsťuje na pole, navíc jsem kousek od něj umístil jak újediště, tak vnadiště na černou. Mohu říci, že očekávaný výsledek se nedostavil, za nespočet tam strávených večerů a nocí jsem tam ulovil asi 4 lišky a 2 selata. A s výjimkou jednoho prašivého lišáka jsem tam nikdy nic neulovil v zimě, protože po opadu listí vítr vždy fouká strání vzhůru, tedy mně do týla, a ač zvěře vídám dost, vše vždy na několik set m, což by bylo tak pro Figiho a kdoví jestli, protože Figi zpravidla loví za denního světla.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Zdenek41 »

Za ty léta mohu potvrdit, že veškeré lišky chodí již po desetiletí pořád stejnými spády, ale co je zajímavější používají stejné ochozy jak černá. Někdy přiběhnou na vnadiště a v závěsu za ní černá.
Jinak kankování podle mě začíná alespoň co se hlasových projevů týká. Velice úspěšný lov je u stohů s energetickými balíky biomasy. Docela dobře chodili na újed co začalo být vidět a přišly mrazy -12, přestali.
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Toman »

Zdenek41: také jsem teď docela zklamaný. Listopad+téměř celý prosinec újeď pravidelně mizela každý den, ale nebylo vůbec vidět. Teď je cca pátý den sníh a dokonce k tomu i svítí měsíc, ale liška si újedi přestala všímat. Přesto jí každý den vidím přetahovat mezi 18:30-20:00, cca 150 metrů ode mě a tedy nějakých 100 metrů od té újedi. Na vřeštidlo si na místě sedne a kouká do lesa (na mě), poté se rozeběhne dále v původním směru a už nereaguje. Myškovačkou nejsem schopen se zmrzlou hubou nic udělat a střílet na tu dálku v noci si netroufám. Nemám rád ránu za každou cenu, ikdyž jestli mě bude takhle dál provokovat, tak se neudržím.
tondaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 24.2.2013, 15:31
Bydliště: olomoucko

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od tondaa »

pánové, možná odbočím (malinko ) od tématu ...jak je to se zákonem o týrání zvířat a ...ulovením ,škodné, (domácí micky) psem ? Jsme nějak postižitelní, popř ..zodpovědní za to, že se něco takového stane ? Mojí malé psině už se občas zadaří a tak...pro případ, že by nás viděl někdo ,všímavej, - abych měl obranu. dík, Tonda
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od vesrad »

No můj laický názor je ten, že pokud bys toho psa cíleně a úmyslně poštval k útoku na kočku, tak ho vlastně používáš jako zbraň a tím pádem bys měl být MH nebo MS. Ale pokud to ten pes udělá z "vlastního přesvědčení" tak Ti úmysl nikdo nikdy neprokáže. Jediný problém by mohl nastat pokud to udělá do 200m od obydlí, tam potom přichází v úvahu odpovědnost za způsobenou škodu. Pes je Tvoje věc a tím pádem za škodu způsobenou Tvou věcí odpovídáš. Bylo by zajímavé, jak by se Halali postavila k hrazení škody zadáveného jedince Britské modré kočky 199m od baráku. :)
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od crif »

Po dnešní čekané uloveny dvě lišky. V lese jsou tak 2 cm sněhu, ale cesty bílé. V poledne přestalo padat a našel jsem čerstvou stopu lišky, ve které bylo nepatrně barvy( háravá fena ) .Narychlo zřízený kryt z chvojí poblíž se vyplatil. V cca 16: 50 střelen lišák a za odhadem deset minut druhý. A mohu říci, že štěkání bylo slyšet z celého lesa.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od rimar77 »

crif pěkný velká gratulace :-) jen tak dál
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od fesoj »

To Vesrad - asi před dvěma roky mi utekla křepelačka za prasetem, z neznámých důvodů se nevrátila a nějak se objevila v městě Žacléři. Byl krásný teplý jarní den a v přízemním okně jednoho domu se vyhřívala kočka. Ač to bylo poměrně vysoko, má čubina si pro ni vyskočila a zaklepala s ní jak s užíváním. Ještě štěstí, že majitel kočky to vzal s humorem - zaplaťpánbu, že je v pr..li, aspoň už nebudu muset každou chvíli topit koťata.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od BwanaHunter »

Lisky skoli ostosest, uz to zacalo...uz tretim rokem mam policeno na jednoho hodne velkeho lisaka. Zatim vede...:-)) dulezite je, ze porad je, neztratil se. Tak se mam na co tesit, porad.

Jirka> me taky bavi lov a nestydim se za to. Ale kazdy mame to svoje, co nas bere, a co zas treba ne. Na jare lisky nelovim, s vyjimkou liscat a toho, ze jasne vidim ze je to lisak (moceni napr.), a norovani je mi z duse protivne.

Tondaa> zakon na ochranu zvirat je verejne dostupny. Mimo jine tyrani je kdyz: "f) cvičit nebo zkoušet zvíře na jiném živém zvířeti, používat jiných živých zvířat jako lákadel, štvát zvířata proti sobě, aniž by to vyžadoval lov anebo příprava zvířete k jeho vypuštění do volné přírody," tedy pokud psa na kocku posles, a nekdo te uvidi, mas problem. Pokud to udela sam od sebe, osobne si myslim, ze pak je to opravdu o te nahrade skody.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
tondaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 24.2.2013, 15:31
Bydliště: olomoucko

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od tondaa »

:mrgreen:
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

Zdravím, měl bych dotaz, najdu-li v listopadu - prosinci již neobsazený komplex nor, je možné, že v době kaňkování ho začnou lišky navštěvovat, nebo je to otázka až zase příštího roku ? Obešel jsem ted několik dobrých nor, ale nejsou obsazené nebo jenom sporadicky, sem tam nějaka stopa, ale žádné vyloženě vyježděné vsuky a nebo jsou navštívené pouze jenom z povrchu ...
Odpovědět