Lov lišek u nor

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od xtaup »

To Klein: mezi 6 - 9 hod. raní
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

Jak jste natom s lovem lišek u nor v období před kaňkováním (listopad - prosinec) ? Dá se táké dobře čekat rano či věčer ?
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od crif »

Ono před kaňkováním a tebou zmíněná doba je dosti relevantní. Vezmi třeba v potaz , že jsem před rokem střílel lišku 16.1. a měla v sobě čtyři plody , kdy si myslím, že by byla otázka tak 14?dnů a bylo by to venku...., Čili počasí, mnm...atd hraje svoji roli.
Někde se píše, že leden a únor je kaňkování.....
No já bych řekl, že v nížině a podhůří to bude zcela jiné a vše odvislé od počasí.....
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od crif »

Suma sumárum nám to počasí dělá překvapení. Buď jsme po, či čekáme .....
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

No a jak ted bez sněhu, chodite čekat k norám ? Máte už nějaké výsledky ? :)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Leon »

kdysi jsem slyšel zajímavý názor že lovit u nory je stejný jako čekat za dveřmi až někdo vyleze a dát mu jí násadou a naprosto s tím souhlasím :wink:
CZ 550 american 308win.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od crif »

Ale jo Leone :-D
Je fakt na místě vědět, kudy tam přicházejí a jdou případně zpět do tratě. Mám udělané žebříky tak 50- 80m od " vekslů" a je to i kvůli větru. Výška je 6m ( kvůli přehledu ). Ale to počasí je fakt nevyzpytatelné. Dobře si pamatuji, že tak cirka před třemi roky v polovině ledna bylo počasí, že by jsi ven nedal ani..... . Šel jsem se podívat na louky a byl fakt překvapen. Tři lišky a spokojeně si myškovaly. Já měl námrazu na obočí,fousech.... vítr jak hrom. Lišky si šly spokojeně za svým. Nakonec padly všechny.
Další zkušenost právě na zmíněných posedech. Tam se mi kolikrát podařilo střelit lišku i s lišákem, když si možná před tím v noře užili. Bokem kuna na zpestření...
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

Klein píše:No a jak ted bez sněhu, chodite čekat k norám ? Máte už nějaké výsledky ? :)
:)
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od xtaup »

V mém případě to je spíše tak, že čekám u dveří, až se někdo vrátí, pak mu jí "dám násadou" jelikož chodím vždy ráno před rozedněním :-). Něco podobného je vlastně i lov na vnadišti, rozdíl je jen v tom, že se s násadou čeká u výdejního okénka jídelny ;-). Mě osobně ranní lov u nory přijde zajímavý, rozhodně se nejedná o nějakou "popravu", určitě lepší než vykopávání z nor, ale to je věc názoru. Nyní k věci, letos zatím žádné úspěchy, počasí je stále nic moc, vždy jsem nejvíc lišek u nor ulovil v lednu a únoru.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od fesoj »

Ze svého hlediska dávám jednoznačně před lovem u nor přednost čekání na újedi a to z následujících důvodů :
1/ Újediště zakládám tak, abych tam měl i v zimě za mrazu a vyšší sněhové pokrývky relativně pohodlný přístup, nemám rád, když se cestou zpotím a první co musím udělat je převléci se do suchého.
2/ Na rozdíl od nor, které jsou zpravidla v lese, mám kolem újediště přehled na poměrně velkou vzdálenost, takže je na co koukat i když není žádná zvěř přímo na dostřel, respektive mi přijde zvěř nelovná - srnčí, zajíc, vysoká apod.
3/ Když už újediště, tak zároveň i vnadiště pro černou. Žádné hromady - to u nás nepřichází vůbec v úvahu, ale trochu kukuřice v proděravěném kanystříku, pár jablek nebo nějaké to tvrdé pečivo či chléb. A již dvakrát se mi paradoxně stalo, že jsem střelil lišku s jablkem v mordě.
U nor jsem lovíval pouze koncem jara či začátkem léta, když jsem si potřeboval střelit lišče na výcvik psa. Jinak - pokud to nevyžaduje ochrana drobné zvěře - dávám u nor liškám pokoj, jen jednou jsem byl nucen v bývalém lomu na okraji obce vystřílet celou liščí rodinu mámou počínaje, protože ztráty na domácí drůbeži už přesáhly všechny meze a norovat tam nešlo, bylo to ve skále.
Kritériem pravdy je praxe.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od crif »

Klein> nevím v jakém terénu nory máte, ale v tomto počasí tam asi nebude co k vidění/ sníh/ , nicméně si to můžeš ráno či navečer vyzkoušet sám.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od fesoj »

No momentálně - bez ohledu na sníh či počasí vůbec - mi zbývá z veškerých mysliveckých radovánek pouze hra na medvěda, to jest lehnout u díry, bručet a funět. Holt jsem asi nějak zpanštěl, bývalý ministr Chňoupek si lítal helikoptérou do Tater na jeleny a medvědy a já už jsem na tom podobně, na dopravu do Hradce Králové jsem si posledně taky nechal objednat vrtulník. Zaplať pánbu a svatý Hubert, že jsem zase doma - lepší k malému krmelci chodit, než ve velkém špitále ležet.
Kritériem pravdy je praxe.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Jirka C. »

No, občas liška vyleze ještě za světla, ale pokud není sníh, je lepší čekat s tou násadou ráno přede dveřma, až do nich bude lézt někdo zvenčí.

Leon: Tak tohle už mi příjde přitažený za vlasy... Jak by se už teda ty lišky měly lovit? Vždyť už i při samotnym norování jde o stejnou "zbabělost" - kdy se čeká, až liška vyjede z nory (v ideálním případě samozřejmě). Spousta lidí brečí nad lovem lišek v době péče o mláďata. Tady to beru a co se týče argumentů, tak chápu obě strany. Ale dělat z lovu u nor něco zavrženíhodnýho, to už je moc... To máme dávat před střelbou varovnej výstřel? A co čekaná? V čem se liší? Tam ta zvěř taky dostane násadou, jen třeba o pár vteřin či minut pozdějc...

Před cca 5 lety jsem si v jedný diskusi pod článkem o myslivcích zkopíroval jeden příspěvek, kterej by se mohl tesat do kamene. Už nevím, kdo ho napsal, ale je trefnej:

"milí zlatí humanisté
když rybáři spustí sítě, to Vám připadá etické ?
chtěli by jste aby se s každým kaprem na férovku váleli v blátě ?...
nebo když na jatkách porážejí Vaše budoucí steaky ???"

Příspěvek mám celej, ale tohle krásně vystihuje celou podstatu. Nelíbí se mi spousta způsobů lovu, ale všechny způsoby, který k lovu my myslivci využíváme, jsou prostě pro tu zvěř nefér, pokud se s ní nebudeme na férovku plácat v tom blátě a přiznejme si, to už ani naši předkové před 1000 lety nedělali.

Za chvíli můžeme zrušit psy, protože nám dávaj podstatný výhody vůči zvěři. Co ohař, kterej mi vystaví kohouta a já ho potom ulovím? Neni to krapet srabárna? Bez toho psa bych ho přece přešel a bylo by to tak fér... :)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Leon »

to víš někoho baví lovit a někoho snižovat stavy :wink:
CZ 550 american 308win.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Jirka C. »

Nechci si tu hrát na moralistu, nebo obhajovat svůj lov snižováním stavů a záchranou kuřátek a zajíčků. Mám to jako Figi: prostě mě lov baví, nestydím se za to a neschovávám to za výše jmenovaný.

A jak lovíš lišky ty?
A čím hojíš podrápanou a pokousanou kůži? :D
Odpovědět