Lov lišek u nor

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

To je dobrá myšlenka, ale jelikož nor je v honitbě celkem dost, tak bych musel opět dělat několik míst kde lišky vnadit. Lov na ujedí máme také v plánu, ale pouze na jednom nebo dvouch univerzalních místech v honitbě. Jinak lov u nor je udajně velmi uspěšný způsob, jak tlumit lišky a to jak v zimě, tak i na jaře odstřelem liščat u nor.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od fesoj »

Máš-li v honitbě opravdu dost lišek /ne těch "normovaných" 1/500 ha/, tak se můžeš spolehnout, že žádná újeď nezůstane bez povšimnutí. Samozřejmě, že lov u nor nezatracuji, zejména co se liščat týče, ale na újedi je to pohodlnější a jistější - ideální je, dělat to jako staří lesáci na horách, tj. založit újeď hned za barákem a střílet v naprosté pohodě doma z okna. Když jsem bydlel v Orlickém Záhoří, chodily nám v zimě lišky kolem bytovky, ale lovit z okna jsem měl přísně zakázáno kvůli rušení nočního klidu. A kdo by se taky chtěl trmácet vysokým sněhem někam k norám ?
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

To je pravda, ne všechny nory se nalézají poblíž některé silnice či alespon cesty, která je přez zimu přístupná. Z toho důvodu mám naplánované věnovat se jenom těm norám, které jsou v realitvním dosahu a ten zbytek nechat na jaro k odstřelu liščat. :)
tondaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 24.2.2013, 15:31
Bydliště: olomoucko

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od tondaa »

Ps: Vzhledem k tomu, že u nás je liščích nor poměrně dost, tak si nedokážu představit, že bych u káždé měl vybudované nějaké to sezení. Příjde mi to podle mne zbytečné.[/quote]
Stát na jednom místě a..bez hnutí nejde. Po chvilce se vrtíš a ..zradíš si vše kolem (bez ohledu na oblečení)
Já kdysi seděl (dle mě-dobře ukrytej) u újedi a zacítil jsem liščinu..(a ona člověčinu ?)...obešla mě několikrát a pak raděj odešla, k újedi se neodvážila. Takže- zřejmě mě navětřila.Dostal ji kamarád se psem.
Ale- při kaňkování se při dobrém větru a správné vášni občas podaří i ze země...při ranním návratu do nory..
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Pavel.x »

Já lovím u nor v zimě pokud je sníh úplně bez problémů, ale mám vytipovaná místa kde se dá takto lovit, aby mě liška nenavětřila a neviděla pokud z nory vychází nebo se naopak ráno vrací. V zimě používám bílý plášť a bílou čepici a chodím při menších mrazech do max -15 abych aspoň tu 1,5h vydržel. Je to pro mě jeden z nejnapínavějších a zároveň nejtěžších způsobů lovu, ale stojí za to. Jednou na ranním čekání ještě za poměrně velké tmy měl lišáka na 2m, koukal na mě ,ale vítr jsem měl dobrý, tak jen odskočil a na cca 10m jsem ho ulovil.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

Pěkné :) A příjde během jednoho lovu k norám i více lišek, nebo se může člověk hned po ráně spakovat a jít domů.
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Pavel.x »

V době kaňkování a ráno určitě vydržet, pokud první přijde liška tak lišák se většinou taky ukáže. Někdy, ale až během dopoledne. Také jsem párkrát ulovil a několikrát vyplašil lišky v 9-10h dopoledne.
Vyzkoušej tento způsob lovu a pokud tě to chytne, tak se budeš těšit na první sníh jak malé dítě na Vánoce :-)
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od xtaup »

Já lovím v zimě lišky s oblibou u nor na ranní čekané, na posed dorazím ještě než se začne rozednívat. Lišky se vrací v různou dobu, třeba i 10, takže střílím většinou za šera nebo za úplného světla. Liška přichází v klidu a ani příliš neoplývá opatrností, samozřejmě pokud nepřijde na vítr. Na dobrý zásah je dost času, lišku je navíc vidět už z dálky. Jednou se mi u jezevčího hradu podařilo ulovit 4 na jedno sezení. Velice zajímavý lov.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Jirka C. »

Souhlas s Pavlem.x
Na první sníh se těším jak malý děcko. Ráno je výhoda, že lišky nejsou tak opatrný a přicházej za úplnýho světla. Za tmy mi ráno příjde akorát jezevec, lišky se ještě dlouho couraj. Nevýhoda je, že nevíš, odkud příjde. Večer je to zase naopak - víš odkud vyleze, ale dost často už je blbě vidět a pokud není sníh, balíš kolikrát fidlátka ještě dřív, než jdou ven. Přitom mě to večer baví víc. Tak nějak po pár zkušenostech víš, kdy se "ten moment blíží" a roste tvoje soustředění a napětí. V obou případech musí bejt člověk opravdu připravenej a mít flintu minimálně v předloktí. Na posedu to mám opřený o opěrku, když sedím na zemi, tak si to šoupnu do vidličky a flinta míří do směru vsuků. Jasně že nevydržíš mít 2 hodiny v kuse zamířeno, to by ti upadly pazoury, ale tak nějak si najdi vhodnou polohu, abys v případě, že se liška ukáže, udělal jen jakejsi čtvrtpohyb. Jinak mi pokaždý liška leze ven jinak. Jednou opatrně centimetr po centimetru a podruhý vystřelí jak namydlenej blesk -i když o mně neví.

Sice vypadám při cestě do lesa a z lesa jako pitomec, ale když jdu k norám, obvykle si beru brokovnici a kulobrok. Dokud je světlo, mám brokovnici, jak se sešeří a je čím dál blbějc vidět, už mám kulobrok, protože v optice vidíš za skoro tmy fakt moc. Ráno to mám obráceně. Za tmy s optikou a jak je světlo, přehodím to. Na místě, kam chodím nejradši, je asi 10 nor - starý hrady a ještě je tam tyčovina. A i když mám jednotlivý nory obeznaný, tak kolikrát žasnu, odkud se mi najednou liška nebo jezevec jako duch zjeví. A i když je to z 90% o klidu a pomalejch pohybech, někdy je to na hozenou ránu. Už mockrát se mi ta druhá rána u brokovnice hodila. Tohle je ale o jednom komplexu. Pokud objevím vyježděnej vsuk někde v revíru, buď noruju a pokud vím, že tam je jezevec nebo bych se nemusel dokopat, podle větru postavím rybářskou židličku na vhodný místo a lišku si vysedím na zemi. V zimě na sebe ještě hodim bílej lakýrnickej oblek.

Při kaňkování k norám nechodím. Nory sice navštěvujou a to hodně, ale nemá to ten jízdní řád, co jindy. :-) V tu dobu je lepší znát spády, ale i tak jsou v tu dobu k potkání všude a to i přes den.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

Někde jsem četl, že raní lov lišek u nor je lepší, jelikož liška před tím než vleze do nory očichá terén kolem ní, aby věděla koho tam má čekat. Tím má střelec více času na odstřel. Večír prý obrkne teren z nory a pak většinou rychle vystřelí a mizí v lese.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

xtaup píše:Já lovím v zimě lišky s oblibou u nor na ranní čekané, na posed dorazím ještě než se začne rozednívat. Lišky se vrací v různou dobu, třeba i 10, takže střílím většinou za šera nebo za úplného světla. Liška přichází v klidu a ani příliš neoplývá opatrností, samozřejmě pokud nepřijde na vítr. Na dobrý zásah je dost času, lišku je navíc vidět už z dálky. Jednou se mi u jezevčího hradu podařilo ulovit 4 na jedno sezení. Velice zajímavý lov.
Tak to je nádhera 4 lišky za jedno sezení, to už se vyplatí. V jakém časovém rozpětí se ulovily ?
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Jirka C. »

Taky jsem četl, že to ráno dělaj, ale v praxi jsem se s tím nesetkal z jednoduchýho důvodu: nenechám je k tý noře dojít. :-)
tondaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 24.2.2013, 15:31
Bydliště: olomoucko

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od tondaa »

Sice vypadám při cestě do lesa a z lesa jako pitomec, ale když jdu k norám, obvykle si beru brokovnici a kulobrok. Dokud je světlo, mám brokovnici, jak se sešeří a je čím dál blbějc vidět, už mám kulobrok, protože v optice vidíš za skoro tmy fakt moc. Ráno to mám obráceně. Za tmy s optikou a jak je světlo, přehodím to
**
**

takto jsem z brokovnice minul kunu ...vylezla na cestu, sedla do kolaje a..bez světla se blbě míří jen muškou -nadstřelil jsem ...a to bylo snad 20-30 kroků ..proto raděj malorážku s optikou...a ..na jistotu !!
*/*
*/*
taky ve stohu- pokud tam bydlí..je hezké lovení - přijde jich opravdu i několik..(a to se ulovené neuklízí..přišlíci je jakoby nevidí )
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Jirka C. »

Čoveče, já si teda osobně lov s malorážkou u nor nedokážu představit. Kór v kombinaci s "jistotou"
Ale proč ne, když ti to s ní sedí.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Zdenek41 »

No vždyt je to psovitá šelma...To se člověk diví.
Odpovědět