Napadení divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Napadení divočákem

Příspěvek od curil »

Zdravím, napadlo vás někdy prase? Nebo zaútočilo? Ať zdravé nebo postřelené?
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

Kolegu v práci napadl postřelený sekáč - tak 80kg. Na naháňce na horách střílel jeho kolega vedle a on se tam šel asi po 15min. podívat. A světe div se, z maliní a trávy se na něj sype prase jak stodola. Vystřelil po něm na ostro zepředu, ale asi minul. po druhé taky minul a to už ho prase drželo za nohu a "trochu" mu s ní zacloumalo. Pěkně za gumáku. Poválel se trochu po zemi a přitom prase tloukl pažbou do hlavy a ryje. Pak ho pustilo a pomaleji se vzdalovalo. protože už neměl ve flintě patrony, tak cvaknul do schránky náboj a jednou po praseti asi na 20m zezadu z boku vystřelil. Celkem nic se mu nestalo, prase dosledovali a nohu mu ošetřil doktor, co tam byl jako host, tím, že mu ji polil matonkou z PET fla?ky a gut. Ale vycukanej z toho byl docela dost. ........ :D
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

...

Příspěvek od curil »

no mne nenapadlo.jen treba postrilene se plazilo proti mne nez jsem ho dostrelil a na nahance do mne narazili selata.ale videl jsem kdyz se dosekala kukurice jak 200kg knour nechtel vyjit na hole pole a zautocil na kombajn,ten mu presekl beh a ryj.mne nikdy prase nenapadlo ale mam z nich docela bobky :D .
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Mě přímo ne, ale znám případ, kdy u naháňky u kukuřice stál jeden zády ke kukuřici a čuník vystrčil ryj z kukuřice přímo mezi nohy onoho jednoho. Krátké trhnutí hlavou, onen jeden na zádech a čuník v trapu za hurónského řevu přihlížejících. Zapla?pánbu se nikomu nic nestalo.
Druhý případ byl, když kolega ze sdružení našel při pochůzce revírem stopu od barvy a jal se jí sledovat. našel postřelenou bachyni - zasa?enou vzadu na páteř. Na zadní už nemohla, zřejmě následek nějaké naháňky u sousedů. když se k ní snažil přiBlížit, měla pořád snahu - v tomto případě celkem pochopitelně - ho napadnout. Dostřelná rána ukončila její trápení, opět se nikomu nic nestalo.
Opravdové zranění způsobené divočákem jsem dosud za svou praxi nezažil.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

Já sem slyšel, že jednoho chlapa, kterej šel dohledávat svoje postřelené prase, napadlo..Vyjelo po něm z houštinky a probíhalo mu kolem nohy..On ho netrefil a prase uteklo..Cítil prý, jak mu je v holince teplo, tak jí otočil a vylil z ní krev...Hned jel do nemocnice, kde si z něj ještě udělali srandu, kam leze v noci za prasatama do chlíva..když jim řekl, že to byl divočák, tak ho okamžitě dali na kapačku a strávil v nemocnici ještě týden.. :D
Lahvon
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 10.4.2008, 21:45
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lahvon »

když jsem střílel svoje první prase tak jsem ho samozřejmě vzal blbě a ode?lo. šel jsem ho tedy druhý den s kamarádem dohledávat. Pořád před námi utíkalo až zalehlo ve smrkovém hou?tí a nechtělo se mu ven. tak jsem se šel za ním podívat a ono po mě vystartovalo. šlo mi po nohách a já měl zajištěnou flintu. když jsem mu střelil na hlavu tak začalo utíkat a kamarád ho dostřelil. Párákem mi udělalo díru do stehna. To jsem ale zjistil až večer když jsem nemohl sundat tepláky které jsem měl pod kalhotama. Byl to sekáč 90kg. Další případ se mi stal loni v listopadu. Střílel po kňourovi tak 140kg. Po ráně se hned složil. Tak jsem ještě chvíli čekal jestli se nebude mlýt. Le?el bez hnutí 10 minut. když jsem dal flintu dolu a volal jsem hospodářovi se zvednul a pomalu zatáhnul do houštiny. Nechal jsem ho ještě hodinu a šel jsem pro psa. Ten ho po 100 zvednul a hnal ho před sebou. Zahnal ho až k sousedům. Tak jsme ho nechali a že se půjdem podívat ráno. Na nástřelu barva nebyla a cestou jsme taky žádnou nena?li. Druhý den jsme se šli podívat bez flinty jen se psem k sousedům jestli tam někde je. pes ho našel v takové husté smrčině. Pořád hlásil. Prase chodilo pořád po vrstevnici a nechtělo se mu do kopce. Volal jsem hospodářovi a ten mi řekl až zkusím vlézt na kraj houštiny. Jestli bude zraněný tak se mu nebude chtít ven jinak že prý odběhne. Udělal jsem 3 kroky do hou?tí a hned po mě vystartovalo. Uhnul jsem do strany a začal jsem utíkat do kopce. Prase se zase vrátilo do houštiny. jeli jsme tedy pro psy, flinty a pro hospodáře sousedů. houštinu jsme pročesali, ale nic jsme nena?li. Ani barvu. S největší pravděpodobností jsem ho vzal na trn. Další den jse?tě vzali sousedé 4 psy a prohledali okolí jestli prase není někde zhaslé. Nic nena?li.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

V listopadu jsem ře?il s ohledem na svou profesi napadení honce v leči. Ře?ili jsme případné aspekty náhrady škod v různých případech plynoucích ze společných lovů. Nemyslím zranění způsobené myslivcem, ale případy kdy zvěř (hlavně prasata) způsobí zranění účastníkům honu nebo i ostatním osobám nacházejícím se v lese.
Nicméně tento případ byl, kdy se protlačila leč, ale i poté jednomu honcovi pes něco za?těkával v hou?tí. Honec se tam šel podívat se psem a měl i brokovnici. Hned metr od kraje hou?tí ho napadl kňour, a to okamžitě a bez zaváhání. Chlapa nabral a ten letěl saltama 1,5 m nad zem (měl 80-90 kg). Nestihl vůbec nic udělat a prase zastřelil vedle stojící kolega. Ten kňour byl naprosto zdravý, tj. nepostřelený a neměl ani jiné zranění či vadu. Vyvržený měl 150 kg.
Chlápek měl rozpáranou nohu okolo kolena až na ?lachy. Prase bylo asi vystresované z naháňky.
kajka
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.8.2007, 21:24

Příspěvek od kajka »

František Fořt -zajímalo by mne na kom leží odpovědnost,že divočák napadne a způsobí zranění účastníku společného lovu.Nebo náhodou kolem jdoucí osobě?
Blaser BBF 97 6,5x57R/20-76,Swarovski 3-12x50
Obojetnice lancasterka Ferlach 6,5x70R/20-70,Swarovski Tirol 6x42
ZKK 600 .270 Win,Meopta 3-12x50
lancasterka Ferlach Ogris 16-65
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Příspěvek od curil »

tak ja znam z vypraveni tuto historku.dva kolegove byli v noci na cekane jeden strelil po praseti na nastrelu barva,veril ze je trefene dobre.sli domu ze ho rano za svetla najdou.rano sli bez flint ze bude kousek od nastrelu lezet,opravdu lezelo.sli k nemu a ejhle prase po nich,jednoho zvalilo a kousalo do noh druhy byl po infarktu a jak to videl omdlel.tak ten chlap co ho kousalo v amoku jak ho to bolelo vyvratil tycku z vinohradu a tim ho ubil,no a pak vzkrisil kolegu.mel spoustu stehu asi mesic v nemocnici.dnes jsou oba zdravi a smejou se te historce a z prasat maji respekt :D :D :D prase melo 50kg takze zadny obr.
defuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 20.2.2007, 17:31

Příspěvek od defuch »

Ja jsem jednou blbe trefil sele, strela neprosla dovnit hrudniku ale tesne pod nim prestrelila oba predni behy. Po rane sele zustalo lezet na poli a tak jsem sel po chvilce k nemu. Byl jsem od nej tak 10m a najednou se sele sebralo a primo proti me. K cerne chodim vzdy s pripravenou flintou v ruce a tentokrat se sakramensky hodila, kdyz bylo prasatko tak tri metry predemnou tak jsem ho dostrelil, nastesti jsem se trefil. Asi by me nesezralo melo kolem 30kg, ale budu raci kdyz uz to vickrat nezaziju.
Tikka T3 Varmint - 6,5x55SE
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Příspěvek od curil »

kdyz jsem jel vcera v noci tak prase stalo u cesty
asi stopovalo :D ,vubec se auta nebalo,slecna co jela se mnou se bala daleko vic :) :) .byli jsem od nej 2m a v klidu stalo tak jsem odjel.
vhool

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: ...asi bylo pod vlivem .... slavilo treba MDZ :wink: ... ja vcera vecer takovych taky par potkal :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

a jee, to bude zase v alejich nablito :lol:
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
JARDA30-06
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: pon 07.1.2008, 12:29
Bydliště: Manětín Plzeň-sever

Příspěvek od JARDA30-06 »

Následující příběh se udál někdy před 5lety a byl to jediný a doufám,že poslední případ,kdy mne napadl kus černé-v tomto případě kňour,jeho? hmotnost byla 120kg.vše se odehrálo následovně.
Byl konec listopadu,krásné mrazivé ráno a já se rozhodl pro ranně dopolední šoulačku,jejím? cílem mělo být ulovení koloucha,nebo ?molky siky na poho?tění při poslední leči.šoulal jsem s dobrým větrem jižní strání nad údolím v místech,kde se v dopoledním slunci sika radá sluní.Řídké borové mýtní porosty s občasným podrostem lísky a náletu smrku jsou zde celodenním stávani?těm siky.
Najednou jsem někde před sebou uslyšel kviknutí prasete a lámání,které se každou chvilku opakovalo.Pátral jsem dalekohledem před sebou a ve vzdálenosti přibli?ně 200m jsem zahlédl pohyb několika ks černé,která ale rychle zmizela v lískách,za které jsem již neviděl.Opatrně jsem se přibli?oval k místu,kde jsem černou zahlédl naposled,ale stále nebylo nic vidět.Jen lámání a časté kviknutí prozrazovalo stálou přítomnost černé.Do?el jsem až k místu terénního zlomu a zde se mi naskytl ú?asný pohled-ve stáni byla tlupa černé v počtu asi 30ks a naplno probíhalo chrutí.Tlupě dominoval již výše zmíněný kňour,3bachyně(odhadem kolem90kg), o jednu z nich? měl eminentní zájem asi 3letý sekáč,který se ji snažil odělit,ale každý z jeho pokusů končil razantním útokem hlavního kňoura,který jej vždy odehnal do dostatečné vzdálenosti a okamžitě se vrátil k tlupě.Zbytek tlupy tvořilo 8lončáků kolem 50kg a selata do 30kg.
Po asi hodině pozorování(bylo již kolem 10h dopoledne),jsem se rozhodl jednoho lončáka ulovit.Vybral jsem stranou stojící kus(oproti ostatním lončákům poněkud slabší bachyňku) a na vzdalenost 30m vystřelil.Po ráně na hlavu zůstala v ohni.
Následoval úprk celé tlupy provázený lámáním ve stráni a následným ?ploucháním vody v potoce,který černá přebíhala.
Nastal klid a já po cigárku do?el ke zhaslému kusu.Na ryj jsem zatáhl smičku s tím,že kus stáhnu asi o 30m níže na starou cestu,která se táhne strání s tím,že pro něj zajedem s otcem a kamarádem s traktorem.
A nyní k tomu došlo.Nepopotáhl jsem kus ani tři metry a nad sebou sly?ím hlasité hluboké zachrochtání a zalámání.Otočím se a vidím,jak proti mě ze skupinky náletových smrčků vybíhá kňour a doslova se na mě z prudké stráně valí jako dělová koule ze vzdálenosti necelých 40-50m.
Nechávám prase prasetem,kulovnice přez záda je bleskově v rukou,nabíjím a jsem připraven k výstřelu.Hlasitě sem zařval,kňour okamžitě reaguje a brzdí,až zadkem jede po svahu.Zastavuje přede mnou na vzdálenost zhruba 12kroků a s hlasitým skřípáním zbraní jde proti mě.Já stojím v náletu vysokém po kolena a k nejbli??í borovici to mám 8metrů,ale ta je holá, bez větví až ke koruně.Zařvu znova a když vidím,že kňour nakročuje za neustálého skřípání zbraněmi proti mě,mačkám spouš».V puškohledu vidím jen skloněnou hlavu a tečku zám.bodu někde mezi světly.Padá na místě,zakvičí,ale vzápětí se zvedá a útočí.Rozbíhám se ?ikmo dolu,v běhu přebíjím,otáčím se a od boku na 5m padá další výstřel.Kňour padá ale srovnává se a pokračuje.To již ale pádím k borovici,kerá je zhruba 0,75cm nad zemí rozdvojená,zabíhám za ní,přebíjím,otáčím se a padne další výstřel-poslední.Uskakuji stranou a tělo kňoura bezvládně dopadá do dvojáku,kde zůstává zaklíněné.
S třesoucíma se rukama otevírám závěr a zjišťuji,že schránka je prázdná-5náboj jsem v tom zmatku asi omylem vyhodil při přebíjení.Kňour je však již zhaslý.
Pálím cigáro za cigárem,volám otci co se stalo,oba kusy nechávám le?et a jdu k autu.
Po příjezdu na místo s traktorem spolu s otcem a kamarádem to na "místě činu" vypadá jak na boji?ti-kolem barva na sněhu,moje stopy,které otec a kamarád okomentovali slovy:"Ty vole,za to by se nemusel stydět ani klokan."Ve dvojáku zkleslý kňour a opodál lončák se smyčkou na ryji.
Následuje vypro?tění kňoura,gratulace od otce a kamaráda Míry a samozřejmě vyvrhování a zjišťování,kam byl kňour zasa?en.
První rána ?la těsně za levý klekták a výstřel byl na pravé straně,zhruba 7cm před světlem.Druhá rána jen rozčísla ?tětiny nad světly a třetí-poslední rána je naostro,přesně mezi světla a zkončila po průletu mozkovnou nekde v krčních obratlech.
Zajímavé je,že kňour o mě musel vědět.Během příchodu k lončákovi jsem volal otci a jelikož v těch místech je špatný signál,tak jsem chvílemi do mobilu mluvil dost hlasitě a přitom jej to nezradilo a neodběhl.žádné staré zranění Rovněž neměl.
když jsem tuto příhodu vyprávěl na jedné naháňce,kam jsem byl pozván,jeden starší hajný měl pro to své,a řekl bych že reálné vysvětlení.Řekl mi,že kňour mohl být v důsledku chrutí podrážděný a v případě,že po výstřelu zareagoval to,jak lončačka padla a z povzdáli vše pozoroval,mohl si moji postavu při pohybu v nízkém náletu splést se sekáčem(sokem) a zaůtočit.To jsou ale již jen dohady.
Obe?lo se to tenkrát bez zranění,ale mé trencle měly na mále.Dnes se na to při psaní těchto řádků dívám s nadhledem,ale minout tenkrát 4ránu,kdoví,jak by vše dopadlo.
Ač se to nemusí zdát,celá událost proběhla v časovém úseku ne delším,jak 30s.
Jisté je,že černá je silnou,vitální a v některých případech nebojácnou zvěří,při jejím? lovu není radno nic podceňovat a přistupovat k němu se zdravým respektem.
CZ550LUX.30-06Sprg MEOSTAR R1 7x56RD
ZKK600.270Win ZEISS JENA ZF8x56M,ARTEMIS2000 6x42
ZKM451 .22LR BUSCHNELL 4x32
IZ-27E 16-16/70
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Příspěvek od kikin »

Je to už nějaký rok,co jsem co se stala tahle příhoda.šli jseme s kolegou lovit.Já šel léčit černou,aby nehuntovala zaseté pole.mladší kamarád šel sedět do lesa,kde to neznal.Při sezení slyšel,že 100m za zády je silnice.Nic mu nepřišlo,tak si zvolil směr k silnici,než obcháze po cestě.Přeskočil strouhu,kulovnice mu z ramene sjela,chytil ji rukou,velká klika.Za strouhou z kotlíku vyjelo ryčící OTéčko a kamarád od pasu vystřelil.Přerazil mu páteř,prase upadlo na zadek,řev.Měl jen jednu patronu,tak mi zavolal.Teprve při vyvrhování jsme zjistili,že má jeden přední běh malý,jako sele.Ostatní normál na 140kg.když kolega vypreparoval lopatku,bylo jasno.Po úrazu rozdrcená a srostlá do děsnýho patvaru.Stáří 6let.
Vzhledem k tomu,že to byl první les od města,v houbařský sezoně tam není kde zaparkovat,nevim s kolika houbařema si pohrál.Nedával šanci,nevaroval,rovnou útočil-mazák.
Odpovědět