Jarní slučí tah

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Jarní slučí tah

Příspěvek od Jiří K. »

Ona myšlenka to není špatná, ale těžko proveditelná. Sluka je totiž jinde v Evropě označována za druh málo dotčený. Směrnice EU ho zařazují i mezi druh s nímž jde obchodovat.
Co se týče stavu sluk v ČR tak počty spíše stoupají než by klesaly. I ornitologové uvádějí větší počet hnízdících páru než ke konci 80-tých let minulého století.
Problém lovu sluky je spíše ve formě. Ve většině zemí se loví sluka při podzimním tahu,ve velkých počtech a bez rozlišení pohlaví. Bohužel ani tady s tím nikdo nehne, neb frantíci a jim podobní se hned ozvou, že je to omezování jejich kulturních tradic.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jarní slučí tah

Příspěvek od BwanaHunter »

Sluky se v Evropě loví, ale prakticky "jen" na podzim. Lov na jarním tahu je - pokud vím - zakázaný v celé EU, jen některé země udělují výjimku, např. Niederösterreich. Jinak jak už tu napsal Jiří, sluka není považována za vzácný nebo ohrožený druh. Nedávno jsem o tom mluvil s jedním člověkem, který se ptáky seriozně zabývá, je to odborník a erudovaný člověk. Ten mi potvrdil totéž, že populace sluky se jeví být stabilní, a rostoucí, a že sluku nepovažují za nijak vzácnou. Takže ačkoliv mám ty dlouhozobky taky rád, jsou druhy, které by si zasloužily angažovanost asi více. Například si myslím, že ačkoliv má Rimar pravdu, že úbytek biotopu může být velmi limitujícím a fatálním faktorem, tak si myslím, že třeba takový tetřívek je úbytkem biotopu ohrožený daleko víc - mizí holiny, nevhodná skladba dřevin, predace prasaty, turismus...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Jarní slučí tah

Příspěvek od Jiří K. »

Jen v EU jsou odhadované počty hnízdících páru odhadnuty na 1 600 000 - 6 200 000. Celosvětově až 25 000 000 ks.
Pro zajímavost taloši a frantíci jich ročně uloví 1 500 000 ks a to tam až na výjimky nehnízdí.
Odpovědět