Lov holubů

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: lov holubu

Příspěvek od tornádo »

je to kniha Myslivecké střelectví.Autorem je Tomáš Krivjanský.Moc hezky napsané a spousta dobrých rad
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: lov holubu

Příspěvek od psdk »

Střílet LK se nenaučí nikdo za pár návštěv tak, abys přesně věděl kam přesně předsadit a jak střelit. Zkus obejít 3-4 střelnice po okolí a zjistíš, že každý má jinak seřízené vrhačky, pokaždé to lítá v jiných úhlech, jiných rychlostech, proti slunci, fouká do toho vítr, bude tě rušit ukecaný správce ...... a zjistíš, že střílet to kolo zase není tak jednoduché, a docela věrně to imituje ty opeřené holuby.
Velmi dobré jsou dle mého názoru na lovecké trénování střelnice "pouťovky" jak říká kolega rozhodčí. Dočasné střelnice co si sem tam zbuduje nějaké to MS pro svůj střelecký den a které nejsou stavěné podle pravidel ISSF. Třeba dvě vrhačky pod mezí a střelci se točí na 5 ti stanovištích v různých úhlech a vzdálenostech. Nemáš pořádně čas si to našpekulovat a musíš pálit a když příjdeš na to jak trefovat tak je vyhráno. A většinou se tam nevyskytují žádní extrastřelci takže si člověk začátečník aspoň nepřipadá jako paralympik na normální olympiádě.
Ale určitě bych nepodceňoval trénování na asfalťáky jakýmkoli způsobem už s ohledem na ty chudáky opeřené holuby, jejihž stavy třeba u nás docela klesly oproti třeba stavům před 10ti lety.
Je potřeba přesných zásahů, když už jdeš na lov a ne pokryplačit půl hejna pokusnou střelbou a jít domů s prázdou zatímco holubi se zbloudilými bročky popadají až za horizontem k zemi. (obrazně řečeno-neberte to nikdo osobně)

A ještě jedna věc .. z knihy se ještě nikdo střílet nenaučil, byť je sebelépe napsaná ... trénovat, trénovat a trénovat , nahazovat nasucho a na střelnici si nechat poradit zkušenými(ale opravdu zkušenými, ne kdejakým Lojzou) střelci, kteří většinou odhalí střelecké chyby na první pohled.
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
romann
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: sob 26.1.2008, 17:31

Re: lov holubu

Příspěvek od romann »

Dneska jsem se byl projít kolem struhy zjedné strany je strniště po pšenici a na druhé byl hrách jestli se mě nepoštěstí přelstít nějakého holuba ale spíš to bylo na opak.Bylo jich tam ale 20 než jsem se připlížil na dostřel tak byly pryč.Při spáteční cestě jsem už přemíšlel kam pudu večer a v tom když jsem míjel jabloň tak jeden vyletěl tak rychle flinta dolu z ramene první rána dost ukvapená holub nic tak srovnat se a druhá to už značil zásah a po chvilce klesá k zemi.Po oškubání jsem byl překvapen kolik měl v sobě broku(7)a jěště letěl dál.Takže věřím že hodně holubu odletí jako že nic ale přitom něco chytl a pozdeji někde padne.
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: lov holubu

Příspěvek od marnet »

Hodně záleží na velikosti použitých broků.Mě se na hřivnáče nejvíce osvědčily o průměru 3-3,5 mm.Ty 3,5 milimetrové na ně obzvláště platí.V neděli jsem ulovil hřivnáče brok. kozlicí r.28/70 brokem 3,5 mm.Po oškubání jsem zjistil zásah jediným brokem,holub zhasnul okamžitě po zásahu.
romann
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: sob 26.1.2008, 17:31

Re: lov holubu

Příspěvek od romann »

Je pravda že na první ránu dávám trojku a na druho 3,5 a vetšinou platí až ta druhá takže budu dávat oba 3,5 a ukáže se jestli na to budou slyšet.I když dva už mám střeleny takže z nádivkou na chuť to stačí a kdo to má škubat.Nevím jak tady psal kolega že jich střelil přes 30 kdo mu to škubal já když mám škubat dva tak si říkám že už je radši střílet nebudu.
MICHELE
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16.2.2011, 11:36
Bydliště: San Vincenzo - Toscana - Italie /Desna v Jiz. horach

Lov holubů

Příspěvek od MICHELE »

ahoj vsem, jsem se chtel zeptat, jak je to s lovem holuba hrivnace v ceske republice, ja jsem z Toskanska v Italii a jsem vasnivy lovec, hlavne hrivnace, drozda, sluka lesni... nevim ale jestli se v Cr smi lovit a jestli tak kdy..
mohli by jste mi prosim poradit, stanky na kterych se to doctu, nikde jsme to nenasli.
taky by me zajimalo jak je to s mistem lovu.. kdyz vim kde jsou hrivnaci - videl jsem je :D tak musim mit povoleni majitele pozemku? nebo jak je to?
zatim diky
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: lov holubu

Příspěvek od mikis »

A je to tu, včera jsem byl obhlídnout hřivnáče na podmítnuté řepce. Zda se ,že jich je letos víc než loni. Neodpustil jsem si dvě rany na dalku, samozřejmě bez učinku, ale spíš to bylo abych je zvednul a viděl kolik jich je... Ale dnes, po obědě (dřív jsem nemohl) jsem si sednul do stínu tel. sloupu a odpočíval.... jeden co ztratil směr se přeci jen našel,a na 40-50 3,5mm brok a neměl šanci, jedna rana-jeden ulovek. Pak už nic nelítalo a ja musel zase jít něco dělat. Ale i tak pěkná pauza na oběd :D , už se těšim až pujdu některé rano i s balabány....

Jak je to u Vás s hřivnáči??
preparator
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 24.12.2009, 9:41

Re: lov holubu

Příspěvek od preparator »

Zdravím unás to zatím za moc nestoji pole je prosečené jen prostředkem takže všeci holubi sedají na strniště kde se neni kam schovat tak sem zašitý pod vrbama v potoku,sem tam se nejaký zatoulá na dostřel . Dosavadní výsledek 5 hřivnaču 9 šedivek a 1 straka v loni byl u nás dobrý podzimní tah celkem se mi jich v loni povedlo střelit 44 takže mám letos ještě co dělat ale to ještě přide..... tak všem hodne zážitku s hřivnačema.
Pavel20
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 17.4.2008, 10:03
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: lov holubu

Příspěvek od Pavel20 »

Zdravím,
chtěl bych se zeptat Vás zkušenějších. Přemýšlel jsem o lovu na holubů, ale nemohu přijít na to proč Holuba hřívnáče lovit. Za jakým učelem? Jen kvůli zvěřině nebo snad nečím škodí nebo je to jen touha si vystřelit?... Myslím, že zrovna z holuba, který sežere téměř cokoliv, nebude zvěřina ideální stravou?... Poradtě, kritizujte mi, ale dejte mi důvod proč Holuba hřívnáče lovit.

Děkuji
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: lov holubu

Příspěvek od figi »

Zajímavé.
napiš nejprve sám -
Už jsi něco někdy ulovil ? A jestli ano, tak proč ?

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: lov holubu

Příspěvek od mikis »

Pavel20 píše:Zdravím,
chtěl bych se zeptat Vás zkušenějších. Přemýšlel jsem o lovu na holubů, ale nemohu přijít na to proč Holuba hřívnáče lovit. Za jakým učelem? Jen kvůli zvěřině nebo snad nečím škodí nebo je to jen touha si vystřelit?... Myslím, že zrovna z holuba, který sežere téměř cokoliv, nebude zvěřina ideální stravou?... Poradtě, kritizujte mi, ale dejte mi důvod proč Holuba hřívnáče lovit.

Děkuji
Jen tak mimochodem, v mnoha knihách se dočteš, že pravě hřivnáč je ve zvěřině vynikající...že jí není moc to je pravda.... a že ničemu neškodí? Přijď se zeptat zemědělce co se stane s čerstvě zasetou řepkou když na ní ihned po setí usedne větší hejno hladových holubů.... :lol: ti to vysvětlí..... a touha střílet? Poměřit se z jejich chytrostí a opatrností? Proč ne, myslím že to není úplně jednoduchý lov, to třeba střílet kachny jsou větší jatka.... a myslíš, že střílet jen proto ,že je něco větší , a dá se to líp sežrat je správnější? Aspoň takto vyznělo.... :wink:
Pavel20
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 17.4.2008, 10:03
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: lov holubu

Příspěvek od Pavel20 »

beru Holuba hřívnáče jako zvěř, která svým způsobem života neškodí žádným způsobem jiným drůhům zvěře ani lidem v jeho okolí. Neznám a ani nevím jestli jeho zvěřina je vhodná pro konzumaci. Proto nechámu důvod lovu Holuba hřívnáče. A proto ten můj dotaz na Vás zkušenější.
Ulovil jsem pár kusů zvěře(černá, liška) u těchno a ještě pár druhů zvěře jsem schopen uvést důvod jejich lovu.
Nehodlám lovit veškeré druhy zvěře na které je stanovena doba lovu či které mám vypsané v povolence, protože u některých z nich nedokáži najít odůvodnění k jejich lovu...
Pavel20
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 17.4.2008, 10:03
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: lov holubu

Příspěvek od Pavel20 »

mikis píše:
Pavel20 píše:Zdravím,
chtěl bych se zeptat Vás zkušenějších. Přemýšlel jsem o lovu na holubů, ale nemohu přijít na to proč Holuba hřívnáče lovit. Za jakým učelem? Jen kvůli zvěřině nebo snad nečím škodí nebo je to jen touha si vystřelit?... Myslím, že zrovna z holuba, který sežere téměř cokoliv, nebude zvěřina ideální stravou?... Poradtě, kritizujte mi, ale dejte mi důvod proč Holuba hřívnáče lovit.

Děkuji
Jen tak mimochodem, v mnoha knihách se dočteš, že pravě hřivnáč je ve zvěřině vynikající...že jí není moc to je pravda.... a že ničemu neškodí? Přijď se zeptat zemědělce co se stane s čerstvě zasetou řepkou když na ní ihned po setí usedne větší hejno hladových holubů.... :lol: ti to vysvětlí..... a touha střílet? Poměřit se z jejich chytrostí a opatrností? Proč ne, myslím že to není úplně jednoduchý lov, to třeba střílet kachny jsou větší jatka.... a myslíš, že střílet jen proto ,že je něco větší , a dá se to líp sežrat je správnější? Aspoň takto vyznělo.... :wink:

Znáš situaci z praxe, kdy hejno hřívnáčů způsobylo tak markantní škody jako například ve srovnání s černou zvěří? Viděl jsi někdy opravdu tak "větší" hejno hřívnáčů jak poisuješ. Chutnal jsi někdy Hřívnáče?... Neuraž se, ale vychází tvoje reakce z opravdové praxe nebo jsi o tom jen četl čí slyšel?... Nemyslím to zle, ale dost nad tím přemýšlím.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: lov holubu

Příspěvek od figi »

lov holubu
Odesláno: čtv srp 04, 2011 11:00 pm
Od: Pavel20
Komu: figi

Nedělám myslivost dlouho. Druhým rokem. Ano, už jsem něco ulovil. Spočítám to na prstech jedné ruky.
Vždy když jsem lovil, jsem si pokládal otázku proč to dělám a až na druhém místě byl jakoby pocit, že si mi to líbí. Pak když přicházím ke kusu, říkám si, že jsem to asi dělat neměl. Pocituju lítost. Tu lítost pocituji i před lovem, a proto se snažím vždy trochu uklidnit. Pokládám si otázku, proč daný kus zvěře mám lovit, z jakého důvodu. Většinou ten důvod je ten, že daný kus zvěře je škodící jiným druhům zvěře či zvířatům nebo i lidem. Pro příklad uvedu Lišku(loví např: srnčata, zpěvné ptactvo0); Prase(škodí převážně lidem svým způsobem života a to většinou v polních monokulturách obilí apod.)... U holubů nevidím důvod proč je lovit

PS: nechtěl jsem zbytečně být mimo téma. Proto píšu sem


Takováhle mi přišla SZ od Pavla20.
Nedávám ji sem proto, aby ho někdo napadal či si dělal legraci, to by bylo ubohé.

Myslím, že v tomto případě by bylo ideální vyměnit kulovnici za fotoaparát.

V dnešní době nelovíme z hladu. A jestli si někdo myslí, že svým úlovkem spasil pole zemědělců či zachránil srnče, je na omylu, protože to není v celku významné.
Lov by měl v dnešní době přinášet především radostné pocity tomu, kdo loví. Na lov se musí těšit, naplno si ho užít a po úspěšném lovu se radovat. Není to ale o radosti ze zabíjení. Je to především o lovecké vášni, vše ostatní je špatně.
Ano, realizujeme svoji loveckou vášeň třeba u spárkaté tzv. průběrným odstřelem, navíc plánovaným, a tím pádem jsme se dostali do civilizované podoby lovu, protože nezastřelíme vše, co vyleze. Lišky, hřivnáče, vrány, straky atd. lovíme co to dá, ale protože naše způsoby lovu nejsou příliš produktivní, funguje to tak dobře.
Ten radostný pocit tam musí být, jinak je to ( někdy oboustranné ) trápení.
Tohle není o vysvětlování, to tady nepomůže ničemu.
Opravdu zkus ten fotoaparát. Myslivci, co jen fotí či filmují, jsou také, a není jich málo. Uvidíš, že budeš spokojený.

A hřivnáči jsou vynikající
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: lov holubu

Příspěvek od savazka »

to Pavel20:
Trefil jste toho víc, tož popořadě:)
Proč hřivnáče lovit? 1.) Výborná zvěřina 2.) I když je malinký, prsní svaly a sem tam pár dalších kousků u kostí s bramborem stačí na to, aby se naobědval chlap mého 106kilového formátu, takže zas tak uplně malý není:)
Škodí? Ani bych neřekl, Asppoň ne u nás na Vysočině. Na Moravě ale jsou k vidění hejna o stovkách jedinců a to už je o něčem jiném.
Touha vystřelit: Každý má touhu vystřelit, jinak by nestřílel. A trefit letícího holuba není žádná sranda, takže si tím mimo jiné zpřesňujete mušku a méně toho jak se říká "pofláknete". U volavky to člověku projde, ta má už nějaké rozpětí a letí pomalu že (A ano, volavky i třeba kormoráni se na zvláštní povolení smějí lovit - kdo mě za tohle osočí, protože nedočítá, ten mě vážně, ale vážně naštve!) Na toho malého tvorečka jste zkrátka donuceni střílet přesně jinak půjdete domů s prázdnou.
Holub sežere téměř cokoli: Divočák taky, prase domácí taky. Domácí holub žere to samé co ten divoký. Slepice přímo zbožňují polystyren a tu žlutou těsnící pěnu a jako zákusek si nazobou trochu omítky. A všechny výše zmíněné strašně rádi jíme, ideální neideální:)
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Odpovědět