Lov holubů

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Lov holubů

Příspěvek od precechtel »

Také mám vzpomínku na lov - tlumení holubů /kosteláků či parchantů / na farmě zemědělskoho družstva někdy kolem roku 1985 či 1986. Tehdy jsem pracoval jako řadový zootechnik na této farmě a nový veterinář striktně nařídil zlikvidovat asi 120 holubů žijících různě po půdách kravínů - údajný zdroj aviární TBC. Šéf střediska - bodrý Slovák ze Spiše mi hovoril - vieš Franta ked si myslivec urob tu likvidáciu. Tak jsem nesháněl nijaká povolení, vyčkal sobotní služby, kdy na středisku kolem poledne nikdo nebyl a zpoza vrat kravína dvakrát ze ZP 16/65 brokem 2,5mm říznul do vlečky plné kukuřičné siláže, kde holubi nahusto seděli. Zůstalo jich na fleku asi kolem 40-50ti, posbíral jsem je do pytlů a dal do kafilerního boxu. toto jsem ještě v neděli zopakoval a zbylé holuby příští víkend dostřílel jednotlivě, Jinak středisko bylo na konci vesnice, tak to ani nebudilo pozornost ta střelba, ostatně občas jsme hon končili na středisku probráním hrdliček. Po této akci říkám šéfovi - Laco dej něco z fondu mistra na střelivo a on: Ved si sa pobavil, čo by si chcel. A tím byla záležitost uzavřena. Ještě že jsem tenkrát přebíjel brokové náboje, tak to bylo levné. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: lov holubu

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Kolegové, všiml jsem si, že nikdo tady nezmínil nic o vábení holubu. Používáte vábničky? Prej není špatný třeba rozhodit mezi balabány třeba hrst zrní a do toho si ještě zavábit. Bohužel mé zkušenosti jsou zatím jen teoretické, bez zjevného výsledku. :D Tento lov mě docela láká a už se nemůžu dočkat léta až na ně konečně vyzraju 8)
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: lov holubu

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Lov holubů

Příspěvek od Hans88Vagus »

Již fouká ze strnišť a tak jak se Vám letos daří lov holubů? Zatím asi za hodinový lov se mi podařilo ulovit dva kusy. Jakožto polní myslivec mám lov hřivnáčů za začátek lovu drobné. Je to velmi napínavý lov a má zcela jiné kouzlo než např. lov srnců. Lovím většinou sám nebo ve dvou. Jako nejspolehlivější stanoviště se mi osvědčila hrachová pole, strniště mohou být i podiskovány, holuby sem velice rádi zalétávají na zbytky nesklizeného hrachu. Většinou již při příchodu holuby zvednu, pokud však nevystřelím a dobře se schovám, holuby se do 10 minut opět navrátí. Lovím z rybářské stoličky schovaný v mezích s planými jabloněmi a bezovými keři (důležitý je i stín), nejlepší čas je od 14 do 18 hodin. Lovím na 20 až 40 metrů válečnou hammerleskou ráže 16/70, náboji S&B Vega 3,0mm. Flinta má plné zahrdlení a na holuby skvělé krytí. Je třeba být dobře schovaný. Někdy se mi stane, že při třetím čtvrtém náletu mne již holuby spatří a už se nevrátí. Nepoužívám žádné maskování ani balabány. To mi nevadí, lovím vždy do pěti kusů na nedělní oběd. Při lovu holubů je také důležité se držet na uzdě a nelovit hned prvního, ale vždy až holuby z hejna. Lovu Zdar!
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov holubů

Příspěvek od ČENDA »

Chystám se na ně taky. Hřadujou na drátech vysokého napětí tak budu muset vzít rybářskou židličku a ukrýt se do mřížového stožáru, natáhnout si maskovací síť a číhat. Oni jsou to potvory a sakra dobře vidí a pokud se člověk dobře nemaskuje tak nemá šanci...
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov holubů

Příspěvek od fesoj »

Je zajímavé, že u nás na drátech vysokého napětí hřadují především - a to v hejnech čítajících i několik desitek kusů - doupňáci, hřivnáči podstatně méně a když, tak v jedntlivcích nebo hejnku o maximálně 5 kusech.
Kritériem pravdy je praxe.
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Lov holubů

Příspěvek od Michal S »

U nás už holubi skoro nejsou vždycky v polovině srpna odtahujou na vysočinu a to mě štve že když je doba lovu tak už tu holubi nemáme.
Vocas
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: sob 18.2.2012, 14:12

Re: Lov holubů

Příspěvek od Vocas »

To u nás ja situace stejná,ale jelikož jsem z vysočiny tak teda nevim kam ty holubi odlétají? Muj názor je že těch holubu je malo a že to stačí akorát pro zpestření jídelničku krahujcum a jestřabum.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov holubů

Příspěvek od Zdenek41 »

Musíte počkat až začnou táhnou.Zatím jsou rozptýlení.A je jich opravdu hodně. :wink:
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov holubů

Příspěvek od ČENDA »

Abych to upřesnil,tak ty hejnka jsou také kolem těch 5 kusů tak jak to popisuje i Fesoj. Nicméně jsou a v pondělí se mi povedlo dostat tři. S nádivkou a podlitý trochou vína neměli chybu... :!:
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Lov holubů

Příspěvek od fordik »

Tak u nás (boskovicko) už tah začal. Během víkendu jsem viděl dohromady cca 400 ohlubů v hejnech od 8 do cca 150 kusů. :shock: Přiznám se, že tolik holubů pohromadě jsem ještě neviděl. Bohužel jsem si vybral špatné stanoviště. Dal jsem čtyři rány a podařilo se mi ulovit jen jednoho.
fordik
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Lov holubů

Příspěvek od tornádo »

protože lov holubů začíná za několik málo dní,tak se chci zeptat jaké náboje a velikosti broků vám sedí nejlépe ? já sem letos koupil fortuny a corony 3,0mm a 3,5mm do dvanáctky,tak jsem sám zvědav,jak to ne/bude padat :lol:
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Lov holubů

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Já budu kupovat asi taky 3,0 a 3,5 mm, ale mini magnumy SB. Minulý rok jsem lovíval se skeetovýma i s trapovýma, ale málo to zabíjelo. To šlo pouze na krátkou vzdálenost. Nejlepší byly asi 3 mm broky. S těma 3,5 mi padali bažanti i na víc než 50 metrů. 8)
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Lov holubů

Příspěvek od tornádo »

Na ty minimagnumy je dost negativních ohlasů,co se rychlosti a průbojnosti týká.Osobně sem je nezkoušel,tak nevím.
Jsem zvědav na ty Corony,protože SB sem nikdy nekupoval.

Každopádně pak poreferuj.Zajímalo by mě jak to půjde s nima.Protože pomalejší náboj se 42g olova na rychlo letícího malého ptáka,k tomu ten značný zpětný ráz a následné tuplování... :D
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lov holubů

Příspěvek od Leon »

stačí se podívat na stránky SB o kolik je 12/70 magnum pomalejší a na holubech je znát každej metr :wink:
CZ 550 american 308win.
Odpovědět