Lov holubů

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: lov holubu

Příspěvek od fesoj »

Figi to napslal nádherně a výstižně, klobouk dolů. A pro Pavla20 - naprosto tě neodsuzuji a nezesměšňuji, ale doporučuji ti, přečti si knihy o přírodě od Jana Vrby, ten ti na tvé otázky odpoví snad nejlíp. Zejména v knize Myslivcův rok.
Já osobně považuji lov hřivnáčů za nádherný. Přesto je nelovím. Ne proto, že jich u nás moc není, ale manželka holuby nejí a je přímo alergická i na vůni při jejich přípravě, což sice nechápu, ale musím respektovat - a střelit holuba a pak ho vyhodit bych už kvůli jeho vynikajícímu masíčku považoval za myslivecký hřích. A k potravě holubů - hřivnáč není městský věžák ! Značné % jeho potravy tvoří lesní plody, zejména borůvky a maliny, aspoň v tuto dobu u nás, než odtáhne dolů do kraje, kde se pro změnu cpe obilím.
Naposledy upravil(a) fesoj dne pát 05.8.2011, 7:51, celkem upraveno 1 x.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: lov holubu

Příspěvek od fesoj »

To Pavel20 - figi to napsal nádherně a výstižně, klobouk dolů... Já osobně považuji lov hřivnáčů za nádherný. Přesto je nelovím. Manželka totiž holuby nejí a je přímo alergická i na vůni při jejich přípravě, což sice nechápu, ale musím respektovat a střelit hřivnáče a pak ho vyhodit bych už kvůli jeho vynikající zvěřině považoval za myslivecký hřích. Pavle, rozhodně tě neodsuzuji ani nezesměšňuji, ale vzhledem ke krátké době, po kterou myslivost provozuješ, ve svém vztahu k ní ještě trochu tápeš. Nic proti tomu, tím jsme si prošli mnozí a myslivec je proto myslivec, že myslí. Doporučuji ti přečíst si knihy o přírodě od Jana Vrby, zejména Myslivcův rok. Tam najdeš určitě odpovědi na mnoho otázek, které si kladeš, a ještě k tomu podané nádhernou formou.
Kritériem pravdy je praxe.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: lov holubu

Příspěvek od xtaup »

Souhlasím lovit hřivnáče jen proto, že si ho chci ulovit a pak ho vyhodit, to se mi jeví opravdu jako nesmysl. Zvěřina z hřivnáče je vynikající a určitě bych se nebál jejich konzumace. Když to tak vidím, tak bude určitě často zdravější než např. maso z dovozu :lol: . A vůbec proč řešit jen hřivnáče, je i mnoho dalších druhů zvěře, které se mohou lovit a neškodí, kachna, bažant, polák atd. a dělat u nich rozdíly jen podle toho kolik se z nich nají lidí?? Figi to vystih.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: lov holubu

Příspěvek od Petr1970 »

no osobně holuby moc nemusím - choval jsem je, takže holoubat bylo 20-50 ročně, a to škubání a výsledný efekt chuťově skvělý, ale ta práce..... nemít babičku

jinak zážitek z "lovu" - dneska klid(společný hon) na zkouškách 18 psů, začlo se střílet a hejno tak 150 ks začlo kroužit nad tím shromážděním.. střelci bouchali tak co měli - hlavně se snažili něco netrefit, v koroně se uzavíraly sázky jestli něco spadne a kterej pes pro to půjde :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: lov holubu

Příspěvek od Zdenek41 »

Opravdu nevím,kde je problém za roky praxe co holub to 2-3 minuty škubání.A pokud mohu říci je to jedna z těch nejlepších zvěřin.Jen mít trochu více času na lov ten je opravdu u této zvěře potřebný.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: lov holubu

Příspěvek od fesoj »

Co vím já, tak holub, domácí i divoký, se škube nejlíp z veškeré pernaté zvěře i drůbeže.
Kritériem pravdy je praxe.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: lov holubu

Příspěvek od Toma »

Já to nejím, mě tam vadí ten pach,i u domácích holubů a kačen pižmových.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: lov holubu

Příspěvek od figi »

Zdenek a fesoj - naprostý souhlas. Holub to je bleskovka na dvě minuty.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: lov holubu

Příspěvek od Steyer »

letos jich mám střelených pět a určitě budu pokračovat dál, tedy pokud bude Diana alespoň trochu nakloněná. když se mi konečně podařilo střelit prvního, měl jsem z něj větší radost, než ze srnce. zvěřina perfektní, škubačka ca.5minut, holub je nejlépe škubatelná pernatá - tak to stojí v každé kuchařce. holubi jsou silní protivníci, jsou rychlí, ostražití, chytří a výborně vidí, takže ulovit je není jednoduché. používám balabány. Holubům Zdar!
ps: pečení holubi sami do huby nelítaj´ ..... :mrgreen:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: lov holubu

Příspěvek od kojot »

Na uloveném holubovi je nejlepší fakt, že než naletí další, je ten předešlý nepřeživší již do čista otrhán. Kolektivní kuchání nechávám na závěr, ať nepatlám flintu :lol: .
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Jura
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: ned 26.8.2007, 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov holubů

Příspěvek od Jura »

Lov Holuba Hřivnáče je v ČR povolen od 01.08. - 31.10.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov holubů

Příspěvek od Climber »

Lov holubů u nás nabral neobyčejnou podobu. V teletníku na JZD (sorry za ten termín) hřadovali desítky holubů na krovech a hambálkách a srali dobytku do žrádla. Jezeďáci tudíž požádali o to, abychom je odstříleli, hnali to přes okres, ten to schválil, nahlásili to na policajty, přidělili nám termíny a my začali chodit do družstva na holuby. Vím, že to není druh lovu holubů, který je v tomto tématu předmětem diskuse, ale snad mě za tento příspěvek nebudete příliš kritizovat.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov holubů

Příspěvek od Climber »

Jo zapoměl jsem, že jsme jich tam střelili už přes 100.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov holubů

Příspěvek od fesoj »

Copak v teletníku... Někdy v r. 74 nebo 75 jsem v létě časně zrána potkal v Praze na Staromáku staršího pána s malorážkou, který se rovněž zabýval touto bohulibou činností. Měl na to vystaveno zvláštní povolení od NVP (národního výboru hl.města Prahy - pro ty mladší). K vystavení tohoto povolení bylo - tenkrát - zapotřebí vlastnit lov. lístek a mít v něm zapsanou malorážku (a to měl málokdo) a uzavřít zvláštní pojistku proti škodám ze zákonné odpovědnosti, protože myslivecké pojištění se na to nevztahovalo. Bylo povoleno používat pouze náboje Flobert a dodržovat vymezený čas - ráno za nízkého provozu. Tak jsem toho dědu požádal, zda by mě nenechal vystřelit. Když jsem mu asi po pěti ranách malorážku vracel, požádal mě, abych střílel dál, že prý mám lepší oči a jde mi to líp. No, dvakrát mě pobízet nemusel... A pak se to stalo. Postřelený holoubek to jaksi neukočíroval a zneškodnil sklo balkónových dveří. Na balkóně se vzápětí objevil trochu vyděšený obyvatel bytu v pyžamu - a děda hned volal, že se nic neděje, že má pojistku a že mu škoda bude uhrazena. Žádný problém z toho nebyl. Horší bylo, když jsem za chvíli střelil holuba, který spadl jako kámen z dost velké výšky na chodník a málem přizabil jakéhosi gaučového kokršpaněla, kterého tam zrovna panička venčila. To přísloví, že nejhorší smrt je z vyděšení, má něco do sebe. Baba ječela jak Viktorka u splavu. Nenosit tenkrát uniformu VB, asi bychom byli inzultováni oba, já i ten děda, kterému jsem byl vděčný za to, že nemaje v té době jinou možnost, mohl jsem lovit, i když to nebyla zrovna ortodoxní myslivost...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lov holubů

Příspěvek od Lotr »

Na tom není nic špatného, také pamatuji tyto úředně nařízené lovy za účelem snížení stavu holubů ve městech. Sice jako kluk, když jsem chodil asistovat tátovi a strejdovi, ale docela legálně se lovilo brokovnicemi (!) ve měste, byly vymezeny lokality, nahlášeno na četnících, za každého předloženého uloveného holuba dával městský úřad po patroně. Střílelo se jak u Verdunu a nikdy se nic nestalo.

Teletníkové lovy bývaly zpestřením honů v jedné nejmenované honitbě, kdy se po svačině 2 místní vydali se psem do družstva, tam zvedli početné hejno holubů, účastníci honu si zabouchali do vzduchu a šlo se dál. Pravda, velikou výhodou tam je, že objekt stojí na konci vesnice v polích, takže se na holuby střílí vlastně už v revíru.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět