Vyšetření trichinela

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od Zdenek41 »

To jsem teda asi mimo mísu a hlava mi to nebere.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od Zdenek41 »

Tularémie nemoc přenášená u hlodavců bohužel je vnímavý i člověk.U nakažených dochází k zduření uzlin,pod kuží boule atd.U člověka je průběh dosti horečnatý a hnisají uzliny.Jsou ohniska a ochraná pásma.Já osobně nchávám všechny zajíce vyšetřovat na skle.Za těch 30Kč kus stojí než marodit i rok.A to v tom lepším případě.Nechápu proč by se zakazovaly hony.Ba naopak je potřeba zajíce probrat a vědět jak jsem na tom v honitbě.Abych nebyl tedy Ot tak svalovec je uplě něco jiného.Ted se nezlobte nestačím se divit.Pokud by byl záchyt trichinel okamžitě se o tom ví.Jak jsem psal stane se,ale to maso či zvěřina má uplně jinej původ.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od Petr1970 »

netuším, možné to je, za případné nedoruzmění se omlouvám, zatím jsem na 10 straně penzumu a kurz mi začíná až příští rok...
jen se bavili myslivci při čekání na výsledky že nesmí lovit zajíce a že to chytají i okolní honitby...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od Petr1970 »

tak se omlouvám, byla (je) to tularemie.. prý jsou na vysočině ohniska (v nějakém oběžníku atd..), včetně okolních MS...
dál jsem vyslechl pár off-record věcí jako že se to obvykle nehlásí, hlásí se to jako pomsta vyhozených členů atd...

tam kam chodím prý stejně střílí 1-2 zajíce rok/tombola, víc jich není..... vyšetření dělají
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od Zdenek41 »

Jo to je v pohodě.Tak to pořádně naštuduj. :wink:
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od Karel61 »

Tak tu máme zase jeden pozitivní nález na Českolipsku:

„Státní veterinární ústav v Praze ze vzorku uloveného divočáka na Českolipsku zjistil pozitivní výsledek testu na nálezu původce nákazy svalovce (Trichinella)," uvádí Miroslav Kurfürst, ředitel Krajské veterinární správy Libereckého kraje (KVSL).

Zdroj: http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_regi ... 60225.html
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od fesoj »

Sem tam /jako třeba zrovna teď na Českolipsku/ se zjistí pozitivní nález. Je zajímavé, že se zpravidla jedná o výjimku - při těch tisícovkách ulovených a vyšetřených kusů se divím, že toho není víc - ale je mi záhadou, co je vlastně rezervoárem trichinelózy. Černá zvěř to asi nebude, to by těch nakažených prasat bylo podstatně víc a proto se ptám : 1/ Kde se zpravidla ten divočák nakazí a 2/ přenos asi bude možný pouze pozřením svaloviny z napadeného zvířete. Byl v tomto směru prováděn nějaký výzkum, co se týče např. hlodavců ?
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od pufr »

V dobe mych studii se tradovalo, ze trichinelou promorene jsou populace potkanu :?
A taky jsem zaslechl, ze nejaky muzejni preparator se kdysi nakazil "jadrem" rysa ostrovida v jakychsi tepelne neupravenych vyrobcich :)
Pufr
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od Leon »

Někde už nevím kde psali o dost vysokých procentech u lišek co se dávají na jaře na vyšetření a prasata mi několikrát vytáhli zakopanou lišku.Jinak u potkanů nutrii toho je taky dost
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od Zdenek41 »

Nejvíc jich má medvěd....
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vyšetření trichinela

Příspěvek od BwanaHunter »

Svalovec je hlístice se zvláštním vývojovým cyklem, nemá exogenní fázi, tedy nevyskytuje se volně "venku" mimo tělo hostitele, nešíří se vajíčky (na rozdíl od škrkavek, roupů apod.), ale opouzdřenými larvičkami, a přenáší se konzumací syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa. Mezihostitel tedy může být i definitivní hostitel. Velkým rezervoárem jsou potkani, u nutrií bych si nebyl tak jistý, protože nevím o tom, že by žraly maso (?), a logicky vnímaví k němu jsou masožravci a všežravci, takže šelmy, jezevci, prasata...mezihostitel netřeba, takže když prase sežere padlého druha, který bude pozitivní, také se nakazí. U lidí je např. doložený i případ hromadné nákazy na hasičském bálu, kde sežrali psa. Holt ho blbě upekli... :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět