Noční šoulání

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Noční šoulání

Příspěvek od kojot »

Jo, v noci to není sranda. Slyšel jsem historku od jednoho agenta, jak po vyjítí měsíčku uviděl na louce před sebou 12 prasat. Zamířil na poslední prase a bum, z prasete se zablesklo, ale prasata stály dál tak hbitě pálil druhou ránu, protože si myslel, že minul a kule se svezla po kameni, po druhé ráně se z prasete zase zablesklo a prasata nic, což ho donutilo vzít baterku a slézt z kazatelny a jít na nástřel. Jaké bylo jeho překvapení, kdy zjistil, že tam kolchozníci nechali odstavený pluh.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Sam60 »

Chtěl bych se zeptat jestli mi může členská schůze zakázat noční šoulání. Nikdy nebyl žádný bezpečnostní incident neb šoulám jenom já. Situace: již několikátým rokem mám nejvyšší odlovy černé zvěře- 50% ročního odlovu celého spolku. 90% těchto úlovků je na poli šouláním. A to je velký problém jako ve většině MS. Na poslední schůzi( nebyl jsem přítomen) si odhlasovali " zákaz šoulání v době od soumraku do úsvitu". V noci se smí lovit jen z posedu nebo sedačky.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Noční šoulání

Příspěvek od rimar77 »

pokud to odůvodníš bezpečností tak bez problémů mohou toto odhlasovat a šoulaní v noci zakázat. Ovšem něco jiného zakázat šoulání v místě kde žádný posed není tam to postrádá logiku ale stejně nic nenaděláš
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Noční šoulání

Příspěvek od dalas »

Co odhlasuje členská schůze, to platí. Většinou jsou tyto věci stanoveny provozním řádem. Jsou možné dvě motivace. Jednou je závist a druhou je bezpečnost. O tom prvním není třeba se rozepisovat. To druhé je trochu problematické. Ti, co loví na čekané mohou mít obavy, aby si Tě nespletli s černou, nebo aby si se nedostal do jejich směru střelby. Jenže to nic neřeší. Jen tím sníží trochu pravděpodobnost kolize. Obezřetnost ale musí být zachována. V honitbě po nocích se může procházet kdokoliv a z jakýchkoliv pohnutek. Rozhodně toto opatření někdo navrhl, nejspíš asi výbor. Tak se jich zeptej, co je k tomu vede a jestli budou při lovu klidnější. :wink: Rozumnější by bylo, kdyby pro šoulání byly u vás stanovena nějaká oznamovací povinnost. Dva šoulající bez domluvy, to může být opravdu problém.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Sam60 »

A není to v rozporu se zákonem, když to není zakázaný působ lovu?
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Sam60 »

Měli jsme povinnost hlásit se na posedy ale to nový výbor zrušil, protože bylo vidět kdo chodí a kdo jenom leží doma. Jsem bývalý člen výboru :D Snažili jsme se všechno dělat spravedlivě a transparentně ale to se starším členům nelíbilo tak nás odvolali. Navíc jsem MS a to už jim také vadí a snaží se mě odvolat. Takže díky tomuhle opatření nemůžu vykonávat funkci MS, neb jezdit v noci po honitbě autem je k ničemu. :?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Noční šoulání

Příspěvek od dalas »

No, provozním řádem (rozhodnutím členské schůze) nesmíš porušit zákon, ale můžeš jít nad zákon. Můžeš dělat obstrukci a chodit beze zbraně, což by určitě vedlo k nějakým represím vůči tobě, ale hlavně je to pod úroveň. Zkus si sednout s někým třeba z výboru, kdo je trochu normální a pobavit se s ním o tom. Oficiálně to bude na 100% zdůvodněno bezpečností. Pak je ale otázka nočního pohybu v honitbě směrem na posed a z posedu.
V tomto směru jak jsem kritický k lpění na svěřených úsecích mají tyto úseky výhodu, že tam nemá kdo co lovit jakýmkoliv způsobem bez dohody se mnou. Takže tam si mohu šoulat kdy chci a jak chci. Samozřejmě dohoda platí i recipročně pro mne. Pak se najdou v rámci MS členové, kteří jsou schopni se takto domluvit a tím se oblast lovu rozšíří. S kým domluva není nemůže očekávat, že budu k němu vstřícný.
Je to prostě vaše interní záležitost a možná na to nepůjde napasovat ani MVO.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Noční šoulání

Příspěvek od fradus »

Re Sam60: Na toto je jednoduchá odpověď. Rozhodnutí členské schůze je svaté. To, zda jde nad zákon či ne musí rozhodnout soud. Ovšem k tomu soudu to musí někdo dát. Všechny tyto dotazy, zda je něco právně relevantní, či ne, při odsouhlasení členskou schůzí jsou zbytečné. Pokud jsou stanovy takové, že členská schůze je vrcholný orgán, tak buď přemluvím většinu pro svůj názor, nebo se podřídím. Pokud mám pocit, že rozhodnutí jde nad zákon, tak to dám soudu, nebo budu držet hubu a krok. Vše ostatní je anarchie a bordel. Většina rozhodla a já se buď podřídím, vypadnu ze spolku nebo dám soudu. Howg.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Lotr »

Kolegové nade mnou mají pravdu. Členská schůze, co by vrcholný orgán Vašeho MS, si může stanovit vnitřní pravidla, proti kterým se nelze odvolat jinam, než opět k členské schůzi. V rozporu se zákonem to rozhodně není, je to vůle Vašeho vrcholného orgánu. Nevím, co máte napsáno ve stanovách, jestli tam máte nějaký opravný prostředek, např. přezkum rozhodnutí členské schůze revizní komisí apod., nicméně jestli jsi nebyl na schůzi přítomen, máš čas do příští schůze obejít spřízněné členy, na další schůzi znovu otevřít diskuzi o zákazu nočního šoulání a toto rozhodnutí zvrátit nebo potvrdit. Na MVO to asi napasovat nepůjde, max. je můžeš postrašit tím, že za neplnění nařízení hrozí sankce.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Sam60 »

No, musím se smířit s tím, že ve spolku kde jsem 26 let členem budou rozhodovat náplavy, který vlastní honební pozemky v celkovém součtu velikosti jako je moje zahrada u baráku :?
Luc333
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: stř 22.2.2012, 20:38

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Luc333 »

....posledním příspěvkem jsi si odpověděl sám, musíš se smířit s rozhodnutím i s "náplavama". Jinak to nebude vzhledem početnosti místních ve spolcích. Časy se mění :D
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Lotr »

Buď rád, že Tě ve spolku nechali. Jsou známy případy, kdy takovéhle náplavy pro osobní spor zbavily otce se synem funkcí mysliveckého a finančního hospodáře, poté je vyloučily ze spolku,a vůbec nebylo nic platné, že jsou největší vlastníci honebních pozemků v dané honitbě.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Noční šoulání

Příspěvek od msoukup »

Noční šoulání je super způsob lovu černé. Efektivní. Dobrý na zážitky a adrenalin :-). Nechci se vyjadřovat k tomu, jak si to kde ošetří či zakážou nebo upraví v provozním řádu, to jde naštěstí zcela mimo mě, jen zmíním naši zkušenost. Dohoda je, že šouláme pouze na vymezených loukách (TTP) v centrální části úseku, kde dochází ke škodám s tím, že když tam někdo jde, tak to hlásí mě, aby se z bezpečnostních důvodů zabránilo možnému průseru (jedeme na úseky, takže žádný problém se v těch pár lidech domluvit). Z kolegou jsem nejdřív vyzkoušel, jestli to jde ve dvou lidech = nejde, proto ta dohoda, že tam chodí vždy jen jeden člověk. Jednoduchý - stačí sms: sedím do 23,00 a pak jdu na louky do 2,00. Kdo se dřív ozve, ten tam jde. Před časem se k nám nacpal kolega z jiného úseku, byvše seznámen s pravidly jasně, jasně, není problém to respektovat. Vydrželo mu to asi měsíc a pak to začlo, pravidelně se objevil někomu za zády, tu a tam nakrmil na vekslu, kterým chodí černá na jednotlivé vnadiště a obcházel to, za rudlem šel do lesa, druhý den jen tak mimochodem sdělil, že tam střelil prase atd., a tak jsme se zase rozloučili. Nutno říct, že stejné problémy předváděl i ve svém domovském úseku. Je to o lidech a dohodě a jejím respektování. MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Noční šoulání

Příspěvek od Sam60 »

Vyjádření SVS k zákazu nočního šoulání. Jinak právník to vidí úplně stejně.
K Vašemu dotazu ohledně možného zákazu lovu černé zvěře tzv. šoulanou ve Vašem sdružení si dovoluji uvést následující informace. Nařízením Státní veterinární správy č.j. SVS/2017/084885-G v čl. 1 ze dne 13.7.2017 byly v rámci celostátních mimořádných veterinárních opatření k zamezení šíření AMP umožněny i zakázané způsoby lovu pro nařízený intenzivní celoroční lov černé zvěře. Tudíž povolené způsoby lovu v rámci myslivecké praxe se přirozeně mají rovněž zintenzívnit, tím se naplňuje povinnost vyplývající z čl. 1 zmiňovaného nařízení. Pokud tedy je písemně uvedeno v konkrétním dokumentu mysliveckého sdružení, že běžně povolený způsob lovu se zakazuje, jedná se o postup v rozporu s nařízením SVS, protože se tímto omezuje lov černé zvěře. V případě písemného důkazu by mohl tento postup být sankcionován místně příslušnou veterinární správou.
Odpovědět