Jezevec lesní

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od Lesomil »

motolada :) , máš recht....ale než vyleze z nory tak je dost opatrný, V té době se nesmí zradit. Pak už jde jen o to, nedělat prudké pohyby. Kolikrát zahrají staří jezevci i s mladýma pod žebříkem slušné cirkusové číslo.....
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od niva »

Zdravím páni kolegové,
každý lov jezevce má své kouzlo a zastánce. Zkouším je lovit ráno u nor nebo na ochozech, když se vracejí domů(nejlépe tam kde křižují polní cestu - nezatravněnou). Viditelnost na polní cestě( při suchu) je vždy do těch cca 15 m dobrá, jen to chce si předem ověřit vítr a bezpečný směr střelby pro brok (chodím s KB). Jezevce v pohybu venku lze jen špatně přeslechnout, takže je čas se připravit.

U nory ráno bývá jezevec při příchodu velmi opatrný a následně rychle mizí v noře. U nás jsou nory zpravidla v zarostlých mezích a stráních, kde není moc dobře vidět. Ale zase to je o správném větru, včasném zasednutí = před rozbřeskem, což chce počítat se slušným oblečením, protože bývá i pěkná kosa. Nezapomenout si připravit místo k sezení (nosím si skládačku) a dobrý výhled na místo předpokládané střelby (PŘEDEM alespoň týden) a kontrolovat si, že se i pak z předpokládaného směru vrací. Je také trochu rozdíl, pokud se "zaměřuji" na sešup jezevce k noře ze stoje nebo když sedím.
Často se mi stalo, že přišel z jiné strany než jsem ho čekal nebo to byl jiný než obeznaný, slyšel jsem ho, ale to bylo všechno. Pak se uměl jako duch vypařit nebo zmizet ve vsuku, o kterém jsem nevěděl.
Fungující a ověřené doporučení ze starší myslivecké literatury. Po zmapování vsuku(ů) a jejich velikosti= průměru si zase předem v blízkosti připravit velikostně odpovídající svázanou otep nařezaného proutí a až si půjdu ráno sednout, tak tu otep(y) nacpat do vsuku(ů), ostrým řezem ven. Získá se tím pár potřebných vteřin navíc pro pohodovější zamíření případně pro tupl.

Zatím vše.
niva
Naposledy upravil(a) niva dne čtv 10.5.2012, 9:47, celkem upraveno 1 x.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od Climber »

Jenom jednou v životě jsem potkal jezevce přes den, na jaře když se vyhříval na sluníčku před norou. Všechna ostatní setkání byla v hluboké noci. Takže pokud chceš lovit jezevce, tak podle mých zkušeností v noci, jezevec mi často přišel na hromadu pro prasata kde bylo tvrdé pečivo.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
MAREKS
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: sob 20.8.2011, 12:45

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od MAREKS »

Lov jezevce je o trpělivosti, postřehu a zodpovědnosti. Dle rad starých lovců škodné je vhodné čekat u obeznané nory s dobrou optikou a hlavně větrem a absolutní tichosti. Jezevec vychází hodinu po setmění, dlouho jistí než vyleze celý ven z nory a dle mé zkušenosti se ještě chvíli zdržuje v blízkosti vsuku než vyrazí na vycházku revírem. Je třeba počkat se střelbou až se od nory trochu vzdálí, jelikož i při smrtelné "křeči" má tendenci ihned vrátit zpět do bezpečí podzemí a pak je pro lovce bez rýče ztracen. Taky se mi to povedlo, když na 30m "jistá" rána 4mm brok 2 jezevci naráz před vsukem a já v horlivosti nečekal,vystřelil a po ráně kouknu, oba v pr.... Dlouho to pak mrzí

Jezevec je chytré zvíře a zná zákon. Proto vychází hodinu po setmění. Pokud jej doporučuješ lovít s baterkou, můžeš s výjimkou na použití umělého osvětlení ale jen hodinu po západu a hodinu před východem slunce. Takto, jak jsi to napsal porušuješ pravidla fóra. dalas
Naposledy upravil(a) MAREKS dne ned 20.5.2012, 21:12, celkem upraveno 1 x.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od Climber »

MAREKS píše:Lov jezevce je o trpělivosti, postřehu a zodpovědnosti. Dle rad starých lovců škodné je vhodné čekat u obeznané nory s dobrou optikou a hlavně větrem a absolutní tichosti. Jezevec vychází hodinu po setmění, dlouho jistí než vyleze celý ven z nory a dle mé zkušenosti se ještě chvíli zdržuje v blízkosti vsuku než vyrazí na vycházku revírem. Je třeba počkat se střelbou až se od nory trochu vzdálí, jelikož i při smrtelné "křeči" má tendenci ihned vrátit zpět do bezpečí podzemí a pak je pro lovce bez rýče ztracen. Taky se mi to povedlo, když na 30m "jistá" rána při baterce 4mm brok 2 jezevci naráz před vsukem a já v horlivosti nečekal,vystřelil a po ráně kouknu, oba v pr.... Dlouho to pak mrzí
Jednou jsem takhle střelil brokem na jezevce před vsukem, no a jezevec šup a byl v díře, zaklel jsem a mazal domů. Další den jsem šel na stejné místo na ranní čekání a když se rozednilo tak koukám zhaslý jezevec metr od vsuku. To mě velmi překvapilo, tzn. že jezevec po ráně zapadl do nory a v noci pak vylezl a zhasnul metr od vsuku. Nečekal bych, že poraněný vyleze z nory ven.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od motolada »

Dnes se mě podařilo natočit jezevce při norování.Točeno mobilem právě když ho jezevčík hnal nahoru asi 200m dlouhým kanálem.V době natáčení už proběhl chvat který jezevčík odnesl roztrženým slechem.Jez.vystrčil hlavu a hned se schoval.Nedostali jsme ho.
http://www.youtube.com/watch?v=lEL1zeY0 ... el&list=UL
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od Mikulda »

Jezevce jsem ulovil vždycky jen norováním. Na čekané jsem ho zatím nepotkal. Co se týká norování, chce to být absolutně potichu. Někdy ho pes vyžene, někdy ne(není jako liška, ta pokud nemá v noře mladé, je většinou do 20 minut venku). V přírodních norách je to ale nebezpečný(pro psa) a je lepší, když už to chce někdo riskovat, použít psa, který nejde na kontakt. Čím jsem starší tím víc z vlastní zkušenosti tvrdím, že lov jezevce norováním je dost velká rasovina jak pro psa tak pro jezevce. To, že noru obývá jezevec se dá dobře poznat podle toho, že do nory vede jakoby koryto a k noře bývá natahaná tráva, mech, apod...Jezevec je zajímavý zvíře, hlavně co se etologie týká. Doporučuju si o tom něco přečíst. Jinak bych ještě chtěl říct, že má vynikající maso...Několikrát se mi stalo, že v noře s jezevcem byla i liška...asi si nijak nevadí...
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od michalos »

Vloni jsme v obeznané umělé noře vynorovali jednoho a co se týče na individuálním lovu tak mám s několika kolegy ze sdružení odlišné způsoby. Někdo dá fotopast, aby viděl v kolik vychází a počká si.
Já dávám i několik měsíců před odlovem před nory zbytky vývrhů ze všeho možného nebo i ryby abych navykl jezevce a poté sedávám pouze s brokovnicí a 5,1čkama na 4metry vysoký žebřík vzdálený cca 10metrů od prvního vsuku. Šel jsem jenom dvakrát (potom zbyl čas už jen na čuníky) a pokaždé úspěšně v rozmezí jednoho týdne. Jeden vylezl o půl desáté, druhý mladší už v devět. Toť zatím mé zkušenosti s lovem jezevců. Lovu zdar
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od Klein »

Máte někdo zkušenosti s lovem jezevce do sklopců poblíž nory ?
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od Klein »

Tak jsem včera čekal u jezevčího labyrintu na liščta a vylezli dva jezevci. Jeden se skrz kopřivy ke mě dostal dokonce až na 4 metry. :lol:

Myslíte, že se někdy posune zpět doba jejich lovu na letní měsíce ? V této době by byl lov jezevce naprostá hračka, možná je to pávě jeden z hlavních důvodů proč jeho dobu lovu posunuli až na podzim. :wink:
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od Jiří K. »

My co řadíme jezevce mezi užitkovou, si do podzimu klidně počkáme. :lol:
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od Klein »

Užitková ? Souhlasím, ale v uměrném počtu. :wink: :lol:
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od Klein »

Chodíte ted na přelomu říjen - listopad ještě čekat na jezevce ? Vyplatí se to ještě ? :wink:
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od Hans88Vagus »

Záleží podle počasí. Loni u nás jezevci vůbec neusnuli. Letos jsou pořád aktivní a vypadá to, že ještě dlouho budou. Drahánská vrchovina 350 m.n.m.
jdodo
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 12.11.2010, 12:04
Bydliště: Jeseníky

Re: Jezevec lesní

Příspěvek od jdodo »

U nás se může lovit celoročně kvůli jeřábkovi lesnímu.2x jsem ho ulovil v létě,ale už to nedělám neb nemá žádné sádlo.Počkám si na podzim v létě si občíhnu kudy chodí potom to není problém.Pokud mají klid tak chodí celkem pravidelně.
Odpovědět