Odchytové zařízení na černou zvěř

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od palkopal »

Lotr píše:Stát by se měl k věci postavit mnohem zodpovědněji, než shazovat škody na někoho jiného nebo dělat mrtvého brouka.
Jak mnohem zodpovědněji? Co konkrétně? Jakou činností či nečinností či opatřením stát shazuje škody na někoho jiného?
Mnoho diskutujících volá po silnější státní správě a řízení myslivosti, řešení škod zvěří ministertvem, řešení zodpovědnosti za škody, výměně lidí na úseku myslivosti na ministerstvu atd. atd., ale co by se mělo skutečně mělo změnit (legislativa v čem, směrnice v čem, plánování v čem atd.), skutečně nezaznívá.

Podle mne hodně problémů je řešitelných na úrovni MS, jenom chtít. Kardinální problém vidím v motivaci k odstřelu černé zvěře - pokud to někde funguje tak, že každý ulovený kus se dělí mezi ostatní členy, případně jde do výkupu a peníze od společné kasy, těch pár, co jsou ochotni lovit, to po čase přestane bavit.
Nejjednodušší motivace (nejúčinnější?) - kdo co uloví, je jeho, žádné podíly či výkup, chceš-li maso, střílej. Nestřílíte, povolenky hostům za drobný obolos a stejně se zvěřinou.
Účinná motivace - kus do 50 (40...) kg lovce, těžší se odevzdává (motivace lovit selata).
Motivace klesá s % ponechané a odevzdávané zvěřiny.
Dnes nevidím důvod, proč by veškerá černá nemohla být lovena celoročně bez ohledu na velikost honiteb (bez plánu, bez rozlišování "holky všechny, kluci do dvou let") stejně jako lišky, případně s hájením bachyní po kratší dobu než 1/2 roku. Protože půjdou-li stavy a odstřely stejným tempem, jako dosud, jinak to neskončí. Proto čím dřív, tím líp.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

Buttler> já nemluvil o téhle novele, ta toho opravdu moc nevyřeší. Psal jsem, že nebude poslední... V tom, že řešení bude muset být systémové, v tom se shodneme. O té práci, a nákladech, mi něco povídej, když se daří a přeje Hubert, počasí, práce... střelím těch cca 20-30 ks černé za rok sám. K tomu jsem byl do nedávna v revíru, kde jsme v osmi lidech, z toho tak 6 opravdu aktivních, stříleli přes 100 ks (taky 170) jelení zvěře ročně. Potřeboval bych systém jako v Africe, abych měl k ruce dva stopaře a řidiče, a já střelím, oni se postarají o zbytek :-)) Samozřejmě většina šla a jde do výkupu, to bych se z toho už úplně zbláznil. Rodina je sice adaptovaná, mám "mysliveckou" ženu, ale taky je ten čas znát. I tak je to kapka v moři, jak správně píše Lotr, problém už dávno přerostl lokální měřítka. S tím zástřelným bych byl asi opatrný, pokud tedy chceme černou pořád ještě chovat, byť s rozumem a limity, a ne pronásledovat jak třídního nepřítele.

palkopal> já mám představu, co by se mělo změnit, a něco z toho jsem i psal - řízení chovu, systém mysliveckého plánování atd. Že neříkám jak přesně by to mělo vypadat, to je proto, že si neosobuji právo na rozum a na to být všeználkem. Pokud jde o motivaci k lovu černé, nevím, jestli to je zvěřina. Máme to tak, že v domovském revíru je kus do 40 kg lovce, z většího má zástřelné 5 kg čisté zvěřiny kýta, panenky, hřbet. V dalším soukromém, kde jsem, je lovce celý každý kus, chce-li ho. Mrazák mám permanentně plný vepřového, a potřebuju taky nějaké místo na srnčí a vysokou :-) a hodně kusů rozdám po známých. Hubert je mi svědkem, že pro flákotu to faaaakt nedělám. Jsem asi divnej, ale kromě pindání se snažím aspoň svojí maličkostí něco dělat...
Pokud by to skončilo "jen" celoročním lovem černé bez omezení, bylo by to ještě dobré, já se bojím, aby to neskončilo "einsatzkommandy" nebo jako v Holandsku, kde tak dlouho omezovali lov, až se jim přemnožili divoké husy tak, že teď je budou odchytávat v době, kdy přepeřují - nelétají, a usmrcovat v mobilních plynových komorách... (Btw. dobré téma pro trávožrouty z šílených myslivců...)
Naposledy upravil(a) BwanaHunter dne úte 12.5.2015, 11:11, celkem upraveno 1 x.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Lotr »

Buttler - sorry, ale to je Váš vnitřní problém, který si musíte vyřešit Vy sami. Navíc si myslím, že Vašich 40 střelených prasat globální problém škody černou zvěří nevyřeší. Ale u nás taky ne, u nás to hrozně kolísá, dle složení plodin ve smyslu "není kukuřice, nejsou prasata", jeden rok ulovíme cca 40 ks, další po změně plodin na polích necelých 20. Zástřelné není špatná myšlenka, královehradecký kraj to jeden čas podporoval a pokud vím, hospodáři zodpovědně nosili státní správě spodní čelisti, ale jen tak dlouho, než místnímu krajskému úřadu došly peníze. Navíc jsi mi neodpověděl na moje předchozí otázky.
palkopal - tak jak jsem popsal v příslušné vlákně o novele zákona. Škodní komise, důsledně uložené povinnosti k ochraně zvěře jak vlastníky pozemků, tak majitelů hospodářských i zájmových zvířat a další a další. V čem by se měla změnit legislativa jsem popsal paragraf po paragrafu. Otázka samozřejmě zní, co z toho bude, ale jsou kolegové zde z fóra, kteří osobním jednáním činí příslušné kroky. V návrhu novely zákona je myslím možnost, že bude možno lovit černou po celý rok bez ohledu na všechno.
S místní problematikou motivace lovu černé souhlasím, sám se potýkám se stejnými problémy.

edit: právě přišla statistika. V Ústeckém kraji bylo za mysl. rok 2014 uloveno 12.033 ks černé. V roce 2013 12.594 ks, v roce 2012 18.904 ks, v roce 2011 8.639 ks, v roce 2010 13.086, v roce 2009 9.470 ks, v roce 2008 12.352 ks a v roce 2007 11.884 ks černé.
Naposledy upravil(a) Lotr dne úte 12.5.2015, 12:18, celkem upraveno 2 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od dalas »

Docela by mne zajímal časový snímek intenzivního lovce černé.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

Nevím, jestli jsem "intenzivní lovec černé", ale říct můžu, že to vypadá tak, že je z tebe upír a zombie... Já mám naštěstí sklony být noční tvor od přírody, taková ta sova. Volná pracovní doba nebo volná noha a adaptabilní rodina je asi nutností. Ta rodina nejen kvůli času, ale i kvůli tomu, že musí kousnout, když jim ráno oznámíš, že místo toho, co bylo v plánu, visí venku dvě prasata a budou se zpracovávat... :D Taky jsme jich s bratrem jednou přívezli za noc ve dvou šest.... :lol: Jelikož nepoužívám žádnou elektroniku a lovím "jen" s normální optikou, občas se docela těším, až ten měsíc přestane svítít... :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Buttler »

Lotr - další otázky ? je to marný. Motivace pro člena je zvěřina z uloveného kusu, takže kýta. Jiné změny anachronická členská základna nepřipustí. Povolenky hostům už vůbec ne. Demokraticky je každý návrh smeten ze stolu. A tak čekám, až ta stará konzervativní část vychcípá a lovím v rámci možností. Ještě máme v plánu zkusit provozovat myslivost v režii HS, ale to bude chvíli trvat, než se vyjádří honební výbor a sejde se VH. Znáš to. Jsme prostě v Čechách. :|
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od rimar77 »

Buttler hmm hezký - čekám až vychcípaj moc pěkenej výrok, trochu mi chvílema tvoje argumentace připomíná jistého člena fóra a v současné době označeného za trola

jinak asi by chtělo trochu ubrat, tohle téma je odchytová zařízení na černou pokud s nima někdo nesouhlasí je toho věc, jednán se ale o legální způsob lovu černé zvěře a tudíž ho respektujme. Pamatuji si jak před lety tady jsme byli napadáni když jsme se zastávali používání NV pro lov a dneska tu máte skupinu elektronické přístroje a nikomu to nevadí. Nazadělávejte téma pořád dokola něčím co s daným tématem opravdu nesouvisí a založte jiné a nazvěteho třeba proč nepoužívat odchytová zařízení nebo jak teoreticky zredukovat černou zvěř atd. možností je dostatek myslím :-) minimálně ve skupině Hitparáda nesmyslů :-)
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

Ono to tak nějak v podstatě je a člověk se musí trochu krotit, protože málokterá ženská to dokáže vydržet. Ta současná je velmi tolerantní :lol:, takže jak začne polovina měsíce mě nikdo nevidí téměř žádný večer doma. Lovím též bez " nočáků" a dalšího...... Jen znalost prostředí, spádů atd atd je záruka dobrého lovu. Sice teď začíná doba řepky, ale snažím se černou " tahat" na světlá místa či ji vyloženě vyhledávám. Nejsem typ na čekanou či nějaké sezení. A fakt v dobrých časech není problém mít odloveno během týdne i desítku kusů. Pamatuji si dobře minulý podzim, kdy jsem za víkend měl 17 kusů. Jen jsem " česal" okraje kukuřice na hraně lesa tam a zpět. K mokrým místům v kukuřici, kam se černá chodí válet, mám třeba upravené chodníky mačetou, tak aby byl člověk doslova jak duch a dostal se k nim. Je to vše velmi časově náročné a né každý má samozřejmě takové možnosti. Je nás jako celek pár, ale lovu černé věnujeme maximum. Jak jsem již zmínil, tak v podstatě hospodaříme v lese, ale se sousedy je domluva taková, že jakmile by měli v průběhu sezóny či po ní problémy se škodami či vystavena " faktura" , tak otevřeme již zmíněná " vrátka" a začneme " lovit" jako naši předci. Ale to opravdu v krajním případě, přednost má klasický lov. Množství této zvěře mi nepřináší nějaký finanční či ekonomický profit, k tomu mám jiné aktivity, takže na jejím množství nejsem nijak závislý a pokud by její počet byl přijatelný i pro naše okolí a dobré vztahy se sousedy, tak nemám problém toto akceptovat.
Jsem trochu OT a svým způsobem se to vymyká současné praxi.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

Jinak to foto toho lánu je klasický případ, co můžeme ovlivnit. Těm našim kolchozákům nestačilo minulý rok 830 ha kukuřice. Letos je osevní plocha 1258 ha a to téměř v jednom celku!!!!!!!
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Jiří K. »

To Buttler: Nechceš trochu zvolnit ve svých argumentacích. Tvůj poslední příspěvek je už opravdu mimo mísu.
Probíhající diskuze je přehlídkou neznalostí z praxe většiny zúčastněných. Mám k tomu trochu blíže a jsem naprosto znechucený tím, co se děje. Nekompetentnost, neznalost, hájení vlastních a jiných zájmů. Tak vypadá praxe.
Zkus si prosím Tě přestat myslet, že máš patent na rozum. Jestli s Tebou někdo nesouhlasí, tak to neznamená, že je "idiot".
Ono možná Ti nejvíce vadí účinnost této metody lovu a omezení Tvých loveckých možností.
K těm příkladům z praxe. Momentálně jsme se s kolegou střídali od čtvrtku u jednoho pole kde je zaoráno velké množství loňské kukuřice. Jsou u něj čtyři sedačky ať se můžeš přizpůsobit větru. Maximálně obsadíš dvě. Právě kvůli zavětření či ať se nepostřílíme. Ani jednomu z nás nevadí za černou jít. Výsledek nula, prostě jsme neměli štěstí. Další na jiném poli udělal 3 za dva dny. O tom je lov na poli. Za chvíli budou všechny plodiny vysoké a jsme někde. Jak už napsali diskutující přede mnou některá pole jsou tak rozlehlá, že tu zvěř nic nenutí z nich vylézt ven.

K těm odchytovým zařízením. Osobně jsem se s nimi setkal ve čtyřech honitbách a jeden majitel honitby vlastní se mi o jejich využívání zmínil. Jen jedna je využívána klasickým MS. Zbytek 1 x nájemce LČR a 2 x ji provozuje HS, neb je vedou soukromí zemědělci, kteří v obou případech jsou majoritními vlastníky pozemku. Jeden z nich má skoro 80 % pozemků. Nejmenší odchytové zařízení mělo 2 x 3 metry. Nikde jsem neobhajoval používaní malých pastí, tak na jedno sele. Stejně jsou neúčinné. Ve dvou honitbách používají automatické spouštění, ve dvou to spouští obsluha z kazatelny. Nejlepší výsledek 26 ks najednou. Během dvou měsíců skoro 120 ks. Proč, protože kolega vlastní honitbu tvořenou převážně pastvinami. Z 2/3 obklopených lesními honitbami. Škody na pastvinách obrovské, rušení dobytka, poškozené ohradníky a dokonce napadání telat. Dohoda s nájemci lesních honiteb nemožná. Už proto, že mnohým při tvorbě honitby šlápl na kuří oko. Řešení odstřelem
nereálné. Dnes už problémy nemá a i sousedé snaží. Jinak by si prase ulovili jen náhodou.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

Jiří tady zmiňuje obsazenost jednotlivých míst dle větru. Já jsem tak víceméně po spolupráci s kolegy z vedlejšího sdružení vzal doma hadry a věci co se běžně nosí na domácí práce atd atd a nechal je dva dny místnímu hospodskému v jeho lokále pořádně načichnout. Lepší repelent není. Ale má to chybu- čas a prostředky.
Možná se to hodí do jiného vlákna ale takový laciný repelent z hospody má tisícikrát lepší účinnost. Jen ta perioda těch tří pěti dnů je svazující než to úplně vyčichne.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

Buttler> no, pěkný... tebe bych taky chtěl mít doma... Jinak nevím, co jsi se tak zaseknul na těch povolenkách pro hosty... Něco jiného je, když mě pozve kamarád na srnce, to vím, že zvládnu - bude-li přát štěstí - vcelku snadno, a ještě při tom zažijeme nějakou legraci. Když jedu na jelena, dám tomu týden a buď střelím nebo ne... Ale kdyby za mnou někdo přišel s povolenkou, že potřebuje pomoct s černou kvůli škodám, tak i kdyby mi jí přinesl zadarmo, na stříbrném tácku a se zelenou mašličkou, tak mu řeknu ne, sorry, ale tam kde jsem stálým členem mě to vytěžuje až až, a na další podobné aktivity nemám kapacitu, pokud bych to měl brát zodpovědně.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Lotr »

Buttler - další otázky nemám, neb řečeno slovy filmového klasika "je to marný, je to marný, je to marný". Za pár let někdo stejně chytrý jako Ty bude čekat, až chcípneš sám. Přechod na honitbu v rámci HS docílí max. to, že přijdete o pár bezzemků a těch starších, kteří ztratí zájem, škody se budou víc tolerovat vlastníky pozemků, kteří než by investovali peníze do opatření - rozdělení lánů kukuřice obilím apod. - raději snesou ty škody a to bude tak všechno.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od dalas »

Zdánlivě OT otázka na časový snímek lovce černé není ve vztahu k odchytovým zařízením až tak OT. Vychází z dojmu, který vytvořily příspěvky některých diskutujících, že členové MS na to kašlou, jsou pohodlní a že kdyby všichni lovili palnou zbraní, vypadalo by to jinak. Netvrdím, že takoví nejsou, ale jaké je to procento rozdělení: mohou a loví/chtěli by ale nemohou si to dovolit/ mohou, ale kašlou na to. Zatím jsme to hodnotili loví/neloví. Takže dotazník by měl znít:
-Časová a věcná náročnost zaměstnání
-Frekvence a počet hodin návštěv honitby
-Frekvence a počet hodin lovu černé
-Věk, zdravotní stav
-Další faktory omezující aktivity lovu (manželka, děti, vzdálenost do honitby a pod.)

Pak bychom možná zjistili, že počet, který se lovu černé věnuje je obdobný a větší, než počet těch, co by mohli a kašlou na to. Ono se to docela dobře káže když je člověk mladý, svobodný s flexibilní pracovní dobou (už si na to ani nevzpomenu). Osobně si to nedovedu představit prosedět pravidelně 3 půlnoci v týdnu na posedu a pak kvalitně roztáčet kola kapitalismu.
Z tohoto pohledu je lov černé do odchytových zařízení ospravedlnitelný i když souhlasím, že z puritánsky mysliveckého hlediska je až za lovem palnou zbraní. Proto tato diskuze by se měla ubírat směrem vhodné velikosti, konstrukce, umístění, spouštění, vnadění, účinná kontrola atd. a ne jestli používat nebo ne.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Klein »

Ještě bych také poznamenal, že né úplně všichni myslivci jsou nažhavení do lovu prasat a to i přesto, že jsou přemnožená. :wink:
Odpovědět