Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Tim »

Já si tohle nemyslím. Liška tolik škody na drobné zase neudělá a pokud se v zimě uloví dostatek lišek, není důvod norovat....
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od dalas »

Liška tolik škody nenadělá, kuna taky ne, káňata nic, moták taky jen trochu, na silnici sem tam, rotačky, po těch se taky nic nedá najít, jen ti čápi a dravci luxují. Time 100 x nic umoří i vola. Vem si letošní zimu, loňskou zimu. Těch podmínek pro efektivní lov zase tolik nebylo. No ale jestli s tím nemáte problém, tak je to OK. Kolik ale potkáš na vycházce zajíců, bažantů, koroptví, kachen?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Zdenek41 »

S liškou je to jak s černou málo kdo je loví či se na ně specializuje. Liška má ještě jednu výhodu jen málokdo jí žere....
Norovat ano, ale pouze za předpokladu umělých nor a to vyhaněcích a kontaktních zkoušek. Tohle blafání za mříží je to nejlepší jak v přírodní noře přijít o psa.
Řešení je velice jednoduché ,každý člen 1 lišku za rok a je to bez problémů...
Naposledy upravil(a) Zdenek41 dne pon 29.6.2015, 21:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Norování ANO, ale v zimním období. Myslím si, že zímní výřad dospělých kmoter, ubohá liščátka nikdy nevynahradí. :wink:
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Řešení je velice jednoduché ,každý člen 1 lišku za rok a je to bez problémů...[/quote]


Tohle řešení je cesta, ale nedá se nato moc spoléhat. :roll: Dneska si každej domluví střelenou lišku od kamaráda a pak je to ještě horší, než kdyby nestřílel nic.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Leon »

Dalas mám dotaz copak ta liška asi žere když je to takový likvidátor drobné a drobná pomalu nikde díky prasatům a zeleným jelenům nikde není ? Jen tak mimo za tuhle aktivitu si můžou slavní ochránci drobné sami kdyby se nechovali jak ..... tak si celoročního lovu lišky nikdo nevšimne ale když si musí jak velcí supermani honit ego nad umlácenými liščaty tahat k tomu malý děti a pak cpát videa a fotky umlácených liščat a rozervaných psů na net.Takovým přeju odebrání LL a poděkování od těch co norují jako normální lidi,jestli projde kompletní zákaz norování
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od dalas »

Leone, naprostý souhlas. Já se bavím obecně o zákazu norování. A není norování jako norování. Předně by měl vedoucí psa vědět, jak ta nora vypadá a zda se dá v nejhorším snadno kopat. Ideál je, jak psal Zdenek, umělá nora. Ale i na přírodní noru, si myslím, jsou dnes technické prostředky na zmapování. Takže do nějakých skalnatých nebo hlubokých neé. To chlubení se a publicita je ku hovnu, zejména, když je to provázeno tou "etikou". Dovedu pochopit, když se pes poprvé úspěšně dostane do kontaktu s liškou, že z toho má vůdce radost a nechá psa víc, než je třeba.
No a co žerou? To co seženou. Já, když dojdou steaky, taky žeru Gothaj. :mrgreen: Ale jak se dostanu ke steaku, na Gothaj kašlu.
Letos kluci vytáhli z umělé nory 9 liščat+fenu. Já mám v umělé noře ulovenýho lišáka. Něco je taky střelenýho. Přesto nemám o stavy lišky obavy. Ale když jdu ven, není problém na jednom místě vidět pohromadě klidně i 6 zajíců, (lovíme 140-160) kohouti se ozývají a jsou vidět pravidelně téměř po celé honitbě. Slepice trochu méně, ale jsou taky. I ty koroptve potkáš pravidelně. Ale není to jen o liškách, je to taky o dnech procházení travin a jeteliny a vůbec starání se. Každý faktor se dá sám o sobě přežít, ale v součtu? To jsou pak fakt jen ty prasata, lišky a Honza Jelen. :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Leon »

Přesně dneska jsou technické možnosti o kterých se nikomu před pár lety ještě nesnilo.Lokátory umělé nory pomalu v každé betonárce atd. potom takové zimní norování to je lov když má lovec mozek :wink:
CZ 550 american 308win.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od crif »

Jak technické možnosti tak i možnosti, které nám byly vrozené. Bohužel jsme si je sami dokázali značně potlačit. Znám jednoho myslivce a mimochodem je to vynikající proutkař, který za pomoci jeho " téčka", nevím z čeho to je, dokáže živého tvora lokalizovat s neuvěřitelnou přesností. Jeho pomoc se nejednou vyplatila, když se náhodou narazilo na jezevce a se psem by byl bývale amen. Stoupl a řekl" tady dva metry dolů a máte ho". Nikdy se nezmýlil. To samé, když se prošel nad norou, bylo hned jasné, zda- li to má cenu si na kmotru večer sednout.
Co se týče toho článku, to nemá cenu vůbec komentovat. Blbci oba dva.
Další blbci, co dávají tu " etiku" na odiv ostatním, jak zmínil Dalas.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od petjan »

Asi jediné, co bych upravil v zákoně o norování, by bylo "Zákaz publikace průběhu a výsledku norování" pod nějakým citelným postihem.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Tim »

Dalasi, zajíců potkam dost, na to jak vysoko položená honitba jsme. Kachen taky... Jiná drobná tu není, ne ale vinou lišek. Zdeněk to vystihl moc dobře - liška se skoro nejí tak ji málokdo aktivně loví. Mne stačí v zimě jít párkrát (sněhové podmínky mohou být jakékoliv) s vábničkou nebo na obeznané lišky i bez a je to. Povedou se za večer i tři.
Petjan - publikaci? Zakázat? O to přeci nejde, jde o to, co některá prasata dělají. Z toho bych blil!
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Zdenek41 »

Tim to je těžké, víš denně se potkávám s lidmi, které zvířata živí....Ten, kdo se neumí z citem chovat ke zvířeti, neumí se chovat ani k člověku. Je to asi dobou zvíře pro ně nic neznamená a ani ten člověk.
Bohužel i když se mi to jen těžko píše někdy musím souhlasit i s těmi ochránci s radikálnějšího směru. Bohužel ti by si měli všímat toho ve velkém a chráněném tam se pod slovem Wa schovávají ty největší bordely. Ale pravda je úplně jinde a jiná.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Buttler »

Zdenek - naprostý souhlas. Liška se prostě nežere.
Kdo noruje - budiž, když to jinak neumíte v zimě, ale neserte svá debilní videa včetně primitivní vidlácké mluvy na youtube či na FB.
Lišče nemůže za to, že PŘIJDE NA SVĚT JAKO LIŠČE.
Pokud je někomu zatěžko v zimě lovit lišky (krásný lov), ale o to pohodlnější je na jaře "úspěšně obeznat umělou noru" a pak nechat vyřádit psa a ještě umístit alespoň fotku na net, pak je to pro mě primitiv.
Všechny řeči o myslivecké etice pak můžou jít do kytek.

Ale hlavně, že máme ta prasata a vnadiště ... To je opravdová krása lovu.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Jirka C. »

Buttlere, docela ti závidím, že to umíš v zimě nalovit tak, že už tam na jaře nic nemáte.

Já jsem zrovna jeden z těch bláznů na lišky. Jsme polní příměstská honitba - drobná, srnčí. Prasata tu máme jen v období řepek, po zbytek roku tu nemaj kryt ani klid, jinak nic. A i když těch lišek každej rok nastřílím tolik, že jsem za posledních 10 let nešel pod dvojciferný číslo a věnuju se jim nejvíc právě v tý zimě, tak pořád nemizej.

A pozor, nehraju tady tu klasickou roli: "dělám to kvůli bažantíkům a zajíčkům" - samozřejmě že drobný ulevím, ale nepřepočítávám to na tuny kilogramů zachráněný drobný a neschovávám se za to, abych si lov lišek obhájil. Primárně lovím lišky, protože mě to baví.

Tak mi prosimtě poraď, jak to udělat v zimě, "když už to teda neumim v zimě"

Jen podotýkám, že ačkoli mám norníka a noruju s ním, tak v období liščat nenoruju. To dělám třeba zrovna v tý zimě :-)
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Myslím, že zimních způsobů lovu zejména lišek jsou mraky. :wink:
Odpovědět