Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Leon »

to vím proto jsem se ptal mě tohle sere když odloví fenu a liščata nechá pochcípat hlady když chce někdo v této době lovit lišku tak až si na to pořídí psa a jde norovat :!:
Naposledy upravil(a) Karel61 dne stř 22.4.2015, 22:04, celkem upraveno 1 x.
Důvod: oprava nadpisu
vhool

Příspěvek od vhool »

...no me zase serou "lovci" co pouzivaj psi jako prostredek k lovu a ne jako pomocnika pri lovu... :!:
to leon: bez urazky ale poslal jsem ti sz na vysvetlenou a navic je v pravidlech neco o slusnem vyjadrovani :!: :!: :!:
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

To Vhool:
Lovu Zdar.
To Leon:
Ty liščata jsou správný argument, ale nora plná březňáků je zase protiargument. liška je škodná, až bude mít dobu hájení duben - červenec, tak neřeknu ani pumpička, ale tyhle diskuze jsou věčné, argumenty jsou na té i druhé straně, já jsem pro lovit, za každé situace.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
vhool

Příspěvek od vhool »

to all:pro vysvetlenou,nezpochybnuju,ze by se v techto pripadech mela ulovit i liscata.neni to zrovna eticke a opravdu v pripade ze strelim na spadu ocucanou fenu tak opravdu zadny orgasmus neprozivam.na druhou stranu nevidim az tak velky rozdil v tom zda liscata pojdou hlady nebo je zmrzaci pes a ja je budu pak jedno po druhem usmrcovat.navic v pripade ze mame na hektar kolem 25 nor at uz obyvanych nebo prazdnych a v deviti z deseti obyvanych je i jezevec tak proste tam psa neposlu ani nahodou.navic jsme revir se zamerenim na chov drobne a zajicu i bazantu mame na dnesni pomery dost tudiz tlumeni skodne je na prvnim miste nasi cinnosti.tot vse :wink:
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Fery píše: mrtvá liška = dobrá liška!
.....tak,suhlasim! :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

aspoň je vidět kam myslivost dospěla ůcta k životu nic neznamená,některým myslivcum vadí lov se psem ale pomala smrt hlady jim nevadí tak to nechápu. Klidně se do můžete pustit ale pro mě to je to samý jako když pytlák zastřelí srnu a srnče nechá chcípnout hlady
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Já ti tvůj názor neberu, ale když máme v revíru 150 zajíců a pak najdu u jedné nory zbytky 10 z nich a to to ještě není konečné číslo tak nemám problém co s liškou. když si člověk sečte o co přijde na silnici, co seberou lišky a další škodná tak přírůstek není nikde vidět. Se silničním provozem nic nenadělám, ale můžu aspoň tlumit co nejvíce škodnou až už střelbou nebo norováním.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Leon:
Ja ti rozumim. Ale neresim to. Prijde-li liska tak ji ulovim. Pokud bych ale videl lisku jak zaleza do nory k mladym, zavolam radsi tedy kolegu co ma nornika, at si to vyresi.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Příspěvek od Citron »

Fery píše:Já ti tvůj názor neberu, ale když máme v revíru 150 zajíců a pak najdu u jedné nory zbytky 10 z nich a to to ještě není konečné číslo tak nemám problém co s liškou. když si člověk sečte o co přijde na silnici, co seberou lišky a další škodná tak přírůstek není nikde vidět. Se silničním provozem nic nenadělám, ale můžu aspoň tlumit co nejvíce škodnou až už střelbou nebo norováním.
No on by téměř tem přírustek neměl být vidět, neb více potravy = více predátorů, následně dojde ke snížení stavu poravy a predátora a tak se to opakuje kolem dokola. Je jen otázkou, jaké množství zveře (jaký nárůst a následný poles) tato oscilace zasáhne.
Tohoto stavu lze u nás dosáhnou, ale jsou i výjimky, kde to opravdu nejde. Jinak pro naši drobnou bych neviděl problém v li?ce nebo jezevci, ale především v kočce domácí, která je schopna ulovit mnohem větší kořist než je ona sama a to nejhorší je to, že loví pro zábavu. To je ona škodná našich revírů.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Příspěvek od Citron »

Ono jde taky o to, jaký má kdo má jaký pohled na myslivost. Můj osobní názor je ten, že by myslivost měla plnit pouze regulační fci tam, kde ji příroda ztratila, tzn. že myslivec by měl plnit pouze fci predátora. takže z mého pohledu je správné střílet nepřirozené predátory zvěře, ale ty přirozené nechat, ti nikdy kořist nevyhubí. Ale mám obavy, že by mě kolegové z honiteb s převahou drobné zvěře ukamenovali.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

Edelweiss píše:To-Leon
Celoroční lov je otázkou priorit v dané lokalitě a je to na úvaze každého jednotlivce.V tomto období samozřejmě lišky loví daleko intenzivněji a protože i drobná se snaží rozmnožit mohou být úbytky citelné až katastrofální.Je skutečností že pokud ve sdruženích lišky netlumily tak to už nedo?enou ani teď.K tvému příspěvku ona je to špatná a pomalá smrt když mladé lišky umírají hladem ,ovšem otázka zní i jinak co chceš v dané lokalitě upřednostnit,drobnou nebo lišku oboje nelze.
Nehájím tuto praxi a ačkoli se mi dvakrát nezamlouvá,nebudu jí ani hanit,jak jsem řek je to o prioritách a zralé úvaze jednotlivce,no a jak jsi řekl ty i cit a ohleduplnost k tomu patří.Tu hranici si musí najít každý sám.
ede, napsal jsi to fakt vystizne. ano, i mne je to neprijemna predstava pomale smrti, ale na stranu druhou je to priroda, i kdyz umela a po zasahu cloveka. jednak to je na kazdem z nas, jednak na podmonkach daneho MS. druha vec je zpusob prezentace nazoru...
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Příspěvek od Citron »

Edelweiss píše:To- Citron
No ještě tro?ičku jinak,ani tu lišku nemůže? nechat úplně na pokoji.
No to je mi jasné, protože u nás v kulturní krajině to samospádu nechat nelze. Jde právě o to, jak tu regulaci provádět, ale o tom rozhodují jiní.
než její stav přirozeně poklesne úbytkem potravy,bude nejdříve prostor prost drobné a taky nám osiří kurníky a králíkárny,nače? dojde k masovému úhynu predátora bez potravy (hladem a pomalu).
Ohledně těch kurníků by to chtělo nějaké ochranné pásmo, jenže se obávám, že při jeho dostatečné ?íři by u nás asi pokrylo velkou číst honiteb a zas bysme se nikam nedostali. Jinak masového úhynu bych se neobával. (také jde o to, jaké byly ty stavy před necháním přirozeného průběhu a co je pro koho masa)
liška u nás nemá nepřítele takže redukce je nutná.Opět nezní otázka jestli redukovat či ne,otázka zní jak redukovat aby si liška podržela sanitární funkci v krajině,ale přitom nebyla metlou drobné.
Tak to je také fakt, by? u nás se liška netlumí (uloveny 2 ks za posledních 10 let), drobnou máme. Obojeho jsou stále stavy. Jen by to chtělo vědět, jak s k tomuto stavu dobrat i jinde. Tedy na místě, kde to tak chtějí také. Jen nevím, kdo by se s tím dělal a počítal pro každý územní celek.
vhool

Příspěvek od vhool »

jejda to jsem to tu rozviril :shock: .uvedu zde tedy par veci na vysvetlenou a to sice veci ktere jsem zatim uvadel pouze v sz.v zadnem pripade nechi napadat nebo vyvracet pohnutky a nazory leona a par ostatnich.kazdy zde ma kus pravdy.
nase honitba je ze 100% ( 3500 ha) krajina vytvorena clovekem a pocatek je pred dvaceti lety(cele je to vysypka povrchovych dolu po rekultivaci).jde o primestskou honitbu a navic temer uprostred honitby je obrovska skladka komunalniho odpadu pro ctyri okresy (sice opravdu ekologicky vedena ale furt je to skladka).to samo o sobe je magnet na veskerou skodnou(lisky,kocky,vrany,krkavci,havrani a temer veskere drave ptactvo).vzhledem k tomu ze jde o vysypku tak podminky pro nory a porost jsou idealni pro vetsinu zivocichu u nas zijicich.jeste pred 17 lety zde byla doslova mesicni krajina,jiste si rada z vas vybavi sverakuv film o ropacich.ten byl cely tocen u nas v reviru.dnes je to nadherny kus prirody coz dokumentuji foto v rubroce "vhoolland".sami jiste uznate ze jde o opravdu specifickou honitbu kde proste clovek musi suplovat prirozeny vyvoj aby nedoslo k extremum.prvnich deset let jsme zde mely problem s premnozenim kralika.lisek bylo malo.zacla vakcinace lisek a lisky se diky idealnim podminkam obrovsky premnozily.dnes nemame ani jednoho kralika ale lisek strilime rocne 120-150 a stale jich neubyva.na druhou stranu diky premnozene lisce nemame problem s kockama.po dlouhe dobe jsme konecne nepatrne zvedli stavy drobne zvere takze liska je u nas skodna cislo jedna.u nas proste zatim samoregulacni mechanizmus prirody jeste NEFUGUJE :!: samozrejme nemam radost kdyz strelim ocucanou fenu ale dohledat jeji noru je v tom mnozstvi temer nemozne.nechci si timto prispevkem delat alibi nebo se nejak ospravedlnovat,kdyz mi dnes prijde zase fena tak ji opet strelim.jenom jsem chtel vysvetlit,ze nemam rad kritiky,kteri smahem odsoudi neco nebo nekoho aniz by vedeli o co v danem pripade nebo lokalite vlastne jde natoz aby delali jednoznacne zavery.ted vite o co go tak muzete fundovane radit nebo soudit.vecnou kritiku taky vitam a diskuzi se vyhybat nebudu :wink:
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Příspěvek od Citron »

Jak je v předchozím příspevku správně řečeno, jsou to specifické podmínky. Specifické podmínky má u nás téměř každá honitba...a tady je jádro problému. V naší zemi se vše dělá plo?ně a místními podmínkami se nikdo zabývat nebude. To lze dokumentovat i na případu tetřívčí obalsti, kam bychom měli spadat i my. Opět plo?né optaření a nikdo se podmínakamai jednotlivých revírů nezabýval, by? všechny okloní jsou jiné.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Pánové,jsem myslivec,který noruje již nějaký to desetiletí.To co se při kopání nalézá v norách o tom mohu psát romány.Nikdy bych nevěřil kolik to vlastně máme zajíců a králíků,bažantů,kačen,tchořů,vyder,syslů,křečků a všeho jiného v honitbě.Citoval bych zákon zvěř chovat,chránit.........lišky mi nebudou vadit pokuď budu mít tu jednu předepsanou na 500ha.Nemám rád polemiku nadtím jak se má lovit pouze v zimě a jak je to v létě neetické.liška je potřeba lovit samozřejmě,že s rozmyslem je to ?ivý tvor,ale aby byla ohro?eným druhem to se nikdy nestane.A opět sly?ím svého tátu,který už je tam nahoře.Povídal mi, málo kdo to ?ere tak to nikdo nestřílí.Jen pro srovnání.Mnoho let jsme nelovili zajíce,teď plánuji okolo 20kusu,což neni problém najít v jedné noře.Tak si vyberte či liška a nebo zajíc.Řekl bych,že v některých revírech je více lišek jak zajíců.Které zásobují přírustky ty co se celý rok snaží.A nemyslite si,že příroda by si to za nás nevyře?ila sama.To co je vzteklina naštěstí už dneska neznáme.
Odpovědět