Úprava loveckých trofejí

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od kojot »

Jiří Ku, dostal jsem to jako tip od člověka, co dělá okolo deseti trofejí srnčí zvěře ročně. K tomu nějakou vysokou, dančí a mufloní. Normálně mi řekl, cituji: vůbec se s tím nes... a jak to začneš vařit, přihoď k tomu hrst pracího prášku. Jak řekli, tak udělali. Letos jsem "objevil" jen jednu "jedničku", tak jsem to prubnul. Vařím vždy tak dlouho, dokud nepraskne okostice na čelní kosti, pak žádné puzzle nehrozí ani u I. VT. Mezičelistní kosti se hýbou skoro vždy, ale po vyschnutí v pohodě drží. Zkrátka i tak to chce trochu praxe.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Redik
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 29.11.2011, 20:27
Bydliště: Jižní Morava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Redik »

Ahoj,
potřeboval bych menší radu. Mám už měsíc v mražáku nachystanou hlavu srnce 1VT v lýčí a nějak si s ní nevím rady. Potopit parůžky nebo nepotopit při vyvařování? Nevím jak bude trofej vypadat pokud bych nechal parůžky nad hladinou aby zůstaly v původním stavu abych nepokazil trofej která půjde na výstavu.
Děkuji za radu
Naposledy upravil(a) Redik dne ned 08.7.2012, 20:53, celkem upraveno 1 x.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od motolada »

Paroží nenamáčej jinak ti to sleze.

Já se zeptám jak zachováváte dentin na zubech?Pokud lebku přestříkám peroxidem,nebo jak někdo už s peroxidem i vaří,dentin vymizí.Nějak ty zuby oblepovat se me nezdá?
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od fesoj »

To Redik - potopit jen pod růže, parůžky případně obalit igelitem či mikrotenovým sáčkem. Po vyvaření a vybělení lebky namoč parůžky do formalínu, já je tam nechal 24 hod. a nech vyschnout - to kvůli kožojedům a podobným potvorám. Ale především si pořádně pročti celé tohle téma, myslím, že tam je snad už úplně všechno. Mně osobně to dalo dost.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Zdenek41 »

Jen dodám pro Motoladu popisoval to tu už někde Alda.Pokud se ztratí dentin u staršího kusu je to jen estetická vada pokud u ročka dvouletka je to pro hodnotitelskou komisi většinou červenásek.Jen málo hodntitelů zkoumá dál,v 1VT je jich nejvíc. :wink:
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od motolada »

Ano jde mi o ty 2 leté.Používám rozprašovač-je super,dostane se všude a je to hned,ale zuby také a u 2 letých si zbytečně udělám problémy...
Tak jsem to tu prohledal a řešení je asi 5
vosk
vata
toaleťák
guma
plastelína
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od BwanaHunter »

redik> lýčí musíš dobře zakonzervovat, v podstatě chem. vyčinit, jinak to časem shnije nebo to sežerou brebery. Formaldehyd je možnost, nebo se poraď s preparátorem.

motolada> vata i toaleťák dokážou do sebe peroxid nasáknout a paradoxně pak zuby vybělit víc, než kdybys je neobalil. vlastní zkušenost :lol: vosk nebo plastelína to neudělají...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od motolada »

Jasně oni ten papír a i tu vatu obalovali pouze na lebku,takhle by to šlo.Já ale používám rozprašovač a vyhovuje me,takže pro me je to nepoužitelné,takže jen ten vosk nebo plastelína.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od motolada »

Takže dnes to bude aktuální,jaká náhoda :lol: Nějaké nové poznatky ohledně zachování dentinu?
Napadla mě ještě vazelína....
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od predator1 »

Hodnotí se podle dolní čelisti. Lebku dělám v toaleťáku, a nevadí, jestli na zubech horní čelisti dentin je, nebo ne.
Dolní čelist po uvaření odmastím s lebkou, ale v kysličníku ji jen "opláchnu", nebo stačí 1x potřít a nechat být. Čelist je bělounká i u ročků a zuby dolní čelisti v perfektním stavu pro posouzení.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od fesoj »

Souhlasím s Predátorem, jen dodávám, že lebku po vyvaření a hrubém očištění obalím vatou, tu nacpu i do mozkovny, dám na néjaký tácek, silně proliji peroxidem a dám do tmy do sklepa, tam to může být i několik dní, peroxid rozežere i zbytky vaziva. Že to vybělí i zuby v horní čelisti, vůbec nevadí. Spodní čelist pouze postřikuji peroxidem z rozprašovače - to dentinu neublíží.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od motolada »

Tak já byl asi s rozprašovačem důkladnější u dvou ročků mám zuby bílé :? Teď bych chtěl dentin zachovat,zkusím tu plastelínu a zítra podám referát.
smokry
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 12.10.2007, 9:02
Bydliště: Vysočina

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od smokry »

Tak já už to dělám kolik let tak, že očištěnou ještě ne!!!suchou lebku v ruce potírám 2-3x za den zubním kartáčkem 40% peroxidem (i uvnitř mozkovny a v nosní části) a zuby jednoduše vynechám. Lebku dám vždy na talíři do igelitového sáčku, aby nevyschla a dám do temna a takto opakuji 2-3 dny, pak nechám vyschnout a popř. dolepím odpadlé části.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od kojot »

Nekomplikuji si tím nějak život. Vezmu hrnec, ve kterém lebky vařím a napustím ho vodou. Pak dám lebku do sáčku a ponořím do hrnce. tím omezím prostor pro množství peroxidu. Následně zaliji lebku peroxidem po začátek pučnic, protože to mírně pění. Celé to nechám v temném sklepě do rána a lebka je krásně bílá. Následně pak stejným způsobem vybělím čelist. Zbylý peroxid sliji zpět do láhve na další použití. Litr peroxidu mi vystačí na 5 - 6 lebek.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od mrazík »

Aby mi zůslat dentin tak zuby zakryji solvinou. Taky používám rozprašovač, jde to potom velmi dobře dolů a ještě si umeješ ruce, takový český 2 v 1 :P
Odpovědět