Úprava loveckých trofejí

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Andy »

Tak jak to děláte u Vás?

Můj postup je asi tento:
Stáhnu lebku, oře?u svalovinu, uvolním spodní čelist a vložím do kýble se studenou vodou (do kterého dám ještě předem kámen na dno -> aby lebka nele?ela v barvě).

Druhý den uvařím (cca 40min), oře?u a oskrábu. Pak již jen potírám 30% peroxidem vodíku.

Někdy, zejména když spěchám, davám ještě lebku natřenou peroxidem do mikrovlnky.
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Andy mi se zdá že jsi si tu ůpravu trofejí trocu skrátil. já trofej začinám jako ty ale vařím podle stáří kusu nejdéle 30.minut ,pět minut před koncem dám 0,5dcl peroxiddu do vody ,ono to pomůže vybělit vnitřek.po ochlazení dočistuji a vybíram různými nastroji nosní dutinu,nesmí tam zůstat vůbec nic nebo to časem za?loutne.Pocelý čas to nesmí oschnout, bavím se s tím někdy i několik dnů,až jsem jistý že je to dobré ,necham trochu okapat a potírám peroxidem.Pokud se mi později něco nelíbí nechám přes noc znovu ve vodě dodělám závady a znovu bílím.To musí být jak čerstvý sníh.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Taky stáhnu a vyndám světla a mozek (hlavičkou hřebíku 250 mm), dám do studené vody a velmi často ji měním po dobu 48 hodin.To už je vždy voda čistá bez barvy. když se to nechá dýl, tak už to začíná smrdět. Místo kamene na dno je dobrý kus králíkářského pletiva vhodně vytvarovaný.

Vařím - dám do studené vody a uvedu k varu,trofej neustále ponořenou nad rů?e, ty malý komplet i sparo?ím pod hladinou, pak na slabším plameni (jen tak, aby to lehce vařilo) hlídám, až praskne blána na čelní kosti, to znamená každých 5 minut zkontroluji. Jakmile se tak stane, ještě zeslabím var ( mám hrnec se silným dnem, takže úplně vypnu vařič) a nechám cca 15 minut "dojít".Doba varu je velmi různá, od 20 min. do 1,5 hod. Pak vytáhnu a ponořím do studené vody - tuk se hezky srazí na hladině. Takhle nemám nikdy rozvařenou nebo nedovařenou trofej a jde to velmi dobře obrat.

Srnčí trofej mám opravdu do čista včetně všech dutin obranou za 20 - 30 minut, používám ostrý pevný nůž, pean a kartáč. Pozor na zbytky mozku, je velmi mastný a časem se to vždy projeví. vždy před čištěním srnčí trofeje zkontroluji, zda nemá kelce, může se stát, že bychom při odstranění tuhého patra vytáhli kelce z horní čelisti a přišli o ně. už mám dva srnce s kelci, každý má jeden.

Po vyčištění odma??uji, trofej ponořím do vody horké do 60° C a přidám tak 1/4 l jaru, v tom to nechám minimálně 2 hodiny a voda musí mít pořád 50° - 60° C.

Pak operu horkou vodou, prohlídnu a doladím čistotu.

Obalím lebku toaletním papírem ( dřív jsem používal buničitou vatu) a napustím peroxydem 30%. Ročky nechám 18-20 hodin, ostatní 24 hod v kysličníku.

Pak ponořím do kýblu studený vody a pořádně vyperu.
Naposled zkontroluji čistotu trofeje a nechám pomalu schnout.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Ja vedel, ze se neco zajimaveho dozvim :P je to b b b bezva. 8) S tim toaletakem to musim vyzkouset. Zatim jsem jen porad chodil otirat... jako otrok.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

taky jsem to dělal, ale jen u lišek, kun a tchoře. V originálu ale má být ta voda tekoucí, a pak to nesmrdí.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

funguje to parádně
perdix
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 24.9.2006, 15:52

Příspěvek od perdix »

Při maceraci dávat pozor, aby nebyla namočená i parohovina. Bakterie částečně vy?erou i barvu, tak pak může být spodní část světlejší.
perdix
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 24.9.2006, 15:52

Příspěvek od perdix »

Nemyslel jsem samozřejmě celé paro?í, ale dělá se to obvykle tak, že rů?e a někdy kousek parohu jsou ve vodě, aby jsi měl dokonela ošetřené všechny masité a blanité části na čele - ví?, že někdy je sklon paro?í veliký. takže je nutné dobře korigovat hladinu.
lepší poradit, než si pak sám "poškodit" trofej. Mě se to stalo s jedním raritním úhynem, kde byl jeden paroh hodně nakloněný a bylo zajímavé porovnávat barvu neponořeného parohu. Normální metodou se to díky vůni vypreparovat prakticky nedalo.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Ta macerace je ideální na lebky lišek, kun, jezevců, zkrátka všeho, co nemá parohy. A ta protékající voda stačí tenoulinkým pramínkem. Ideál je mít na zahradě potůček. Zůstanou neporušený i ty nejjemnější kostičky, jen pozor na zuby, vypadají, tak je neztra?te
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Pokud se vám někomu povede vybílit paro?i nebo najdete vybílený shoz jde dobře dobarvit hypermanganem,koupí se v lékárně je v prážku. Namočíme poškozené místo ,posypeme prážkem a necháme za?rat,případně rozetřeme ?tětečkem.Pozor na ruce - nejdou potom umýt. potom opláchneme a je to věčné. První si to vyzkoušejte na nějaké kosti ,třeba.
Brennek
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: čtv 28.9.2006, 23:15
Bydliště: Království 324, ©luknov

Příspěvek od Brennek »

Ahoj. Jednou mi uletěla kapka peroxidu na parů?ek. Udělalo to flek asi 0,5 cm x 0,5 cm. Hypermangan jsem neměl, tak jsem si o ženy půjčil barvy na hedvábí :wink: . Smíchal jsem trochu hnědé s fialovou a nikdo by nepoznal, že tam bylo bílé místo od peroxidu. Dá se tím celkem přesně namíchat odstín. To jen tak na okraj. 8)
Pesimista se učí rusky, optimista anglicky a realista se učí střílet
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

Ahojte, jen jsem v rychlosti procetl prispevky. Jelikoz jsem na preparaci pedant a nejsem stale s mojim vysledkem spokojenej, tak jej stale vylepsuju - diky ze nektere postrehy. K tomu vsemu, co bylo uvedeno, bych jeste dodal:

x - obrana trofej namocena do vody by jiz mela byt zbavena mozku a svetel - je tam nejvice tuku, ktery pyk muze delat problemy

x - trofej nechavam co nejdele odmocit, az to nekdy zacina byt citit - zkrati se tak doba vareni a pracnost obirani

x - pri vareni pridavam jedlou sodu (rozklada tuk) a penu z povrchu vody probezne sbiram. na danka spotrebuju nekolik pytliku sody

x - po uplnym rucnim ocisteni trofeje ji dam do teple vody, kam pridam hydroxid sodny (jsou to napr. pripravky na rozpousteni odpadu), kam pak na cca 10 minut ponorim trofej po pucnice - posledni zbytky tkane se tak rozpusti.

x - pro vybeleni pouzivam toaletak, kterym omotam lebku, ale nesmi byt na zubech, aby pak nebyly vybeleny. Obalenou trofej obden namacim peroxidem (mam na to lekarske strikacky a jehly) a mam ji vzdycky ve sklepe, aby nebyla na svetle a neoslabovala se sila peroxidu. Pouzivam chirurgicky rukavice, protoze mam asi 50% peroxid, ktery pekne zere) a opatrne vzdy pritalcim toaletak k lebce, aby co nejlepe prilnul.

Takze tak :)
Michal Ficek
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 04.4.2007, 5:32
Bydliště: Kousek od Třeboně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Ficek »

Jednu dobu jsem fungoval po Brně jako antou?ek. Vyhazovat i trofeje mi bylo líto, ale dělat je v kuchyni se nedalo. Něco obrali červi, něco ohnívalo v kýblu neprody?ně uzavřeným víkem na Slunci. Rozklad byl fakt rychlej. Samozřejmě, že vybělit takový lebky je problém. Stačí cca 8% peroxid a v něm trofej podržet pod bodem varu. Dobu je potřeba hlídat (aby nedošlo k rozkladu lebky) a stejně tak teplotu a pěnu aby se nevybělily i parohy. Z tohoto pohledu je to ideální metoda na škodnou, černou a rohatou. Malé fleky na parozích retu?uji ořechovým lihovým mořidlem. Po natření je ale nutno paroh lehce přetřít jemným smirkovým papírem - krásně vystoupí rů?e, rýhy, perle.
Neporadíte někdo, co udělat se ?pičáky lišek a jezevců, aby nepraskaly?
Uživatelský avatar
Miloš Bukoven
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: ned 22.4.2007, 0:48
Bydliště: Levice

Příspěvek od Miloš Bukoven »

To Alda: aj ja som počul o odmas?ovaní očistenej trofeje ale v kry?talickej sóde - používa sa na zmäkčovanie vody a pridáva sa do pračiek na odstraňovanie vodného kameňa. Ten hydroxid sodný nie je náhodou kry?talická sóda? Kde sa dá zohna??
BRNO 502.10 kal.30.06/12+Meostar R1r 3-12x56RD
CZ 550 Lux kal.30.06+Kahles CSX 3-12x56
CZ 453 Lux kal.22 LR+Artemis 2000 1,5-6x42
KETTNER CHAMPIONE kal.12/12 x 70
SLAVIA 630 kal.177 (4,5 mm)+Delta Optical 4x32AO
Leica LRF 900 SCAN, Suzuki Samurai 413JX
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

Hydroxid sodny by měl být obsa?en v čističi na odpady ( u nas pod názvem Krtek... si myslim :) dá se sehnat v drogerii
Odpovědět