Lovy netradiční

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Lovy netradiční

Příspěvek od RuStaff »

no pro "exotický" lov mimo honitbu nemusíme jezdit tak daleko - i v televizi byla reportáž o lovu přemnožených holubů odstřelem ve městech, vím že se chystali kolegové na Žatecku (více určitě ví Pája z Žíželiček, Lotr) - možná se o tom píše v jiném vlákně, sem to taky nepatří, ale zajímal by mě průběh, bezpečnost a efekt :?:
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Lovy netradiční

Příspěvek od Lotr »

Tady se taky všechno vykecá :D Ano, odstřel zdivočelých holubů v okolí města Žatce jsem organizoval já z pozice svých agend SSM a veterinární správy. Ovšem nevidím na odstřelu zdivočelých holubů nic exotického. Jako kluk jsem chodil s tátou a strejdou po Lounech a zdivočelí holubi se běžně redukovali brokovnicemi přímo ve městě. Městský úřad potom dal za každého uloveného holuba patronu. Já jsem to udělal tak, že jsem ve spolupráci s firmou, která nám v Žatci odchytává zdivočelé holuby na smlouvu rozjel akci ve spolupráci s okolními MS. Protože veřejné mínění panelákových ochránců zvířat je proti jakémukoliv odstřelu, prováděli jsme s majitelem ekofirmy dlouhodobá pozorování, kudy holubi pravidelně létají za potravou. Na tato místa, která se už nacházela v honitbách, byli postaveni myslivci s brokovnicemi a loveckými psy. Některá místa jsme si natypovali sami, některá si vytipovali sami místní myslivci. Pro jedno místo - výzkumný a kontrolní zemědělský ústav, oplocený areál - bylo vydáno povolení lovu na nehonebních pozemích. Akce se zúčastnil doc. Rödl z výzkumného ústavu potravinářského, s předstihem byla informována státní i městká policie, samozřejmě místní chovatelé holubů. Pro motivaci myslivců jsem zakoupil 2.000 ks trapových patron. Ve dvou časových sloupcích proběhl potom samotný odstřel. Bylo uloveno 235 spočítaných holubů, které potom v souladu s předpisy zlikvidovala ekofirma, současně proběhl odchyt holubů do klecí a současně zaměstnanci ekofirmy provedli odstřel vzduchovkami v jednom uzavřeném objektu. Počet ulovených holubů za den činil skoro 600 ks. Bez jediné stížnosti, ohlas na akci veliký, zemědělci v čele s Pájou ze Žíželek volají po jarním opakování akce, kdy holubi působí škody na čerstvě osetých kulturách. Na tom se pracuje, resp. je to o tom, zda ze své kapitoly budu moct uvolnit další peníze na patrony. Bezpečnost 100%, střílelo se daleko od města, na předem vybraných místech, kde byl zajištěn bezpečný výstřel, resp. žatecká skupina střílela na poli skoro 1 km za městem, žíželická skupina dokonce přímo v revíru ve stráních. Tímto byl zajištěn bezpečný dopad broků i ulovené zvěře, efekt 100%, zredukovat 600 holubů pouze odchytem trvá také 3 a víc měsíců, o nákladech nemluvě.
IMG_7625 - 1.jpg
IMG_7625 - 1.jpg (174.2 KiB) Zobrazeno 8297 x
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> zajímavé. Úspěšná akce. Jinak chápu, že je to citlivé téma a nejde si jen tak někoho pustit na takovou akci, ale třeba by se našli lidi, kteří by přijeli pomoct pro dobrý pocit, tréning praktické střelby, trochu loveckého zážitku a poznání nových zkušností, a nechtěli by za to nic, ani patrony. Když si vezmu, kolik jich ročně vystřílím na asfalt...a nikdo mi za to nic nedává, a ještě platím ty asfalťáky... Tedy ne že bych se tím zrovna já vnucoval, ale třeba nejsem sám, kdo takhle uvažuje.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od MiraDuchek »

Uspěšnost bude jistě větší, jak vím po kachním honu bývá mnoho kachen popíchanejch jedním dvouma brokama a tady to bude to samé.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od fesoj »

V 70. letech se prováděl odstřel zdivočelých holubů "věžáků" přímo v centru Prahy. K jeho realizaci bylo potřeba zvláštní povolení, které vydával NVP /Národní výbor hl. města Prahy/. Povolenou zbraní byla pouze malorážka, výhradně se střelivem Flobert a lovec musel mít uzavřenou zvláštní pojistku proti škodám ze zákonné odpovědnosti /myslivecké povinné pojištění se na to nevztahovalo/. Rovněž byl přesně vymezen čas, zpravidla časné ranní hodiny. Ulovení holubi byli majetkem střelců, kteří je většinou dodávali do ZOO ke zkrmení. Několikrát jsem coby přísl. VB u těchto akcí asistoval a také si přitom zastřílel. Jednou jsem byl svědkem, jak postřelený holub vletěl do balkonových dveří, které rozbil. Majitel bytu v pyžamu vyběhl na balkon - a střelec už volal, že se omlouvá, ale že o nic nejde, stačí vyplnit formulář a pojišťovna vše proplatí. Nevím, jak probíhá likvidace holubů dnes, v Trutnově se to řeší odchytem. Myslím, že rozumným řešením by bylo pověřit tímhle odchytem sokolníky, kteří by tak získali jak levné krmivo, tak zejména materiál na výcvik a trénink dravců.
Kritériem pravdy je praxe.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od RuStaff »

Jaká teoretická účinost by byla u toho sokolnického lovu vs. holubi v městské/příměstské oblasti?
Tady se povedlo odlovit 600ks za 1 den, nedovedu si představit, jak dlouho by to trvalo nějaké skupině sokolnických dravců a zda by to vůbec šlo - zajímal by mě nějaký odhad.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
Pája ze Žížalek
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: pon 15.8.2011, 22:50
Bydliště: Lucko, teritorium Žatecké, severní luka

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od Pája ze Žížalek »

Koukám, že tu probíráte naší holubí akci!
Jo, bylo to účinné, potřebné, prospěšné a zábavné.
Malý problémek tam byl. Spadlo pár broků do areálu Astry, dnes sklady Koita - japonci. Šlo jen o volný dopad několika 2,5 mm bročků (a to jsem střelce upozornil kam nemířit :!: ). Majitel areálu mi volal, a s dávkou hysterie mi to líčil, číslo mu dali PČR – mají rozum. Omluvil jsem se mu, vysvětlil jsem mu něco o balistice a pak jsem mu připoměl, že jsem to já, majitel sousedních pozemků po kterých jezdil při opravě plotu, a že se asi budeme ještě potřebovat. Poděkoval mi za dostatečně výstižnou odpověď, a popřál Lovu zdar. Tím to bylo vyřešeno, a střílelo se dál. Jak se hodí udržovat přátelské vztahy se sousedy. 8)
No, a ještě jeden problém. Střelivo – příště broky 2,75 až 3 mm. V našich podmínkách 2,5 mm byly malé (to jsme již probrali na místě). Vyřešili jsme to tak, že jsme si po obědě přivezli svoje (Pak to padalo líp), vyfasované jsme do oběda stejně vystříleli. Ten počet ulovených byl podstatně vyšší – tedy u mé party. Stáli jsme na hraně pole (po slunečnici) a porostlé stráně s převýšením cca 50 m, schovaní za stromy. Později jsem litoval, že jsme neřekli někomu se psem ve výcviku. Tam by měl příležitost.... To co spadlo do stráně, jsme nechali liškám. Pár dní nechaj na pokoji drobnou.
Poměr byl cca 1 pole x 2 stráň. Bylo to fakt dobrý, neuvěřitelný tréning se splněním účelu tlumení holuba. Těšíme se na repete. Osobně si klidně vemu broky svoje. :D
Naposledy upravil(a) Pája ze Žížalek dne ned 24.2.2013, 18:13, celkem upraveno 1 x.
Myslivost je o porozumění přírodě.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od fesoj »

To RuStaff - nerozuměli jsme si, neměl jsem na mysli lov holubů pomocí loveckých dravců /tam by se ta efektivita nejspíš blížila nule/, ale jejich odchyt na nocovištích, prováděný sokolníky, kteří by následně odchycené holuby využívali ke krmným i výcvikovým účelům.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od Lotr »

4 Bílý lovec: Téma není vůbec citlivé, jen se mnozí dnes v hysterii "ochránců zvířat" bojí vyjít ven se zbraní. Chápu Tvoje myšlenky, ale vzhledem k tomu, že šlo o akci přímo v honitbě, je to stejné, jako když Tě někdo pozve na hon. Pozve-li Tě někdo z okolních sdružení na odstřel holubů, můžeš přijet. S tím problém není.
4 Míra Duchek: určitě ano, pár holubů, ze kterých "se zaprášilo" jsme registrovali, některé jsme viděli dopadnout a aportoval je pes, některé ne. I když jsme trasu předpokládaného místa dopadu projeli, všechny holuby jsme bohužel nedohledali.
4 fesoj: Sokolník do toho nepůjde, to jsme si už ověřovali. Nemají chuť si své vzácné ptáky nechat nakazit nemocemi zdivočelých holubů. Navíc by museli chytat celoročně, jejich služby jsou poměrně drahé a efekt není tak veliký, jako u klasického odchytu do klecí, který je dnes nejpreferovanější způsob. Nic proti sokolníkům, ale aspoň tady není zájem. Navíc odchyt na nocovištích je ve městě problematický, většina objektů, kde holubi nocují je soukromých a i když Tě tam pustí, je občas problém se tam dostat, např. kostelní věže, kde 40 let a víc nikdo nebyl a víko přístupu nejde pro hromadu holubího trusu ani zvednout a byla by nutná drahá těžká technika, kterou Ti nikdo nezaplatí, viz. naše zkušenost s jedním kostelem zde v Žatci.
4 Pája ze Žížalek: o problému se sklady japonců jsem nevěděl, ale je vidět, že nejlepší je řešit problémy operativně hned, jakmile nastanou. Děkuji. Co se velikosti broků týče, u naší žatecké skupiny byly trapové broky dostačující, stříleli jsme na opravdu dobře vybraném místě a na blízko. U Vaší skupiny jste museli střílet na větší vzdálenosti, takže chápu, že to chtělo aspoň 3 mm brok. Důvod nákupu trapových patron byl čistě ekonomický, co nejvíc nejlevnějších patron za daný limit peněz. Na další akci to rozebereme a případně nakoupíme část větších broků.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od kounek »

Tak opět jeden námět na netradiční lov:

http://www.novinky.cz/koktejl/316901-ti ... ubeni.html
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od dalas »

Nezabíjet! Odchyt a můžou je introdukovat u nás. Jen nevím, s jakým výsledkem by se to setkalo . Asi to tam není promořený chorobama jak tady.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od Petr1970 »

za prachy co bude stát odchyt, dovoz a papíry(byrokracie) kolem tam každý chovatel rád prodá domácí králíky 400/kč kus tetovaný masový - kalifornáky dodám:-)

ze soušek stlučte králikárny a máte v lese i kolonie králíků:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lovy netradiční

Příspěvek od Leon »

u nás máme králíků mraky ale z okresu jsme dostali zákaz lovu střelnou zbraní jenom malými dravci se smí lovit tak že si kolega s orlem může honit jenom vlastního :lol: :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Odpovědět