Jak lovíte vrány a straky ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od figi »

zajímá mně, jak to děláte, je to moje oblíbená zvěř (k lovu)

Jako mladý myslivec jsem drtivou většinu času trávil lovem škodné, lišek bylo oproti dne?ku málo (vzteklina), takže to byly hlavně kočky, nějaký ten pes, sojky a vrány ( a sem tam kuna a tchoř).
Na vrány jsem chodil čekat na večerní shroma?di?tě, dá se to snadno vypozorovat a je to stoprocentní. většinou to je sloup vysokého napětí, kde se vrány slétnou před večerním "zahřadováním" v korunách stromů. Pak už stačí s dostatečným předstihem čekat v dobrém úkrytu, já se kolikrát doslova zaházel vysokou trávou a bez pohybu čekal, výsledek je jedna vrána, ale stojí to za to.
Na jaře jsem chodil s vyfouknutými slepičími vejci, ty jsem položil na pole 20-30m od kraje lesa, kde jsem se ukryl tak, abych měl dobrý výstřel na vr?ek vysokého stromu nejbli??ího k vajíčkům. Samozřejmě v místech, kde po ránu vrány přeletovaly. A když dlouho neletěly, vře?tidlem jsem je přitáhl. vždycky sednou na ten nejvyšší vr?ek stromu v blízkosti vajec, pak už stačí jen střelit. Příchod na místo musí být ještě za tmy, protože někdy vrány přeletují hned při rozbřesku.
Pak jsem si pořídil ?ivou vránu, po sokolnicku dostala pouta a když si vrány na konci února a v březnu hledají své celoživotní partnery ( hnízdí až od 4 let), udělal jsem to úplně stejně, jen místo vajec byla na poli uvázaná vrána. Je potřeba počítat s tím, že v tomto případě se vrána přibli?uje pomalu, sedne nejdříve třeba 300m daleko, pak zase přeletí už jen na 100m, a pak už až k vráně, často nesedá na strom, ale začne nad ní krou?it tak 10m nad zemí a tehdy je třeba střílet. Parádní lov, ale jen pro otu?ilé, bývá ještě dost zima a někdy to trvá i 4 hodiny.
No a v poslední době využívám znalostí života vran k rannímu lovu na návnadu s kulí. Tak, jak mají vrány večerní shroma?di?tě, ráno se tam zase sletují hned při rozbřesku, "pokecají", proberou peří a letí za potravou. Vyberu v těch místech prostor kde mohu bezpečně střílet kulí, v kraji lesa nebo pod keřem vystříhám úkryt s výhledem na vnadiště, které mám v přesně změřené vzdálenosti ( měřím si 200m) tak, aby nic nepřeká?elo letu kule a ráno za tmy donesu návnadu (zkoušel jsem ji dát už večer, ale lišky měly hody) a zasednu do úkrytu. Jako návnadu používám vývrhy, zbytky z kuchyně atd. Místo k polo?ení návnady si klidně vyseču srpem v trávě, aby to vrány nebo straky dobře viděly a já zase dobře viděl je. Je třeba dát pozor - často přiletí krkavec nabo káně !
Taky třeba 5m od návnady zatluču metrový sloupek - rádi si na něj sednou.
Další metody dám příště.

Tak LOVU ZDAR !

A co vy ?
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Vranu abych rekl pravdu jsem nestrelil ani jednu. U nas na vysocine moc nejsou. Ale kdyz uz nekde sedne v dalce na poli zkusim to. Tuhle jsem ji minul o cca 20m na 460m z malorazky :-) skoro no :-) Byla by to ale paradni nahoda.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Safra Andy, já jich na vysočině střelil ...
Tam jsem začínal, jde jen o to si je najít
Uživatelský avatar
Matel.cz
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: sob 13.1.2007, 9:08
Bydliště: PodKrkonoší

Příspěvek od Matel.cz »

Je to sice starší téma nic méně se mi osvědčila finta na lovu strak, že střelenou straku před rozbřeskem polo?ím na louku v místě kde se vyskytují s rostaženou jednou letkou a pak již jen stačí čekat v ukrytu . Zabírá to spolehlivě jak sraky zmerčí svojí dru?ku tak se kní slétnou a okukují ji. Chce to ale mezi lovem nechat pauzu protože se stávájí nedůvěřivými když je to často za sebou. Vrány u nás posedávají na vysokém napětí a na zem se jim moc nechce.
Bo 98 308W Meopta 2100 7*50 + Pard 008
Iž 27 16/70,9,3x72R; SVT 40; SA 58
Iž 58 16/70; Iž MP 153 12/76,
ZKM 456 mod4 .22 Long Rifle
STAR B, TT33, Husgwarna 1907, CZ 83 7,65Br, CZ 75
Carl gustav M96 6,5x55SE, Mosin 1891/30
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Mě se osvědčilo dát střelenou straku na strom a občas zatřást krabičkou se sirkami pokud sou jiné straky poblí?,pak už jenom Záleží na dobré ráně ale nesmíte střelit znovu tu střelenou straku . :)Letos uvažuji o strakolapu,něco se stím musí dělat,strak je pomalu víc než drobné zvěře.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

strakolap je super loni do něj kamarád ulovil 48 strak tak že měl uloveno víc jak zbytek spolku střelbou.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

1. velmi by mně zajímal ten strakolap, protože i u nás je strak více než dost a musí se s tím něco dělat, protože málo členů se věnuje jejich lovu - žádám o uveřejnění toho zařízení
2. na straky chodívám na večerní čekanou do prutníku, kde zalétají na noc, ale za chvilku jsou vy?kolené
3. pokud je v honitbě polní hnojižtě, lze čekat i u něj, protože tam straky a vrány létají na lů?ka - porodní obaly od krav atd.
4. občas jsem dříve chodíval na straky s kamarádem, obsadili jsme každý jednu houštinu, přes kterou přetahovaly straky - nutno vypozorovat, domlouvali se těmi malými vysílačkami / dosah až 1 km / a úspěch byl taky, ale chce to parťáka a čas
5. jeden kamarád kdysi k lovu strak používal i ?enu /nemusí být ani vlastní/, dělal to tak, že spolu zašli do remízku, kde rejdí straky, straky před nimi odletěly no a žena po chvíli z remízku zase viditelně ode?la domů /vařit, či skládat uhlí/ a straky, protože příliš neumí počítat, tak se brzo vrátily a on střílel

S lovem vran příliš zkušeností nemám, dříve nebyly téměř vůbec, nyní se začínají objevovat a to hlavně ?edivky. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

návod na výrobu škoda že u toho nejsou fotky
http://www.myslivost.cz/media/clankyDet ... 334&TypR=1
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Mám v plánu klec o rozměrech 800x800x800mm ,po obvodě pletivo králíčí,raději dám 2 vrstvy.Na vr?ku nechám mezery asi o 25x25cm pro vstup straky,jinak zase pletivo.Bude rozkládací aby se dalo snadno rozlo?it a přenýst jinam .Jinak návnada budou nejspí? atrapy vajíček v hnízdu nebo vývrhy od králíku a samozřejmě vodu pro straku.V červenci bych to rád i vyzkoušel .Uvidím...
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

...Už ste to někdo jedl....??
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

myslíš p?trosa nebo straku? :wink: :lol: :lol: Já už jedl p?trosa. 8)
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

před několika lety jsem zkusmo uvařil polévku ze dvou mladých vran, hodně kořenové zeleniny, stažení z kůže atd. Nebyla ta polévka špatná, jeden kamarád si ji vařívá, kdykoliv mladé vrány uloví. S pozdravem F.
/ asi toto téma patří do mysl. kuchařky a receptů /
politice a politikům zmar
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

Jak pokračujete s lovem? Ja jsem se jeste nedostal k ráně na straku a vrány tady moc nemáme...
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Vem si sebou na vrány poloprázdnou krabičku od sirek a ?těrchej sní a uvidíš že se kráně dostanež :wink:
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

Tomáš Karel píše:Vem si sebou na vrány poloprázdnou krabičku od sirek a ?těrchej sní a uvidíš že se kráně dostanež :wink:
Tak to musím vyzkoušet...ale pochybuju,my máme chytřejší straky :twisted:
Odpovědět