Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od fesoj »

Patří mezi mé oblíbené autory a zejména jeho Lovy v Karpatech jsem četl již mnohokrát a vždy se k nim budu rád vracet - hodně jsem se z nich naučil a je to pro mne, stejně jako pro mnohé další, taková "myslivecká Bible". Ale ve dvou případech jsem narazil na tvrzení, které stojí přinejmenším za polemiku. Nemyslím tím jeho názor na lov černé v noci, věřím, že v dnešní době by se na to i on díval jinak. Ale rozhodně neměl pravdu, když tvrdil, že prchající těžce postřelený kus černé zvěře vždy svěsí pírko. Z vlastní zkušenosti vím, že toto tvrzení rozhodně neplatí na 100 %. 60 kg lončák, zasažený ze vzdálenosti cca 40 m za lopatku z kulovnice 222 Remington /v době, když to ještě bylo povoleno/ po ráně odběhl několik desítek metrů, než zmizel v houštině a ani ho nenapadlo to pírko svěsit - asi Lovy v Karpatech nečetl - a kousek od okraje smrčiny ho pes našel zhaslého. Možná, že se jednalo o výjimku z pravidla, to nevím, ale je fakt, že tento znak nemusí být zcela jednoznačný a varuji každého, kdo by se naň chtěl spoléhat a kvůli vztyčenému pírku by pokládal dosled za zbytečnost. A druhá věc, která mne zarazila, bylo to, že při líčení toho, jak přirozená pastva v pralesních podmínkách blahodárně působí na tělesnou hmotnost a vývoj paroží karpatských jelenů /což v zásadě samozřejmě platí/ napsal, že tam "tříletí šestnácteráci nejsou žádnou abnormitou". Nemohu si pomoci, ale tomu prostě nevěřím a myslím si, že si zařádil tiskařský šotek, z šesteráků udělal šestnácteráky a tato chyba se opakovala i ve všech dalších vydánách. Domnívám se, že svou roli zde sehrálo i to, že podle všeobecně rozšířeného nesmyslného názoru jednoletí jeleni neexistují a jelen s 1. parožím je označován jako dvouletý. Jsem zvědav na názory zkušených jelenářů.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> "prchající těžce postřelený kus černé zvěře vždy svěsí pírko. Z vlastní zkušenosti vím, že toto tvrzení rozhodně neplatí na 100 %. 60 kg lončák, zasažený ze vzdálenosti cca 40 m za lopatku z kulovnice 222 Remington " On píše těžce postřelený, o štípnutí od ováda řeč není :lol: :lol: :lol:
Dělám si srandu, ale že Komárek neměl ve všem pravdu (a to nejen v Lovech v Karpatech a v tom, o čem píšeš), není novinka. I další jeho odborné názory byly překonány. To ale neznamená, že není proč si ho vážit, poznání se vyvíjí a mýlí se někdy snad každý.
Pokud jde o ty jeleny, není mi znám pravý stav věci z doby páně Komárkovy, taky nevím, jaké názvosloví používá, tedy jestli mluví o třetím, nebo druhém paroží, takže bych nerad něco kategoricky tvrdil. Ale myslím si, že o překlep se "šesteráky" fakt nejde. Šesterák na druhé hlavě je standard i v nejslabších populacích. Naproti tomu, jak dokázal Vogt a jak se ukazuje leckde i dnes, kde si s tím hrají (Rakousko třeba), jelen s dobrou výživou nasadí šesteráka i osmeráka klidně na prvním paroží, osobně jsem viděl, osmeráky na první hlavě. Jinak strejda sloužil na Podkarpatské Rusi coby nadlesní, a co za jeleny tam tenkrát stříleli jako průběr ....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od Tim »

Osobně si prof. Komárka také vážím, ale pravdu samozřejmě neměl ve všem. Tříletí šestnácteráci - to je opravdu hloupost. Tříletý šesterák zase naprosto běžná věc... Spíše si myslím, že se jedná o mysliveckou latinu a nebo někdo totálně doblbnul přepis.
V čem se ale bohužel velmi mýlil bylo jeho tvrzení, že jelen sika se pro svůj exotický původ a pro svou neschopnost vytvořit zajímavé a silné paroží nikdy nestane u myslivců oblíbeným a nemusíme se tedy obávat podpory jeho chovu a šíření...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od motolada »

Tim píše:jelen sika se pro svůj exotický původ a pro svou neschopnost vytvořit zajímavé a silné paroží nikdy nestane u myslivců oblíbeným a nemusíme se tedy obávat podpory jeho chovu a šíření...
Právě v tomhle měl naprostou pravdu,kromě toho šíření ale i tak si myslím že to není nic s čím by se muselo ihned bojovat stylem co vidím zabiju! :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od Zdenek41 »

Osobně mám jiné příklady...Ale musíme se zamyslet nad tím kolik let od těchto mouder uběhlo.Jak je dlouho co se černá chovala uplně jinak jak dnes...Kolik bylo v té době velkorážních kulovnic....Černá každá se špatným zásahem svěsí pírko a jde z kopce.Naopak komorové rany neznačí vůbec,pírko nahoře,ale nikdy ho nemá v pohybu.To si schválně povšiměte.Za pár let to může být uplně jinak.
A s tou sikou..?To je přesně jak z černou.Za to co se s touto zvěří děje dnes můžeme my myslivci a lovci..Proč? Protože víme jak se dobře množí a nemusí se chovat,počítaj se prostě kusy.Čím víc tím lépe. :wink:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od BwanaHunter »

motolada> teď nevím, jak to myslíš... V západních Čechách je plno sdružení, které mají siku jako svojí hlavní zvěř, chovají, probírají, bodují a posuzují... vlastně jelenaří, jen se jim ti jeleni trochu srazili... :lol: A abych byl upřímný, lov siky v říji je je dobrý a zajímavý lov, pokud to není v těch částech ála zoologická, kde jich vyleze na louku 200 do 20 minut.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od Tim »

Motolada - Je vidět, že se sikou nemáš (ani nemůžeš mít) zkušenosti. Je spousta myslivců, co by pro zlatého sikáče udělala cokoliv. A u sikáče není zlato problém už ve čtyřech letech :!: Zlatých siků je hodně a je to kšeft jako každej jinej - přijeď, zaplať, střel si. Jeho množení je horší než u prasat, ale to si nikdo, kdo nežije mezi nimi neumí ani představit. Čím více se do něj střílí, tím skrytějším způsobem žije a lov se stává obtížnějším. A jeho množení je rychlé a nenápadné. Jeden rok vidíš pár kousků a další rok jich máš v revíru třeba padesát, rok nato dvě stě! Navíc z lesnického hlediska: kde žije sika, tam nevychováš porost. Dalším z problémů je hybridizace mezi ním a evropákem. Pohybuji se ve vyhlášené jelenářské oblasti a každým rokem mi více a více puká srdce z toho, jak přicházíme o "naše" jeleny. Jestli chceš, přijeď. Za měsíc začne říje. Ukáži Ti, jak vypadá les, kde je na 1000 Ha 500 kusů siky. Také Ti ukáži, jak sičí jelen stojí u "evropaček" a jejich jelenovi nevadí ani to, když je sikáč pokládá. I toho křížence spolu najdeme...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
IceDave
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: sob 23.6.2007, 15:14

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od IceDave »

i já si dovolím komentář.
ad jeleni a síla paroží; prof. Komárka si také vážím nicméně prostředí a genetika tvoří 50% růstu paroží (nasazení, hmotnost atd.) a 50% tvoří potrava (viz. co dokázal F. Voght s pokrutinami a jeho následovníci); mám dvě honitby a s jelení zvěří žiji 20 let a není ušlechtilejší zvěře v našich lesích (lze hovořit hodiny a hodiny)
ad sika; mám velké množství přátel Doupov/Manětín a několik jelenů ulovených; sika je a bude pro mě vždy velká výzva, velmi si této zvěře vážím a to nejen proto, že jí nemáme, ale hlavně pro její chytrost a houževnatost; dokonce si myslím, že je má vyvinutější jakýsi 6. smysl pro přežití než zvěř jelení.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od Tim »

Ano to má. Navíc je velice nenáročná a "žrát" dokáže snad i asfalt. Já ji v úctě nemám. Nesnáším ji! Jsem takový "sičí rasista". Ale zpět k Prof. Komárkovi. Byl někdo z vás v těch místech kde lovil? Já ano. A že by to byla nějaká výjimečná honitba rodící unikátní jeleny, to zrovna ne. Možná bylo tenkrát vše jinak, ale myslím, že Doupov, Libavá a Kladská ji v pohodě předčí...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od motolada »

Time Komárek měl pravdu v tom že sika nebude oblíbená a není sám to potvrzujes. Lovil jsem na Benešovsku a tam ji také nikdo nechce, co slyším tak tento názor převládá a je většinový.
Sílu parozi srovnaval s naším jelenem tak tam je to jasné.
Neměl pravdu jen s tim šířením
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od BwanaHunter »

Motolada> asi je to na tom, s kym se kdo setkava a kde se pohybuje. V tradicnich jelenich oblastech je sika nezadouci, to chapu, ale jed se podivat do zapadnich Cech, trojuhelnik priblizne Marianky, Manetin, Vary. Tam je sika hlavni zver a chovaji ho tam vsichni. A ze by je tam nechteli, to nikoho ani nenapadne.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Johny R
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 30.5.2013, 16:23

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od Johny R »

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1016 ... 008/video/
Celkem vypovídající :evil: , v tomhle fandím rasistům z Marijánek :!:
Jinak coby Myslivec (stále se považuji za zelenáče) se musím s hanbou přiznat že jsem Komárka ještě nečetl, ale určitě to doženu! Takže klidně pište co je v jeho podání tak trochu Latinou!
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od motolada »

Bwana jo jo to beru, kde nic není tak je všechno dobré. Úplně stejné by to bylo u nás
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od precechtel »

mám to z Hané kousek na Bouzovsko a musím říci, že tam si siky považují pro možnost lovu parohaté zvěře a pro velmi chutnou zvěřinu. Samozřejmě už se občas v okolí objeví atypické paroží křížence evropáka a siky. Je relativně snadné dosáhnout na dobrou trofej siky, řada myslivců toho využívá pro cenovou dostupnost. F.
politice a politikům zmar
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Měl profesor Komárek ve všem pravdu ?

Příspěvek od BwanaHunter »

precechtel> vida, to jsem pozapomněl, ale rozhodně to musím potvrdit. Maso mají tihle jelínci vynikající...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět