Vliv predace na drobnou zvěř

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Karel61 »

figi píše:Jakmile srnče chodí se srnou, útočnost srn na lišky ( ale i na jiné srny ) výrazně klesá.
Mohu požádat o upřesnění? Zajímavý příspěvek, ale z této věty jsem jelen. :?:
Naposledy upravil(a) Karel61 dne úte 08.11.2016, 14:23, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odřádkování
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od figi »

Srny si urputně brání svůj okrsek před jinými srnami a predátory. Pokud má srnče odložené, tak svůj okrsek brání opravdu naplno, nepustí jinou srnu, bojuje na kontakt, a zrovna tak s liškami. Ještě v říji jsem pozoroval toto chování, kdy srna vyběhla z meze, srnu z říjného páru srazila na zem a zahnala daleko od překvapeného srnce. Při návratu, jak byla v ráži, naznačila útok i na srnce, ten stál celý zkoprnělý ( šesterák cca 120 b. ), ta říjná srna stála cca 300 m daleko a zpět si netroufala, po chvíli odběhl za ní. Samozřejmě jakmile srnče srnu následuje, tyto projevy se velmi rychle mírní, až odezní úplně, ale na lišku útočí téměř vždy, ale ta razance útoku je největší právě u odložených srnčat. Ve svých povídkách z lovů lišek jsem mnohokrát psal o tom, že lišky obvykle na louku se srnčím v době odložených srnčat nevytáhnou, a pokud ano, srnám se vyhýbají velkým obloukem.
Srny mezi sebou bojují daleko tvrději, než srnci, sražení na zem a útok spárky předních běhu je velmi častým zakončením souboje.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od precechtel »

ano, pozoroval jsem překrásný útok srny se srnčetem na kunu koncem května, o lišce nemluvě. Ostatně útok srny na lišku jsem sledoval i v prosinci, liška vždycky uhne... F.
politice a politikům zmar
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Bord »

Viděl jsem "souboj" srny s lončákem měsíc byl před úplňkem.Bylo okolo 20cm sněhu samotný lončák přiběhl k srně procházející kousek od posedu.Srna se postavila na zadní začala do něj řezaz předníma běhama tak že pochvíli lončák utekl.Jen jsem čuměl nechtěl bych být na jeho místě :roll:
8x57JRS,bordík
Odpovědět