Vliv predace na drobnou zvěř

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Klein »

Do jaké míry myslíte, že mají predátoři vliv na úbytku drobné zvěře ? A Jak byjste rozdělily jednotlivé predátory z pohledu míry jejich škodlivosti na drobné zvěři ?
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Hirc »

myslím že největší "predátor" je způsob zemědělského využívání
- pak dloooouho nic -
pak černá
- opět dlouho nic -
a pak je zbytek... lišky, jezevci... dravce s křivým zobákem bych u nás z predace úplně vynechal. Tj. především je nechal být, protože co se nedokáže uživit na myších, tak hladoví.

Hovořím za smíšenou honitbu, kde počty zajíců (bažanti u nás nepřežijí vůbec) závisí na tom, zda se osije jetel/vojtěška nebo kukuřice/řepka.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Tim »

Souhlas. Od doby, co se u nás pole přeměnila na pastviny sice úplně zmizeli bažanti (ale na ty jsme stejně moc vysoko) ale na druhou stranu se na okrajích lesů hodně začalo dařit zajícům. Myslím že je to jednak pestřejší nabídkou potravy, dále absencí prasat v době, kdy jsou mláďata, snažíme se v honitbě likvidovat toulavé kočky a v neposlední řadě jsem se hodně pustil do pronásledování lišek. Ten nárůst populace je opravdu markantní. Jiná lovná drobná, krom kachen, u nás není.Máme většinově les...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od zvire »

To Klein:
Bez urážky, ale toto jsou otázky, na které by měl umět odpovědět i myslivecký adept po započetí adeptury !!!!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Jiří K. »

To zvire: Bez urážky, tak na ní odpověz nebo se zdrž podobných komentářů. Já bych to bral, kdybys napsal to Tvé moudro a pak kolegu poučil. On to třeba ví, jen chce slyšet názor ostatních.
To Klein : Více meně bych souhlasil s Hircem jen bych tam dal i člověk. Jinak je tam relativně jednoduchá poučka kde je drobná tam je "škodná" . Predátor není člověk. Může žít pouze v prostředí kde je kořist.
Co se týče těch "křivých" zobáku nejsem zrovna zastáncem úplné ochrany. Neberu bažanta to je druh, který by bez pomoci člověka v naší krajině ani nepřežil. Jde mi třeba o koroptve,. Jeden se snaží, ale jediné čeho dosáhne je nárůst počtu motáků, jestřábů a pod. Ono s prominutím i 40 kání na jednu honitbu je trochu moc. Tím nechci popřít jejich užitečnost. Jen mám ten dojem, že tady zase máme dvojí metr. Rybář má škody rozpočet to zatěžuje, myslivče starej se a střílej kormorány. Myslivec, jenž investuje do návratu ohroženého druhu a řekne: Snažíme se, ale už je trochu moc dravců, krkavců, sojek, toulavých koček. Vrah jen hledá co by ještě zabil.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od dalas »

Obecně jsou faktory ovlivňující stavy drobné známy, ale poměry jejich vlivů jsou od honitby k honitbě různé a časově proměnné. Je to asi o to složitější, že vše má poměrně velké setrvačnosti a vzájemně se ovlivňuje. Například v honitbách s velkým podílem obhospodařovaných luk je jarní senoseč doslova manou pro většinu predátorů. Je to jednorázová hojnost, která má za důsledek úbytek možné kořisti v následném období. Těžko ale říci, jaký třeba tohle má vliv na populace predátorů a zpětně na populace drobné. Takže ne jednoduchá otázka ani pro odborníka, natož pro adepta. Ten bude schopen tak ty faktory vyjmenovat. Když to napíši trochu nadneseně, je to jako předpověď počasí.
Obecně se ale shodneme, že člověk má zásadní vliv na stavy drobné zvěře nemysliveckou činností. Stejně tak člověk ovlivnil významně i stavy predátorů směrem nahoru (vakcinace lišek, ochrana veškerých dravců, zákaz některých způsobů lovu). Na druhé straně je třeba vidět i pozitivní funkci predátorů, kterou je likvidace nemocných kusů a tím omezení šíření nákaz.
Faktem ale zůstává, že u nás se pernatým dravcům a kunám poměrně daří. Naopak lišky to s námi moc lehký nemají.
Ale kdo dokáže říct, že na stavy má predátor vliv x% ?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Lotr »

Spíš je dalasi na místě otázka, jak relevantně dokázat, že má predátor určitý vliv x % na stavy zvěře. Existují práce, které se podrobně zabývaly způsobem života predátorů, složení jejich potravy a další věci. Jenže jak má vědátor poznat, že zadní běh ze srnčete, který našel u liščí nory, pochází z "úlovku" lišky, nebo zda si liška nenašla sražené u silnice a nedotáhla ho liščatům k noře? A další a další. Každopádně bych nedával veškerou vinu predátorům, ať srstnatým, tak pernatým. Plně souhlasím s názorem, že největším predátorem je v současné době zemědělství, resp. nešťastný způsob přidělování dotací na obhospodařovatelnou plochu, používání chemie - jděte se podívat do lánu kukuřice. Co tam najdete? Nic než kukuřici. Žádné plevele, žáden hmyz, žádného zpěvného ptáčka, zkrátka nic, jen tu chemicky ošetřenou kukuřici. Zkrátka bažant ani koroptev nemají kde žít. Dalším faktorem jsou srážky s motorovými vozidly. Málokdo si uvědomuje, kolik zvěře je dnes a denně sraženo motorovými vozidly na našich silnicích. Něco je "dohledáno" uživateli honiteb, něco si odvezou sami motoristé systémem "tys mě rozbil přední světlo, já si tě za to sním k večeři" a něco se nenajde vůbec, popř. daleko v revíru v takovém rozkladu, že nejde poznat, zda se jedná o postřelený a nedohledný kus, nebo srážku s mot. vozidlem. O přiživení se predátory nemluvě. Zkrátka nejvíc negativních vlivů na stavy drobné má člověk, jako největší predátor.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Klein »

S tí zařazením predátorů jsem to myslel malinko konkrétněji, jesli to tedy vůbec jde. :wink:

Například dlé mého názoru a literátury, kterou jsem načetl by to eventuelně bylo možné takto:

Příklad: predace zajíce polního

1. První příčka jednoznačně liška obecná, vrány,krkavci, toulavá kočka a pes.

2. V další fázi si myslím že vliv černé zvěře. Sice se nespecializuje na drobnou, ale je všežravá a navíc je přemnožená.

3. Třetí místo zabýraji jezevci, kuny, lasice,... Kuna skalní je sice na vzestupu, ale myslím si, že se její škodlivost trochu přehání.

4. Poslední příčkou úbytku zajíce dle mého názoru zaujímají dravci. Káně je spíše myšilov a i když sebere nějakého toho mladého zajíce, tak její ztráty nejsou tak citelné( jinak je to v případě káně rousné = určtý vliv na ubytek koroptve polní).
Jestřáb stejně jako krahujec loví z 90% spíše ptáky (sojka, holub,drozd,..). Když už tak spíše také problém pro pernatou drobnou ( bažant, koroptev). Motáci nejsou zastoupeni ve všech oblastech tak hojně, takže problém pro zajíce otázka spíše konkretní oblasti.

A ted jsem zvědav co vy nato. Souhlasí to alespon trochu s vaším názorem ? :wink:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od rimar77 »

přehoď tu černou na první místo a budu souhlasit měli jsme dobré stavy zajíců a bažantů a přitom stříleli 30 lišek za rok a pak přišla černá a za dva roky to spadlo na 20%. Teď černá tolik není a lišek máme zase dost a stavy drobné rostou
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od fesoj »

Je to relativní. Například u lišky nikdo bezpochybňuje, že myšovití hlodavci tvoří absolutní většinu její potravy - ale např. u nás /východní Krkonoše/ po enormním nárůstu stavů lišek vlivem orální vakcinace nejen že ubylo zajíců, přestože jiné životní podmínky se zde celkem nezměnily, ale zcela se vytratily koroptve, kterých zde dříve sice bylo málo, ale nějaké to hejnko přežilo -dnes tu nejsou vůbec. Řeka Líčná a všechny potoky byly plné ondater a ty také zcela vymizely a co se týče tak běžného a všude obecného živočicha jako je ježek, toho můžeme vzácně potkat v intravilánu obcí, ve volné přírodě jsem ho nezjistil již spoustu let. A pseudoochranářské kecy o tom, že žádný predátor si nevyhubí svou potravu, považuji za nebetyčný a nebezpečný blábol. Před čtvrt stoletím tady bylo vzácností vidět volavku, dnes jich na pstruhových potocích loví víc než dost. A když se k nim přidala ještě vydra, pstruzi sice nezmizeli, ale jejich stav se snížil natolik, že zcela vymizeli ledňáčci, jejichž stav byl závislý především na plůdku pstruha obecného - nejsou totiý schopni uživit a vychovat potomstvo. A nějaká chemie, aspoň tady u nás, za to rozhodně nemůže. A to, že tady kdysi byla a dnes už dávno není kolonie kavek a že dřív běžný sýček je dnes vzácností, mají pro změnu na svědomí přemnožené kuny... Samozřejmě, že na některých zvířatech a ptácích /záměrně nehovořím o zvěři/ se podepisuje i stále výkonnější zemědělská sklizňová technika - od srnčího přes křepelky a chřástaly až po skřivana. A když ten chřástal či křepelka náhodou zahnízdí v místech, která tou technikou nejsou ohrožena, pak se projeví vysoké stavy lišek a toulavých koček a každáho zničeného hnízda je škoda. Nejsem přítelem toho, aby se veškerá "škodná" hubila na potkání - ale /a zase mluvím jen o našich podmínkách, kde to znám/ bych se přimlouval za prodloužení doby lovu u kuny, jezevce a straky, možnost regulace volavky popelavé, krkavce a sojky /málokdo ví, kolik hnízd drobného ptactva, ale i hřivnáčů sojky vyplení/. A zejména toulavé kočky bych postavil mimo zákon a umožnil jejich odstranění z honiteb všem myslivcům a nejen myslivecké stráži. Již několikrát jsem se setkal s tím, že micinka zcela v rozporu s názvem "domácí" se stala na člověku naprosto nezávislá a vrhla koťata přímo v honitbě, jednou dokonce na kazatelně - a to už považuji opravdu za vrchol všeho !
Co se týče pernatých dravců, tam bych situaci, aspoň co se zajíců týče, nijak nedramatizoval. Káně či moták stěží uloví zajíčka většího jak pěst, ale totéž dokáže i puštík či kalous. I jestřáb si dvakrát rozmyslí, než by zaútočil na vyspělého zdravého zajíce, takže největší "vzdušné nebezpečí" představuje výr a krkavec. A u toho výra musíme vzít v úvahu, že pohubí i dost pernatých dravců, krkavcovitých, ale i toulavých koček, sem tam "vezme" i lišče, takže způsobené škody aspoň částečně vyrovnává.
Naposledy upravil(a) fesoj dne pon 03.11.2014, 17:44, celkem upraveno 1 x.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od dalas »

souhlas s rimar77. U nás se zajíc drží, je vidět a roční úlovek se pohybuje kolem 160 ks. Oproti tomu se černá objeví občas v kukuřicích a řepce. Je to ale velice sporadicky. Taky máme za letošek 1ks a to ještě s nepovedeným dosledem. U sousedů, kde mívali zajíců více jak my a černá si honitbu oblíbila, nestřílí dnes ani 10% původních výřadů.
Tak za mne černá taky na první flek.
to fesoj: zejména za ty kuny bych se přimlouval. Je to paradox, že kuna, ač má noční aktivitu se nesmí lovit odstřelem 1 hod. po západu až do 1hod. před výhodem. A přitom v době jejího lovu je to většina dne. To jen tak na okraj.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Leon »

dalas naprostý souhlas je to i u nás vidět na stavech zajíců jak mají čuníci na polích to co jim chutná tak jdou zajíci dolů jak tam nic není tak na jaře nepřitáhnou a zajíci jdou nahoru
CZ 550 american 308win.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Hirc »

Klein píše:S tí zařazením predátorů jsem to myslel malinko konkrétněji, jesli to tedy vůbec jde. :wink:
Například dlé mého názoru a literátury, kterou jsem načetl ...
A z kterého roku/století ta literatura byla?
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Klein »

Hirc píše:
Klein píše:S tí zařazením predátorů jsem to myslel malinko konkrétněji, jesli to tedy vůbec jde. :wink:
Například dlé mého názoru a literátury, kterou jsem načetl ...
A z kterého roku/století ta literatura byla?
různé publikace: http://www.worldcat.org/title/tlumeni-s ... c/85324506
http://www.grada.cz/lisky-a-kuny_5423/seznam/katalog/

Také převážně z časopisů myslivost jak starších tak mladších ročníku. Shruba vzato od těch let 1975, ale myslím si že se to tak jako tak stále opakuje.

Ta černá zvěř mě jinak docela šokuje. Nevěřil jsem že může mít na zajíce až takový vliv.

Jinak jak tady zaznělo. Toulavé kočky jsou opravdu problém. Prošmejdí v revíru kde co, nenechají na pokoji nic. Souhlasím s tím že by se měla tlumit všemi myslivci.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od savazka »

Také souhlasím s tím, co říkají kolegové výše.
Škodná má až pomyslnou třetí příčku.
Z celkových ztrát bych dal přibližně 50% zemědělcům, 30% silnicím a 20% škodné.
Z čehož mi stále vychází, že nebýt silnic a zemědělců, škodná by mohla bez problémů ulovit 2x tolik drobné a i tak by se stavy zvyšovaly.
Bohužel sekačky nikdo nezmenší a nezpomalí, rejžovat miliony na řepko-kukuřičných gigalánech je přednější, státu jsou rovněž srážky se zvěří lhostejné, snad mimo velice diskutabilní prospěšnosti pachových ohradníků s nimi nejde nic dělat. Takže to odnese zase ta škodná.
Mno a jelikož můžeme lovem obhospodařovat cca 20% ze všech druhů škodné, které by si zasloužily redukci stavů, náš boj za drobnou je aktivní, zapálený, náročný a zoufale neefektivní.
V "nejšťavnatějším" roce jsem v revíru na 1200ha trvale registroval 30-40 káňat, 30-40 motáků, 5 párů výrů a nezjistitelný počet lišek, kun, norků, vyder atd. Ve stejném roce se ulovilo mimo jiné 56 toulavých koček (pod pojmem ulovená toulavá kočka rozumějte ulovená u lesů 2-3km od nejbližšího stavení, ne micinu na dohled od vsi, ty mají dodnes poslaneckou imunitu) Divím se, že mezi tím vším železem, drápy, zuby a zobáky vůbec nějaký zajíc prokličkoval. Přes to všechno se soustavný trpělivý lov zákonem povolené škodné vyplatil a ve víceboji škodná+přikrmování+výsadba stromků a keřů atd. se nám stavy drobné vyhouply na cca čtyřnásobek.

Takže ano - tlumením škodné můžete dosáhnout mnohého a po malých krůčcích lze dosáhnout toho, že za čekanou místo tří zajíců uvidíte zajíců 10-15, jako u nás:) Mysliveckému optimismu zdar!
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Odpovědět