Problém s přírodní norou

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Problém s přírodní norou

Příspěvek od Klein »

Nejde jenom o lišky :) Velký podíl mají zrovna tak kočky, černá zvěř a i ostatní méně významní škůdci. Když se to sečte je to na naší současnou populaci drobné zvěře trochu moc, a tak mi tady nemůže nikdo tvrdit, že lov škodné s cílem napomoci drobné je pohádka, to mě trochu dostalo. :roll: Snad mi tady nechcete tvrdit, že myslivci loví škodnou pro zábavu, protože za snížení počtu může vlastně převážně změna krajiny a zemědělství. To se nedá takhle všeobecně srovnávat, kupříkladu u nas v horské oblasti nemáme tyto problémy tak výrazné. Daleko horší je pro nás tlak predace ale chápu, že někdo koho se to netýká to těžko pochopí. Ovšem nikdo taky nepředpokládá, že v této oblasti docílíme tlumením škodné dřívější výřady okolo 50-60 kusů zajíců. :lol:
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Problém s přírodní norou

Příspěvek od Jiří K. »

BwanaHunter píše:Kein> prosim te, kolik lovite u vas lisek? Celkem? A kolik drobne?
Můžeš prosím odpovědět na tuto jednoduchou otázku.

Změny v krajině a zemědělství mají ten nejzásadnější vliv na stavy drobné zvěře. Čím víc drobné máš, tím víc máš predátoru. Prostě nabídka a poptávka.

A tak nějak jsem nepochopil. Proč by měl být lov škodné vábením, lovem pro zábavu. Výsledek je stejný. Osobně mám na čekané a vábením ulovených víc škodné než kolik se toho vynorovalo v celém sdružení za posledních 20 let. A to se nebavím o těch nepříjemnostech jako je ošetření u veterináře nebo 2 denní kopání psa.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Problém s přírodní norou

Příspěvek od Klein »

Lišek se u nás v minulých letech lovilo v průměru 15 kůsu ročně. Některý rok to bylo ale ještě slabší třeba jenom 7 kusů. Bylo to ale dáno tím, že se nato nikdo vyloženě nespecializoval a odstřelovalo se to víceméně náhodně na čekané. Za rok 2014 kdy jsme se škodnou začali trochu něco dělat byl roční úlovek 34 kusů.

Zajíc se u nás zatím loví pouze do tomboly. To znamená maximálně 3 kusy na honu a jeho lov se poté automaticky zastaví.

Letos jsme ale vypouštěli 10 páru zajíce polního do honitby v oblasti, kde se naši domácí zajíci jakž takž sdržují, bohužel nás ale trápi přítomnost dlouholetého labyrintu nor, který je v dané oblasti vybudován.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Problém s přírodní norou

Příspěvek od Leon »

Někde tady byla debata o vypouštění zajíců a myslím že jsem tam dával odkaz na video jak reagují místní na vypuštěné teď to nemůžu najít.Ale ono stačí se kouknout v lese jak rychle jede mladej zajíc když omylem překročí hranici natož zajíc co vyrost v bedně :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Problém s přírodní norou

Příspěvek od crif »

Klein> a tady vidíš, proč najednou takový nárůst počtu odlovu a na to návaznost drobné zvěře. V jiném vláknu si píšeš, jak bys naložil s liškami. Hochu hochu...... Buď holínky nebo holínky....
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Problém s přírodní norou

Příspěvek od Klein »

Snažím se lovit lišky také po celý rok, ale né za každou cenu. Když vidím starou lišku na jaře, tak po ní prostě nevystřelím a raději si opatrně ohlídám všechny nory s liščaty, díky kterým ta matka ostatně působí největší škody. Ale zastřelit ji a být v domnění, že kvůli mě ted někde umírají malá liščata takovým způsobem ? Tak nato se přiznám, že opravdu nemám. A pokud si myslivci stříli dospělé lišky celoročně bez vyjímky, tak prosím, ale já k nim patřit nechci....
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Problém s přírodní norou

Příspěvek od crif »

Pro mě konec debaty.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Problém s přírodní norou

Příspěvek od Klein »

Chtěl jsme se zeptat. Pokud kopeme v takovýchto přírodních norách a vytvoříme jámy směřující ke kotli nebo do míst, kde jsme jezevce nebo lišku vykopali, tak je rozumné tyto jámy zaházet znova hlínou, nebo zadělat deskami, popř. něčím jiným, aby se člověk při příští návštěvě dostal k takovému kotli snadnějí. Četl jsem o tom v jedné publikaci a tak nevím, jestli je to reálné. Pokud narušíme noru v důležitých místech zvrchu a velkou jámu pouze zakryjeme, tak jestli další škodná bude tyto komplexy dále navštěvovat.
Odpovědět